سایدچین چیست و چگونه کار می کند؟ مزایا و معایب سایدچین

سایدچین چیست و چگونه کار می کند؟ مزایا و معایب سایدچین

1398/08/17
| 111

با ارائه شبکه موسوم به «لیکوئید نتورک» توسط بلاک‌استریمز در چندی پیش، موضوع سایدچین باز هم به یک مطلب پرطرفدار در دنیای کریپتوکارنسی تبدیل شد.
 

 انتظار می‌رود که این تکنولوژی جدید نوآوری‌های موردنیاز بلاک‌چین‌ها را تأمین کرده و مشکل کنونی بلاک‌چین‌ها در مقیاس‌پذیری را حل کند. ضمن اینکه نهایتاً تأثیر مثبتی بر روی بازار ارزهای دیجیتال خواهد گذاشت. بزرگ‌ترین چالش در دنیای بلاک‌چین و کریپتوکارنسی به مقیاس‌پذیری شبکه برمی‌گردد. ویزا در شبکه «ویزا نت» می‌تواند تا ۲۴ هزار تراکنش در ثانیه و ۱۵۰ میلیون تراکنش را در روز پشتیبانی کند و همین‌طور پی‌پال به دنبال رکورد ۲۰۰ تراکنش در ثانیه و بیش از ۵ میلیون تراکنش در روز است. این در حالی است که اتریوم به‌عنوان الهام‌بخش‌ترین پلتفرم بر پایه بلاک‌چین قادر است که نهایتاً ۲۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. امّا شاید این شرایط مربوط به دوره زمانی کنونی باشد.

شاید وقت آن رسیده است که مقیاس شبکه‌های بلاک‌چین به‌صورت نمایی همگام با رشد فناوری‌های «انقلاب چهارم صنعتی» مانند اینترنت اشیا یا IoT افزایش یابد. تکنولوژی‌های اینترنت اشیا بر روی شبکه‌های بلاک‌چین اجرا می‌گردند؛ چراکه فاکتورهایی مانند امنیت، غیرمتمرکز بودن، دوام، گستردگی، شفافیت، ناشناس بودن و خلل‌ناپذیر بودن در این زمینه اهمیت خواهد داشت. امّا مشکل وقتی بالا می‌گیرد که نیاز به میلیون‌ها تراکنش در هر ثانیه وجود داشته باشد و سیستم‌های IoT مبتنی بر بلاک‌چین نتوانند از پس آن برآیند. وقتی IoT بر پایه بلاک‌چین اجرا می‌گردد، نیاز به ابعاد بزرگ‌تر در بلوک‌ها و قدرت پردازش بیشتری برای تراکنش‌ها در هر ثانیه دارد؛ بنابراین، احتیاج به یک بلاک‌چین ویژه برای IoT وجود خواهد داشت و IOTA، Lisk و IoTeX در این دسته قرار می‌گیرند.
سایدچین چیست؟

«گراف‌های مارپیچ مستقیم» یک تکنولوژی جالب هستند که می‌توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند، امّا باید گفت که این تکنولوژی که به اختصار DAG نیز نامیده می شود، هنوز در مراحل بسیار ابتدایی خود قرار دارد. «تریس‌چین» میزان ۶۰ هزار تراکنش بر ثانیه را آزمایش کرده و «کردیتز» نیز شرایط ۳۰۰ هزار تراکنش بر ثانیه را بررسی می‌کند، ولی همه این‌ها برای کاربردهای مبتنی بر IoT نیستند. اینترنت اشیا نیاز به یک شبکه بسیار پرسرعت ویژه دارد تا بتواند تا یک میلیون تراکنش در ثانیه را پوشش دهد.

البته باید در نظر گرفته که پایگاه کاربران کریپتوکارنسی در سطحی زیر ۵۰۰ میلیون نفر قرار دارد و از این تعداد، کاربران فعال چیزی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون نفر هستند؛ جمعیتی که بسیار کمتر از پایگاه کاربران ویزا، مستر و پی‌پال است. در سال‌های آینده، وقتی‌که موج بعدی کریپتوکارنسی به بازار برسد و کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال به رکورد بیش از یک تریلیون دلار برسد، پایگاه کاربران جمعیتی بیش از ۲ میلیارد نفر خواهد داشت و در این زمینه از ویزا، مستر و پی‌پال پیشی خواهد گرفت.

