پیش‌بینی قیمت بیت کوین پرده‌برداری از درایورهای واقعی بازار کریپتو

پیش‌بینی قیمت بیت کوین پرده‌برداری از درایورهای واقعی بازار کریپتو

1398/07/06
| 94

«بیت کوین برای دومین هفته متوالی از رسیدن به مرز 10000 دلار بازماند و به ارزش 8000 دلار بسنده کرد.»

جمعی از تحلیلگران بازار کریپتو بر این باوراند که بالا رفتن قیمت و رسیدن آن به 10000 دلار محرک قابل‌توجهی برای FOMO خواهد بود و کوین اولیه را به سمت قیمت‌های جدید و بالاتر سوق خواهد داد. نعیم اسلم؛ تحلیلگر بازار کریپتو ThinkMarkets از طرفداران اصلی این نظریه است. بنابر خبرنامه‌ای که هفته گذشته برای برخی از مشترکین ارسال شد؛ نعیم اسلم پیش‌بینی کرد که FOMO واقعی پس از رسیدن قیمت بیت کوین به قیمت حیاتی آغاز خواهد شد.

بنابر اعلام مدیر اجرایی قیمت بیت کوین در آستانه گذر از 10000 دلار و جبران نیمی از خسارت‌هایش است. او پیش‌بینی کرد که این رویداد مهم طی یک یا دو هفته آینده محقق خواهد شد. توماس لی؛ مشاور و سرمایه‌گذار Fundstart Global نیز مبحث 10000 دلار FOMO را حمایت می‌کند. طبق توضیحات او قیمت بازار اصلی تنها برای سه درصد از تمام‌روزها ثابت باقی‌مانده است که به معنای یک نقطه گذر به‌سوی یک تغییر بازار مهم است که مصداق آن در اینجا تغییر یا جرقه FOMO است.

 توماس لی تأکید می‌کند که ارزش 10000 دلار با قیمت 4500 دلاری بیت کوین در سال 2017 که مانند یک پرتابر اه (صعودی) حامی بود، قابل‌مقایسه است. این مقدار جنبش آنی قیمت بیت کوین را به نقطه اوج خود در تمام مدت وجودش یعنی 19500 دلار رساند. در زمان اعلام این خبر ارزش قیمت بیت کوین در 8400 دلار قرار دارد.
رسیدن قیمت بیت کوین به قیمت حیاتی

این مقدار کاهش 5 درصدی از اوج ارزش خود در 12 ماه گذشته در تاریخ 30 می را نشان می‌دهد. باوجود جهش جزئی قیمت بیت کوین تحلیلگران معتقدند رسیدن به ارزش 10000 نزدیک است. البته احتمال معامله قیمت بیت کوین بین 7 تا 9 هزار دلار در آینده نزدیک وجود دارد، اما برای اینکه در طول چند هفته آینده از مرز 10000 دلار بگذرد نیاز به یک اتفاق بزرگ دارد.
 

بیت کوین برای باقی ماندن در رنج 7 تا 10 هزار دلار

مایک نوووگرتز میلیاردر پیش‌بینی می‌کند قیمت بیت کوین برای مدتی در رنج 7 تا 10 هزار دلار باقی می‌ماند، اما این صعود اخیر ممکن است قیمت‌ها را بالا بکشد (باعث افزایش قیمت‌ها بشود). او در صحبت با Bloomberg تأکید می‌کند که مهم‌ترین عامل مؤثر در بازار مثبت فعلی مقبولیت گسترده این نوع سرمایه جدید توسط شرکت‌های اصلی Wall Street و افزایش بلاک چین‌هاست. او از شایعه فیس‌بوک پیرامون هویت کاربران پروژه کریپتو و بلاک چین مایکروسافت به‌عنوان برنامه‌های قابل‌توجه که برای صنعت اعتبار به همراه می‌آورند اشاره کرد.
 

