همه آنچه باید درباره ریپل و استلار بدانید

همه آنچه باید درباره ریپل و استلار بدانید

1398/06/26
| 194

«ریپل و استلار حتی اگر از دو رویکرد کاملاً متفاوت استفاده کنند، هر دو می خواهند محصولاتی را به سیستم های پرداخت جهانی مالی ارائه دهند. ریپل همکاری نزدیکی با بانک ها و موسسات مالی دارد، در حالی که استلار در سطح اساسی تری کار می کند. در این راهنما گروه سام اکسچنجر قصد دارد نگاهی دقیق تر به نحوه کار و مقایسه  ریپل و استلار داشته باشد.»

در ظاهر،در مقایسه ریپل و استلار هر دو پروژه تقریباً مشابهی دارند، زیرا هر دو می خواهند در پرداخت های مرزی سهیم باشند. با این حال، وقتی شما نگاهی عمیق تر به پروژه ها می اندازید، تفاوت ها را می بینید. تاریخچه این دو پروژه نیز کاملاً در هم تنیده است.

جک مک کالب؛ یکی از مشهورترین چهره های Cryptocurrency است زیرا او بنیانگذار 3 پروژه بسیار معروف بود. در سال 2006، او صرافی Mr.Gox را تأسیس کرد، زیرا به قول خودش، او به دنبال راهی برای بدست آوردن بیشتر بیت کوین بود. وی سرانجام آن را به مارك كارپلس فروخت كه سوء مدیریت آن یكی از بزرگترین بحران های تاریخ كریپتو را به وجود آورد.
ریپل‌نت چیست؟

بهعلاوه، پلتفرم ریپل شرایط را برای پرداخت در هر نوع ارزی و ازجمله بیت‌کوین فراهم می‌کند و دارای یک کارمزد داخلی اندک برای هر تراکنش معادل یک صد هزارم دلار است. تنها دلیلی که این تراکنش‌ها به‌صورت رایگان انجام نمی‌شود، جلوگیری از حملات «دی‌داس» است.

XRP

XRP؛ توکنی است که برای بیان انتقال ارزش در شبکه ریپل استفاده می‌شود. هدف اصلی از XRP، ایجاد واسطه‌ای بین ارزهای دیگر است. حال چه این ارزها دیجیتال باشند یا فیات. شاید بهترین راه برای توصیف XRP، استفاده از عنوان «جوکر» است. البته منظور در اینجا، دشمن بدذات بتمن نیست، بلکه کارتی است که می‌تواند هر کارت دیگری در بازی باشد. به‌عنوان مثال، اگر بخواهید دلارهای خود را به یورو تبدیل کنید، XRP می‌تواند در کنار دلار‌ها، «دلار» باشد و در کنار یوروها، «یورو» تا به این وسیله مبلغ کارمزد را به حداقل برساند. همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، هزینه تراکنش در ریپل برابر 0.00001 دلار است.شرایط ریپل

در ماه می 2011، McCaleb به ریپل که یک سیستم پرداخت بین مرزی بود پیوست که یک سیستم مرزی غیرمتمرکز و بدون وابستگی به معدن را فعال می‌کرد. با این حال، همه چیز به سرعت بین مک کالب و ریپل ترسناک شد. او فهمید که برخی سوءتفاهم‌های اساسی بین دو طرف وجود دارد و از ریپل کنار رفت. در سال 2014، به همراه جویس کیم، آنها از پروتکل ریپل کنار رفتند و استلار را تأسیس کردند. از آن زمان تاکنون، استلار بسیار رشد کرده است.

مقایسه ریپل و استلار

تفاوت های این دو:

_  هدف

_  الگوریتم اجماع.

_  توزیع توکن

مقایسه ریپل و استلار از نظر هدف

در مرحله اول ، بیایید دلایل ایجاد هر کدام از آنها را در مقایسه ریپل و استلار  را بررسی کنیم.
 

