تأثیر عرضه بر ارزش ارزهای دیجیتال (آیا بیت کوین سقوط میکند؟)

تأثیر عرضه بر ارزش ارزهای دیجیتال (آیا بیت کوین سقوط میکند؟)

1398/06/04
| 899

قانون عرضه و تقاضا برای تمام دارایی‌ها صدق می‌کند. ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین عرضه محدود دارند و برخی دیگر نامحدود استخراج می شوند. در این مقاله به بررسی تاثیر عرضه بر ارزش ارز دیجیتال می پردازیم. عرضه محدود باعث کمیابی ارز دیجیتال خواهد شد و این رویه تقاضای ارز دیجیتالی را بیشتر کرده و تقاضای بیشتر هم قیمت ارز دیجیتالی را بالاتر خواهد برد. طرفداران این عرصه به دنبال ثبات ارز دیجیتالی هستند و باورهای متفاوتی دارند که برای آگاهی از آنها بهتر است با ما همراه شوید.


 آیا داشتن یک عرضه ثابت برای ارزهای دیجیتال چیز خوبی است؟

پاسخ این سؤال جای بحث زیادی دارد، چراکه بسیاری از کمپانی‌های کریپتوکارنسی رویکردهای متفاوتی را در هنگام تولید دارایی‌هایشان انتخاب می‌کنند.

بزرگ‌ترین کریپتوکارنسی دنیا بیت‌کوین؛ دارای یک عرضه ثابت به تعداد ۲۱ میلیون است و در آوریل گذشته میلادی اعلام شد که تاکنون ۸۰ درصد از این کوین‌ها استخراج شده‌اند. البته بیت‌کوین‌هایی که تازه استخراج می‌شوند برای همیشه در دسترس نخواهند بود و قرار است که به‌مرور زمان از تعداد آن‌ها کاسته شود. با این وجود هنوز راه زیادی تا وارد شدن همه ۲۱ میلیون به چرخه بیت‌کوین باقی مانده است و در واقع عرضه کوین‌های جدید تا سال ۲۱۴۰ میلادی به پایان نخواهد رسید.

همان‌طور که در مورد بیت‌کوین مشاهده می‌شود، عرضه ثابت در کریپتوکارنسی‌ها باعث ایجاد یک نوع کمبود دیجیتالی خواهد شد. عرضه کمتر می‌تواند به معنای افزایش تقاضا باشد و در نتیجه قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند. همچنین این موضوع باعث می‌شود که ارزهای دیجیتال از سیستم مالی جهانی جدا بیفتند، چراکه بانک‌های مرکزی می‌توانند در یک استراتژی با عنوان «آزادسازی کمی» پول بیشتری چاپ کنند. البته این موضوع می‌تواند منجر به ایجاد تورم شود؛‌ یعنی دلاری که در جیب شماست دیگر ارزشی مانند گذشته نخواهد داشت.

امّا در زمینه کریپتوکارنسی‌هایی که به زندگی روزمره مردم وارد می‌شوند، برخی از رقبا امیدوارند که عرضه ثابت باعث ‌شود که مردم از هزینه کردن بیت‌کوین صرف‌نظر کنند و به این معنا که دارایی‌های دیجیتالی تبدیل به سرمایه‌گذاری‌هایی احتکار آمیز ‌شود. مطابق گزارشی که در این رابطه در بلومبرگ منتشر شده؛ استهلاک ارزش زمانی عرضه یک دارایی که محدود بوده، غیرممکن است و این باعث می‌شود که مالکان بیت‌کوین که منتظرند کالاهایشان را ارزان‌تر بخرند، در معرض خطر قرار بگیرند. این در حالی است که وقتی در مورد ارزهای معمولی رایج صحبت می‌کنیم، تورم چیزی است که باعث می‌شود مشتریان تمایلی به نگه داشتن پول نقد نداشته باشند و در واقع هر چه بیشتر این پول در کیف پولشان باشد، قدرت خرید کمتری پیدا خواهند کرد.
 