 

برگ خریدهای زیادی برای ارتقا و به‌روزرسانی قدرت بلاک‌چین وجود دارند

برگ خریدهای زیادی برای ارتقا و به‌روزرسانی قدرت بلاک‌چین وجود دارند. بسیاری از پلتفرم‌ها مانند شبکه «رایدن» بر پردازش خارج از زنجیره تکیه می‌کنند. در همین حال، «کاردانو» بهترین پلتفرم را در این زمینه با تقسیم بار بلاک‌چین به دو لایه «پرداخت» و «تراکنش» توسعه داده است. قدرت واقعی تکنولوژی بلاکچین در پرداخت‌ها و خدمات مالی در شبکه «کردیتز» نهفته است؛ این پلتفرم نسل بعدی سرویس‌های مالی خواهد بود و تست ۳۰۰ هزار تراکنش در هر ثانیه را با موفقیت پشت‌سر گذاشته است. ضمن اینکه هدف‌گذاری آن تا چند میلیون تراکنش در ثانیه و همچنین سقف کارمزدهای آن معادل یک هزارم دلار امریکا با سرعت تراکنش یک‌دهم ثانیه خواهد بود.

در همین حال، گفته می‌شود که سایدچین می‌تواند یکی از راه‌حل‌ها در این زمینه باشد. بسیاری از حامیان کریپتوکارنسی سایدچین را یک راه‌حل مناسب با پتانسیل‌های فراوان معرفی کرده‌اند. سایدچین در حال حاضر می‌تواند به مشکل مقیاس‌پذیری بلاک‌چین که بسیاری از پلتفرم‌ها با آن درگیر هستند، رسیدگی کند.
مفهوم سایدچین

سایدچین چیست؟

سایدچین یک مکانیزم بالقوه است که از توکن‌ها، دارایی‌های ارز دیجیتال و مواردی از این دست، پشتیبانی می‌کند. از نظر تئوری، این به معنای استفاده از یک بلاکچین در یک بلاک‌چین جداگانه است؛ بلاک‌چینی که در مواقع لزوم، توسط بلاک‌چین اولیه به کار گرفته می‌شود. البته همه اینها به صورت کاملاً ایمن انجام می‌گیرند. مفهوم سایدچین ابتدا توسط تیم «توسعه هسته بیت‌کوین» در بلاک‌استریم معرفی شد؛‌ جایی که آنها اولین بار در یک مقاله در اکتبر ۲۰۱۴ از این اصطلاح استفاده کردند.

بنابراین، سایدچین به طور ساده، یک بلاک‌چین مجزاست که با دو پیوند به بلاک‌چین اصلی متصل می‌گردد و کاربرد آن در گسترش قابلیت‌های بلاک‌چین کنونی به صورت کاملاً مشخص و ایمن است. در نتیجه، ارزها و دارایی‌ها می‌توانند بین بلاک‌چین اصلی و سایدچین مبادله شوند. نرخ مبادله نیز از قبل نسبت به نوع ارزی که قرار است بین بلاک‌چین مادر و «زنجیره فرزند» جابجا شود، مشخص می‌گردد.
 

سایدچین چگونه کار می‌کند؟

بهتر است نگاهی داشته باشیم به نمونه‌ای از عملکردی که این «زنجیره جانبی» در مبادله ارز دیجیتال دارد. کاربر A در «زنجیره مادر» می‌خواهد به یک آدرس، مقداری سرمایه ارسال کند. وقتی کاربر A تراکنش را با آدرس خروجی ثبت می‌کند، تمام سرمایه‌ها قفل می‌شوند و بنابراین، این کاربر دیگر نمی‌تواند برای شخص دیگری کوین بفرستد. امنیت در این زمینه، کاملاً مشخص و برقرار شده است. وقتی پول کاربر A به آدرس خروجی انتقال پیدا می‌کند، پیامی به بلاک‌چین اصلی و سایدچین ارسال می‌شود. بعد از گذشت زمان انتظار، این مقدار کوین در زنجیره جانبی آزاد می‌گردد و سپس، کاربر A قادر خواهد بود که از پول خود در «زنجیره فرزند» خرج کند. در این میان، شرایط و نحوه کار به همان ترتیبی است که در بلاک‌چین اصلی انجام می‌گیرد.
سایدچین چگونه کار می‌کند؟

امکانات بالقوه

اگر راه‌حل‌های تئوری ارائه شده در سایدچین، با موفقیت به کار گرفته شوند، این همان آینده بلاک‌چین خواهد بود و شرایط در سیستم‌های پرداخت مبتنی بر کریپتوکارنسی را به طور کلی دگرگون خواهد کرد. دانیل لاریمر (Daniel Larimer)، نیروی محرکه «بلاک‌وان» توضیح بسیار خوبی در مورد امکانات و قابلیت‌های سایدچین ارائه داده است: ارتباط مناسب بین بلاک‌چین‌ها عنصری کلیدی برای موضوع مقیاس‌پذیری و تحول پروتکل محسوب می‌شود. اگر ما یاد بگیریم که مقیاس‌ها را چگونه اِعمال کنیم، هر توکنی می‌تواند به راحتی از یک نسل بلاک‌چین به نسل بعدی منتقل شود. نسل کنونی و نسل‌های آینده بلاک‌چین‌ها می‌توانند در کنار هم کار خود را ادامه دهند.

