ماینر بیت کوین چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

ماینر بیت کوین چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

1398/06/10
| 382

 بیت کوین و استخراج آن در واقع، ستون فقرات شبکه این ارز دیجیتال هستند. ماینرها یا استخراج کنندگان برای تامین امنیت و تایید تراکنش های بیت کوین، نقش حیاتی دارند. زمانی که ماینرها نباشند، شبکه مورد حمله قرار می‌گیرد و کارایی لازم را ندارد. خارج کردن بیت کوین توسط کامپیوترهای خاصی انجام می‌شود و ماینرها وظیفه دارند که شبکه را امن کرده و تراکنش بیت کوین را پردازش کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه ماینر بیت کوین چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟ بهتر است با مقاله ما همراه شوید.
 ارز دیجیتال یا بیت کوین‌ها نیز مانند معادن احتیاج به بهره‌برداری یا درواقع استخراج دارند. ماینرها یا استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال وظیفه حیاتی نگه‌داشتن شبکه ارز دیجیتال در بازار ارز دیجیتال و البته پُر کردن جیب خود را دارند. ماینرها حکم استخراج‌کننده را داشته و این کار را بدون خریداری ارز دیجیتال، فقط با صرف هزینه و انرژی آن‌ها را تولید می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر از ماینر بیت کوین، چگونگی استفاده از آن، ذخیره­ بیت کوین، استخراج بیت کوین با کامپیوتر، قیمت بیت کوین و ... بهتر است با این مقاله همراه شوید.


ماینر بیت کوین با استفاده از خصوصی­ سازی کامپیوترها صورت می­گیرد. نقش ماینرها، امنیت بخشیدن به شبکه و هم­چنین تمامی تراکنش­ های مالی بیت کوین است. ماینرها با استفاده از حل معادلات محاسباتی به این هدف دست می­یابند که به آن‌ها این امکان را می­ دهد که بلوک­ های (block) معاملات مالی را به هم متصل می‌کند؛ بنابراین بیت کوین با نام بلاک چین (block chain) نیز شناخته‌شده است. به دلیل دارا بودن این سرویس، ماینرها با بیت کوین­ ها و پاداش­ های مالی جدیدی که به‌تازگی ایجاد شده­اند، پاداش می­ گیرند.

درواقع، ماینر بیت کوین با استفاده از کامپیوترهای بسیار قوی مسائل ریاضی بسیار پیچیده­ای که با دست حل نمی­شوند را حل می­کند. شانس و کار زیادی لازم است تا یکی از این کامپیوترها بتوانند این مسائل را حل کنند و حل این مسائل برابر با پیدا کردن ذره­ای طلا در کوه عظیمی ماسه است. در هنگام نوشتن، شانس اینکه یکی از این کامپیوترها، مسائل را حل کند 1 در 6 تریلیون است. نتیجه­ی استخراج بیت کوین دو مزیت بزرگ دارد.
اول اینکه هنگامی که کامپیوترها این مسائل ریاضی پیچیده را روی شبکه ­ بیت کوین حل می­ کنند، بیت کوین­ های جدیدی تولید می­ نمایند و دوم اینکه با حل مسائل، ماینرهای بیت کوین می­ توانند شبکه­ ای پرداخت بیت کوین را با استفاده از اطلاعات تراکنشی آن، قابل اعتماد و امن کنند.

به‌طور کلی، ماینینگ بیت کوین دارای چندین عملکرد و جنبه­ های مختلفی است که شامل صدور بیت کوین جدید، تائید تراکنش مالی و امنیت می­ باشد که در ادامه شرح داده خواهند شد.