 بیت‌کوین ممکن است با افت قیمت مواجه شود، آیا «افت قیمت» واژه بدی برای این منظور است؟

لزوماً خیر. این موضوع می‌توان به حفظ ارزش کریپتوکارنسی در درازمدت کمک کند. افت قیمت به معنای کاهش بهایی است که شما در ازای کالاها و خدمات پرداخت می‌کنید. این اصطلاح در مقابل «تورم» قرار می‌گیرد؛ همان‌ اصطلاحی که احتمالاً در مورد افزایش قیمت‌ها در سوپرمارکت‌ها، زیاد به گوشتان خورده است. با اینکه «افت قیمت» در دنیای اقتصاد سنتی چندان جالب نیست، امّا در دنیای «کریپتو» نمی‌تواند لزوماً چیز بدی قلمداد شود.

تورم از آنجایی مشکل‌ساز می‌شود که به‌عنوان مثال، اگر شما یک ‌هزار دلار را در یک جای امن برای مدت یک دهه نگهداری کنید، در نهایت نمی‌توانید چیز زیادی با آن بخرید. فقط کافی نگاهی به سیر تورم در ایالات متحده داشته باشید تا متوجه شوید که مثلاً یک دلار در سال ۱۹۱۳ ارزشی معادل ۲۵ دلار و ۴۳ سنت در دنیای امروز دارد.

همان‌طور که برایان کارن (Brian Curran) از «بلوکونومی» توضیح می‌دهد؛ بازارهای تورمی منجر به بدهی‌های گسترده می‌شوند و اقتصادها را به سمتی فراتر از امکاناتشان پیش می‌برند. همچنین این موضوع می‌تواند به تورم افسارگسیخته تغییر پیدا کند. در نظر بگیرید که در کشور زیمبابوه، از ۵۹ درصد در سال ۲۰۰۰ به ۸۰ میلیارد درصد! در سال ۲۰۰۸ رسید. این همان «اَبَرتورم» است و باعث می‌شود که اسکناس‌ها کاملاً بی‌ارزش شوند. ونزوئلا کشوری است که از ناپایداری گسترده اوضاع سیاسی رنج می‌برد و به دنبال ابرتورمی که در این کشور اتفاق افتاد، تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین بازارهای ارز دیجیتال در جهان شد. به گفته یکی از تجار این کشور، حتی باوجود نوساناتی که بیت‌کوین دارد، هنوز هم امنیت آن بیشتر از پول ملی است.

ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین محدود هستند و از این نظر برخی کارشناسان اقتصادی آن را با «طلای دیجیتال» مقایسه کرده‌اند. هر چه خروجی کارخانه‌ها افزایش یابد، قیمت محصولات به‌تبع آن کاهش خواهد یافت، امّا کریپتوکارنسی به‌عنوان یک منبع ذخیره ارزش نیز می‌تواند به همین ترتیب افزایش یابد. مدافعان افت قیمت امیدوارند که این موضوع بسیار پایدارتر از چیزی است که امروزه در اقتصاد جهانی می‌بینیم.

این در حالی است که اتریوم دارای یک محدودیت نهایی نیست و به‌جای آن، کریپتوکارنسی‌های جدید هر ساله به اکوسیستم وارد می‌شوند. اگرچه این موضوع می‌تواند تورم ایجاد کند، امّا با ورود تعداد بیشتر ETH به چرخه، نرخ تورم نیز کاهش خواهد یافت.

تأثیر عرضه بر ارزش ارزهای دیجیتال1


چگونه دارایی‌ها با افت قیمت و عرضه ثابت، رفتار مشتریان را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟

وقتی این کار به‌درستی انجام شود، ‌می‌تواند مصرف را به شکل مناسب کاهش دهد. بسیاری از اقتصادها در سراسر جهان با این اصل به پیش می‌روند که بهتر است پولی که الان در اختیار داریم همین‌الان خرج کنیم تا اینکه به خاطر تورم، ارزشش در آینده کاسته شود. بدهی‌ها به فرم وام و کارت‌های اعتباری به‌صورت گسترده وجود دارند و این موضوع در سطح دولتی نیز صدق می‌کند.

