ریپل چیست

ریپل چیست

1398/06/24
| 170

«آیا ریپل را می شناسید؟ ددر این مقاله می خواهیم ذرباره ریپل صحبت کنیم. آنچه که تولد ارزهای دیجیتال را رقم زد، تقاضای عمده داشتن یک جایگزین برای سیستم‌های بانکداری و مالی کنونی بود.» 

پس از مشکلات اقتصادی و ریسک‌های گسترده‌ای که در رابطه با بانک‌ها وجود داشت، مردم رفته‌رفته اعتماد خود را نسبت به مؤسساتی که یک سیستم متمرکز داشتند، از دست دادند. در حالی که بسیاری از افراد چاره کار را در این دیدند که جایگزین‌های جدید سیستم بانکداری کنونی را از نو بسازند، دیگران تصمیم گرفتند که از تکنولوژی کریپتوکارنسی برای بهبود شرایط حال حاضر بانکداری بهره ببرند. یکی از محبوب‌ترین پروژه‌های کریپتوکارنسی در این زمینه که هم‌اکنون با بانک‌ها مشغول همکاری است، ریپل نام دارد.

ریپل یا XRP همیشه به‌عنوان یکی از ارزهای برتر دیجیتالی مطرح بوده است. در زمان نگارش این مطلب، ریپل جایگاه دومین کریپتوکارنسی بزرگ دنیا را قبل از بیت‌کوین در اختیار دارد. با این وجود، ریپل از نقطه‌نظر تاریخی زیر سایه بیت‌کوین و اتریوم قرار می‌گیرد و به دنبال رهایی از محبوبیتی بوده که حول محور این کریپتوکارنسی‌ها وجود داشته است. در این مطلب، قصد داریم که با ارائه اطلاعات جامع و منطقی در مورد ریپل، راه را برای شناخت هر چه بهتر این ارز دیجیتال بیشتر باز کنیم.

ریپل چیست؟

ریپل تنها یک ارز دیجیتالی جدید نیست و از سال ۲۰۱۲ در این عرصه حضور داشته است. همچنین پیشینه ریپل یعنی «ریپل‌پی» از سال ۲۰۰۵ متولد شده است. گاهی اوقات برای خطاب‌کردن ریپل از عناوینی چون «ریپل پروتکل» یا «پروتک تراکنش ریپل» و به‌اختصار RTXP نیز استفاده می‌شود.
رپیل چیست

 

توکن رپیل یک ارز دیجیتال بوده که معامله آن آزاد بوده و موجودیت آن از دفترحساب XRP که یک بلاک‌چین متن‌باز است، نشأت می‌گیرد. ریپل که توسعه و انتشار آن توسط شرکت تکنولوژی آمریکایی «ریپل لبز» صورت گرفته، چیزی فراتر از یک توکن کریپتوکارنسی است. ریپل تمایل دارد که عملکردی مانند یک سیستم دریافت و پرداخت لحظه‌ای داشته باشد و همین‌طور یک سیستم صرافی و نقل‌وانتقال پول در اختیار همگان قرار دهد. البته شاید برخی که چندان با ارزهای دیجیتال آشنا نیستند و از عملکرد سیستم‌های دریافت و پرداخت سنتی چیزی نمی‌دانند و به همین دلیل درک ریپل با مشکل همراه باشد، ولی در هر صورت ریپل دارای یک سیستم واضح و شفاف است. در این قسمت خواندن چگونه سرمایه‌گذاری ریپل را شروع کنیم؟ را به شما توصیه میکنیم تا با آگاهی کامل سرمایه گذاری را شروع کنید. 

پیشینه ریپل

داستان ریپل به سال ۲۰۰۴ برمی‌گردد؛ جایی که ریپل‌پی توسط رایان فوجر (Ryan Fugger)، توسعه‌دهنده وب کانادایی، توسعه پیدا کرد. وب‌سایت RipplePay.com در سال ۲۰۰۵ به‌عنوان یک سیستم پولی غیرمتمرکز برای اعضای یک جامعه آنلاین انتشار یافت. در سال ۲۰۱۱، تحت رهبری جد مک‌کیلب (Jed McCaleb)، توسعه نسخه‌ جدیدی از ریپل آغاز شد. مأموریت این نسخه در اینجا یک سیستم ارز دیجیتالی غیرمتمرکز بدون استفاده از ویژگی ماینینگ و بلاکچین بود. به‌جای استفاده از بلاک‌چین، تراکنش‌ها از اتفاق‌نظر عمومی اعضای شبکه به تأیید می‌رسیدند. درنتیجه، تراکنش‌ها بسیار سریعتر انجام می‌شدند و الکتریسیته کمتری نیز برای آن‌ها مصرف می‌شد. این پروژه در سال ۲۰۱۲، تحت عنوان «اوپن‌کوین» راه‌اندازی شد.

