آنچه درباره وب مانی از تاریخچه تا نحوه افتتاح حساب وب مانی باید بدانید

آنچه درباره وب مانی از تاریخچه تا نحوه افتتاح حساب وب مانی باید بدانید

1398/05/24
| 346

 

وب مانی سیستم انتقال پول اینترنتی است که کار خود را از سال 1998 آغاز کرده است. این‌ سیستم پرداخت پول دیجیتالی در حال حاضر، یکی از بزرگترین و موفق‌ترین سیستم‌های ارز دیجیتال در دنیا محسوب می‌شود.

تاریخچه وب مانی

در اوایل سال 1998، گروهی از مهندسان نرم‌افزار روسی در مسکو، پایتخت این کشور، یک پکیج جدید نرم‌افزار بانکداری آنلاین ارائه کردند. اما در ماه آگوست همان سال، شبکه بانکی روسیه و واحد پول ملی روس‌ها، افت مالی قابل‌توجهی را تجربه کرد. رویدادی که بعداً به «بحران روبل 1998» یا «قصور» معروف شد و در واقع، فروپاشی صنعت بانکداری در روسیه بود. با کاهش ارزش روبل توسط دولت روسیه، عدم پرداخت بدهی‌‌های داخلی و اعلام مهلت قانونی برای پرداخت به سرمایه‌گزاران خارجی، بسیاری از بانک‌های بزرگ روسیه، از جمله اینکوم‌بانک، اونکسیم‌بانک و توکوبانک تعطیل شدند. وقتی درب این بانک‌ها بسته شد، میلیون‌ها تن از شهروندان روسی، تمام پس‌انداز بانکی خود را از دست دادند.

پس از این بحران، مشتریان بانکی سراسر روسیه و همین‌طور نواحی اطراف، دیگر از بانک‌های محلی روسیه استفاده نکردند. به دلیل اینکه بسیاری از مردم پس‌اندازهای زندگی خود را از دست داده بودند، دیگر از نظر مردم، هیچ بانکی «امن» نبود. در نتیجه، وضعیت اقتصادی روسیه به شکل استفاده از پول نقد و یک بازار مشتری‌محور درآمد که بیشتر وجه مورد استفاده در‌ آن، دلارهای آمریکایی بود.

در همان زمان، روسی ها متوجه شدند که اگر بخواهند شرایط مالی دنیا را تغییر دهند، نیازمند یک زیرساخت مالی آنلاین خلاقانه و جدید هستند. ترکیب یک سیستم بانک شکست‌خورده و یک اقتصاد متکی به پول نقد محلی در روسیه باعث شد تا سیستم‌های پرداخت دیجیتالی بدون‌بانک در این کشور، رشد قابل‌توجهی داشته باشد. متعاقباً در سال ۱۹۹۸،  یک پکیج نرم‌افزاری بانکداری آنلاین به صورت یک سیستم پرداخت اینترنتی در آمد که نام آن را وب مانی ترانسفر گذاشتند. تقریباً به صورت یک‌شبه، بحران مالی روسیه موجب ایجاد یک بازار آنی برای وب مانی و یک تقاضای گسترده برای سرویس‌های پرداخت اینترنتی بدون‌بانک شد. یک سیستم کامل و جامع برای پرداخت آنلاین توسعه داده شد و  شروع به خدمت‌رسانی به نیازهای جمعیت‌ تازه در حال رشد مشتریان بدون‌بانک در روسیه کرد.

وب مانی

وب مانی

یک کاربر با استفاده از وبمانی می‌تواند پرداخت‌هایی به سراسر جهان داشته باشد، واریز‌ها را دریافت کند و همین‌طور، سرمایه‌ی خود را به صورت آنلاین ذخیره کند. وب مانی به صورت آنلاین به صورت‌ واحدهای WM دیجیتالی، دست به دست می‌شود. هر کاربری که تمایل به دریافت و پرداخت به واحد WM داشته باشد، یک کیف پول دیجیتالی برای قبول پرداختی‌ها و نگهداری ارز دیجیتالی ایجاد می‌کند.

نقطه مهم در توسعه اولین کیف پول وب مانی به فراگیر شدن دلار آمریکا، به دنبال بحران مالی  1998 روسیه برمی‌گردد. یعنی زمانی که تقریباً همه بازرگانان محلی، فروشندگان و کسب‌وکارها دلار آمریکا را در کنار روبل روسیه قبول می‌کردند. به همین ترتیب، اولین کیف پول اینترنتی وب مانی که به طور ویژه برای مشتریان محلی روسیه طراحی شده بود، به دلار آمریکا اختصاص یافت. نماد این کیف پول دلار آمریکا با WMZ  شناخته می‌شود. زمان زیادی نگذشت که یک کیف پول وب مانی دیگر با حمایت روبل روسیه با عنوان WMR نیز وارد سیستم شد.