هدف ایجاد ریپل

اولین چیزی که باید درک کنید این است که Ripple و XRP دو موجودیت کاملاً متفاوت دارند. Ripple یک شرکت خصوصی است که دارای تیم اجرایی است و هدف آن ایجاد و فعال سازی شبکه جهانی موسسات مالی و بانک ها است.XRP یک ارز دیجیتال است، همچنین به عنوان Ripple نیز شناخته می شود که از آن برای تهیه دفترچه XRP استفاده می شود. دفترچه راهنما محصولی با منبع آزاد است که توسط Ripple ساخته شده است و هدف آن اتصال بانک ها در یک شبکه برای امکان پرداخت سریع و کارآمد بین المللی با حداقل هزینه اضافی است. بنابراین، چرا در درجه اول ریپل مورد نیاز بود؟ چراکه سرعت پرداخت های بین المللی پایین بود.

مشکل در پرداخت های بین المللی:

با پیوند روزافزون جهان و با نوآوری های مداوم در ارتباطات و حمل و نقل، بسیاری از شرکت ها به بازارهای خارجی گسترش یافتند. با این حال، آنها هنوز هم نمی توانند در پرداخت های مرزی اساسی و کارآمد معامله کنند. در اینجا برخی از متداول ترین مسائل مربوط به پرداخت های بین المللی ذکر شده است:

_ هزینه های معامله: سیستم های پرداخت بین المللی مانند SWIFT تمایل دارند که چندین بانک را به عنوان پل بین بانک مبدا و بانک مقصد واسطه کنند. این بانک ها برخی از هزینه های کمیسیون برای شما را پرداخت می کنند.اما هزینه ها افزایش می باند و به مر.ر سنگین می شوند.

_ نرخ ارز: واردکنندگان و صادرکنندگان هر دو تحت تأثیر نرخ ارز هستند. بانک ها حق بیمه ارز را پرداخت می کنند که غالبا حاشیه قابل توجهی بالاتر از نرخ ارز در اواسط بازار است.

_ پیگیری پرداخت ها: پیگیری پرداخت های بین طرف های مختلف غیرممکن است.

 _ زمان: کل فرآیند پرداخت زمان زیادی طول می کشد.

سالانه 155 تریلیون دلار در مرزها مبادله می شود. موسسات مالی از این معاملات پول زیادی کسب می کنند. به خاطر داشته باشید که حتی اگر بانک ها فقط 2٪ از معاملات را جمع کنند، این چیزی حدود 3.1 تریلیون دلار خواهد بود. تقریباً همه ارزهای رمزپایه برای بهبود سیستم بانکی و پرداخت ایجاد شده اند.
از اوپن‌کوین تا ریپل‌لبز و ریپل

RippleNet شبکه ای از ارائه دهندگان پرداخت نهادی (بانک ها ، MSBs و غیره) است که از راه حل های توسعه یافته توسط Ripple استفاده می کند. در مقایسه ریپل و استلار باید در نظر داشت که ریپل سه محصول اصلی دارد:

 : xRapid این یک محصول تجاری است که به بانک ها امکان استفاده از توکن XRP را برای انتقال پول در سطح جهانی می دهد. این به بانک ها کمک می کند تا از هزینه کم تراکنش و مقیاس پذیری خود نهایت استفاده را ببرند.

 : xCurrent بانک ها را به انتقال پول در سطح جهانی متصل می کند در حالی که قادر به ردیابی نحوه حرکت و مکان های مختلف است. xCurrent از توکن های XRP استفاده نمی کند.

xVia : یک رابط پرداخت که  xCurrent و xRapid که تجربه بهتری را برای کاربر فراهم می کند. xVia از توکن  های XRP استفاده نمی کند

ریپل در حال حاضر برخی از POC های جذاب را ایجاد کرده است. در ضمن، ATB Financial، بزرگترین موسسه مالی مستقر در آلبرتا، با SAP SE، راه اندازی فناوری مالی Ripple Labs Inc. و ReiseBank AG در آلمان همکاری کرده است تا اولین پرداخت واقعی بین المللی بلاکچین را از کانادا به آلمان رقم بزند. آنها توانستند ظرف مدت 20 ثانیه 1000 CAD ارسال کنند که معمولاً 2-5 روز کاری طول می کشد! حتی اخیرا آنها POC خود را بهبود بخشیده و زمان معامله را حتی به 10 ثانیه کاهش می دهند.
 