پول­ های رایجی مانند دلار و یورو توسط بانک صادر می­ شوند. بانک مرکزی می­ تواند واحدهای جدیدی از پول را در هر زمانی و بر اساس اینکه از نظر آن‌ها به پیشرفت اقتصاد کمک کند، صادر نماید. این در حالی است که بیت کوین روندی کاملاً متفاوت دارد. با استفاده از بیت کوین، ماینرها هر 10 دقیقه با بیت کوین­های جدید پاداش می­ گیرند. سرعت صدور آن در یک کد کامپیوتری درج شده است، بنابراین ماینرها نمی­ توانند در سیستم دست به هیچ­گونه تقلبی بزنند یا بیت کوین­ های جدیدی خارج از سیستم تولید کنند. درواقع آن‌ها ملزم به استفاده از قدرت محاسباتی خود هستند تا بیت کوین­ های جدیدی تولید کنند. ماینرها شامل معاملات مالی هستند که به شبکه­ی بیت کوین درون بلوک­ های آن‌ها فرستاده می­ گردد. هر تراکنش مالی تنها در صورتی امن و کامل در نظر گرفته می­ شود که درون یک بلوک قرار گرفته باشد، زیرا فقط در صورتی که تراکنش مالی در یک بلوک قرار بگیرد، به‌طور رسمی درون زنجیره­ی بلوک (blockchain) بیت کوین قرار می­ گیرد؛ بنابراین، هرچه تأییدیه‌های بیشتری وجود داشته باشد، امنیت یک پرداخت بزرگ‌تر، افزایش خواهد یافت. مثال زیر به درک بیشتر این فرآیند کمک بیشتری خواهد کرد:

1- پرداخت­ هایی بدون تأییدیه فقط می­توانند رزرو شوند و باید حداقل یک تأییدیه داشته باشند.

2- یک تأییدیه برای پرداخت بیت کوین­های کمتر از 1000 دلار کافی است.

3- سه تأییدیه برای پرداخت­های 1000 تا 10000 دلار کافی است. بیشتر تبادلات نیازمند سه تأییدیه برای پس­انداز هستند.

4- تقریباً 6 تأییدیه برای پرداخت­های بسیار بزرگ‌تر مانند 10000 تا 1000000 دلار کافی است. 6 تأییدیه برای اغلب تراکنش­های مالی و امن شدن پرداخت­ها استاندارد می­باشد.

ماینرها با استفاده از پیچیده کردن مسیر مانع از حمله، تغییر  یا توقف شبکه­ ای بیت کوین شده و امنیت آن را افزایش می­ دهند. هرچه تعداد ماینرها برای استخراج افزایش پیدا کند، امنیت شبکه نیز بیشتر خواهد شد. تنها راه برعکس شدن معاملات بیت کوین داشتن بیش از 50 درصد قدرت شبکه network hash power است. پخش شدن این قدرت میان ماینرهای به‌صورت متفاوت و متعدد، بیت کوین را کاملاً امن نگه می­ دارد.

لازم به ذکر است که ماینرها یک شباهت و تفاوت اصلی با سیستم بانکداری سنتی دارند. شباهت آن‌ها این است که ماینر نیز مانند مسترکارت و ویزاکارت، تراکنش­ های مالی را ثبت و ضبط کرده و صحت آن‌ها را بررسی می‌کند. تفاوت این دو نیز در این است که ماینرها برخلاف بانک­ های مرکزی، در سرتاسر دنیا پراکنده شده­اند و اطلاعات مربوط به معاملات را در لیستی که برای عموم قابل بازدید است، ذخیره می­ کنند.
هنگامی که یک نفر، بیت کوینی را خریده یا می­ فروشد، این عمل تراکنش مالی نامیده می ­شود و تمامی این عملیات در بلوک­ های زنجیره­ای (blockchain) ذخیره خواهند شد که نمونهمشابه آن برای پول ­های سنتی مانند دلار، هنگامی است که این اطلاعات در فایل­ های آنلاین یا فیزیکی در بانک­ ها ذخیره می­ شوند.

