ارز دیجیتال نئو (Neo)

ارز دیجیتال نئو (Neo)

1398/06/30
| 184

«امروزه بیش از 4000 ارز دیجیتال مختلف وجود دارد که این تعداد هر روز در حال افزایش است. حداکثر میزان سرمایه­گذاری در این بازار بیش از 415 میلیارد دلار است که 70 درصد آن را ده ارز برتر موجود در بازار تشکیل می­دهند. نئو؛ یکی از این ده ارز برتر دیجیتال است که با نام ایتریوم چینی شهرت دارد و تاکنون به موفقیت­های زیادی دست یافته است.»

نئو چیست؟

به طورکلی نئو با نام AntShares در سال 2014 توسط Da Hongfei ابداع شد و در سال 2017 به نئو تغییر نام داد. نئو اولین ارز دیجیتال در کشور چین است و یکی از رقبای اصلی ایتریوم محسوب می­ شود. همانند ایتریوم، کوین­ های نئو نیز بیش از یک ارز دیجیتال کاربرد دارند که این عامل، اثر زیادی بر روی قیمت نئو داشته است.

نئو بطور اساسی براساس پلت­فرم بلاک­چین کار می­کند که به توسعه‌دهندگان این امکان را داده است تا قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن­ های غیرمتمرکز ایجاد کنند. قراردادهای هوشمند موضوع بسیار قابل‌توجهی است که می­تواند در موقعیت­های بسیار زیادی در زندگی واقعی و تجارت مورداستفاده قرار بگیرد. از آنجایی که ایتریوم اولین ابداع‌کننده قراردادهای هوشمند بوده است به همین دلیل نئو به ایتریوم چینی معروف شده است. در مقایسه با بیت کوین، نئو بسیار متفاوت می­باشد، زیرا هدف اصلی بیت کوین استفاده به‌عنوان یک ارز دیجیتال و جایگزینی برای ارزهایی مانند دلار، یورو و ... بوده است. در حالی که نئو کاربردهای بسیار بیشتری دارد.
 

برخی از مهم­ترین ویژگی­ های نئو شامل موارد زیر می­باشد:

*برخلاف بسیاری از ارزهای دیجیتال، کوین ­های نئو قابل تقسیم نیستند؛ بنابراین نمی­توان 0.5 NEO یا 0.11 NEO را مبادله کرد. نئو مانند سهام یک شرکت است که تقسیم­پذیر نخواهد بود.

*یک ارز دیجیتال دیگر نیز وجود دارد که می­تواند به جای نئو استفاده شود و GAS نام دارد. در واقع، با داشتن نئو در کیف پول می­توان GAS بدست آورد و از آن در تراکنش­های بلاک­چین نئو استفاده نمود.

*از آنجایی که GAS قابل تقسیم تا 0.00000001 می­باشد، توکن­های آن به منظور پرداخت کارمزد تراکنش هایی که در اپلیکیش ن­های شبکه ایجاد م ی­شوند، کاربرد دارد. دقیقاً به همان صورتی که ایتر روی شبکه ایتریوم استفاده می­شود، GAS روی شبکه نئو کاربرد دارد.

*در حالی­که ایتریوم به برنامه ­نویسان این اجازه را داده تا تنها با زبان برنامه­نویسی Solidity کد بنویسند، در نئو امکان نوشتن کدهای قراردادهای هوشمند با استفاده از C++، C#، Go، Java و سایر زبان­ه ای مرسوم وجود دارد.
نئو چیست

سرمایه ­گذاری روی نئو

اگر کسی در جولای 2017 روی نئو سرمایه ­گذاری کرده باشد، در آن زمان قیمت آن 6 دلار بوده است و سرمایه­گذاری 100 دلاری نئو تا ژانویه 2018 به 2700 دلار رسیده است. در واقع رشد 2600 درصدی مشاهده شده است. در واقع افزایش محبوبیت نئو با تغییر نام از AntShares به نئو رخ داده است.
 