شرکت اوپن‌کوین شروع به توسعه یک پروتکل پرداخت با عنوان «پروتکل تراکنش ریپل» یا به اختصار RTXP کرد که از مفاهیم اولیه «ریپل‌پی» نشأت می‌گرفت. در سال ۲۰۱۳ اوپن‌کوین به «ریپل لبز» تغییر نام داد و سرور و کلاینت مرجع آن‌ها به‌صورت یک نرم‌افزار درآمد و به‌صورت متن‌باز منتشر شد. از آن زمان به بعد، این پروتکل توسط مجموعه گسترده‌ای از مؤسسات مالی به کار گرفته‌شده است.
 

هدف از ریپل چیست؟

ریپل بانک‌های سنتی را هدف قرار داده و شعار تبلیغاتی شرکتش «آینده بانکداری» است. البته شاید این ادعا بسیار جاه‌طلبانه باشد، امّا چندان هم بی‌اساس نیست. تکنولوژی زیرساخت‌های کنونی در سیستم‌های دریافت و پرداخت، ارسال وجه و مبادلات مالی دارای مجموعه‌ای نواقص است که شاید مهم‌ترین آن هزینه‌ای است که سازمان‌های ذی‌ربط می‌شود. جایی که منابع فدرال امریکا، سازمان تجارت جهانی و مؤسسه مالی بین‌المللی هزینه‌ای معادل 1.6 میلیارد دلار متحمل می‌شوند.

پیشینه ریپل

در همین حال، برخی مشکلات سیستماتیک نیز در رابطه با سیستم‌های دریافت و پرداخت بانکی وجود دارند. ازجمله اینکه این سیستم‌ها در مقایسه با جریان ۲۴ ساعته اقتصاد جهانی، بسیار کُند هستند. در نظر بگیرید که در سیستم پرداخت سنتی، پردازش یک تراکنش ممکن است بین ۳ تا ۵ روز به طول بیانجامد. همچنین سیستم‌های کنونی پرداخت با نرخ بالایی از تراکنش‌های ناموفق روبرو هستند؛ موضوعی که به معنای هزینه بیشتر و ناراحتی قابل‌توجه برای مشتریان است. جاه‌طلبی ریپل معمولاً به طور خلاصه این‌گونه بیان می‌شود:

جاه‌طلبی ریپل
 

همان کاری را برای پول انجام می‌دهیم که اینترنت برای اطلاعات انجام داده است. با در نظر گرفتن همه این‌ها، روشن است که یک سری تقاضا برای سیستم تحول‌یافته ریپل وجود دارد و این تقاضا در حال افزایش است.
 

آشنایی با ریپل‌نت

جواب ریپل نسبت به در کنار هم قرار دادن تمام این قابلیت‌ها، «ریپل‌نت» است. ریپل‌نت از طرف ریپل به‌عنوان یک زیرساخت جهانی جدید برای پرداخت توصیف می‌شود که بین بانک‌ها، کسب‌وکارها، فراهم‌کنندگان سیستم‌های پرداخت و صرافی‌های دیجیتال و ... ارتباط برقرار می‌کند. ریپل‌نت از تکنولوژی بلاک‌چین به‌منظور فراهم کردن یک جایگزین قابل‌‌اعتماد برای سیستم‌های پرداخت قدیمی و بی‌نظم و قاعده سنتی استفاده می‌کند. به عبارت ساده‌تر، ریپل‌نت یک سری مزایای قابل‌توجه نسبت به سیستم‌های پرداخت کنونی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این بدان معناست که پرداخت‌ها با راندمان بیشتری انجام می‌شوند و به جای چند روز، تنها چند ثانیه زمان برای پردازش آن‌ها موردنیاز خواهد بود. به‌علاوه، هزینه کلی پرداخت به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.
آشنایی با ریپل‌نت