هدف استلار

در مقایسه ریپل و استلار، در حالی که ریپل می خواهد با همکاری نزدیک با بانک ها و موسسات، پرداخت های مرزی را بهبود ببخشد، رویکرد استلار این است که روی معاملات بدون نیاز به بانک دنیا تمرکز کند. معلوم می شود که 2 میلیارد نفر خیره کننده در سراسر جهان حتی یک حساب بانکی ندارند. از این تعداد، 438 میلیون نفر تنها در جنوب شرقی آسیا بیکار هستند، یعنی 73٪ کل جمعیت که فقط در منطقه زندگی می کنند. در حقیقت، یک مطالعه انجام شده توسط مک کینزی نشان می دهد که دستیابی به جمعیت بی پول در آسیا می تواند سهم اقتصادی منطقه را از 17 میلیارد دلار به 52 میلیارد دلار تا سال 2030 افزایش دهد.

در مقایسه ریپل و استلار، هدف استلار این است که به همه این افراد دسترسی پیدا کند و به آنها وسیله دهد تا بتوانند بر پول خود کنترل داشته باشند. بیایید مختصراً درباره چگونگی عملکرد این سیستم صحبت کنیم. فرض کنید، آلیس می خواهد برای باب پول بفرستد. آلیس در ایالات متحده زندگی می کند و باب در نیجریه زندگی می کند. او می خواهد 100 دلار برای باب بفرستد که به نایریای نیجریه تبدیل می شود. چگونه کار خواهد کرد؟ آلیس متعلق به بانک A مستقر در ایالات متحده است و باب متعلق به Bank B مستقر در نیجریه است. هر دو این بانک به شبکه استلار متصل شده اند.

_ آلیس برای باب 100 دلار را ارسال می کند و تصمیم به معامله در عرض چند ثانیه به بانک B ارسال می شود تا ببیند که باب سازگار است یا خیر.

_ لحظه ای که بانک A از بانک B سیگنال سبز می گیرد، آنها وجهی را از حساب شخصی آلیس کسر می کنند.

_ USD سپس به حساب استخر Bank A منتقل شده و سپس در قالب اعتبارات به نام Lumens، توکن های بومی استلار، به شبکه Stellar منتقل می شود.

_ سپس در داخل شبکه به دنبال بهترین نرخ ارز برای تبدیل Lumens به Naira است.

_ سپس این پول به حساب اصلی Bank B منتقل می شود و بعد به حساب باب واریز می شود.
 

الگوریتم اجماع ریپل RPCA

برا مقایسه ریپل و استلار و قبل از اینکه بفهمیم الگوریتم اجماع ریپل چگونه کار می کند، اصطلاحاتی وجود دارد که شما باید با آنها آشنا شوید:

_ سرور: هر نهادی که نرم افزار Ripple Server را اجرا کرده و در روند اجماع خود شرکت کند، سرور نامیده می شود.

_ Unique List (UNL): UNL مجموعه ای از سرورهای دیگر است که توسط هر سرور نگهداری می شود. اعضای UNL سرور مسئول رای گیری و تعیین اجماع هستند.

بنابراین، بیایید ببینیم RPCA چگونه کار می کند.

 _ هر سرور تمام معاملات موجود در ابتدای فرآیند اجماع را انجام می دهد. این معاملات ممکن است جدید باشد، باقیمانده از دوره قبل، یا آنها قبلاً تعداد مورد نیاز تأیید را دریافت نکرده باشند.