فشارهایی که مستقیماً قیمت‌ها را مشخص می‌کنند

وال‌ها وضعیت‌های قیمت‌های کوتاه‌مدت را مشخص می‌کنند. بازار نوپای بیت کوین هنوز به‌شدت به تغییرات قیمت ایجادشده توسط وال‌ها و بازیکنان (کاربران) مشتاق که قادر هستند میلیون‌ها دلار در سفارش‌ها خریدوفروش ردوبدل کنند حساس است. بالاترین قیمت اخیر که در دوم آوریل روی داد منجر به تغییر 4100 دلار به 5078.52 طی 48 ساعت شد. آن‌طور که ویلی وو؛ محقق صنعت کریپتو تفسیر کرده، افزایش اخیر به 8000 دلار با معاملات بازار حرفه‌ای بسیار هماهنگ بوده است.

او این پیام را از طریق یک توئیت به این صورت اعلام کرد. افزایش قیمت گذشته طبیعی نبود. ما یک بلاکچین داریم که تغییرات اساسی را نشان می‌دهد. در اتفاق اخیر تغییری نبود. تنها یک تغییر کوچک هماهنگ در قیمت شیر وجود داشت. سرمایه بسیاری برای خرید همه سهم‌های کوچک لازم است. این کار توسط پروس انجام شده است.
مدیر اجرایی قیمت بیت کوین

راهکارهای بکار رفته برای تغییر رویکرد بازار

نگرانی‌هایی مبنی بر اینکه ابزارهای تجاری الگوریتمی برای سوءاستفاده از نقاط ضعف بازار استفاده می‌شوند وجود دارد. این امر به این خاطر است که آن‌ها قابلیت نمایش دادن سفارش‌ها خرید جعلی را در یک مقیاس وسیع دارند. این تکنیک که به‌عنوان معامله ناگهانی یا فلش شناخته می‌شود در بازارهای معمولی غیرقانونی است، زیرا مفهوم اشتباه درباره ارزش معامله در حال انجام می‌دهد. در حال حاضر مهم‌ترین مشکل این بخش این است که بازرسی‌ها و توازن اندکی در این بخش وجود دارد و بنابراین چنین طرح‌هایی ادامه خواهد داشت. راهکارهای پاپ و دامپ راهکارهایی هستند که در آن‌ها یک کالا باقیمت کم به بهای بیشتر فروخته می‌شود. آن‌ها برای گمراه کردن سرمایه‌گذاران برای خرید محصولی خاص باقیمت پیشنهادی بسیار بالاتر طراحی‌شده‌اند.
جنبش آنی قیمت بیت کوین

درایورهای قیمت بلندمدت

اپیزود halving

کارشناسان صنایع به اپیزود هالوینگ به‌عنوان اتفاق اصلی که می‌تواند ارزش قیمت بیت کوین را به بیش از 20 هزار دلار برساند اشاره می‌کنند. این پدیده با دوبل کردن پیچیدگی‌های بکار رفته در پردازش بیت کوین عرضه بیت کوین در بازار را محدود می‌کند. این امر موجب تقاضا برای کوین‌های باقی‌مانده در چرخه و افزایش قیمت‌ها می‌شود. یکی دیگر از اتفاقات هالوینگ قرار است در می 2020 رخ دهد و موجب پاداش‌هایی برای کاهش 12.5 کوین از هر جفت بلاک به 6.25 خواهد بود. این اپیزود به صورت خودکار بعد از هر 210000 بلاک رخ می‌دهد و اکنون حدود 51300 بلاک باقی است. پروتکل شبکه بیت کوین به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی‌شده است که هر جفت بلاک 50 بیت کوین پاداش دارد. این میزان مربوط به زمانی است که شبکه در سال 2009 ایجاد شد. هالوینگ بعد از تعدادی بلاک پردازش شده رخ می‌دهد. اکنون حدود 177333563 کوین از آن افراد شده است. بنابر تنظیمات شبکه تصاحب کوین‌ها در عدد 21 میلیون متوقف می‌شود. انتظار می‌رود قیمت بیت کوین بلافاصله پس‌ازاین اتفاق به علت محدودیت در عرضه آن افزایش یابد. تنها حدود 3 میلیون بیت کوین باقی است و نیازی به گفتن نیست که در چند سال آینده زمانی که کمیابی آن افزایش می‌یابد و عرضه و تقاضا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، نرخ آن چقدر است.