دارایی‌ها با افت قیمت، مشتریان را تشویق می‌کنند که پولشان را هوشمندانه خرج کنند و در نتیجه بتوانند سرمایه ارزشمندی در آینده داشته باشند، امّا با توجه به گفته‌های جورگ گوئیدو هالسمن (Jorg Guido Hulsmann) از دانشکده اقتصاد اتریش؛ این به معنای آن نیست که مالکان کریپتوکارنسی نهایتاً نخواهند پولشان را برای چیزی خرج کنند. مشتریان همچنان به خرید مایحتاج اساسی از جمله غذا، سوخت و هزینه‌های مسکن ادامه خواهند داد و این در حالی است که کاملاً از ارزان‌تر شدن آن‌ها در سال‌های آینده خبر دارند، امّا چون نیازهایشان فوریت و اولویت دارد این کار را انجام می‌دهند.

همچنین در اقتصادی که ارز آن با افت قیمت مواجه است، هنوز زمان‌هایی وجود خواهد داشت که شما می‌خواهید اندکی تفریح کنید؛‌ به کافه بروید، غذای خوبی میل کنید یا در سینما، یک فیلم خوب ببینید. «هالسمن» این بحث را مطرح می‌کند که این ارزهای دیجیتالی «ناقوس مرگ» خرج کردن پول توسط مصرف‌کنندگان نخواهند بود، امّا باعث می‌شوند که هر کس قبل از خرید، ابتدا در مورد احتیاج به آن کالا یا خدمات دارد خوب فکر کند.

همچنین این موضوع می‌تواند رویکرد جامعه را نسبت به بدهی‌ها تغییر دهد و تمایل افراد را به پول قرض گرفتن برای خرید ماشین‌های جدید و تلویزیون‌های بزرگ کاهش دهد؛ چرا که آن‌ها می‌دانند هر چه از زمان بدهی‌ها بگذرد ارزش پولی را که باید پرداخت کنند، افزایش خواهد یافت.
 

معایب «افت قیمت» چه هستند؟

یکی از معایب اصلی مفهومی است که با عنوان «مارپیچ مرگ» شناخته می‌شود، همانند «ابرتورم». این موضوع زمانی اتفاق می‌افتد که شرایط از حالت عادی خارج شوند و از میزان تقاضا کاسته می‌شود؛‌ چون افراد کمتری به خرج کردن پول ادامه می‌دهند. البته در این حالت هنوز هم قیمت‌ها در حال کاهش هستند و به دلیل اینکه تعداد مشتریانی که به خرید کالا یا خدمات مبادرت می‌کنند کاهش یافته، درآمدها سقوط می‌کنند و تولید اقتصادی نیز به‌تبع آن افت می‌کند. این موضوع می‌تواند باعث شود که کارخانه‌ها، همگی از تجارت خارج شوند.

این مشکل، چیزی شبیه به مسابقه پلک زدن است؛‌ شرکت‌ها و مشتریان در مقابل یکدیگر به چشمان یکدیگر زل زده و هر یک منتظرند که دیگری پلک بزند. کسب‌وکارها همچنان به کاهش قیمت‌ها ادامه می‌دهند تا مشتریان را به خود جلب کنند، امّا جامعه هنوز در این رابطه مقاومت می‌کند؛ چرا که انتظار دارد که قیمت‌ها باز هم کاهش پیدا کنند. نهایتاً این خطر وجود خواهد داشت که این مسابقه تا زمین خوردن ادامه پیدا کند.

در نتیجه به رویکرد دانشکده اقتصاد اتریش می‌رسیم که مردم هنوز به خرج کردن پول برای نیازهای اساسی ادامه خواهند داد. همچنین این اعتقاد وجود دارد تا زمانی که یک ارز یا اقتصاد بر روی قرض و بدهی بنا نشده باشد، سطح افت قیمت به یک پایداری می‌رسد تا از رخ دادن چنین مارپیچ مرگی جلوگیری کند.

به این ترتیب، کریپتوکارنسی‌ها در یک بن‌بست قرار می‌گیرند. چگونه می‌توان با آن‌ها تراکنش انجام داد و باعث شد تا افراد بیشتری از آن‌ها استفاده کنند، آن هم با دانستن این حقیقت که این دارایی‌ها در آینده، ارزش بیشتری پیدا می‌کنند؟ برخی از مدافعان ارزهای دیجیتال، این موضوع را مطرح می‌کنند که بهترین راه‌حل برای این چالش، خرید با استفاده از کریپتوکارنسی و سپس، بلافاصله خرید مقدار بیشتری از آن با استفاده از ارز فیات است. اگر چیزهای کوچکی مانند قهوه و غذای ناهار با استفاده از کریپتوکارنسی خریداری شود، می‌تواند کارایی آن را نشان دهد و تقاضا برای آن را دوچندان کند؛ چرا که در این حالت، کسب‌وکارها تمایل بیشتری برای دریافت بیت‌کوین به‌عنوان یک روش پرداخت خواهند داشت.
 