 _ سپس سرور این تراکنش را برای همه سرورهای موجود در UNL خود ارسال می کند. اعضای UNL سپس به اعتبار هر معامله رای می دهند.

 _ هنگامی که حداقل 80٪ اعضای یک UNL در مورد اعتبار یک معامله توافق دارند، معامله به دفترچه اضافه می شود.

RPCA با دستیابی به 1500 معاملات در ثانیه بسیار سریع است.

پروفسور دیوید مازیرز از استنفورد و بنیانگذار استلار اظهار داشت كه با مقایسه ریپل و استلار  در RPCA نقص هایی وجود دارد.

اولا، او ادعا می کند که فیشر لینچ پاترسونFLP    اظهار داشت که هر سیستم اجماع ناهمگام قطعی می تواند فقط دو از سه ویژگی زیر داشته باشد:

_ ایمنی

_ خاتمه یا حیات سیستم را تضمین می کند.

_ تحمل خطا.

به گفته وی، الگوریتم اجماع ریپل در مقایسه ریپل و استلار،  ایمنی را قربانی دو مورد دیگر می کند. او نتیجه گرفت،

"این بدان معناست که بسته شدن دفترچه و در دسترس همگان بودن می توان چندین سناریوی خطرناک را ایجاد کند."

ثانیاً، مسئله «صحت اثبات شده». او درباره كل سیستم  تحقیق كرد و فهمید كه الگوریتم تحت هر شرایطی در امان نبوده است.
کریس لارسن؛ یک سرمایه‌گذار ریپل

پروتکل اجماع استلار

در بحث مقایسه ریپل و استلار از منظر پروتکل اجماع، استلار قبلاً از الگوریتم اجماع ریپل استفاده می کرد اما از آن زمان با استفاده از پروتکل اجماع خود به نام پروتکل اجماع استلار یا SCP شروع به کار کرده است. SCP یک پروتکل FBA   توافقنامه بیزانس فدرال است که تضمین می کند گره های مفید می توانند با وجود وجود گره های مخرب، شبکه را حفظ کنند. این بدان معنی است که آن تحمل گسل بیزانس است. نحوه دستیابی SCP به این هدف و ایده اصلی در پشت آن، رأی گیری فدرال است.
 

رای گیری فدرال

هر گره v در اکوسیستم می تواند برای بیانیه " a " رأی دهد، مطابق با گفته های گذشته که قبلاً توافق شده است.

با این حال،ما احتمالا دو سناریو از شکست داریم:

_ ممکن است گره v به a رای ندهد.

_ بعضی از گره هایی که به a رای داده اند ممکن است کار را متوقف کنند.

بنابراین، نتیجه رای گیری فدرال چه باید باشد؟
این همان نتیجه هر رای گیری ساده روزانه است که به این شکل است:

_ در آغاز، ما یک مجموعه مختلط از مردم داریم. آنها به a یا  ā رأی می دهند.

_ اکنون سه سناریو داریم. هر دو اکثر گره ها به  a رأی می دهند.

_  اکثر گره ها به  ā   رأی می دهند.

_  اکثریت مشخصی وجود ندارد و و همه به یک میزان مساوی رأی داده اند.

این شیوه ای است که در یک سیستم رای گیری متمرکز کار می کند و به این ترتیب نتیجه رأی گیری فدرال باید مشخص شود.

با این حال، ما یک بار دیگر دو نقطه شکست داریم:

_ کل فرضیه رأی گیری بر این فرض عمل می کند که سیستم نمی تواند شکست بخورد. با این حال، این امر آن را تحمل پذیر نمی کند.

_ گره v در یک سهمیه Q به تنهایی نمی تواند فرض کند که سهمیه های دیگر درست باشند.

بنابراین، چگونه می دانیم که یک سیستم غیر متمرکز در SCP واقعاً به بیانیه  a رأی می دهد و آن را به یک اعتبار تبدیل می کند؟ برای اینکه این اتفاق بیفتد، هر گره باید تصویب دست اول را داشته باشد.

