کریپتوکارنسی چیست؟

کریپتوکارنسی چیست؟

1398/07/26
| 173

کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال یا مجازی است که از رمزنگاری برای امنیت استفاده می‌کند. به دلیل این ویژگی امنیتی رمزنگاری، جعل و‌ هک آن دشوار است. بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده در سیستم‌های غیرمتمرکز براساس فناوری بلاکچین، توسط یک دفترچه توزیع شده توسط شبکه‌های رایانه‌ای متفاوت اجرا می‌شوند.

 

ویژگی بارز کریپتوکارنسی و احتمالاً بزرگ‌ترین جذابیت آن، ماهیت ارگانیک آن است. این توسط هیچ مرجع مرکزی صادر نشده است و این امر آن را در برابر مداخلات یا دست‌کاری‌های دولت مصون می‌سازد.

کریپتوکارنسی و بیت‌کوین

اولین کریپتوکارنسی مبتنی بر بلاکچین بیت‌کوین بود که هنوز محبوب‌ترین و باارزش‌ترین کریپتوکارنسی باقی‌مانده است. امروزه هزاران کریپتوکارنسی متناوب با کارکردها یا مشخصات مختلف وجود دارد. برخی از این‌ها نسخه‌های کپی از بیت‌کوین هستند و برخی دیگر از انشعابات آن هستند و برخی دیگر کریپتوکارنسی ها کاملاً منحصربه‌فردند.

اصطلاحات کریپتوکارنسی

صرافی‌های کریپتوکارنسی پلتفرم‌هایی هستند که امکان پرداخت مطمئن معاملات آنلاین را دارند که برحسب توکن مجازی بیان شده‌اند، معاملات و خریدوفروش‌ها در سیستم بعضاً توسط توکن ها انجام می‌شود. Crypto به این واقعیت اشاره دارد که الگوریتم‌های مختلف رمزگذاری و تکنیک‌های رمزنگاری، برای کاربرد کریپتوکارنسی های مختلف استفاده می‌شود.

در ادامه می‌توانید برای کسب اطلاعات جامع درباره اصطلاحات ارزهای دیجیتال به مقاله ما دراین‌باره سری بزنید.
اصطلاحات کریپتوکارنسی

انواع کریپتوکارنسی

اولین کریپتوکارنسی بیت‌کوین بود که در سال 2009 توسط فردی یا گروهی معروف بانام مستعار Satoshi Nakamoto آغاز شد. از فوریه 2019، بیش از 17.53 میلیون بیت‌کوین در گردش بوده و ارزش کل بازار در حدود 63 میلیارد دلار است (گرچه قیمت بازار بیت‌کوین می‌تواند کمی تغییر کند). موفقیت بیت‌کوین باعث ایجاد تعدادی کریپتوکارنسی های رقیب، معروف به "altcoin" مانند اتریوم، لایت کوین، دش، مونرو کاردانو و غیره شده است. امروزه، به معنای واقعی کلمه هزاران کریپتوکارنسی وجود دارد که ارزش کل بازار آن بیش از 120 میلیارد دلار است (بیت‌کوین در حال حاضر بیش از 50 درصد از کل ارزش را نشان می‌دهد).

اتریوم

از بین تمام کریپتوکارنسی های غیر از بیت‌کوین، اتر (به‌عنوان ارز دیجیتال آن) یا اتریوم (شبکه بلاکچین آن) احتمالاً محبوب‌ترین آن‌ها است. شرکت‌ها به دلیل ویژگی‌های به‌اصطلاح هوشمند این کریپتوکارنسی، تمایل به همکاری با اتریوم دارند. اگر قصد سرمایه‌گذاری درزمینهٔ اتریوم را دارید بهتر است راهنمای سام اکسچنجر را درباره ارز دیجیتال اتریوم مطالعه کنید.

