مزایای استفاده از شبکه لایتنینگ چیست ؟

مزایای استفاده از شبکه لایتنینگ چیست ؟

1398/08/18
| 54

شبکه لایتنینگ راه‌حل پیشنهادی است که در حال حاضر برای حل مشکل مقیاس‌پذیری بلاکچین بیت‌کوین مورد آزمایش قرارگرفته است که احتمالاً درست‌ کار می‌کند.

شبکه لایتنینگ چیست؟

Lightning Network یک فناوری لایه دوم برای بیت‌کوین است که از کانال‌های ریزپرداخت برای مقیاس‌پذیری blockchain خود برای انجام معاملات استفاده می‌کند. انتظار می‌رود با جدا شدن معاملات از بلاک‌چین اصلی، شبکه لایتنینگ از بیت‌کوین رمزگشایی کرده و هزینه‌های مربوط به معاملات را کاهش دهد. معاملات انجام‌شده در این شبکه فوری است. این شبکه همچنین می‌تواند برای انجام معاملات زنجیره‌ای ازجمله مبادله بین ارزهای رمزپایه استفاده شود. به‌عنوان‌مثال، برای مبادلات اتم ضروری است که بدون دخالت یک واسطه مانند مبادلات cryptocurrency، امکان‌پذیر است. هنگامی‌که بیت‌کوین برای اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 پیشنهاد شد، اولین اظهارنظر عمومی درباره این سیستم توسط جیمز آ مطرح شد. 10سال بعد، مقیاس‌پذیری همچنان بزرگ‌ترین مشکل برای بیت‌کوین و سایر سیستم‌های رمزنگاری بود.
 

مقیاس‌پذیری دقیقاً چیست؟

شبکه بیت‌کوین تنها قادر به پردازش حدود 7 معاملات در ثانیه است. درحالی‌که این آمار در همان ابتدای امر کافی بود، اکنون این سیستم چند سالی است که تراکم بالایی پیداکرده است. درنتیجه معاملات برای پردازش و تائید مدت‌زمان زیادی نیاز دارند و هزینه‌های معامله بالا می‌رود. اگر قرار باشد بیت‌کوین به یک جایگزین کاملاً مناسب برای سیستم‌های پرداخت فعلی موجود تبدیل شود، بدیهی است که باید توانایی رقابت با آنها را داشته باشد. در حال حاضر، حتی نزدیک به آمار معاملات سایر شبکه‌ها نیز نیست. برای درک بزرگی اوضاع، کافی است 7 معامله بیت‌کوین در هر ثانیه را با میانگین 24000 ویزا و ظرفیت اوج آن در حدود 50،000 تراکنش در ثانیه مقایسه کنید. باگذشت سال‌ها، جامعه بیت‌کوین پیشنهادهای مختلفی در مورد چگونگی بهبود قابلیت مقیاس‌پذیری بیت‌کوین ارائه کرد، اما هنوز یک اجماع کلی دراین‌باره حاصل نشده است. به همین دلیل در حال حاضر چندین شبکه شبیه بیت‌کوین داریم که از شبکه اصلی جدا می‌شوند. بااین‌وجود یک‌راه حل پیشنهادی در حال حاضر مورد آزمایش قرارگرفته است که ممکن است درست‌کار کند. به آن شبکه Lightning گفته می‌شود.
 