برای رسیدن به این هدف، باید به دو سؤال زیر پاسخ دهیم:

_ چگونه گره v راجع به بیانیه  a حتی پس از رای گیری در برابر آن به توافق برسد؟

_ چگونه می دانید که کل سیستم در مورد  a به توافق رسیده است؟

بیایید به این سؤالات پاسخ دهیم.

الگوریتم پروتکل اجماع ریپل

پاسخ به سؤال 1

در مرحله اول، اجازه دهید به اولین سؤال پاسخ دهیم: چگونه یک گره v می تواند درباره بیانیه  a حتی پس از رای دادن مخالف آن می تواند به توافق برسد؟

برای این که بیانیه a    توسط گره  v پذیرفته شود، باید دو شرط را برآورده کند:

- سهمی که متعلق به  v است باید به  a رأی داده یا آن را پذیرفته باشد.

_ هر یک از اعضای گروه بلوک v، یعنی گره هایی که یک قطعه سهم با  v ایجاد می کنند، باید بیانیه  a را بپذیرند.

نکته اخیر اطمینان می دهد که گره  v بیانیه  a را حتی پس از رای گیری در برابر آن می پذیرد.

با این حال، ما هنوز اجماع کاملی نداریم. ما هنوز با دو مسئله دیگر روبرو هستیم:

_ ما نمی دانیم که آیا همه گره ها هنوز بیانیه "" a را می پذیرند یا خیر.

ما نمی توانیم ایمنی گره های غیر سالم را که از تقاطع سهمیه برخوردار هستند، تضمین کنیم.
 

پاسخ به سوال 2

برای پرداختن به این دو موضوع، باید به سؤال دوم پاسخ دهیم: چگونه می دانید کل سیستم در مورد بیانیه "a" به توافق رسیده است؟

راه حل برای آن رأی دیگری است. رأی دادن برای تأیید این واقعیت است که رأی اول موفق شده است.

این تأیید چگونه کار می کند؟

_ سهمیه U با تصدیق اینكه "ما به a رای دادیم " بیانیه را تأیید می كند.

_گره v  a را تأیید می کند تنها در صورتی که متعلق به سهمیه  a باشد.

حال، این رأی دوم چگونه مشکلاتی که مطرح شد را حل خواهد کرد؟

مشکل: ما نمی دانیم که آیا همه گره ها هنوز بیانیه  a را می پذیرند یا خیر.

راه حل: سایر گره ها ممکن است علیه بیانیه  a رأی دهند، اما مخالف این نیستند که سهمیه آنها به بیانیه  a رأی دهند.

مشکل: ما نمی توانیم ایمنی مطلوب گره هایی را که از تقاطع سهمیه برخوردار هستند، تضمین کنیم.

راه حل: گره های دیگر به دلیل گره های بلوک V از بین نمی روند از آنجا که تصویب در این مرحله دست اول است.

نظریه اساسی تأیید مانند این است: اگر یک گره از یک جنس یک بیانیه را تأیید کند، دیگر گره های آن گروه نیز از این قاعده پیروی می کنند.
 

 توزیع توکن

توکن XRP در درجه اول به عنوان توکن ابزاری در اکوسیستم استفاده می شود. البته اخیراً بحث های بسیاری در مورد این موضوع مطرح شده است که آیا توکن XRP یک توکن سهامی است یا خیر. با این وجود، همه تصمیمات باید برعکس انجام شود. یک توکن امنیتی بیانگر این واقعیت است که شما مالک بخش خاصی از شرکت هستید که آن را صادر می کند. با این حال، XRP و XRP blockchain می توانند در صورت خاموش شدن شرکت Ripple از نظر تئوری هنوز هم کار کنند.

قبل از اینکه درباره این موضوع و مقایسه ریپل و استلار پیش برویم، موارد خاصی وجود دارد که شما باید درباره XRP بدانید.

