معافیت مالیاتی ماینرهای ایرانی در صورت بازگشت سرمایه‌های خارج از کشور

معافیت مالیاتی ماینرهای ایرانی در صورت بازگشت سرمایه‌های خارج از کشور

1398/06/23
| 92

«اداره امور مالیاتی ملی ایران در مورد معافیت مالیاتی ماینرهای ایرانی این‌گونه اعلام داشت که مزارع داران بیت کوین و ارزهای دیجیتال واجد شرایط در ایران در صورت موافقت با بازگرداندن درآمد خارج از کشور به ایران معافیت مالیاتی خواهند داشت

براساس گزارشی از روزنامه محلی اخبار اقتصادی و مالی سازی مالی Tribune، INTA معافیت مالیاتی برای بازپرداخت را مشابه آنچه در اختیار صادرکنندگان غیرنفتی قرار می‌دهد، معرفی کرد. معافیت مالیاتی ماینرهای ایرانی نیز شامل این دسته خواهد شد.

INTA استخراج معادن ارز دیجیتال را مانند هر فعالیت صنعتی دیگری مشمول مالیات می‌داند و به همین ترتیب معتقد است که باید در مورد بازپرداخت درآمدهای خارج از کشور از الزامات تعیین شده توسط بانک مرکزی ایران پیروی کند.

درمورد چرخه مالی، ماینر های ایرانی فکر می‌کنند که نگرانی دولت خروج از کشور نامتناسب است. آن‌ها طبق ادعا می‌کنند 70-80٪ از درآمد حاصل از فعالیت‌هایشان به چرخه تولید برمی‌گردد.
معافیت مالیاتی ماینرهای ایرانی 1

برق ارزان‌قیمت در ایران و معافیت مالیاتی ماینرها

ماینری به دلیل قیمت بسیار پایین برق در سال‌های اخیر به یک تجارت پرسود تبدیل شده است. هر کیلووات ساعت تنها 0.05 سنت هزینه دارد، در حالی که یک کیلووات ساعت در ایالات‌متحده به‌طور متوسط ​​0.12 دلار و در برخی از ایالات 0.33 دلار است.

اما اکنون قیمت‌ها براساس نرخ متوسط ​​صادرات نیرو به ریال تعیین می‌شودو ماینرها ارز دیجیتال باید بهای برق صادراتی را بپردازند.
دولت ایران ماینینگ ارز دیجیتال را به‌عنوان فعالیت صنعتی مجاز پذیرفته است.

همان‌طور که پیش از این Cointelegraph در اواخر ماه ژوئیه گزارش داده بود، دولت ایران پس از ماه‌ها گمانه‌زنی در مورد سرنوشت استخراج ارزهای دیجیتال در ایران، آن را به‌عنوان فعالیت صنعتی قانونی به رسمیت شناخته و معافیت مالیاتی ماینرها را هم نیز پذیرفته‌شده است. با این حال، فقط چند روز بعد، دولت ایران لایحه جدیدی وضع کرد که رمزنگاری را به‌عنوان مناقصه قانونی قبول نمی‌کند یا معاملات داخلی را که با ارزهای دیجیتال انجام شده را نمی‌پذیرد.

در این خبر این‌گونه آمده است که به دلیل تصمیم تازه هیئت دولت، استفاده نمودن از ارزهای دیجیتال فقط با پذیرش مسئولیت‌ها و خطرات از سمت طرفین معامله است و تحت حمایت و تضمین هیچ‌کدام از مراجع قانونی و دولت و حتی سیستم‌های پولی و بانکی نمی‌شود.

در ضمن این نکته نیز قابل‌توجه است که استفاده نمودن از این سیستم در مبادلات داخل جمهوری اسلامی ایران نیز مجاز نخواهد بود.معافیت مالیاتی ماینرهای ایرانی2

طبق این تصمیم‌گیری دولت، ماینینگ ارز دیجیتال مانند بقیه کارهای صنعتی، مالیات به آن تعلق خواهد گرفت و (معافیت مالیاتی ماینرها) مشمول معافیت از مالیات، منوط به صادرات ارز دیجیتال و برگشت نقدینگی ارزی حاصل از آن در رونق و چرخه تولیدی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران است.

تصمیم دولت برای موافقت با استخراج ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین درحالی اعلام شد که تاکنون هم قانون دقیق و روشنی در مورد آن تصویب شده است. این دلیل باعث می‌شود تا نظرات مختلف بسیاری پیرامون استفاده ارزهای دیجیتالی، استخراج آن‌ها و آینده‌شان این صنعت پرسود در جمهوری اسلامی ایران، بسیار فراوان و گسترده باشد.