شبکه لایتنینگ چیست؟


ایده موجود در مورد شبکه لایتنینگ بیت‌کوین

در مقطعی از تاریخ، ارسال تلگراف سریع‌ترین و کارآمدترین راه ارتباطات از راه دور بود. برای این کار مجبور بودید به اداره پست محلی خود بروید، یک فرم را پر کنید و هزینه پیام خود را بر اساس تعداد نامه‌های موجود در آن پرداخت کنید. سپس پیام برای انتقال به مقصد موردنظر به نزدیک‌ترین دفتر تلگراف ارسال می‌شود. پس ‌از آن پستچی تلگراف را به مقصد خود تحویل می‌دهد. در اصل، افراد زیادی در ارسال یک پیام کوتاه ساده دخیل بودند و شما مجبور بودید مبلغ زیادی را برای آن بپردازید. این برای وضعیت فعلی شبکه بیت‌کوین تقریباً زیاد است. در این قیاس، شبکه Lightning در واقع مانند داشتن شخصی است که می‌خواهید با آن سریعاً صحبت کنید: فقط باید 1 press را فشار دهید تا تلفن دوست شما زنگ بخورد. به بیان ساده‌تر، ممکن است ایده موجود در مورد شبکه لایتنینگ بیت‌کوین چنین چیزی به نظر برسد: ما واقعاً نیازی به ثبت سابقه از هر معامله در صفحه اصلی نداریم. در عوض، شبکه Lightning یک قابلیت دیگر به بلاک‌چین Bitcoin اضافه می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد کانال‌های پرداخت را بین هر دو طرف در یک لایه اضافی ایجاد کنند. این کانال‌ها تا زمانی که لازم باشد می‌توانند وجود داشته باشند و از آنجا که بین دو نفر تنظیم‌شده‌اند، معاملات تقریباً فوری انجام می‌شود و هزینه‌ها بسیار کم خواهد بود.
ایده موجود در مورد شبکه لایتنینگ بیت‌کوین

شبکه لایتنینگ چگونه کار می‌کند؟

دنی و جان را تصور کنید. آنها ممکن است باهم کار کنند، ممکن است خویشاوند باشند یا یک زن و شوهر باشند، نکته این است که آنها نیاز دارند که اغلب بسیار سریع و با صرف حداقل هزینه، پول زیادی برای یکدیگر بفرستند؛ بنابراین، آنها یک کانال در شبکه Lightning راه‌اندازی کردند. در مرحله اول، آنها نیاز به ایجاد یک کیف پول چندمنظوره دارند که یک کیف پول است که هر دو می‌توانند با کلیدهای خصوصی مربوط به آن دسترسی پیدا کنند. سپس، هر دو مقدار مشخصی از بیت‌کوین (مثلاً هرکدام 3 BTC) را به آن کیف پول واریز می‌کنند. از آن پس آنها می‌توانند معاملات نامحدودی را بین خودشان انجام دهند. در اصل، این معاملات توزیع مجدد وجوه ذخیره شده در کیف پول مشترک است. به‌عنوان‌مثال، اگر دنی می‌خواهد 1 BTC را برای جان ارسال کند، باید حق مالکیت آن مبلغ را به وی منتقل کند. سپس، این دو از کلیدهای خصوصی خود برای ثبت ترازنامه به‌روز شده استفاده می‌کنند.

توزیع واقعی وجوه با بسته شدن کانال اتفاق می‌افتد. این الگوریتم از ترازنامه که اخیراً امضا شده است استفاده می‌کند تا مشخص کند چه کسی چه چیزی را دریافت می‌کند. اگر دنی و جان تصمیم بگیرند کانال را پس از آن یک معامله ببندند، دنی 2 BTC دریافت می‌کند و جان 4 BTC را دریافت می‌کند. فقط پس از بسته شدن کانال، اطلاعات مربوط به تراز اولیه و نهایی آن در بلاک‌چین بیت‌کوین پخش می‌شود؛ بنابراین، نحوه کار شبکه لایتنینگ این امکان را به کاربران می‌دهد تا معاملات زیادی را در خارج از اصلی صفحه اصلی انجام دهند و سپس آنها را به‌عنوان یک واحد ضبط کنند. جالب‌ترین نکته اینجاست که پس از اتمام این فناوری، لزوماً حتی نیازی به راه‌اندازی کانال اختصاصی برای ارسال بودجه به شخص خاصی ندارید. در عوض، شما می‌توانید با استفاده از کانال‌هایی با افرادی که قبلاً با آنها در ارتباط بوده‌اید، پرداخت ارز به شخصی را ارسال کنید. سیستم به‌طور خودکار کوتاه‌ترین مسیر را پیدا می‌کند. این‌گونه است که شبکه لایتنینگ درنهایت می‌تواند پاسخی برای بحث بی‌پایان درباره خرید یک فنجان قهوه با بیت‌کوین ارائه دهد.
شبکه لایتنینگ چگونه کار می‌کند؟

آیا استفاده از شبکه لایتنینگ هزینه دارد؟

بله هزینه‌هایی برای استفاده از شبکه Lightning‌ وجود دارد. آنها ترکیبی از هزینه‌های مسیریابی برای مسیریابی اطلاعات پرداخت بین گره‌ها و هزینه معاملات بیت‌کوین برای باز و بسته شدن کانال‌ها هستند. اما باید توجه داشت که هزینه معاملات به صفر می‌رسد، زیرا تعداد کمی از گره‌ها در شبکه موجود هستند. اگر هزینه‌های مرتبط با شبکه بیش‌ازحد گران شود، کاربران بیت‌کوین همیشه این گزینه را دارند که معاملات خود را به مجموعه اصلی منتقل کنند.
 