آموزش بیت کوین

بیت کوین؛ یک رمزنگاری و کد است که نوعی پول الکترونیکی محسوب می­شود. بیت کوین درواقع ارز دیجیتال غیرمتمرکزی است که بدون دخالت بانک ­های مرکزی و تنها توسط کاربران و بدون هرگونه واسطه در شبکه­ بلاک چین قابل انتقال می­باشد. بیت کوین در سال 2008 و پس از اینکه وال‌استریت بانک­ های بزرگ را به سوءاستفاده از پول وام‌گیرندگان، فریب مشتری، جعل سیستم و دستکاری هزینه­ ها متهم کرد بوجود آمد. طرفداران بیت کوین خواستار حذف واسطه، از بین بردن بهره­ی بانک و شفاف­سازی معاملات به‌منظور شناسایی فساد مالی بودند. خرید بیت کوین به یکی از چهار روش زیر امکان‌پذیر خواهد بود:

1- تبادل کد: جایی که بتوان پول رایج معمولی را به بیت کوین تبدیل کرد، مانند Coinbase و Coinsquare در آمریکا و کانادا، BitBargain و Bittylicious در بریتانیا.

2- عابربانک بیت کوین یا تبادل رمز: جایی که بتوان پول نقد را با یک رمز یا کد معاوضه کرد، مانند BTER و CoinCorne.

3- یک سرویس طبقه‌بندی شده که بتوان فروشنده­ای را در آن پیدا کرد که برای تبدیل پول به بیت کوین به مشتری کمک کند، مانند سایت localbitcoin.

4- از طریق بعضی سایت­ها مانند purse می­توان درازای ارائه­ محصول یا خدمات مشخص به‌جای پول، بیت کوین دریافت کرد.

ذخیره­ بیت کوین

به‌طور کلی سه اپلیکیشن متفاوت برای ذخیره­ی بیت کوین وجود دارد:

1- مشتری باسابقه: این سیستم مانند سروری ایمیلی است که تمامی جنبه­ های مختلف فرآیند را بدون اتکا بر سرورهای شخص ثالث کنترل می­ کند. درواقع با استفاده از این سیستم، شخص از ابتدا تا انتهای فرآیند بر تراکنش مالی خود نظارت خواهد داشت و لازم به ذکر است که این سیستم برای افراد تازه­کار مناسب نمی ­باشد.

2- مشتری متوسط: این سیستم یک مشتری با ایمیل مستقل است که به‌منظور دست­یابی به صندوق پستی به یک سرور ایمیل متصل می­ شود. این سیستم می ­تواند با استفاده از یک سرور شخص ثالث که می­ تواند به شبکه دسترسی داشته باشد، تراکنش مالی انجام دهد و بیت کوین را ذخیره کند.

3- مشتری وب: این حالت، دقیقه برعکس شرایط مشتری باسابقه است، زیرا دقیقاً مشابه ایمیل وب در حالتی است که کاملاً متکی به سرور شخص ثالث می­باشد. درواقع شخص ثالث جایگزین فرد موردنظر شده و خود کاملاً تمامی تراکنش ­های مالی را انجام می­ دهد.

کیف پول بیت کوین نیز شامل 5 مورد زیر می­ باشد:

1- صفحه کامپیوتر شخصی، 2- موبایل 3- وب 4- کاغذ 5- سخت‌افزار

حفاظت از بیت کوین

کاربران باید سعی کنند تنها مقدار کمی از بیت کوین خود را برای استفاده­ی روزانه روی کامپیوتر، موبایل یا سرور بگذارند و مابقی آن‌ها را در یک محیط امن­تر نگه‌دارند. از کیف پول الکترونیکی باید به‌طور منظم یک فایل پشتیبانی برداشته شود و کیف پول یا موبایل با یک رمز عبور بسیار قوی حفاظت شود. هم­چنین بهتر است بخشی از بیت کوین­ ها در یک کیف پول آفلاین که با شبکه ارتباطی ندارد ذخیره کنید. از طرفی، نرم‌افزارهای مورداستفاده باید به‌طور منظم به‌روز شوند و هم­چنین برای افزایش حفاظت، می­توان از ویژگی چند امضایی بیت کوین استفاده کرد. این روش نیازمند چندین تأییدیه متفاوت از طرف کاربر برای انجام تراکنش­ های مالی است.