 

شرکت‌های فعال در این زمینه

پوآ (POA) – مفهوم «گواهی اعتبار» یک ساید‌چین باز از اتریوم است که توسط ارزیاب‌های مستقل انجام می‌شود و هدف از آن، توسعه یک شبکه عمومی برای قراردادهای هوشمند کوچک به منظور تراکنش‌های سریع، ایمن و کم‌هزینه است. الگوریتم توافق جمعی PoA پردازش بسیاری سریعی و زمان بلوک آن کمتر از ۵ ثانیه است.

آلفا – این شبکه به عنوان یک زنجیره جانبی در تست‌نت‌های بیت‌کوین کار می‌کند. ساز و کار آلفا در حال حاضر به صورت متمرکز و از طریق پروتکل‌دادن به آداپتورها انجام می‌شود. بر این اساس، «اتحادیه» شبکه به تولید بلوک‌ها از طریق المان‌های امضا شده بلوک‌ها می‌پردازد.

پلاسما - پلاسما یک چارچوب بر مبنای مشوق‌هاست. به علاوه، به سرعت می‌تواند قراردادهای هوشمندی را که به صورت طبیعی، انواع مختلفی دارند، به کار بگیرد. شبکه پلاسما به حدّی مقیاس‌پذیر است که می‌توانند تا میلیون‌ها آپدیت را در ثانیه انجام دهد و در نتیجه، می‌تواند به تعداد زیای از نرم‌افزارهای مالی در سراسر جهان کمک کند که در

شبکه‌های غیرمتمرکز راه‌اندازی شوند.

لیکوئید – این اولین سایدچین تجاری است که توسط «بلاک‌استریم» ساخته شده است. لیکوئيد از انتقال لحظه‌ای سرمایه‌ها بدون انتظار برای تأیید در بلاک‌چین بیت‌کوین پشتیبانی می‌کند. این شبکه برای تمام صرافی‌های بیت‌کوین که با آن همکاری می‌کنند، در دسترس قرار گرفته است.

مزایا و معایب

مزایا و معایب

اول اینکه ساید‌چین دائمی است و شما نیازی به ساخت یک شبکه جدید در هر بار استفاده نخواهید داشت. این شبکه هر زمان که ساخته شود، در جای خود باقی خواهد ماند. ضمن اینکه این شبکه برای انجام یک وظیفه خاص از بلاک‌چین اصلی طراحی می‌شود و شرایط را برای ارتباط بین کریپتوکارنسی‌های مختلف فراهم می‌کند. همچنین توسعه‌دهندگان کوین‌های جدید می‌توانند قبل از ارائه اصلی آن در بلاک‌چین اصلی، نسخه بتای آن را در این شبکه‌های فرعی تست کنند. در مقابل، ماینرها هنوز هم نیاز دارند که از امنیت این شبکه‌ها اطمینان حاصل کنند. تشکیل سایدچین جدید مستلزم هزینه‌های زیاد است. همچنین لایه اضافی تشکیل‌شده توسط «اتحادیه» می‌تواند یک نقطه هدف ضعیف برای حمله‌کنندگان باشد.

سایدچین چگونه کار می‌کند؟

جمع‌بندی

مقیاس‌پذیری بلاک‌چین با «زنجیره‌های فرزند» ممکن خواهد بود و قابلیت‌های آن نباید دست‌کم گرفته شود. این نوعی از بلاک‌چین‌های مجزا است که با بلاک‌چین اصلی، یک رابطه دوطرفه دارد. درواقع، سایدچین یک نوع شبه بلاک‌چین کمکی است که برای حل مشکل کُندی سرعت تراکنش‌ها و هزینه بالای تراکنش‌ها در بلاک‌چین اصلی طراحی‌شده است. به‌عنوان سخن آخر، هنوز هم انتظار می‌رود که این شبکه‌های جانبی، ارتقاهای متفاوتی نسبت به قابلیت‌های بلاک‌چین‌های کنونی دریافت کنند. این همان پناهگاهی است که می‌تواند بلاک‌چین را از غرق شدن در دریای فنّاوری نجات دهد.