چگونه تکنولوژی بلاک‌چین صنعت تبلیغات را به لرزه درآورده است

چگونه تکنولوژی بلاک‌چین صنعت تبلیغات را به لرزه درآورده است

1398/07/01
| 107

«این روزها به نظر می‌رسد که هر روز با یک رسوایی جدید تکنولوژیکی سروکار خواهیم داشت. حریم خصوص هرروز به‌وسیله غو‌ل‌های تکنولوژیک نقض می‌شود، برنامه‌های گوشی‌های هوشمند در معرض کلاهبرداری تبلیغاتی قرار می‌گیرند و سپس یک سری چیزهای ساده وجود دارند که کاربران روزانه انتظار وقوع آن‌ها را دارند؛‌ اینکه توسط کوکی‌ها و پیکسل‌های مهاجم ردیابی شوند.»

کلاهبرداری تبلیغاتی، هزینه‌های سنگینی در پی دارد و تخمین زده می‌شود که بیش از ۵۰ میلیارد دلار در سال برای آگهی‌دهندگان هزینه داشته باشد. بیایید صداقت را در اینجا رعایت کنیم. اگر برای تبلیغات پولی خرج می‌کنید، آن را از دست می‌دهید، این موضوع به این دلیل اتفاق می‌افتد که سیستم ذاتاً غیرشفاف عمل می‌کنند. پول آگهی‌دهنده درنهایت، ابتدا به جیب واسطه و در مرحله دوم خرج کلاهبرداری تبلیغاتی می‌شود.

 پولی که در اینجا هزینه می‌شود، نهایتاً منجر به تماشای تبلیغات توسط انسان‌های واقعی نمی‌شود. تا به این زمان، این وضعیت غالب تبلیغات آنلاین و هیچ‌کس تاکنون اقدام مؤثری برای مقابله با کلاهبرداری تبلیغاتی انجام نداده است؛‌ البته تا به این زمان.
کلاهبرداری تبلیغاتی، هزینه‌های سنگینی در پی دارد

آیا بلاک‌چین می‌تواند مشکل تبلیغات دیجیتالی را حل کند؟

«اَدبانک» یک شرکت تازه‌تأسیس تکنولوژیک در زمینه تبلیغات است که یک راه‌حل مبتنی بر بلاک‌چین برای مقابله با سوءاستفاده‌های گسترده در صنعت تبلیغات و مشکل ۵۰ میلیارد دلاری کلاهبرداری تبلیغاتی ایجاد کرده است. ادبانک با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین، یک پروتکل پرداخت کاملاً شفاف بین آگهی‌دهندگان و انتشاردهندگان تبلیغات فراهم کرده و درعین‌حال، یک اکوسیستم کریپتوکارنسی قدرتمند ایجاد کرده که می‌تواند کلاهبرداری را در هر سطحی، تشخیص و کاهش دهد.

مسئله «کاربر نهایی» در تبلیغات دیجیتال

در زمینه تشخیص اهمیت کاربران در اکوسیستم تبلیغات، ادبانک اولین ابزار در نوع خود را ارائه کرده است. یک افزونه مرورگر بلوکه‌کردن تبلیغات که در مقابل مشاهده تبلیغات به کاربران پاداش می‌دهد. شاید در نگاه اول بسیار غیرممکن به نظر برسد، ولی با دانستن نحوه کارکرد آن، متوجه می‌شوید که چقدر زیرکانه طراحی شده است. به‌عنوان مثال، BLADE پاداش دادن به کاربران در ازای دیدن تبلیغات که به کریپتوکارنسی ویژه ادبانک، یعنی ADB انجام می‌شود، شرایط را برای مشارکت کاربران فراهم می‌کند.
مرحله دوم خرج کلاهبرداری تبلیغاتی

با توجه به شفافیت ذاتی بلاک‌چین، ادبانک قادر است که کلاهبرداری تبلیغاتی را تشخیص داده و جلوی رسیدن هزینه‌های تبلیغاتی را به «ربات‌های ترافیک» بگیرد. در شرایطی حتی بهتر از این، در افزونه BLADE تبلیغات به جای اینکه در وب‌سایت نمایش داده شوند، در مرورگر کاربران اجرا می‌شوند. به این ترتیب، دامین‌های جعلی و ربات‌های ترافیک ساختگی دیگر تهدیدی برای آگهی‌دهندگان نخواهند بود. آگهی‌دهندگان تنها باید هزینه‌ای به BLADE بپردازند و شرایط کاربران را در مرورگرهایشان دنبال کنند.

البته کاربران نیز به BLADE علاقه نشان داده‌اند؛ چراکه در این حالت، از داده‌های آن‌ها محافظت می‌شود و به خاطر توجهشان به تبلیغات، به ADB پاداش می‌گیرند. ادبانک انتشاردهندگان را نیز فراموش نکرده است. آن‌ها کسری از هزینه‌های آگهی‌دهندگان را دریافت می‌کنند و BLADE به‌صورت اتوماتیک، پاداش‌های آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند. تنها کاری که انتشاردهندگان باید انجام دهند این است که در حساب خود وارد شده و پاداش‌هایشان را درخواست کنند.
برای مقابله با کلاهبرداری تبلیغاتی

رویکرد ادبانک یک اکوسیستم پایدار

کلاهبرداری تبلیغاتی ممکن است یک مشکل تنها برای آن‌هایی باشد که در صنعت تبلیغات فعالیت می‌کنند، امّا این رویکرد ادبانک می‌تواند یک اکوسیستم پایدار بین آگهی‌دهندگان، انتشاردهنده‌های تبلیغات و کاربران ایجاد کند. تنها زمانی که اکوسیستم به حریم خصوصی و علایق کاربران احترام بگذارد، می‌تواند کارآیی واقعی خود را داشته باشد