ثبت‌نام بیت کوین

به‌طور کلی، ثبت‌نام و استفاده از بیت کوین دارای سه مرحله اصلی می­ باشد که به شرح زیر است:

گام اول: دانلود کیف پول بیت کوین

کیف پول بیت کوین، برنامه یا اپلیکیشنی است که به کاربران اجازه می­ دهد بیت کوین را فرستاده یا دریافت کند. کیف پول هم­چنین تراکنش ­های مالی بیت کوین­ ها را کنترل و ثبت نموده و در یک یا تعداد بیشتری آدرس بیت کوینی حفظ کنید. به‌طور کلی، انواع متفاوتی از کیف پول­ ها در وب­ های مختلف وجود دارد. درحالی‌که تمامی آن‌ها عملیات بنیادی مشخصی را به اشتراک می­ گذارند، سایر ویژگی­ های آن‌ها با یکدیگر فرق دارد بنابراین، اطلاع در مورد هرکدام از آن‌ها قبل از دانلود، ضروری می باشد. سایت اصلی بیت کوین، لیستی از کیف پول­ های قابل اعتماد برای کاربران را در لینک زیر معرفی کرده است.

https://bitcoin.org/en/choose-your-wallet

گام دوم: اضافه کردن پول بیت کوینی به کیف پول

هر کیف پول، گزینه­ ای به نام خرید دارد که در آن می­توان با استفاده از کارت اعتباری، بیت کوین خرید. راه دیگر این است که از تبادل بیت کوین استفاده شود. در این حالت کاربر با ایجاد یک حساب کاربری جدید می‌تواند با استفاده از کارت اعتباری یا حساب بانکی بیت کوین بخرد. کدهای امنیتی بایستی به‌طور خصوصی نگه‌داری شوند و با هیچ‌کس به اشتراک گذاشته نشوند. هم­چنین، عدم برداشتن فایل پشتیبانی منجر به از دست دادن بیت کوین­ ها خواهد شد، زیرا ممکن است دستگاهی که کیف پول روی آن نصب شده به هر دلیلی آسیب ببیند.

گام سوم: استفاده از کیف پول بیت کوین برای تبادل بیت کوین

دریافت بیت کوین به‌آسانی این است که آدرس خود را به فرستنده بدهید. فرستادن بیت کوین مراحل بیشتری دارد و چون تراکنش­ های بیت کوین غیرقابل برگشت هستند، هنگام فرستادن بیت کوین باید به همه نکات توجه کرد.

درواقع هیچ اثر فیزیکی مانند دلار، از بیت کوین وجود ندارد و تنها چیزی که برای کاربران قابل مشاهده است ثبت تراکنش ­ها بین آدرس­ های مختلف، کاهش و افزایش دارایی بیت کوین­ هایی که روی بلاک چین ذخیره کرده ­اند، می ­باشد. مثال زیر به درک بهتر این موضوع کمک خواهد کرد:

ماریا می­ خواهد با استفاده از بیت کوین­ هایش از جیمی پیتزا بخرد. او کد خصوصی (ترتیبی مشخص از حروف و اعداد) خود را که شامل منبع تراکنش مالی بیت کوین­ هایش، مقدار آن و آدرس کیف پول اینترنتی جیمی است را برای جیمی می ­فرستد. این آدرس نیز شامل توالی حروف و اعداد خواهد بود. جیمی کد خصوصی را با تلفن هوشمند خود اسکن می­ کند تا رمزگشایی شود. به‌طور هم­زمان، تراکنش مالی ماریا برای تمامی اعضای دیگر شبکه مشخص خواهد بود (که آن را نود می ­نامند) و تقریباً پس از 10 دقیقه، بر اساس فرآیند تکنیکی و تجاری مشخصی به نام ماینینگ یا استخراج تائید خواهد شد. درواقع فرآیند ماینینگ به جیمی نمره­ای ارائه می­ دهد تا بداند که آیا با ماریا معامله را انجام دهد یا خیر.استخراج بیت کوین با کامپیوتر