امّا از همان‌ روزهای نخست کسب‌وکار در سال 1998، کیف پول دلار همچنان به عنوان کیف پول محبوب‌ روس‌ها باقی ماند. این سیستم پرداخت اینترنتی جدید امکانی را فراهم می‌کرد که بدون نیاز به بانک، پرداخت‌های تجاری صورت گیرد. وب‌سایت اولیه وبمانی اولین بار در نوامبر 1998 پای به دنیای آنلاین گذاشت. وب مانی مجموعه متنوعی از کالاها و خدمات را برای مشتریان مختلف ارائه می‌کند و هر دسته از مشتریان وب مانی خدمات ویژه خود را دریافت می‌نمایند.

بحران 1998 روسیه تأثیر قابل‌توجهی نیز بر روی کشورهای اطراف، از جمله استونی، لاتویا، لیتوانی، گرجستان، بلاروس، قزاقستان، مولداوی، اوکراین و ازبکستان گذاشت. در نتیجه، مشتریان در این کشورها و بازارهای پرداخت مالی نیز هدف‌های جذابی برای رشد وب مانی محسوب می‌شدند. در طول دهه‌های گذشته، این سیستم رو به رشد، در تشخیص بازارهایی که مشتریان متمایل به استفاده از خدمات بدون‌بانک به تعداد زیاد دارند، بسیار موفق عمل کرده است. این گروه از مردم که معمولاً نادیده گرفته می‌شوند، در مواجهه با وب مانی، با مجموعه‌ای وسیع از خدمات موردعلاقه‌شان روبرو می‌گردند.

انواع کیف پو‌ل‌های وب مانی

هر کدام از کیف‌ پول‌های الکترونیک وب مانی برای گروه خاصی از مخاطبین توسعه داده شده‌اند. هر کدام از ارزهای دیجیتالی دارای کیف پول مخصوص به خودش است:

  • WMR معادل RUR یا روبل روسیه
  • WMZ معادل USD یا دلار آمریکا
  • WME معادل EUR یا یورو
  • WMU معادل UAH یا گریونا اوکراین
  • WMB معادل روبل بلاروس
  • WMY معادل سوم ازبکستان
  • WM-C و WM-D معادل کیف پول‌های اعتباری
  • WMG معادل شمش طلا
  • WMV معادل دانگ ویتنام
  • WMX حقوق مالکیت بیت‌کوین

WM-C یک واحد اعتبار ارز دیجیتالی بسیار موفق و جذاب از وب مانی است. هر کاربری می‌تواند یک خط اعتباری و وام برای هر کاربر دیگری از طریق کیف‌ پول‌های WM-C و WM-D ایجاد کند. یک محصول بسیار محبوب و با کاربرد آسان برای انتقال وام بین دو شخص که تمام خطوط قرمزی را که شخص در هنگام گرفتن وام از یک بانک معمولی در پیش رو دارد را از بین می‌برد.

استفاده از سیستم وب مانی

امروزه وب مانی طیف وسیعی از محصولات را در خود ارائه کرده که مشتریانی را از تمامی سطوح در داد و ستدهای آنلاین و آفلاین هدف قرار داده است. برای افتتاح یا راه‌اندازی یک حساب وب مانی نیازی به داشتن یک حساب بانکی یا کارت اعتباری نیست. در حالی که باز کردن یک حساب بانکی در مسکو، نیاز به پاسپورت و مدارک موردنیاز دیگر دارد. برای داشتن یک حساب وب مانی ترانسفر، با استفاده از پاسپورت پایه الیاس (Alias)، نیاز به هیچ‌گونه سند دیگری نیست. همین امکان افتتاح حساب آنلاین و بلافاصله استفاده از آن، کلید موفقیت هر ارز دیجیتالی در دنیای امروز است.

هر شخصی در هر کجای کره زمین که باشد و به یک اتصال اینترنت دسترسی داشته باشد، می‌تواند هر لحظه یک اکانت وب مانی باز کند و تنها چند لحظه بعد، انتقا پو انجام دهد. هیچ محدودیتی در تعداد یا ارزش تراکنش‌ها وجود ندارد.

یک راهنمای سریع برای استفاده از وب مانی

وب مانی یک کیف پول الکترونیکی است که می‌تواند برای تراکنش‌های مختلف، و از جمله دریافت و پرداخت استفاده شود. شما ممکن است از آن برای ذخیره، ارسال و دریافت پول و برای خرید اینترنتی کالا از آن استفاده کنید. در ادامه می‌خواهیم گام‌ به گام، شما را با نحوه  استفاده از وب مانی آشنا کنیم.

