ارز دیجیتال در مقابل پول نقد: کدام کشورها به زودی به جامعه بدون پول نقد می پیوندند؟

ارز دیجیتال در مقابل پول نقد: کدام کشورها به زودی به جامعه بدون پول نقد می پیوندند؟

1398/05/26
| 147

عصر جدید، عصر پیشرفت تکنولوژی و فاصله گرفتن از سنت گرایی است. یکی از چیزهای سنتی استفاده از پول نقد در معاملات مختلف است. اما امروزه با وجود کارت های اعتباری و فرایند انتقال بدون پول، استفاده از پول نقدر در جوامع مختلف، من جمله کشورمان کاهش چشمگیری یافته است. با این حال سوال اینجاست که استفاده از تکنولوژی فقط به همینجا محدود می شود یا جوامع مختلف گام های جدی در حذف پول نقد گرفته اند؟ با سام اکسچنجر همراه باشید تا حدودی به پاسخ این سوال برسید.

 

وضعیت جامعه بدون پول نقد در استرالیا

حزب لیبرال استرالیا اخیراً پیش نویس لایحه ای را ارائه داد كه در آن گفته شده خرید بیش از 10،000 دلار استرالیا (حدود 6،750 دلار) به صورت نقدی قانونی نخواهد بود. طبق گفته دولت این کشور، این مرحله فرار مالیاتی را منهدم می کند و انتقال به جامعه بدون پول نقد را آماده سازی می کند.

طبق سند، معاملات برابر یا بیشتر از مقدار اعلام شده باید با استفاده از سیستم پرداخت الکترونیکی یا با چک انجام شود. این پرداخت ها همچنین باید توسط یک نهاد تحت مقررات مبارزه با پولشویی (AML) و مقررات ضد تروریسم گزارش شود.

در این حالت، ارزهای دیجیتال به عنوان پرداخت هایی در نظر گرفته می شوند که «واحد تجاری مطابق قانون مبارزه با پولشویی و مبارزه با تروریسم گزارش می کند.» همانطور که به طور گسترده ای شناخته شده است، بیشتر مبادلات ارز دیجیتال الزامات دولت برای KYC و AML را برآورده می کند.

 

به گفته وزارت دارایی استرالیا، دولت این کشور قصد دارد محدودیت پرداخت نقدی را از اول ژانویه سال 2020 تصویب کند. استرالیایی ها می توانند نظرات خود را قبل از 12 آگوست 2019 بیان کنند.

البته این روند خبر خوبی برای بازار ارز دیجیتال به نظر می رسد، زیرا یک جامعه بدون پول نقد شرکت ها و افراد را ترغیب می کند که به دارایی های دیجیتال روی آورند.

علاوه بر این ​​کشورهای دیگری نیز وجود دارند که در حال روی آوردن به جامعه بدون پول نقد هستند و به طور بالقوه ارز دیجیتال را به عنوان روش پرداخت می پذیرند.

وضعیت جامعه بدون پول نقد در سوئد

سوئد یکی از بارزترین نمونه های جامعه بدون پول نقد است. درصد پول نقدی که در این کشور استفاده می شود به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. (فقط 2٪ معاملات را شامل می شود) و کمتر از 20٪ فروشگاه ها پول نقد را می پذیرند. تا سال 2023، محققان پیش‌بینی می كنند كه اين كشور کلا به یك جامعه بدون پول نقد تبدیل شود. این میزان سه برابر کمتر از سایر کشورهای اروپایی است. تهدید سرقت از بانک‌ ها، رانندگان وسایل نقلیه عمومی و خرده فروشی ها عملا ناپدید شده است.

انتقال به جامعه بدون پول نقد در کشور سوئد به لطف تلاش مسئولین و سطح بالای بی سابقه اعتماد مردم به ساختارهای بانکی و اکنون ارتقاء سیستم ملی پرداخت تلفن همراه سوئد، که توسط بیش از نیمی از جمعیت استفاده می شود، امکان پذیر شد.

به طور کلی، سوئد اولین کشور اروپایی به عنوان جامعه بدون پول نقد محسوب می شود که خدمات پرداخت مستقل (PSP) را ارائه می دهد. پیش از این، شرکتی به نام پوین خدماتی از قبیل تحقیق در مورد مشتریان، توزیع پایانه های POS و اجرای قراردادها را ارائه می داد.