از میان کیف پول­های متفاوتی که وجود دارد، نوعی از آن‌ها به نام هیبرید وجود دارد که به کاربران این امکان را می ­دهد که از نرم‌افزارهای نصب شده روی کامپیوتر شخصی یا موبایل از آن‌ها استفاده کرد. به کاربران توصیه می­شود به‌منظور ایجاد حسابی امن، ابتدا کیف پول سخت‌افزاری خریده و امنیت حساب بیت کوین خود را با این کار تضمین کنند. اگرچه خرید کیف پول سخت‌افزار، هزینهمشخصی دارد ولی از آن جایی که به اینترنت متصل نیست، احتمال هک شدن را به صفر می­رساند. به‌عنوان مثال، Trezor و Ledger دو نمونه­ محبوب کیف پول­ های سخت‌افزار هستند.

بستن قرارداد cloud-mining

تعداد زیادی سرویس­های متفاوت cloud-mining وجود دارد که هرکدام بسته­ های قراردادی مختلفی ارائه می­ دهند. به‌عنوان مثال، Genesis، Hashflare و Minex ازجمله برخی از معمول­ترین سرویس­ های cloud-mining هستند که قراردادهای پرفروشی ارائه می­ دهند. لازم به ذکر است که انتخاب سرویس­ها بایستی با دقت انتخاب شود، زیرا برخی از آن‌ها از کاربران کلاه‌برداری می­کنند؛ بنابراین، باید از اینکه این شرکت­ها قانونی عمل می­کنند و شهرت خوبی دارند اطمینان حاصل شود. هم­چنین، می­توان با خواندن نظرات کاربران در مورد این شرکت­ ها در فضای مجازی اطلاع حاصل کرد. وب‌سایت‌هایی مانند CryptoCompare می ­تواند در آنالیز عملکرد شرکت­ ها به کاربران کمک کند. لینک زیر:

https://www.cryptocompare.com/mining/#/companies

هیچ­کدام از سرویس­های فوق­الذکر نمی­توانند در مورد نرخ بازگشت مشخص، ورشکستگی یا گرفتن سود در یک زمان تعیین شده ادعایی داشته باشند؛ بنابراین اگر این سرویس­ها چنین فرآیندی را تضمین می­کنند، احتمالاً قصد کلاهبرداری از کاربران را دارند. با استفاده از cloud-mining درواقع کاربران از نیروی استخراج یک مزرعه ماینر برای یک مدت زمان مشخص استفاده می­ کنند. در حالی که قرارداد فعال باشد با استفاده از این نیروی استخراج، می­توان تعداد بیت کوین­ های استخراج شده را با کسر کارمزد سرویس گرفت. قراردادها بین 1 تا 3 سال بسته می­ شوند، هرچند برخی از آن‌ها ممکن است طولانی­تر نیز باشند. اگرچه قراردادهای کوتاه­ مدت کارمزد کمتری دارند، بعید است در یک زمان کوتاه بتوان پول زیادی استخراج کرد و بنابراین، آمار نشان داده است که حداقل 2 سال زمان برای به دست آوردن پول موردنظر لازم است.