ریپل‌نت همچنین از یک چارچوب تکنولوژیک استاندارد و غیرمتمرکز استفاده می‌کند. این چارچوب به مشتریان ریپل‌نت اجازه می‌دهد که از یک نقطه یکتا به یک شبکه جهانی دسترسی داشته باشند. این استاندارسازی از ابزاری با عنوان «ریپل‌نت رول‌بوک» نشأت می‌گیرد که قوانین را به مشارکت‌کنندگان در شبکه گوشزد می‌کند. نهایتاً اینکه ریپل‌نت اطمینان از دریافت و پرداخت وجوه را به میزان قابل‌ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد؛ چراکه برای هر دو طرف مقادیر کارمزد، زمان تحویل و وضعیت را نمایش می‌دهد. این ویژگی به این منظور اضافه شده که از تحویل نهایی تمام پول‌ها به مقصد موردنظر از طریق ریپل‌نت، اطمینان حاصل شد. به‌علاوه، ریپل‌نت تکنولوژی‌ای است که زیرساخت کلی ارز دیجیتال ریپل را تشکیل می‌دهد؛ این بدان معناست که درک مناسب از ریپل‌نت کاملاً برای آشنایی با ریپل لازم است.
 

توکن ریپل یا XRP

به‌هرحال، مؤلفه اساسی دیگر در مورد ریپل، توکن آن است. ارز دیجیتال ریپل به گونه‌ای طراحی شده که بتواند نیازهای دریافت و پرداخت را که در بالا به آن‌ها اشاره شد، برآورده کند. ریپل (XRP) ارز دیجیتالی مربوط به ریپل‌نت است و برای تمام ترکنش‌ها در این سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دقیق‌تر، برای این منظور طراحی شده که توسط کسب‌و‌کارها برای گردش وجه در سطح بین‌‌المللی به کار گرفته شود. در راهنمای مقایسه ریپل و اتریوم به طور مفصل این دو ارز دیجیتال معرفی شده اند خواندن آن را از دست ندهید.

توکن ریپل یا XRP

ارز دیجیتال ریپل به‌منظور نیل هر چه بیشتر به اهداف قبلی ریپل‌نت، توسعه داده شده است؛ به این معنا که دارای عملکرد سریع و بهینه از نظر هزینه است. با اینکه که ریپل به میزان قابل‌ملاحظه‌ای نسبت به سیستم‌های سنتی، سریع است، این موضوع در عرصه رقابت با دیگر ارزهای دیجیتال نیز نمود خود را دارد. واقعیت این است که تراکنش‌های ریپل تنها در حدود ۴ ثانیه پردازش می‌شوند و در نتیجه، روند کار در این سیستم، فوق‌العاده سریع است. در نظر بگیرید که تراکنش‌های اتریوم حدود ۲ دقیقه طول می‌کشند و برای بیت‌کوین این زمان ممکن است به یک ساعت برسد. ریپل همچنین به این منظور طراحی شده که مقیاس‌پذیری بالایی داشته باشد و بتواند از مقادیر بالای مبادلات که در یک سیستم پرداخت لحظه‌ای موردنیاز خواهد بود، پشتیبانی کند. بر این اساس، ریپل می‌تواند در هر ثانیه، حدود ۱۵۰۰ تراکنش را پوشش دهد. با این وجود، قبلاً به این موضوع اشاره شده که رپیل از نظر تئوری می‌تواند با توجه مقیاس‌پذیری بالایی که دارد به همان اندازه ورودی سرویس‌های مالی شناخته‌شده مانند ویزا، از تراکنش‌ها پشتیبانی کند. این یعنی که سطح پشتیبانی این سیستم، یک ظرفیت انبوه به میزان ۵۰ هزار تراکنش در ثانیه است.

اهداف قبلی ریپل‌نت

البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که ریپل به منظور رقابت با ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین یا اتریوم راه‌اندازی نشده، بلکه ریپل‌نت به‌عنوان یک جایگزین برای سیستم‌های پرداخت بانکی کنونی مانند «سوئیفت» یا «یورو کلیر» طراحی شده است. به همین ترتیب، ریپل یا XRP برای ایجاد پل نقد شوندگی بین ارزهای فیات معمولی توسعه پیدا کرده است. درهرصورت، اهداف و شرایط اساسی ریپل مانع از این موضوع نشده‌اند که سرمایه‌گذاران نسبت به توکن‌ها علاقه نشان ندهند. علی‌رغم اینکه ریپل به‌عنوان یک توکن برای استفاده همگان طراحی نشده و بیشتر یک «بریج توکن» بین ارزهای فیات بوده، سرمایه‌گذاران باز هم به سراغ این ارز دیجیتال رفته‌اند و تا زمان تنظیم گزارش این مطلب، ارزش بازار ریپل در حدود ۱۴ میلیارد دلار بوده است.
 