متعاقباً، پوین توسط شرکت VeriFone ، یک شرکت آمریکایی تولید تجهیزات پرداخت بدون پول، که تصمیم به ورود به بازار اروپا گرفت ایجاد شد. در حال حاضر، این شرکت در خدمت 475000 فروشگاه خرده فروشی است و 42 شعبه بانک از کشورهای مختلف در اسکاندیناوی و اروپا با آن کار می کنند.

به نظر می رسد سوئد می خواهد زیرساخت های این کشور و امکانات توریستی را از وجه نقد خلاص کند. با این حال، کاهش استفاده از پول نقد با تصمیمات شهروندان به استفاده از پول نقد کمتر منجر شده است. وجه نقد برای حمل و نقل عمومی پذیرفته نمی شود؛ زیرا استفاده از آن سخت تر و ایمنی کمتری برای رانندگان دارد.

علاوه بر این، مشاغل کوچک سوئد کاملاً به پرداخت های بدون پول نقد روی آورده اند. فروشگاه ها بطور فعال PayPass، پایانه های فروش و فناوری هایی را راه اندازی می کنند که استارتاپ های محلی را فعال می کند - به عنوان مثال، iZettle یک کارت خوان برای پذیرش ایمن کارت های بانکی از طریق تلفن های هوشمند است. بدیهی است که میل به جامعه بدون پول نقد منجر به تصویب این امور در نوامبر سال 2018 توسط بانک مرکزی سوئد، Riksbank ، شد هنگامی که از آغاز آزمایش اولین ارز دیجیتال سوئد به نام e-krona خبر داد. رونمایی از این ارز دیجیتال قدم مهمی به سوی جامعه بدون پول نقد بود.
 

ارز دیجیتال در مقابل پول نقد


بانک سوئد هنوز تصمیم نگرفته است که e-krona برای یک دوره کوتاه مدت یا بلند مدت آزمایشی وجود داشته باشد. با این حال، در طول آزمایش، متخصصان بانک تصمیم می گیرند که چگونه به بهترین وجه از کرنا الکترونیکی استفاده کنند تا توده مردم امکان دسترسی به وسیله پرداخت تضمین شده توسط دولت را داشته باشند.

اقتصاددان ارشد Sveriges Riksbank و استادیار دانشگاه Uppsala گابریل سودربرگ در استفاده از ارزهای دیجیتال فعلی به عنوان یک ابزار پرداخت بسیار محتاط اشاره می کند. اما فکر می کند که دولت سوئد ممکن است در آینده تصمیم به صدور ارز دیجیتال خود بگیرد.

سودربرگ مطمئن است که blockchain به عنوان یک فناوری به خودی خود می تواند در کاربردهای مختلف در جامعه بدون پول نقد مفید باشد.

وضعیت جامعه بدون پول نقد در آلمان

آلمان مدت ها است که از اتحادیه اروپا خارج شده است و این کشور در حال حاضر هیچ محدودیتی در استفاده از پرداخت های نقدی ندارد. با این حال، در ابتدای فوریه 2016، وزارت دارایی پیشنهاد کرد معاملات با پول نقد را به 5000 دلار (5،600 دلار) - محدود کند. نکته قابل توجه این است که وزارت دارایی در کمتر از یک روز این تصمیم را گرفته که از این طرح حمایت کند.

اینکه دولت آلمان این محدودیت را بپذیرد، هنوز مشخص نیست، به خصوص وقتی که بررسی می کنیم چقدر جامعه آلمان نسبت به اینگونه تغییرات بازخورد منفی نشان داده است. با این حال، واضح است که تجدید نظر جدی در موضوع جامعه بدون پول نقد در آلمان و اروپا به طور کلی آغاز شده است. در این حالت، ارزهای دیجیتال با الگوی جدید مطابقت دارند.

از این گذشته، وزارت دارایی آلمان در فوریه 2018 تصویب نامه ای را صادر کرد که به طور قانونی بیت کوین را به عنوان ارز به رسمیت بشناسد. همانطور که در قطعنامه وزارت دارایی ذکر شد، ارزهای دیجیتال معادل سایر روش های پرداخت حقوقی هستند، زیرا آنها توسط مشارکت کنندگان معامله به عنوان یک روش جایگزین پیمانکاری و پرداخت فوری استفاده می شوند.

وضعیت جامعه بدون پول نقد در کانادا:

 

کانادا با توجه به سطح بالای دسترسی مالی و یک برنامه دولتی با هدف بهینه سازی سیستم پرداخت ملی، یک تغییر پیشرفته در سیستم پرداخت خود را نشان می دهد. در کانادا، فقط یک سیستم کارت اعتباری وجود دارد که توسط Interac و سه شبکه عمده کارت اعتباری ارائه شده توسط Visa ، MasterCard و American Express اداره می شود. پیش بینی می شود تا سال 2030، تنها 10٪ از معاملات در کانادا به صورت نقدی صورت بگیرد.