دلایل اصلی افزایش قیمت نئو به شرح زیر است:

نئو اولین پلت­فرم بلاکچین با منبع باز است که در چین پایه­ گذاری شده است و جز برنامه­های حمایتی دولت چین بوده است. در نتیجه این عامل، نئو به محبوب­ترین کوین در چین تبدیل شد که یکی از بزرگترین بازارهای ارز دیجیتال در دنیا می­باشد. از طرفی، ایتریوم به این دلیل بسیار محبوب شد، زیرا به کاربران وعده داده بود که برخلاف بیت کوین، پلت­فرمی ارائه می­دهد که امکان توسعه اپلیکیشن­های غیرمتمرکز را دارد. نئو کاری مشابه با ایتریوم ولی بسیار بهتر انجام داد و باعث شد در میان سرمایه­ گذاران، کاربران و توسعه‌دهندگان بسیار محبوب شود. در حالی­که این دو ویژگی اصلی نئو هستند، فاکتورهای دیگری نیز در بازار وجود دارد که بر روی قیمت آن اثرگذارند؛ بنابراین پیش­بینی قیمت نئو کار بسیار دشواری است و حتی برای افراد بسیار باتجربه در امور سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال نیز با خطای زیادی روبروست.

 

آنالیز فنی پیش­بینی قیمت نئو

آنالیز فنی؛ تکنیکی است که برای پیش­بینی قیمت در آینده براساس تاریخچه قبلی قیمت و حجم معاملات انجام شده گزارش می­شود. وب‌سایتی که در آن آنالیز فنی صورت می­گیرد، پیش­بینی قیمت نئو را 0.000001 دلار در یک سال تخمین زده است؛ بنابراین، اگر کاربری 100 دلار سرمایه­گذاری کند، پس از یک سال یک فاجعه به بار خواهد آمد. در نتیجه، براساس این آنالیز فنی، سرمایه­گذاری روی نئو بسیار بد خواهد بود.
 

 پیش ­بینی قیمت نئو در سال 2019: براساس تکنولوژی و روند بازار

براساس وب‌سایت Smartreturn.com پیش­بینی قیمت نئو در سال 2019، حدود 355 دلار است. این وب‌سایت پیش­بین خود را براساس فاکتورهای مثبت زیر اعلام کرده است:

**افزایش تمایل سرمایه­ گذاران به نئو

**مزیت­ های بیشتر نئو نسبت به ایتریوم

**تمرکز نئو بر روی دیجیتالی شدن دارایی­ ها به جای دیجیتالی شدن ارزها

این پیش­بینی براساس برخی از مزایای واقعی ارائه شده توسط نئو انجام شده است، اما به نظر بسیار مثبت­ می‌رسد. بعید به نظر می­رسد در این زمان کوتاه، رشد این­چنین بزرگی داشته باشد؛ بنابراین بهتر است سایر پیش­بینی­ها نیز درنظر گرفته شوند.
 

پیش ­بینی قیمت نئو در سال 2019: توسط متخصصان

بسیاری از متخصصان بر این باورند که نئو آینده درخشانی دارد. Mark Cagney بنیان­گذار Social Finance بر این باور است که نئو این پتانسیل را دارد که جایگزین بیت کوین شود زیرا در استفاده از تکنولوژی بلاک­چین بسیار خلاقانه عمل می­کند. Brian Evans که یکی از سرمایه­گذاران بسیار مشهور و از مبلغان اصلی بلاک­چین بوده از نئو حمایت کرده و گفته است: بزرگ‌ترین حرکت نئو ایجاد یک اقتصاد هوشمند بوده است. نئو دارای سرمایه ­های دیجیتال، قراردادهای هوشمند و شناسه دیجیتال است که می­تواند در کاربردهای دنیای غیرمجازی و اقتصاد دولت­ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. چین می­تواند اولین نامزد در این­گونه کاربردها باشد.

ویژگی های نئو

پیش ­بینی قیمت نئو در سال 2020: آنالیز فنی

براساس پیش­بین وب‌سایت longforecast.com قیمت نئو در محدوده 284 تا 328 دلار در ماه می 2020 خواهد بود که تا دسامبر 2020 به 438 تا 504 دلار می­رسد. پیش­بینی قیمت کوین نئو در این حالت بسیار خوب به نظر می­رسد، زیرا با این شرایط، سرمایه­ گذاری 100 دلار تا سال 2020 به 600 دلار خواهد رسید.
 

پیش­ بینی قیمت نئو در سال 2020: براساس تکنولوژی و روند بازار

براساس cryptoupdates.net، نئو تا سال 2020 به 900 دلار یا بیشتر خواهد رسید. این پیش­بینی بر این اساس است که آنها فکر می­کنند بتوانند بازار چین و آسیا را کنترل نمایند.