قیمت­ها در جاهای مختلف از زیر 100 دلار برای قراردادهای کوچک‌تر تا چندین هزار دلار برای قراردادهای بزرگ‌تر باقدرت استخراج بیشتر (که hash rate نامیده می­شود) متغیر هستند. به‌عنوان مثال، در سال 2019، شرکت Genesis قرارداد بیت کوینی دو ساله به ارزش 50 دلار به مشتریان ارائه می­دهد که دارای ویژگی­های زیر است:

1 Tera hash per second, or 1,000,000,000,000 hashes per second

این قرارداد ظاهراً خیلی خوب به نظر می­ رسد، اما بسیار دور از انتظار است که بتوان با این برنامه­ی کوچک در طی دو سال به پول بیشتری دست پیدا کرد. از طرفی، می­توان با قراردادی 5 ساله با 6125 دلار، سرعتی برابر با 25 TH/s داشت. هنگامی که قرارداد خریداری می­شود، نیروی استخراج در همان لحظه شروع به کار خواهد کرد. به‌محض به دست آمدن بیت کوین، روی حساب کاربری موجود در سرویس مشخص خواهد شد. پس از اینکه به‌اندازه کافی بیت کوین استخراج شد، می­توان آن را به کیف پول منتقل کرد. برخی از سرویس­های cloud-mining مطابق با یک برنامه زمانی مشخص مثلاً ماهی یک بار یا 4 ماه یک‌بار پول را پرداخت می­ کنند. این در حالی است که برخی دیگر به کاربران این اجازه را می­ دهند که در هر زمان دلخواه، پول برداشت شود ولی باید یک حداقل مقدار به‌صورت ثابت در حساب باقی بماند. این حداقل مقدار در سرویس ­های مختلف، مقادیر 0.05 تا 0.00002 بیت کوین می ­باشد. بهتر است یادآوری کنیم که تجهیزات مربوط به استخراج نسبتاً گران قیمت هستند و مقدار زیادی برق مصرف می­کنند. استفاده از تنظیمات و برنامه­ های مختلف روی ماشین‌حساب‌های ماینر آنلاین می ­توانند به کاربران کمک کنند تا بتوانند متوجه شوند که آیا شروع ماینینگ و استخراج برای آن‌ها به‌صرفه است یا خیر. به‌عنوان مثال، شرکت cryptocompare با ورود به لینک زیر این امکان را برای کاربران فراهم شده است.

https://www.cryptocompare.com/mining/calculator/.  

خرید ماینر ASIC

این نوع ماینر یک مدار پیوسته­ی با کاربرد ویژه است که برای استخراج بیت کوین طراحی شده و درواقع یک تراشه­ی کامپیوتری است که برای کار کردن به برق نیاز دارد. این دستگاه براساس Hashing power و بازدهی، قیمت­ های متفاوتی دارد و به‌عنوان مثال، نوع خاصی از آن به نام Bitmain Antminer دارای بیشترین Hash Rate به اندازه­ی 28 TH/s است که 1596 وات برق مصرف می­کند. در طول یک سال با این وسیله می­توان بیت کوینی باارزش 200 دلار استخراج کرد که پول برق نیز از آن کم شده است. اگرچه با در نظر گرفتن قیمت ماینر که بین 1500 تا 2000 دلار است، حداقل 7 تا 10 سال طول می­کشد تا با این سرعت و قیمت بیت کوین برابر با 4000 دلار بتوان به سود رسید. البته کاربران باید به‌طور مداوم تغییرات قیمت بیت کوین را بررسی کرده تا بتوانند زمانی که طول می­ کشد تا به سوددهی برسند را محاسبه کنند. هم­چنین، این سود به قیمت برق در محل زندگی نیز وابسته است.

پس از بررسی موارد ذکر شده، باید ماینر ASIC را به برق و سپس ماینر را به router متصل کند. برای اتصال ماینر باید از کابل­های اترنت به‌جای اتصالات بی‌سیم استفاده کرد. بعد از انجام این کار، باید آدرس آی پی مربوط به router را در یک وبسایت جدید تایپ و باز کرده تا بتوان به صفحه­ ادمین router وارد شد. سپس، روی کلمه­ دستگاه­ های متصل شده (connected devices) کلیک کرده و آدرس آی پی دستگاه ماینر مربوطه را پیدا کردد. در نهایت، باید آدرس آی پی ماینر ASIC موردنظر را کپی و در وب‌سایت باز شده پیست (منتقل) کرد.