ابتدا این لینک برای ثبت‌نام حساب کاربری وب مانی است: https://www.wmtransfer.com/

به این لینک بروید و بر روی گزینه Sign up کلیک کنید تا کیف پول الکترونیکی‌تان را نصب کنید. در صورت لزوم، زبان وب‌سایت را می‌توانید از طریق لیست بازشونده در زیر صفحه تغییر بدهید. لازم به ذکر است که تا زمان تنظیم این مطلب، زبان فارسی به این وب‌سایت اضافه نشده است.

ثبت نام در وبمانی

در اینجا باید شماره تماس خود را وارد کرده و آن را تأیید کنید. سپس یک کلمه عبور بسازید. زمانی که این کار انجام شد، به کیف پولتان دسترس پیدا می‌کنید و یک کیف پول به ارز مورد علاقه‌تان می‌سازید.

آنچه درباره وب مانی از تاریخچه تا نحوه افتتاح حساب وب مانی باید بدانید

امکان انتخاب از بین ارزهای مختلف برای شما وجود دارد، ولی اگر می خواهید از آن به عنوان پس‌انداز استفاده کنید، می‌توانید از بین WMZ، WME یا WMR یکی را انتخاب کنید. به عنوان مثال، در اینجا دو نوع کیف پول انتخاب شده، یکی برای دلار و دیگری برای روبل.

شاید متوجه عدد WMID در بالای صفحه شده باشید که شناسه حساب کاربری شماست. با این وجود، این آدرسی نیست که پول شما به آن فرستاده می‌شود. هر کیف پولی، دارای یک آدرس منحصر به فرد است.

آنچه درباره وب مانی از تاریخچه تا نحوه افتتاح حساب وب مانی باید بدانید

آدرس متشکل یک حرف مشخص کننده ارز و ۱۲ رقم است. شما برای انتقال پول به حساب وب مانی خود، باید این آدرس را وارد کنید. وقتی تنظیمات کیف پول دیجیتالی خود را انجام دادید، برای ارسال و دریافت پول آماده خواهید بود.

واریز به حساب وب مانی

برای واریز به کیف پول الکترونیکی خودتان، باید ارز متناسب با آن را انتخاب کنید و سپس برای روش واریز، تصمیم بگیرید. گزینه‌های مختلفی برای این منظور وجود دارند، امّا نسبت به محلی که در آن زندگی می‌کنید، احتمالاً فقط برخی از این روش‌ها در دسترس قرار خواهند داشت.

آنچه درباره وب مانی از تاریخچه تا نحوه افتتاح حساب وب مانی باید بدانید

وقتی که پو‌ل‌ها وارد شدند، شما می‌توانید در بخش IQ Option از آنها برای واریز استفاده کنید.

برای این منظور به صفحه واریز بروید و وب مانی را از لیست انتخاب کنید. سپس ارز متناسب با کیف پول وب مانی خودتان انتخاب کنید.

آنچه درباره وب مانی از تاریخچه تا نحوه افتتاح حساب وب مانی باید بدانید

در اینجا دوباره به صفحه ورود به حساب وب مانی برگردانده می‌شوید. وارد حساب شوید و پرداخت را تکمیل کنید. به این ترتیب، پو‌ل‌ها بلافاصله به بالانس IQ Option اضافه می‌شوند.

برداشت از حساب وبمانی

برای برداشت از حساب وب مانی، به صفحه برداشت از حساب بروید و کیف پول وب مانی مربوط به ارز دلخواهتان را انتخاب کنید. آدرس کیف پول وب‌مان را وارد کنید و مقدار برداشت را بنویسید.

برای برداشت از حساب وب مانی

وقتی پول‌ها به کیف پولتان برسند، شما قادر خواهید بود آنها را برداشت کنید و ‌آنها را به کارت بانکی، حساب بانکی، یک کارت الکترونیکی دیگر و یا دیگر روش‌های پرداختی انتقال بدهید. برای انتخاب گزینه‌های برداشت از حساب، روی دکمه Transfer کلیک کنید.

برای برداشت از حساب وب مانی

کارمزد وب مانی

هیچ کارمزدی در رابطه با واریز و یا برداشت از حساب، از طرف ما وجود ندارد؛ امّا در همین حال، وب مانی یک سری کمییسون در این رابطه درنظر می‌گیرد. اطلاعات موردنیاز در مورد کارمزد و بازه‌های زمانی تراکنش‌ها به راحتی در وب‌سایت وب مانی قابل‌دسترسی است. کارمزدها به ارزها و روش پرداختی بستگی دارند.