پتانسیل ارزهای دیجیتال برای بانک‌ها

پتانسیل ارزهای دیجیتال برای بانک‌ها

1398/07/01
| 121

«برای سال‌ها، بیت‌کوین و سایر کریپتوکارنسی‌ها به عنوان یک حرکت حاشیه‌ای باقی مانده بودند و بیشتر کسانی که در دنیای خارج از جامعه مرتبط با آنها بودند، آشنایی چندانی با این ارزهای دیجیتال نداشتند.»

 در سال ۲۰۱۰، در حالی که یک سال از اختراع بیت‌کوین گذشته بود، ارزش آن هیچ‌گاه از نیم دلار بالاتر نرفت. توجه بی‌سابقه به کریپتوکارنسی‌ها و موضوع بلاک‌چین در ۲ سال گذشته باعث شده که جهش‌های عجیبی در ارزش آنها رخ دهد. به همین دلیل مشتریان معمولی، کسب‌وکارها و مؤسسه‌ها در طیف گسترده‌ای از صنایع، توجه ویژه‌ای به ارزهای دیجیتال نشان دهند.

واکنش‌ها به ارزهای دیجیتال

امّا همه واکنش‌ها به ارزهای دیجیتال مثبت نبوده است. یک نمونه برجسته از این نوع واکنش‌ها در سپتامبر سال گذشته میلادی اتفاق افتاد. زمانی که قیمت کریپتوکارنسی‌ها به شکلی دیوانه‌وار افزایش می‌یافت. در این زمان، جیمی دیمون (Jamie Dimon)؛ مدیرعامل جی‌پی مورگان به سختی بیت‌کوین را مورد انتقاد قرار داد و آن را یک «کلاهبرداری» خواند. جالب اینکه وی در کمتر از ۴ ماه بعد، گفت که در این رابطه از کلمات نامناسبی استفاده کرده است.

واکنش‌های برخی بانک‌ها احتمالاً این تغییر رویکرد را پس از مخالفت اولیه، بهتر نشان می‌دهد. در ۶ ماه گذشته بازار ارزهای دیجیتال ثبات بیشتری پیدا کرده اند. به همین دلیل نیز حرکت گسترده‌ای از طرف بانک‌ها و شرکت‌های تکنولوژی مالی به سمت هماهنگی سرویس‌هایشان با کریپتوکارنسی و بلاک‌چین آغاز شده است.

برای سال‌ها، بیت‌کوین و سایر کریپتوکارنسی‌ها به‌عنوان یک حرکت حاشیه‌ای باقی‌مانده بودند و بیشتر کسانی که در دنیای خارج از جامعه مرتبط با آن‌ها بودند، آشنایی چندانی با این ارزهای دیجیتال نداشتند. در سال ۲۰۱۰، درحالی‌که یک سال از اختراع بیت‌کوین گذشته بود، ارزش آن هیچ‌گاه از نیم دلار بالاتر نرفت. امّا توجه بی‌سابقه به کریپتوکارنسی‌ها و موضوع بلاک‌چین در ۲ سال گذشته باعث شده که جهش‌های عجیبی در ارزش آن‌ها رخ دهد و درنتیجه، مشتریان معمولی، کسب‌وکارها و مؤسسه‌ها در طیف گسترده‌ای از صنایع، توجه ویژه‌ای به پتانسیل ارزهای دیجیتال نشان دهند.
واکنش‌ها به ارزهای دیجیتال
امّا همه واکنش‌ها به کارکرد و پتانسیل ارزهای دیجیتال مثبت نبوده است. یک نمونه برجسته از این نوع واکنش‌ها در سپتامبر سال گذشته میلادی اتفاق افتاد؛ یعنی زمانی که قیمت کریپتوکارنسی‌ها به شکلی دیوانه‌وار افزایش می‌یافت. در این زمان، جیمی دیمون (Jamie Dimon)، مدیرعامل جی‌پی مورگان به‌سختی بیت‌کوین را مورد انتقاد قرار داد و آن را یک «کلاهبرداری» خواند. امّا جالب اینکه وی در کمتر از ۴ ماه بعد، اذعان کرد که در این رابطه از کلمات نامناسبی استفاده کرده است.

واکنش‌های برخی بانک‌ها احتمالاً این تغییر رویکرد را پس از مخالفت اولیه، بهتر نشان می‌دهد. در ۶ ماه گذشته، با توجه به اینکه بازار ارزهای دیجیتال ثبات بیشتری پیدا کرده، حرکت گسترده‌ای از طرف بانک‌ها و شرکت‌های تکنولوژی مالی به سمت هماهنگی سرویس‌هایشان با کریپتوکارنسی و بلاک‌چین آغاز شده است. علی‌رغم موضع مخالف «دیمون» در برابر بیت‌کوین، سازمان زیرنظر او، جی‌پی مورگان چیس در حال بررسی برخی راهکارها با استفاده از اتریوم و زی کش است. علاوه بر این، این غول بانکداری سرمایه‌گذاری آمریکایی اخیراً یک استراتژی دارایی جدید اعلام کرده و با به استخدام درآوردن اولیور هریس (Oliver Harris) که سابقاً مسئولیت پرورش تکنولوژی‌های مالی را در همین جی‌پی‌ مورگان برعهده داشته، به دنبال یافتن پروژه‌های الهام‌بخش کریپتوکارنسی و آزاد کردن پتانسیل ارزهای دیجیتال است.