لازم به ذکر است که کاربران می ­توانند به router و ماینر خود از طریق کامپیوتر یا سایر دستگاه­ های الکترونیکی دارای شبکه ­ای مشابه با ماینر موردنظر مانند موبایل ­های هوشمند نیز دسترسی پیدا کنند. البته آن‌ها باید از امنیت کامل شبکه­ مورد استفاده و استفاده از رمز­های عبور قوی اطمینان حاصل کنند.

دانلود و نصب نرم­افزارهای بیت کوین بر روی کامپیوتر

پس از اتصال سخت­افزارها، باید نرم­افزارهای دانلود بر روی سیستم نصب شوند تا بتوان بیت کوین استخراج کرد. به‌طورکلی، برنامه­ های مختلفی برای نصب وجود دارند که معروف­ترین آن‌ها CGminer و BFGminer می­باشند. این دو برنامه هر دو دارای برنامه ­های دستور خطی هستند بنابراین اگر شخص در موضوعات مربوط به فناوری به‌روز نباشد ممکن است مواجه و کار کردن با این برنامه­ ها، چالش برانگیز باشد. لازم به ذکر است که اغلب برنامه­ هایی که روی ویندوز قابل استفاده هستند، برای کامپیوترهای مک نیز کاربردی می­ باشند. هم­چنین، Easyminer دارای یک ظاهر گرافیکی با کارکرد بسیار راحت است و برای کسانی که در این عرصه تازه­کار هستند بسیار مناسب می­ باشد. این برنامه بر روی ویندوز، لینوکس و دستگاه­ هایی با سیستم عامل اندروید قابل استفاده است، ولی برای مک راه ­اندازی نشده است. 

به کاربران توصیه می­ شود که به استخراج اشتراکی یا mining pool بپیوندند. در این اشتراک، گروه ­هایی از ماینرها هستند که نیروی برق خود را یکجا و باهم استفاده کرده و با سرعت بیشتری بیت کوین استخراج می‌کنند. این سیستم به کاربران اجازه می­ دهد تا با ماینرهای عظیمی که مزرعه­ی استخراجی با hashing power بسیار بزرگ دارند رقابت نمایند. برای پیوستن به استخراج اشتراکی نیازی به پیش پرداخت نیست، ولی سیستم آن‌ها درصد مشخصی از بیت کوین به دست آمده را (بین 1 تا 2 درصد) بر خواهد داشت. برخی از سیستم­ های اشتراکی بسیار معروف و معتبر BitMinter، CK Pool و Slush Pool می­ باشند. بدون استفاده از این سیستم­ ها، کاربران باید سال‌ها کار کنند تا به سود قابل‌توجه دست یابند، ولی با پیوستن به استخراج اشتراکی می­توان در طول چند ماه به بیت کوین دست یافت.