 _ ریپل کاملاً از قبل استخراج شده است. ریپل در اکوسیستم خود هیچ ماینریندارد.

_ 20 میلیارد توکن XRP توسط سازندگان محفوظ مانده است.

_ 80 درصد باقیمانده برای افزایش نقدینگی موجود و تقویت بازار کلی به آزمایشگاه های ریپل تحویل داده شد.

_ برای تنظیم عرضه توکن ها در اکوسیستم، 55 میلیارد XRP در یک دوره 5 ساله نگهدارنده قفل شده اند که 1 میلیارد XRP در هر ماه آزاد می کند و بخش غیرقابل استفاده / فروخته نشده را باز می گرداند و یک ماه دیگر در پایان دوره اضافه می کند.
سرمایه گذاری بر روی ریپل

توزیع XLM:

100 میلیارد XLM قبلاً استخراج شده است. قرار است استلار (SDF) بر توزیع 95 میلیارد لومن (95٪) نظارت داشته باشد. توزیع به این صورت اتفاق می افتد:

_ 50٪ در هر 10 سال ممکن است به میزان کم به افراد بیشتری داده شود.یعنی یک توزیع گسترده تر،و غیر متمرکز تر در سیستم اتفاق بیفتد.

_ 25٪ به مشاغل دیگر و غیرانتفاعی داده می شود تا به افرادی که Stellar نمی توانند از طریق برنامه Signup Direct دسترسی پیدا کنند، برسد.

_ 20٪ به دارندگان بیت کوین و ریپل میرسد.

_ 5٪ توسط Stellar برای توسعه آینده و سایر هزینه های عملیاتی حفظ می شود.

استفاده از ریپل

در مقایسه ریپل و استلار،استلار دارای یک سیستم تورم ثابت داخلی است. هر سال تعداد کل لومن ها 1٪ افزایش می یابد.

همچنین یکی دیگر از ویژگی های جالب موجود در استلار در مقایسه ریپل و استلار به نام "Spam Fees" است. هرزنامه کردن یک شبکه با معاملات برای کند کردن سیستم می تواند بسیار مشکل ساز باشد. برای متوقف کردن این حمله، استلار دو کار را انجام می دهد.

_ اولاً، استارلار در مقایسه ریپل و استلار برای هر تراکنش هزینه کمی دارد. این امر باعث می شود اسپم ها از انجام چندین تراکنش جلوگیری کنند زیرا این امر از نظر اقتصادی دوام نخواهد بود. این هزینه های اسپم به میزان تورم اضافه می شود. هرکسی که لومن داشته باشد می تواند رای بدهد که وجوه موجود در استخر کجا خواهد رفت. هر هفته، lumen به هر حساب توزیع می شود که بیش از 0.05٪ آرا از حساب ها را دریافت می کند.

_ ثانیا، در مقایسه ریپل و استلار ، هر حساب در شبکه استلار حداقل 20 XLM را در خود جای داده است. این به اطمینان از صحت حساب کمک می کند.
کدام بانک ریپل را قبول دارد

نتیجه گیری مقایسه ریپل و استلار

طرفداران Ripple و Stellar تمایل زیادی دارند که در بحث مقایسه ریپل و استلار علیه یکدیگر مخالفت کنند. با این حال، در حالی که ممکن است عملکرد آنها بسیار شبیه به هم باشد، فلسفه های اصلی آنها کاملاً متفاوت است و هر دو دارای مشکلاتی هستند که باید برطرف شوند. ریپل در حال تکمیل پرداخت های مرزی برای موسسات است در حالی که استلار در سطح فردی نیز همین کار را انجام می دهد. با توجه به همه موارد در نظر گرفته شده در بحث مقایسه ریپل و استلار، باید در نظر داشت که هر دو پروژه مهمی هستند که ابزار مهمی را وارد اکوسیستم رمزنگاری می کنند.