تحریم‌های خزانه‌داری ایالات‌متحده علیه گروه‌های هکر ارزهای دیجیتال کره شمالی

تحریم‌های خزانه‌داری ایالات‌متحده علیه گروه‌های هکر ارزهای دیجیتال کره شمالی

1398/06/25
| 109

«وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده تحریم‌هایی را علیه سه گروه هکر (هکر ارزهای دیجیتال) تحت حمایت دولت کره شمالی که مسئول فعالیت سایبری مخرب در زیرساخت‌های مهم بودند، وضع کرد

در 13 سپتامبر، وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده آمریکا تحریم‌هایی را علیه گروه‌های هکر ارزهای دیجیتال کره شمالی به‌طور خاص گروه مشهور لازاروس و دو گروه کمتر شناخته شده به نام‌های بلوونورف و آنداریل اعلام کرد.

 سیگال ماندلکر؛ وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: گروه‌های هک کننده کره شمالی، برای حمایت از برنامه‌های تسلیحات غیرمستقیم و موشکی کره شمالی مرتکب حملات سایبری شده‌اند.

ما به اعمال تحریم‌های موجود ایالات‌متحده و سازمان ملل علیه کره شمالی ادامه خواهیم داد و با جامعه بین‌المللی برای بهبود امنیت سایبری شبکه‌های مالی همکاری خواهیم کرد. کره شمالی با هک کردن بانک‌ها و صرافی‌های ارزهای دیجیتال، 2 میلیارد دلار درآمد کسب کرده است.
هکر ارز دیجیتال

در ماه آگوست، Cointelegraph گزارش داد كه سازمان ملل متحد ادعا كرد كه کره شمالی با هك كردن بانک‌ها و مبادلات رمزنگاری حدود 2 میلیارد دلار خالص شده است.

کمیته تحریم‌های شورای امنیت ایالات‌متحده آمریکا در ادامه اظهار داشت که هکر ارزهای دیجیتال بخش اساسی از بودجه دولت کره شمالی را تشکیل می‌دهند و گزارش می‌دهند: کارمندان سایبری جمهوری دموکراتیک کره شمالی تحت نظارت اداره کل بازآفرینی فعالیت کرده و برای برنامه‌های WMD خود (سلاح‌های کشتارجمعی) پول جمع می‌کنند. کل درآمد آن‌ها تا امروز دو میلیارد دلار آمریکا تخمین زده می‌شوند.
کره شمالی اتهامات ایالات‌متحده با مضمون هکر ارزهای دیجیتال

 

کره شمالی اتهامات ایالات‌متحده با مضمون هکر ارزهای دیجیتال را تکذیب می‌کند

در اول سپتامبر، Cointelegraph گزارش داد که رسانه‌های رسمی کره شمالی، آژانس خبری کره جنوبی (KCNA) ادعاهای مربوط به سرقت هکر ارزهای دیجیتال گسترده توسط مأمورین کره شمالی را تکذیب کرد KCNA  بیانیه کمیته ملی هماهنگی DPRK را در رابطه با پول‌شویی و مقابله با تأمین مالی تروریسم که ایالات‌متحده و سایر نیروهای خصمانه را متهم به انتشار شایعات توهین‌آمیز کرده استناد می‌کند، گفت: این اخبار ساختگی توسط نیروهای خصمانه آمریکا  صورت گرفته و چیزی نیست جز نوعی بازی غیراخلاقی که باهدف تضعیف چهره کشور ما و یافتن توجیهی برای تحریم‌ها و کارزارهای فشار علیه کره شمالی انجام‌شده است.

در این بیانیه همچنین اضافه‌شده است که ایالات‌متحده در حال بازگرداندنی همان ترفند قدیمی است که مبلغان فاشیست هیتلر قبلاً به آن چسبیده بودند.

بر اساس آنچه وزارت خزانه‌داری آمریکا مدعی است این سه گروه در سال‌های دوهزار و هفده و دو هزار و هجده به دزدی بیش از 571 میلیون دلار ارزهای دیجیتال در مارکت های مختلف قاره آسیا متهم هستند.

به‌وسیله این تحریم‌ها در خارج از نظام اقتصاد جهانی هر گروهی با این گروه‌ها در ارتباط باشد را شامل می‌شود و دولت آمریکا قادر است تا دارایی‌هایشان را توقیف کند.

در ماه سپتامبر سال 2018 سازمان اف بی آی آمریکا فردی را با نام جین هیوک که یکی از افراد لزاروس بود به جرم هم‌دستی در چندین حمله‌های اینترنتی و دزدی و سرقت اینترنت از بانک مرکزی کشور بنگلادش متهم کرده بود.