امنیت شبکه لایتنینگ

با این حال، شایان ذکر است که مفهوم شبکه Lightning بدان معنی است که سیستم در بالای بلاکچین کار خواهد کرد، اما در واقع امنیت خود لازم را نخواهد داشت؛ بنابراین، بسیار محتمل است که بیشتر برای معاملات کوچک یا حتی نسبتاً میکروسکوپی مورد استفاده قرار گیرد. انتقال‌های بزرگ‌تر که به امنیت شبکه غیرمتمرکز نیاز دارند، به‌احتمال زیاد هنوز هم در لایه اصلی انجام می‌شود.

سرانجام، یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب شبکه لایتنینگ که در حال حاضر مورد آزمایش قرار می‌گیرد، مبادلات اتمی زنجیره‌ای متقابل است که انتقال توکن بین بلاکچین های مختلف است. به عبارت ساده‌تر، راهی برای جابجایی هرگونه ارز دیجیتال با شخصی متفاوت و بدون استفاده از مبادلات رمزنگاری شده است. در نهایت، این فناوری ممکن است مبادلات متمرکز ارز دیجیتال ناامن و همچنین دردسرهای مربوط به تجارت در آنها را منسوخ کند. در حال حاضر اولین آزمایش معامله توکن ها بین بلاکچین های تست بیت‌کوین و لایت کوین موفقیت‌آمیز بوده است.

 

چه کسی شبکه لایتنینگ را توسعه داده است؟

شبکه لایتنینگ اولین بار در سال 2015 در یک مقاله سفید توسط جوزف پون و تادئوس دریجا توصیف شد. در حال حاضر سه تیم وجود دارند که بیشتر کارها را در زمینه توسعه شبکه Lightning انجام می‌دهند: Blockstream، Lightning Labs و ACINQ، با ورودی سایر اعضای جامعه بیت‌کوین. هرکدام از استارتاپ های ذکرشده در حال اجرای پروتکل شبکه لایتنینگ خود هستند که به زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی نوشته‌شده‌اند. علاوه بر این، ابزارهای دیگری هم‌اکنون در حال‌توسعه هستند. همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که آزمایش‌های اخیر ثابت کرده است که سه استارتاپ اصلی کاملاً قابل تعامل هستند، به این معنی که آنها می‌توانند به‌صورت یکپارچه با یکدیگر کار کنند.

کجا، چه زمان و چرا از شبکه Lightning استفاده خواهد شد؟

کجا، چه زمان و چرا از شبکه Lightning استفاده خواهد شد؟

به نظر می‌رسد جامعه ارز دیجیتال مشتاقانه راه‌اندازی شبکه لایتنینگ را پیش‌بینی می‌کنند. در ابتدا این شبکه منحصراً برای بیت‌کوین طراحی‌شده بود، اما در حال حاضر این فناوری برای مجموعه‌ای از ارزهای رمزنگاری دیگر مانند Stellar، Litecoin، Zcash، Ether و Ripple ساخته‌شده است. بیت‌کوین واقعی درواقع قبلاً ارسال‌شده است و تقریباً همیشه با استفاده از برنامه‌های Blockstream، Lightning Labs و ACINQ دریافت می‌شود، اثبات می‌کند که هر سه این موارد باهم قابلیت همکاری دارند. علاوه بر این، نسخه اول مشخصات شبکه لایتنینگ که به تشریح قوانین شبکه می‌پردازد، منتشرشده است.