ریپل

 درحالی‌که بخش اعظم فضای کریپتوکارنسی به دلیل خنثی کردن فضای بانکی سنتی ایجادشده است، هدف ریپل همواره در درجه اول با تسهیل پرداخت‌های جهانی کمک به این بخش بوده است. این شرکت در توئیتی اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود سه مورد از پنج شرکت برتر انتقال پول جهانی در سال جاری از XRP - ارز دیجیتال ریپل - در پرداخت‌ها استفاده کنند.

توصیه می‌کنیم بامطالعه راهنمای سام اکسچنجر در مورد ارز دیجیتال ریپل، اطلاعات بیشتری دراین‌باره کسب کنید.

بیت‌کوین کش

یکی از ویژگی‌های امضای بیت‌کوین ساختار غیرمتمرکز آن است. به‌جای اینکه یک‌نهاد مرکزی تصمیم‌گیری کند، جامعه ماینرها به مواردی مانند نحوه بهبود سیستم رأی می‌دهند. در سال 2017، در مورد نحوه رسیدگی به مسائل مقیاس‌گذاری اختلاف‌نظر در جامعه مشاهده شد. این اختلاف منجر به ایجاد انشعاب و ایجاد بیت‌کوین کش شد. شما می‌توانید با مراجعه به راهنمای سام اکسچنجر درباره بیت‌کوین کش اطلاعات جامعی را درباره سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال به دست بیاورید.

کاردانو

مانند اکثر کریپتوکارنسی ها، Ada، سکه Cardano، می‌تواند برای انتقال وجوه به‌صورت دیجیتالی استفاده شود، اما توسعه‌دهندگان آن برنامه‌هایی برای ساختن پلتفرمی دارند که بتواند برنامه‌های مالی و قراردادهای هوشمند را اجرا کند. کاردانو می‌گوید با متعادل کردن حریم خصوصی با استفاده از مقررات، خود را متمایز می‌کند.
کریپتوکارنسی و بیت‌کوین

لایت کوین

مانند بیت‌کوین کش، لایت کوین نیز به‌عنوان انشعاب از کریپتوکارنسی بیت‌کوین ایجاد شد. لایت کوین به جهت قابلیت تائید سریع‌تر معاملات آن شهرت فراوانی کسب کرده است. این کریپتوکارنسی قصد دارد معاملات را در دو و نیم دقیقه، در مقایسه با 10 دقیقه زمان تائید معامله بیت‌کوین تائید کند. سام اکسچنجر راهنمای جامعی درباره لایت کوین و نحوه استخراج ابری آن برای شما فراهم کرده است.

استلار

استلار به نحوه جابجایی پول، بانک‌ها و شبکه‌های پرداخت توجه می‌کند. بنیان‌گذار آن Jed McCaleb، در این صنعت نوپا است. سکه استلار، لومن نامیده می‌شود.
 

نئو

ارز دیجیتال نئو در مورد ایجاد چارچوب اقتصاد هوشمند است. یکی از مواردی که دارایی‌های دیجیتال به‌راحتی جابجا می‌شوند، درجایی که هویت دیجیتالی ایمن باشد و درجایی که قراردادهای هوشمند باعث می‌شود همه‌چیز به‌طور روان کار کند.

دش

از بین تمام altcoin های موجود در این لیست، ارز دیجیتال دش یکی از معدود مواردی است که توسط مردم برای خرید کالا و خدمات مورداستفاده قرار می‌گیرد. از این نظر، این کریپتوکارنسی بسیار شبیه بیت‌کوین است، اگرچه بنیان‌گذاران در تلاش‌اند تا از اشتباهات ایجادشده در ساخت بیت‌کوین بپرهیزند. البته که این کریپتوکارنسی قصد دارد سریع‌تر و ارزان‌تر از بیت‌کوین باشد.

