اطلاعات جدید و بی‌سابقه درباره نحوه استفاده ایرانیان از بیت کوین

اطلاعات جدید و بی‌سابقه درباره نحوه استفاده ایرانیان از بیت کوین

1398/06/23
| 92

«براساس نظرسنجی انجام شده از سوی شرکت تحلیلی Gate Trade، بین 1650 کاربر بیت کوین در ایران که در گروه‌های تلگرام فارسی مورد بررسی قرارگرفته‌اند، 25 درصد آن‌ها از کار با رمز ارز ماهانه 500 تا 3000 دلار درآمد کسب کرده‌اند.»
                                                              
 این اطلاعات منحصربه‌فرد نشان دهنده تکامل جامعه بیت کوین در ایران است.

بیش از یک سوم از پاسخ‌دهندگان، 35 درصد، این درآمد را از طریق ماینینگ به دست آوردند، در حالی که 58 درصد از طریق تجارت، سکوهای تبادل، شبکه‌های مردمی و مبدل‌های محلی که نقدینگی ریالی دارند، درآمد کسب می‌کردند.

این نظرسنجی حاکی از رشد جدی در صنعت ماینینگ داخلی است. 70 درصد از پاسخ‌دهندگان علاقه‌مندند تا اطلاعات بیشتری در مورد مشاغل استخراج و ماینیگ محلی کسب کنند.
بیت کوین در ایران1

بازار رمزنگاری ایران تمرکز غالب خود را از سیستم‌عامل‌های مبادله جهانی به مبادلات صرافی محلی و ماینتر ها تغییر داده است، زیرا بیشتر مبادلات متمرکز نیازمند اهراز هویت است. ایرانیان را از این امر مستثنی ساخته است و در واقع تحریم شده‌اند. تقریباً 83 درصد از پاسخ‌دهندگان نظرسنجی گفتند که جامعه برای پیشرفت و دسترسی راحت‌تر به صرافی‌ها نیاز دارد.

در همین راستا، سخنگوی تجارت گیتس به CoinDesk گفت كه بسیاری از ایرانیان از VPN و فیلترشکن استفاده کرده و برای دور زدن این تحریم‌ها از کارت‌های شناسایی خارجی که در بازار سیاه خریداری‌شده استفاده می‌کنند.

جیمی سونگ، توسعه دهنده و مربی بیت کوین به CoinDesk گفت که او در مناطق دیگر شاهد تحولات مشابهی بوده است. کشورها ممکن است متفاوت باشند، اما همه از الگوهای مشابه پیروی می‌کنند.

وی گفت: در چین گروه‌های WeChat برای معامله گران وجود دارند، زیرا دسترسی مستقیمی به صرافی‌ها ندارند. اوضاع فیلترینگ (ارتباطات جهانی) که ایرانیان با آن روبرو هستند. عوامل جهانی مانند قیمت دلار، بازار طلا یا حتی بورس‌های محلی تداخلی در قیمت‌های بیت کوین در ایران ندارد. حداکثر 60 درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که شرایط خارجی تأثیر اندکی بر سرمایه‌گذاری‌های بیت کوین در ایران دارد. بیشتر سرمایه پاسخ‌دهندگان بلندمدت بودند و قصد داشتند که بیش از یک سال در بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند.

محمود اسکندری؛ توسعه‌دهنده بلاکچبن مستقر در تهران است. او بیت کوین در اختیار دارد، رمزهای مختلف را به‌عنوان یک کار جانبی نقد می‌کند و بیت کوین را برای دانشجویان ایرانی در خارج از کشور می‌فرستد تا در پرداخت هزینه‌های خود ازجمله بستگانش کمک کند.

اسکندری به CoinDesk گفت: امروز برای من واضح است که تعداد بیشتری از مردم از بیت کوین در ایران استفاده می‌کنند. بیت کوین در ایران تأثیر عمیقی بر زندگی مردم ایران نداشته است، اما استفاده از آن در بین مردم رو به افزایش است و من می‌توانم آن را ببینم.

تقریباً 29 درصد از پاسخ‌دهندگان ایرانی بیش از 5000 دلار ارز دیجیتال دارند که بیشتر آن بیت کوین است. در مقایسه با آماری که از نظرسنجی CoinDesk 2018 منتشر شده بود که کاربران بیت کوین عمدتاً آمریکایی و اروپایی بوده‌اند، حالا مشخص شده است که ایرانیان در حال ذخیره کردن ثروت بیشتری به بیت کوین در ایران هستند.
استفاده ایرانیان از بیت کوین2

اگرچه 63 درصد از پاسخ‌دهندگان CoinDesk بیش از 5000 دلار در ارز دیجیتال نگهداری می‌کردند، اما ایرانیان در حال ذخیره‌سازی حجم بالاتری از ثروت خود هستند. از این منظر، تنها 14 درصد از پاسخ‌دهندگان ایرانی بیش از 10،000 دلار در سال درآمد داشتند. با این حال، تقریباً یک‌سوم از پاسخ‌دهندگان نظرسنجی CoinDesk سرمایه‌گذاران معتبر بودند و 13 درصد خود را میلیونرهای رمزنگاری توصیف کردند.

سونگ گفت: تقاضا برای بیت کوین در اقتصادهای پریشان بسیار بیشتر از اقتصادهای جهان اول احساس می‌شود، زیرا آن‌ها تأثیر تورم را بسیار بیشتر احساس می‌کنند.