 

این مشخصات یک گام بزرگ به جلو برای این شبکه است زیرا می‌تواند توسط برنامه نویسان برنامه‌ها و اجرای شبکه Lightning در سایر زبان‌های برنامه‌نویسی مورداستفاده قرار گیرد. بااین‌حال، این شبکه هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد. در حال حاضر، نرم‌افزاری وجود ندارد که کاربران واقعی در شبکه بتوانند معاملات واقعی انجام دهند. توسعه‌دهندگان شبکه Lightning از کاربران خواسته‌اند که با استفاده از نسخه آزمایشی در مورد شبکه اطلاعاتی کسب کنند و پول واقعی ارسال نکنند. توسعه‌دهندگان همچنین به کاربران توصیه می‌کنند که صبور باشند، زیرا کد شبکه بسیار پیچیده است و نیاز به آزمایش دقیق دارد. برای تائید کامل توسط جامعه بیت‌کوین، شبکه لایتنینگ باید خود را اثبات کند که ایمن و قابل‌استفاده است. با توجه به این موضوع و بسیاری از عوامل دیگر، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که یک شبکه کاملاً کارآمد لایتنینگ می‌تواند از چند ماه تا چند سال دیگر در دسترس قرار گیرد.

دلیل استفاده از شبکه، ساده است، مقیاس‌پذیری. اگر این شبکه درواقع راه‌حلی برای مسئله مقیاس‌پذیری بیت‌کوین ارائه دهد، به‌احتمال‌زیاد توسط سایر ارزهای رمزنگاری پذیرفته می‌شود.

مزایا

همان‌طور که قبلاً نیز اشاره شد، شبکه Lightning اولین گام‌های خود را برمی‌دارد. این شبکه هم‌اکنون درحال‌توسعه است و هنوز انتظارات و کاربردی که توسعه‌دهندگان پیش‌بینی می‌کنند را ارائه نمی‌دهد. در ادامه مهم‌ترین مزایای شبکه لایتنینگ که می‌توانید از آنها بهره‌مند شوید عبارت‌اند از:

سرعت معاملات

به کمک این شبکه، دیگر لازم نیست منتظر چندین تائید درباره هر معامله‌ای باشید که می‌خواهید انجام دهید. هرچقدر شبکه مشغول باشد، معاملات تقریباً آنی انجام می‌شوند. اگر این اتفاق بیفتد، بازار cryptocurrency قدم‌های بزرگی را برای رسیدن به توانایی رقابت با سیستم‌های پرداخت سنتی مانند Visa،MasterCard و PayPal برمی‌دارد.

هزینه تراکنش

ازآنجاکه معاملات درواقع در داخل کانال‌های Lightning Network و خارج از blockchain صورت می‌گیرد، شما نیاز به پرداخت کمترین هزینه‌ها دارید. این‌یکی از اصلی‌ترین مزیت‌های شبکه لایتنینگ است، زیرا این امر باعث می‌شود بیت‌کوین به‌طور کامل به‌عنوان شکلی از پرداخت در مغازه‌ها، کافه‌ها، بارها و غیره استفاده شود.
 اجرای شبکه Lightning در سایر زبان‌های برنامه‌نویسی

مقیاس‌پذیری

گفته می‌شود شبکه Lightning قادر است معاملات بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری‌شده را با هر رقمی به میزان بی‌سابقه حداقل 1 میلیون معاملات در ثانیه انجام دهد.
 

مبادلات توکن متقابل

اولین آزمایش‌های معاملات انجام شد و نتایج آن بسیار هیجان‌انگیز است. تا زمانی که این دو blockchain دارای یک عملکرد هش رمزنگاری‌شده باشد، کاربران می‌توانند بدون نیاز به اعتماد به یک واسطه شخص ثالث، پول را از یک زنجیره به زنجیره دیگری ارسال کنند. این فناوری از یک پتانسیل انقلابی برخوردار است.
 

امنیت و ناشناس بودن

اکثریت قریب به‌اتفاق معاملات ارزهای رمزپایه خارج از کشور کاملاً ناشناس نیستند. انتقال ارز دیجیتال هنوز هم می‌تواند از یک کیف پول به دیگری ردیابی شود. باوجوداین، وقتی صحبت از شبکه لایتنینگ می‌شود، بیشتر معاملات در خارج از صفحه اصلی (Blockchain) اتفاق می‌افتد، بنابراین ردیابی تمام‌پرداخت‌های انجام‌شده از طریق کانال‌های لایتنینگ تقریباً غیرممکن خواهد بود.
 

معایب

کاملاً عملیاتی نیست

شاید اصلی‌ترین نقطه‌ضعف شبکه در حال حاضر این واقعیت باشد که هنوز کاملاً عملیاتی نشده است، بنابراین هیچ راهی برای اثبات این موضوع که واقعاً چقدر خوب است وجود ندارد. علاوه بر این، این مفهوم روی کاغذ عالی به نظر می‌رسد، اما هنوز هم نمی‌توان فهمید که آیا به‌محض تحقق این شبکه کارکرد عالی ارائه بدهد.