همچنین، مقامات کانادایی عجله ندارند خیلی سریع به جامعه بدون پول نقد روی بیاورند. در اکتبر سال 2018، بانک کانادا در مطالعه «آیا یک جامعه بدون پول نقد مشکل دارد؟» تعدادی از موضوعات مرتبط با خودداری کامل کشور از پول نقد را توصیف کرد. برای مثال، برخی افراد، مانند سالمندان، ممکن است هنوز ترجیح دهند از پول نقدی به جای پرداخت الکترونیکی استفاده کنند.

اما دولت کانادا مزایای بیشتری برای پرداخت الکترونیکی در نظر دارد. بانک کانادا ادعا می کند اگرچه یک جامعه بدون پول نقد به طور کلی باعث ایجاد مشکلات قابل توجهی در سیستم پرداختی نمی شود، اما نگرانی های روشنی درباره حفظ قابلیت اطمینان عملیاتی وجود دارد.

این تحقیق حاکی از سه تصمیم سیاسی ممکن است:

1- برای حفظ تعهد به در دسترس بودن پول و در نظر گرفتن اقدامات پیشگیرانه برای کاهش احتمالی کاهش پول نقد در طول زمان.

2- تنظیم شبکه های پرداخت برای حفظ قابلیت اطمینان عملیاتی و کاهش اثرات نامطلوب پرداخت الکترونیکی.

3- صدور ارز دیجیتالی توسط بانک مرکزی این کشور که یک ارز دیجیتال محسوب نمی شود بلکه نسخه دیجیتالی دلار کانادا برای رقابت با شبکه های پرداخت خصوصی است.
 

ارز دیجیتال در مقابل پول نقد


در ژوئیه سال 2018، بانک مرکزی کانادا مطالعه‌ای را با عنوان «ارز دیجیتال بانک مرکزی و سیاست پولی» انجام داد که نشان داد ارز دیجیتال صادر شده توسط بانک مرکزی به طور بالقوه به نفع اقتصاد کشور و جامعه بدون پول نقد خواهد بود. در این تحقیق آمده است که معرفی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) می تواند منجر به افزایش 0.64٪ در مصرف برای کانادا در مقایسه با اقتصادهای مربوط به پول نقد مربوطه شود.

حتی قبل از آن، در ماه می 2018، بانک کانادا، گروه TMX و Payments Canada طی تحقیقات خود تأیید کردند که هر دارایی و ارزی را می توان رمزگذاری کرد و فوراً آن را تبدیل کرد. با توجه به نتایج حاصل، در واقع جامعه بدون پول نقد برای تسویه حساب در زمان واقعی راحت تر است.

همچنین بانک کانادا اولین کشوری نبود که به موضوع استفاده از بلاکچین در پرداخت های سنتی و قدم به سوی جامعه بدون پول نقد فکر کرد. در سپتامبر سال 2017، رویال بانک کانادا در حال آزمایش فناوری بلاکچین برای کمک به جابجایی پرداخت بین بانک های خود در ایالات متحده و کانادا بود.

در نهایت پس از شش ماه، این بانک سیستمی را در مرکز فناوری RBC در تورنتو ایجاد کرد، سیستم shadow به دفتر کل بانک رویال کانادا اجازه می دهد تا این بانک در یک زمان پرداخت های بین ایالات متحده و کانادا را پیگیری کند.

آیا جامعه بدون پول نقد قابل انتظار است؟

در حال حاضر برای بسیاری از افراد کنار گذاشتن کیف پول و پول نقد و اینکه برای استفاده از تاکسی، سفارش قهوه یا خرید مواد غذایی در فروشگاه فقط به کارت یا دستگاه تلفن همراه خود متکی باشند، ساده نیست. جامعه بدون پول نقد دیگر یک رویا نیست. فناوری بلاکچین می تواند موجبات جدی برای انتقال به این سبک زندگی جدید را فراهم کند.

امروزه، تقریباً همه می دانند جهت توسعه سیستم های پرداخت آینده، پول نقد الکترونیکی خواهد شد، اما ارز دیجیتال و بلاکچین در این روند چه نقشی خواهند داشت؟ و اینکه آیا آنها می توانند سرعت و امنیت کامل پرداخت را تامین کنند؟ برای رسیدن به جواب این سوالات باید کمی منتظر بمانیم.