وقتی هیچ بیت‌کوینی برای استخراج وجود نداشته باشد، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

ابتدا باید گفت که این چیزی نیست که شما بخواهید نگرانش باشید؛ چرا که احتمالاً خیلی از ما حدود ۱۲۰ سال آینده را نخواهیم دید.

مسلماً اول از همه این ماینرها هستند که آسیب می‌بینند. ماینرها؛ کسانی هستند که در حال حاضر از استخراج یک بلوک پاداش دریافت می‌کنند، امّا این پاداش‌ها به‌مرور زمان کاهش خواهند یافت و وقتی عرضه بیت‌کوین به انتها برسد همه آن‌ها به یک باره ناپدید می‌شوند. ساتوشی ناکاموتو خودش پیش‌بینی کرده که با رسیدن به این مرحله، بار از پاداش‌ بلوک‌ها به کارمزد تراکنش‌ها انتقال خواهد یافت؛ چرا که بعد از همه این‌ها باز هم تراکنش‌ها در بلاک‌چین نیاز به تأیید خواهند داشت. این می‌تواند به این معنا باشد که مشتریان کارمزدهای بیشتری برای اطمینان از سرعت انجام تراکنش‌هایشان خواهند پرداخت.

با ثابت ماندن تعداد بیت‌کوین‌ها و سقوط قیمت‌ها، ویژگی «تقسیم‌پذیری» می‌تواند به فاکتوری حیاتی در حفظ موقعیت عرضه تبدیل شود. این کرپتوکارنسی دارای تقسیم‌بندی تا ۸ رقم اعشار است و ناکاموتو این را دلیلی می‌بیند برای اینکه هنوز هم بتوان خریدهای کوچک را انجام داد. بدون این تقسیم‌بندی‌، شما در موقعیتی گرفتار می‌شوید که مثلاً برای یک بطری نوشابه که 1.5 دلار است، یک اسکناس 5 دلاری می‌دهید و هیچ باقیمانده‌ای دریافت نمی‌کنید، چون پولی خردتر از آن وجود نخواهد داشت.

این در حالی است که توکن‌های اتریوم به ۱۸ رقم اعشار قابل‌تقسیم هستند. این موضوع از آنجا اهمیت دارد که می‌توان آن را به‌سادگی به ارزهای دیجیتال دیگر یا ارزهای فیات تبدیل کرد.
 

آیا کریپتوکارنسی واقعاً یک «ارز» است؟

تفسیر این موضوع آزاد است.

در حالی که برخی استارتاپ‌ها در زمینه ارزهای دیجیتال هدف خود را استفاده از توکن‌ها برای خرید چیزهای خاص قرار داده‌اند، دیگران کوین‌هایشان را با عرضه‌ای محدود و متناسب طراحی ‌کرده‌اند تا کاربران کریپتوکارنسی بتوانند از آن‌ها برای ذخیره دارایی‌هایشان استفاده کنند و در طول زمان قیمت آن‌ها افزایش یابد.

بیت‌کوین رادیوم یکی از نمونه‌ها در این زمینه است. محصول XRC دارای یک عرضه کلی 2.1 میلیون توکن با کدگذاری در بلاک‌چین است. این کریپتوکارنسی جدید که عنوان خود را از یک فلز کمیاب گران‌بها انتخاب کرده، این بحث را مطرح می‌کند که گزینه‌های دیگر نمی‌توانند جذابیت لازم را برای سرمایه‌گذاران به‌منظور یک سرمایه گذاری امن و دراز مدت در کریپتوکارنسی جلب کنند. XRC خودش را به‌عنوان آخرین بخش از سه‌گانه‌ای که با بیت‌کوین و لایت‌کوین شروع شده، معرفی می‌کند و برای جلب‌توجه طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران با نیازها و علاقه‌های متفاوت طراحی شده است.

تأثیر عرضه بر ارزش ارزهای دیجیتال2