 

 مزایای نئو

با توجه به نکات فوق ­الذکر، نئو سابقه درخشانی در بازگشت سرمایه در گذشته داشته است. با توجه به این عملکرد مهم­ترین عاملی که یک ارز دیجیتال را به سوی موفقیت سوق می ­دهد، سرمایه ­های پایه و اساسی بسیار محکم آن است که نئو از این ویژگی برخوردار است. به منظور بررسی موفقیت و عملکرد نئو لازم است عواملی مانند تکنولوژی، تیم، بازار و ... مورد تحقیق قرار بگیرند.
 

ویژگی­های مثبت نئو

1- حمایت از طرف دولت چین

چین همیشه مخالف ارزهای دیجیتال و ICO بوده است و نظرات آنها در مورد تحریم استخراج ارز دیجیتال، موانع زیادی در قیمت بازار ایجاد کرده است. با این وجود، نئو ارز دیجیتال متعلق به خود چین است و رفتار متفاوتی در قبال آن نشان داده­اند. بسیاری از تجارت­های بزرگ چینی مانند Alibaba و Microsoft China از آن استفاده می­کنند. با درنظر گرفتن حجم بسیار بزرگ بازار چین و اثر آن بر روی اقتصاد جهانی، این عامل پیشرفت بزرگی برای نئو محسوب می­شود.

2- مزایای فنی

برخلاف ایتریوم، می­توان از زبان­های برنامه­ نویسی مختلفی برای کدنویسی در نئو استفاده کرد. این ویژگی نئو را به گزینه­ای بسیار جذاب برای کاربران تبدیل کرده است. با این مزیت، کاربر این با قابلی ت­ها و توانایی های مختلف می­توانند به سیستم نئو دسترسی داشته و از آن استفاده نمایند.

3- اقتصاد هوشمند

بیت کوین با هدف دیجیتالی کردن ارز با استفاده از تکنولوژی بلاک­چین ابداع شد. ایتریوم نسل بعدی بلاکچین بود که قراردادهای هوشمندی که توانایی دیجیتالی کردن تمامی توافقات را دارند، ایجاد کرد. نئو تمامی این قابلیت­ها را به شیوه­ای بسیار بهتر ارائه داد و تحت عنوان اقتصاد هوشمند، هر سرمایه­ی غیرمجازی و واقعی را دیجیتالی کرده است. به عنوان مثال، اگر کسی خانه­ای را اجاره کرده باشد، می­تواند با صاحب خانه یک قرارداد هوشمند تنظیم کند. هم­چنین می­توان شرایطی تنظیم کرد که در آن با دریافت پول اجاره، یک کد دیجیتال به صاحب‌خانه ارسال شود.

4- initial coin offering ICO

در حال حاضر موفقیت­های به دست آمده از ICO بر کسی پوشیده نیست. بیشتر ICO هایی که سال گذشته وارد بازار شدند، روی پلت­فرم ایتریوم آغاز به کار کرده­اند که باعث شد محبوبیت ایتریوم به طور چشم­گیری افزایش یابد. اگرچه در سال 2018 بسیاری از ICO ها برای استفاده­ی نئو بکار گرفته شدند، ممکن است بتوان گفت که نئو از موفقیت ICO ذینفع بوده است. با این وجود به نظر می­رسد که نئو کوین بسیار قدرتمندی است که راه درازی برای موفقیت در پیش دارد و تمامی عوامل ذکر شده، این راه پر فراز و نشیب را برای نئو هموار خواهند کرد.
معایب نئو

معایب نئو

1- نئو از محبوبیت کمتری در میان کاربران غربی برخوردار است، زیرا رقیب قدرتمندی مانند ایتریوم دارد که سرمایه­ گذاران بسیار بزرگی در آن کار می­کنند؛ بنابراین برای رشد کردن و موفقیت باید تلاش بیشتری از خود نشان دهد.

2- ارز دیجیتال نئو برای سینک شدن در سیستم بلاکچین توسط کاربران به زمان زیادی نیاز دارد. از طرفی، مبادلات کوین­ ها نیاز پس از مدت زمان زیادی قابل رویت خواهد بود.

3- از آنجایی­که نئو تحت حمایت قوانین بسیار سختگیرانه دولت چین قرار دارد، هر عاملی که در این خصوص باعث کاهش قدرت دولت چین شود، با مشکل مواجه خواهد شد؛ بنابراین کاربران برای سرمایه­ گذاری روی نئو باید با احتیاط بیشتری عمل کنند.