ایده موجود در مورد شبکه لایتنینگ بیت‌کوین

پیچیدگی کانال‌ها

شبکه لایتنینگ به‌عنوان نوعی از شبکه‌های کانال مفهومی شده است که پس از تأسیس، باید به‌صورت تئوری امکان انجام معاملات را فراهم کند. بااین‌حال، هیچ توضیحی در مورد اینکه اگر پرداختی مجبور به طی مسیری بیش‌ازحد پیچیده شود، چه خواهد کرد. مطمئناً، اگر معامله شما نیاز به عبور از ده‌ها کانال میانی داشته باشد، هزینه‌ها بیشتر می‌شود.

نقدینگی کانال

یکی دیگر از معایب شبکه این واقعیت است که در نسخه فعلی آن کانال‌ها باید میزان معینی از نقدینگی را دارا باشند؛ یعنی مقدار بیت‌کوین های ذخیره‌شده در کیف پول توسط دو کاربر پس از ایجاد کانال حداکثر مقدار بودجه در آن کانال است. این راه‌اندازی شرایطی را ایجاد می‌کند که ممکن است برخی از کاربران از بین نقدینگی در کانال‌های شبکه و داشتن نقدینگی در خارج از آنها، از شبکه اصلی استفاده کنند. این به‌دوراز ایدئال است، به‌خصوص برای کسانی که منابع نسبتاً محدود دارند.
 

قطب‌ها

علاوه بر این، نگرانی‌هایی در مورد شکل‌گیری «قطب» وجود دارد، نوعی گره با سرمایه زیادی که بیشتر معاملات از طریق آن عبور می‌کنند. بسیاری از علاقه‌مندان به بیت‌کوین این موضوع را مرکزیت بیشتر شبکه می‌دانند؛ اما بعید است که چنین مراکز تجاری بتوانند سود قابل‌توجهی از هزینه معاملات را داشته باشند.

 

آیا باید از شبکه لایتنینگ استفاده کنم؟

خوب، به‌عنوان واقعیت، اگر شما یک کاربر پیشرفته درزمینهٔ ارزهای دیجیتال نیستید، هنوز نمی‌توانید از Lightning Network استفاده کنید؛ بنابراین، بهترین کاری که اکنون می‌توانید انجام دهید این است که صبر کنید و ببینید آیا شبکه لایتنینگ چگونه عمل می‌کند و امنیت آن در آینده چگونه تأمین خواهد شد. در نظر داشته باشید، این شبکه تنها پیشنهاد برای مقیاس بندی نیست و به‌هیچ‌وجه برتری آن بر سایر پیشنهاد‌ها مطرح‌شده ثابت نشده است، در صورتی بیت‌کوین کش (BCH) رقیب اصلی آن است. بحث بین طرفداران BCH و حامیان لایتنینگ شدید است. ممکن است که یکی از این پیشنهادها موفق شوند و یا به‌طور بالقوه می‌توانند در کنار یکدیگر فعالیت کنند یا حتی ممکن است یک‌راه حل کاملاً متفاوت ارائه شود.
آیا باید از شبکه لایتنینگ استفاده کنم؟

نتیجه‌گیری

شبکه لایتنینگ هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد. شما باید به این نکته دقت کنید که چرا از بیت‌کوین استفاده می‌کنید. می‌توانید برای معاملات روزانه و در حجم کم از این شبکه استفاده کنید؛ اما اگر از توکن ها به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت و هدف دیگری استفاده می‌کنید، حتی ممکن است به شبکه لایتنینگ نیازی نداشته باشید، زیرا در حال حاضر به نظر نمی‌رسد که این شبکه برای نقل و انتقالات بزرگ مناسب و امن باشد.

اما اگر بیت‌کوین را به‌عنوان یک روش جایگزین پرداخت تلقی کنید، شبکه لایتنینگ به‌شرط آنکه مطابق انتظارات پیش‌بینی شده باشد، برای شما ضروری خواهد بود. پرداخت‌های فوری، قابلیت ناشناس ماندن، هزینه‌های تقریباً پایین به نظر می‌رسد که راه‌حل مناسبی برای اکثر مشکلات بیت‌کوین ارائه می‌دهند.