دولت ایران مجوز برای ماینرهای بیت کوین و ارزهای دیجیتال صادر می‌کند

دولت ایران مجوز برای ماینرهای بیت کوین و ارزهای دیجیتال صادر می‌کند

1398/06/31
| 98

«کوین دسک گزارش داده که جزئیات پیش‌نویس مصوبه طرح پیشنهادی مجوز برای ماینرها و مقررات معادن ارز دیجیتال در ایران آماده و تصویب شده است. منابع در تهران می‌گویند این طرح توسط مقامات جمهوری اسلامی به تصویب رسیده است

بر اساس این مصوبه کابینه دولت ایران، جهت دریافت این مجوز برای ماینرها باید اطلاعات خود را ثبت کنند. اطلاعات خود ازجمله ارزش سرمایه گذاری، وضعیت اشتغال فعلی، اجاره‌نامه فضای مورداستفاده، ارزش تجهیزات ماینینگ و مدت‌زمان اجرا پروژه را به دولت ارائه دهند. این مجوز برای ماینرها هر ساله باید تمدید شود.
 

صنعت ماینینگ ایران

دوباره به عقب برگردیم، صنعت ماینینگ ایران به‌طور چشمگیری بیش از دو سال گذشته رشد کرده و بهترین قسمت ماجرا برق ارزان دولت ایران است. به‌عنوان مثال، فقط یک گروه فارسی تلگرام برای ماینرهای محلی 3424 عضو دارد. بر اساس یک نظرسنجی که توسط شرکت تجزیه‌وتحلیل بازار دروازه تجارت از حدود 1600 کاربر ارز دیجیتال در ایران، 35 درصد از پاسخ‌دهندگان از طریق استخراج از معادن درآمد به دست آورده‌اند. از این تعداد 70 درصد علاقه‌مند به یادگیری بیشتر در مورد کسب‌وکار استخراج و ماینینگ بودند.
مجوز برای ماینر صادر شد

وارد شدن تجهیزات وارداتی از طریق بازار سیاه و قاچاق

یک منبع ناشناس در تهران به کوین دسک گفت که اکثر ماینرهای ایرانی تجهیزات وارداتی را از طریق بازار سیاه و قاچاق وارد بازار می‌کنند. او می‌گوید که از این طریق، هیچ مالیاتی به دولت پرداخت نمی‌کنند.

بانک مرکزی ایران درنهایت این صنعت مردمی را به رسمیت شناخته‌شده و یک‌ راه‌حل قانونی در نظر گرفته است. صدور مجوز برای ماینرها در ژوئیه 2019 مصوب شده است. رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت وعده داده این پیشنهاد در حال بررسی توسط به تصویب رسیدن است. مجوز برای ماینرهای ایران تنها به کاربران استخراجی داده می‌شود که تجهیزات مصرفی 30 کیلووات دارند که ممکن است این کار باعث شود تجهیزات ماینرها خانگی و یا کارگاه‌های کوچک حذف شوند.
صدور مجوز برای ماینرها

ایجاد درآمد پایدار در کشور

بااین‌حال یکی دیگر از منابع در تهران می‌گوید که یک bitcoiner مشتاق همکاری با ایران است. او به کوین دسک گفت که صنعت استخراج می‌تواند به یک درآمد پایدار در کشور ایجاد شود. به‌عنوان‌مثال دولت می‌تواند افراد را تشویق کند تا یک صنعت پایدار را در سراسر کشور ایجاد کنند.

منبع ناشناس دوم گفت: واضح است که صنعت برق در ایران، یک کسب‌وکار خصوصی نیست که آن را دولت اداره می‌کند. ایران صنعت برقی بسیاری قوی دارد و می‌تواند باعث پیشرفت اقتصاد کشور شود و این کار هیچ صدمه‌ای به شبکه برق نمی‌زند.

از سوی دیگر او هنوز باور ندارد که این قانون با طور کامل نیازهای ماینرها را رفع کند و معتقد است که این قانون دست و پای کسانی که می‌خواهند استخراج کنند را می‌بندد.
دریافت  مجوز برای ماینرها
در ضمن او معتقد بود بسیاری از ماینرهایی که در ایران استخراج می‌کنند در معادن و مزارع زیرزمینی مشغول به فعالیت هستند که اگر این اتفاق گسترش پیدا کند، باعث ضربه فراوانی به شبکه برق ایران خواهد شد.

یک منبع سوم در تهران به کوین دسک گفت: امیدوار است ایران به‌زودی یکی از بزرگ‌ترین کشورهای صنعت ماینینگ جهان شود. در آینده اخبار زیادی در مورد پیشرفت ایران خواهید شنید.