قیمت بیت کوین

مانند هر چیز دیگر، قیمت بیت کوین نیز براساس قوانین عرضه و تقاضا تعیین می­ شود. از آنجایی که میزان ذخیره­  ارزی بیت کوین به 21 میلیون محدود شده است، هرچه تعداد افراد بیشتری از بیت کوین استفاده کنند با توجه به ذخیره ثابت، قیمت آن افزایش می­ یابد. از طرفی به دلیل آنکه تعداد کاربرانی که در دنیا از بیت کوین استفاده می ­کنند نسبتاً کم می­ باشد، قیمت بیت کوین براساس اصطلاحات ارزهای سنتی می­تواند به‌طور قابل ملاحظه ­ای به‌صورت روزانه تغییر کند، اما در صورتی که تعداد افراد بیشتری تقاضای خرید یا استفاده از بیت کوین را داشته باشند، افزایش قیمت آن ادامه خواهد یافت. به‌عنوان مثال در اوایل سال 2011 میلادی هر بیت کوین ارزشی کمتر از یک دلار آمریکا داشت، ولی در سال 2015 هر بیت کوین معادل با صدها دلار آمریکا بود. در آینده در صورتی که بیت کوین به محبوبیت خود ادامه دهد، هر بیت کوین حداقل ارزشی برابر با هزاران دلار خواهد یافت. از طرفی، ارزش بیت کوین مانند سایر ارزهای رایج به‌صورت روزانه و حتی لحظه ­ای در حال تغییر می ­باشد و ممکن است در اثر عوامل مختلف اقتصادی، سیاسی و ... دچار کاهش و افزایش شود. قیمت روز این ارز دیجیتال به ازای هر بیت کوین در مردادماه 1398 شمسی، برابر با 9993 دلار آمریکا، 126,005,626 تومان در ایران و 8938.55 یورو می­ باشد.

بیت کوین رایگان

راه­ های مختلفی برای به دست آوردن بیت کوین رایگان وجود دارد. وب‌سایت‌های مختلفی وجود دارند که به کاربران این امکان را می ­دهند که بیت کوین رایگان دریافت کنند یا برخی از آن‌ها درازای مشاهده­ی تبلیغات بیت کوین اهدا می­ کنند. از طرفی در صورتی که کاربران از بیت کوین استفاده نکنند، بعضی از وب‌سایت‌ها نیز بدون استفاده باقی می­ مانند و مثال بارز آن یکی از این وب‌سایت‌ها BTCClicks است.

به‌طور کلی چند راه مختلف برای به دست آوردن بیت کوین رایگان وجود دارد که براساس میزان سوددهی به ترتیب زیر می ­باشند:

1- قمار و شرط‌بندی

2- بازی­ های رایانه ­ای

3- استخراج و ماینینگ

4- برنامه­ های کامپیوتری وابسته

5- ارائه یک سرویس رایگان و درخواست بیت کوین در صورت علاقه­مندی عموم و حمایت از آن

ا
ازجمله سایر مهم­ترین روش‌های به دست آوردن بیت کوین رایگان استفاده از سیستم
faucet می­باشد. Faucet بیت کوین یک سیستم پاداشی است که به شکل وب‌سایت یا اپلیکیشن می ­باشد که پاداش­هایی به فرم ساتوشی ارائه می­ کند که درواقع به اندازه­ی صدها میلیون بیت کوین است. این سیستم برای بازدیدکنندگان سایت­ ها بسیار پرکاربرد می­ باشد و هم­چنین، انواع دیگری از faucets وجود دارند که رمزنگاری­ های متفاوتی را توزیع می­ کند. اولین بیت کوین حاصل از این سیستم، Bitcoin Faucet نام گرفت و توسط گاوین اندرسون در سال 2010 میلادی بدست آمد. این فرآیند به‌طور متوسط 5 بیت کوین به ازای هر نفر ارائه می ­دهد و لازم به ذکر است که بدست آوردن بیت کوین از طریق faucet با سرعتی بسیار آهسته اتفاق می ­افتد و پاداش ­دهی به افراد با مقادیر بسیار کم رخ می­ دهد؛ بنابراین، بسیاری از کاربران تمامی پول حاصل از این سایت­ ها را تا رسیدن به مقادیر قابل‌توجه، استفاده نکرده و پس از مدت‌ها آن را به کیف پول خود منتقل می­ کنند. درواقع فلسفه­ ایجاد faucet این است که به دلیل جدید بودن بیت کوین و عدم آشنایی بسیاری از مردم با این پدیده، سایت های faucet به مردم کمک می­ کنند تا بدون ریسک یا صرف هزینه با بیت کوین و نحوه­ی استفاده از آن آشنا شوند.