بازار ارزهای دیجیتال
پیشتاز در بکارگیری کریپتوکارنسی

در بریتانیا، بانک «بارکلیز» یک دونده پیشتاز در بکارگیری کریپتوکارنسی بوده است. در ماه مارس، این بانک اعلام کرد که یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال، کوین‌بیس، اقدام به بازگشایی یک حساب با آنها کرده است. انتشار این اطلاعیه بلافاصله بعد از این موضوع اتفاق افتاد که کوین‌بیس مجوز «پول الکترونیک» خود را در بریتانیا به دست آورد و در نتیجه به برنامه «فستر پیمنت» دسترسی پیدا کرد. پس از فروکش کردن سروصداهای اولیه در این رابطه، احتمالاً بانک‌های بیشتری را خواهیم دید که به کریپتوکارنسی‌ها بیشتر به‌عنوان یک فرصت نگاه می‌کنند تا یک تهدید.

این تغییر تدریجی از رویکرد دفاعی به رویکرد فرصت‌طلبانه در برخی کشورهایی که تاکنون با ارزهای دیجیتال مقابله می‌کردند و اکنون به پایگاهی برای آزاد کردن پتانسیل ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاک‌چین تبدیل شده‌اند، بیشتر خود را نشان می‌دهد. به‌عنوان نمونه، استونی با ارائه طرحی مبنی بر ارز دیجیتالی «اِست‌کوین» با پشتیبانی دولت این کشور، توجهات را به خود جلب کرده است؛ طرحی که به‌احتمال زیاد با برنامه نوآورانه شهروند الکترونیک در استونی هماهنگ خواهد بود. جالب اینکه، استونی برای چند شرکت در زمینه کریپتوکارنسی، مجوز پول الکترونیک صادر کرده است و هم‌اکنون، از بلاک‌چین در زیرساخت‌های کنونی این کشور برای امنیت و موارد قانونی استفاده می‌شود. به همین ترتیب، مالت، سنگاپور و دوبی، تلاش‌‌های زیادی کرده‌اند تا خود را به عنوان بازیگران کلیدی در این عرصه به جهانیان معرفی کنند.

مدیریت ارزهای دیجیتالهمچنین می‌توانیم انتظار داشته باشیم که نام‌های فعال در صنعت بانکداری، رشد سریعی در زمینه کریپتوکارنسی داشته باشند. «ریوالت» بیش از ۶ ماه است که به مشتریانش امکان دسترسی به تجارت بیت‌کوین را ارائه می‌دهد و به نظر می‌رسد که این قدر تقاضا برای این بانک در این رابطه زیاد بوده که تصمیم گرفته که ریپل و بیت‌کوین کش را نیز اضافه کند. احتمالاً در آینده‌ای نزدیک تعداد بیشتری از مؤسسات پیشرو در تکنولوژی‌های مالی، این روند را دنبال خواهند کرد و با توجه به شهرتی که برای سرعت بیشتر ارائه خدمات پیدا می‌کنند، بانک‌های سنتی نیز مجبور خواهند شد که در همین مسیر، قدم بردارند تا در زمینه آزاد کردن پتانسیل ارزهای دیجیتال از قافله عقب نمانند.

مدیریت سرمایه

وقتی بانک‌ها نحوه وارد کردن کریپتوکارنسی‌ها را به سیستم‌هایشان درنظر می‌گیرند، احتمالاً توسعه داخلی در این زمینه، زمان‌بر و هزینه‌بر خواهد بود. همانند سایر زمینه‌هایی که نیاز به نوآوری‌های سریع برای هماهنگی با دنیای تکنولوژی‌های مالی دارند، تعداد بسیار اندکی از افراد وجود دارند که بتوانند مهارت کافی در زنجیره توسعه نرم‌افزار داشته باشند. برای شروع به کار در این رابطه، بانک‌ها احتمالاً نیاز به کمک گرفتن از یک سری برنامه‌های طرف ثالث مانند CREALOGIX هستند؛ محصولی که مخصوصاً برای بانک‌ها و مدیریت سرمایه ساخته شده و به‌گونه‌ای طراحی شده تا در زمان توسعه نرم‌افزاری، به میزان قابل‌توجهی صرفه‌جویی کند و همین‌طور، منابع سود جدیدی برای مؤسسات مالی فراهم شود.


علاقه‌مندان به حوزه ارزهای دیجیتال

علاقه‌مندان به حوزه ارزهای دیجیتال می‌توانند احساس رضایت خوبی از این موضوع داشته باشند که بانک‌ها و مخصوصاً از نوع سنتی‌شان، بالاخره کریپتوکارنسی‌ها و بلاک‌چین را جدی خواهند گرفت. هم کریپتوکارنسی و هم بازار گسترده‌تر DLT در حال حاضر، ارزشی در حدّ یک میلیارد دلار دارند و آینده‌ای نوید‌بخش در انتظار آن‌هاست. با توجه به اینکه تکنولوژی و برنامه‌های تجاری از هیجانات اولیه به سمت استفاده گسترده‌تر و سازندگی بیشتر پیش رفته‌اند، حالا سؤال اینجاست که کدامیک از بانک‌ها می‌تواند سریع‌تر به سمت سازگاری و بهره‌گیری از پتانسیل ارزهای دیجیتال قدم بردارد و کدامیک از دیگران جا خواهد ماند.