مونرو

یکی از قابل‌توجه‌ترین ویژگی‌های بیت‌کوین، ناشناس بودن آن است. مونرو اگرچه رازداری بسیار خوبی را برای کاربران خود فراهم می‌کند، قصد دارد کاملاً مبهم باشد. این ویژگی باعث شده است که این کریپتوکارنسی به‌خصوص در وب دارک نیز محبوب شود. ما همچنین مقاله جامعی درباره ارز دیجیتال مونرو بر وب‌سایت سام اکسچنجر قرار داده‌ایم.
اصطلاحات کریپتوکارنسی

زی‌کش

بخشی از تلاش‌های Zcash جهت امنیت و حفظ حریم خصوصی آن است. معاملات بر روی یک زنجیره ثبت می‌شوند، اما جزئیات ارسال‌کننده، گیرنده و مبلغ خصوصی باقی می‌ماند. مشابه بیت‌کوین، این کریپتوکارنسی نیز این امکان را برای کاربران فراهم کرده است تا بتوانند پرداخت‌های عمومی یا خصوصی را ارسال کنند. توصیه می‌کنم مقاله سام اکسچنجر درباره ارز دیجیتال زی کش را از دست ندهید.

کریپتوکارنسی و بلاکچین

بلاکچین فناوری است که وجود کریپتوکارنسی را امکان‌پذیر می‌کند. بیت‌کوین معروف‌ترین کریپتوکارنسی است که فناوری بلاکچین برای آن اختراع شد. کریپتوکارنسی ارز مبادله‌ای مانند دلار آمریکا است، اما دیجیتالی است و از فن‌های رمزگذاری برای کنترل ایجاد واحدهای پولی و تائید انتقال وجه استفاده می‌کند.

 

فناوری بلاکچین چیست؟

یک بلاکچین یک دفترچه غیرمتمرکز از کلیه معاملات در یک شبکه همتا به همتا است. با استفاده از این فناوری، شرکت‌کنندگان می‌توانند معاملات را بدون نیاز به یک مرجع مرکزی تائید کنند. برنامه‌های کاربردی بالقوه می‌تواند شامل نقل و انتقالات وجه، معاملات کریپتوکارنسی، رأی‌گیری و بسیاری موارد دیگر باشد.

ما در مقاله سه نسل از فناوری بلاکچین سام اکسچنجر به توضیح تمام مواردی که باید درباره آن بدانید پرداخته‌ایم.

نحوه خرید کریپتوکارنسی

روند خریدوفروش کریپتوکارنسی طی چند ماه گذشته بسیار ساده‌تر شده است. پنج عامل مهم وجود دارد که باید قبل از خرید کریپتوکارنسی به آن‌ها فکر کنید.
نحوه خرید کریپتوکارنسی

روش پرداخت

متداول‌ترین و پذیرفته ترین روش‌های پرداخت برای خرید کریپتوکارنسی عبارت‌اند از: کارت اعتباری، نقل‌وانتقال بانکی یا حتی پول نقد. وب‌سایت‌های مختلف روش پرداخت‌های مختلف را می‌پذیرند، بنابراین باید وب سایتی را انتخاب کنید که روش پرداختی را که می‌خواهید استفاده کنید قبول کند. برای خرید تمامی ارزهای دیجیتال به شما توصیه می کنیم حتما از راهنمایی های مشاوران مجرب سام اکسچنجر بهره مند شوید.

هزینه کارمزد

هر وب سایتی هزینه‌های مختلفی دارد. برخی رایگان هستند، برخی هزینه بالایی دارند. مطمئن شوید که قبل از راه‌اندازی حساب کاربری در هر وب سایتی، می‌دانید که هزینه آن چقدر است. شما باید در نظر داشته باشید که چقدر می‌توانید هزینه کنید؛ مانند هر سرمایه‌گذاری، شما هرگز نباید بیش ازآنچه می‌توانید هزینه کنید، سرمایه‌گذاری کنید. توصیه می‌کنم قبل از شروع سرمایه‌گذاری خود، سری به راهنمای سام اکسچنجر درباره سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال بزنید.

با توجه به این 5 عامل، می‌توانیم به خرید کریپتوکارنسی بپردازیم. بااین‌وجود، هنگام خرید کریپتوکارنسی، موارد بسیار بیشتری ازجمله انتخاب کیف پول و صرافی مناسب وجود دارند که بهتر است بامطالعه راهنمای سام اکسچنجر در هر بخش اطلاعاتی که لازم است را به دست آورید.