ریپل به‌عنوان یک شرکت و ریپل به‌عنوان توکن

حتماً بایستی به این موضوع دقت داشت که بین ریپل (شرکت) و ریپل (ارز دیجیتال) تفاوت وجود دارد. در حالی هر دوی این‌ها معمولاً به‌جای یکدیگر به کار می‌روند، امّا حوزه کاری شرکت ریپل فراتر از توکن XRP است. شرکت ریپل در وهله اول، نرم‌افزار‌های پرداخت برای بانک‌ و سایر مؤسسات در این زمینه آماده می کند. با اینکه شرکت ریپل صاحب سهم عمده‌ای از توکن‌های عرضه شده ریپل است، امّا این دو به‌هیچ‌وجه یکی نیستند. به‌عنوان مثال، کار اصلی شرکت ریپل، راه‌حل‌های نرم‌افزاری است. سه ابزار تراکنش عمده که بر اساس ریپل‌نت ساخته شده‌اند، عبارت‌اند از: ایکس‌کارنت، ایکس‌راپید و ایکس ویا.

ریپل به‌عنوان یک شرکت

ایکس‌کارنت

ایکس‌کارنت؛ یکی از پیشرفته‌ترین نرم‌افزارهای پردازش پرداخت است که به‌وسیله ریپل‌نت ساخته شده است. هدف از طراحی این سیستم، استفاده در مؤسسات مالی مانند بانک‌های مختلف بوده است. ایکس‌کارنت مدعی است که می‌تواند جای سیستم‌های پرداخت بین‌بانکی قدیمی مانند سوئیفت را بگیرد. در هر صورت، ایکس‌کارنت کاملاً بر اساس دفتر حساب XRP ساخته نشده و بیشتر تمایل دارد که «قابلیت تعمیم» بین ارزهای مختلف ایجاد کند.
 

ایکس‌راپید

ایکس‌راپید؛ یکی دیگر از محصولاتی است که ریپل ارائه می‌دهد. این سیستم به منظور ایجاد یک منبع برای نقد کردنXRP ساخته شده است. ایکس‌راپید یکی از ابتکارات ریپل برای کاهش هزینه نقد کردن ارز در پرداخت‌های بین‌المللی است. در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی، ریپل از این حقیقت پرده برداشت که ایکس‌راپید به یک سری مشتریان تجاری دست پیدا کرده است. به‌علاوه، ایکس‌کارنت از طریق به‌روزرسانی ایکس کارنت 4.0 به هماهنگی با ایکس‌راپید رسیده است.
 

ایکس‌ویا

ایکس‌ویا؛ یک محصول مالی از ریپل است که تمرکز خود را بر پرداخت‌های بین شرکت‌ها یا B2B قرار داده است. ایکس‌ویا بدون‌شک پیشرفته‌ترین نرم‌افزاری است که ریپل تاکنون ارائه داده، امّا این بدان معنا نیست که تمام پتانسیل‌های آن آشکار شده‌اند. ایکس‌ویا با هدف ساده‌سازی استفاده از برنامه‌‌های ریپل‌نت معرفی شده و بیشتر برای مشتریان با سطح بالای مبادلات در نظر گرفته است.
 

چگونه ریپل (XRP) بخریم؟

بهترین راه برای خرید توکن‌های ریپل، از طریق صرافی‌های عمده ارز دیجیتال است. با این وجود، راحت‌ترین کار این است که ابتدا بیت‌کوین یا اتریوم خریداری کرده و سپس آنها را با ریپل معاوضه کنید. به مانند همیشه، کوین‌بیس یک راه‌حل جایگزین است که به‌راحتی برای همگان قابل‌فهم است. بااین‌وجود، همیشه امکان معاوضه اتریوم یا بیت‌کوین با XRP در پلتفرم‌های مختلف صرافی ارز دیجیتال وجود خواهد داشت.

خریدن ریپل

کجا ریپل را نگهداری کنیم؟

پس از خرید ریپل، موضوع محل نگهداری این ارز دیجیتال پیش می‌آید. ذخیره کوین‌ها در یک صرافی برای یک مدت زمان طولانی می‌تواند بسیار خطرناک باشد؛ چراکه شما را در معرض خطر هک‌شدن قرار می‌دهد. در سال‌های اخیر، صرافی‌های ارز دیجیتال به خاطر حجم بالای کریپتوکارنسی که روزانه در آن‌ها مبادله می‌شود به هدف موردعلاقه مهاجمان تبدیل شده اند. در همین حال، برخی کیف پول‌ها وجود دارند که از ریپل پشتیبانی می‌کنند. اگر به دنبال یک کیف پول سخت‌افزاری هستید، لجر نانو S بهترین گزینه برای شماست؛ کیف پولی که به خاطر کنترلی که در اختیارتان قرار می‌دهد، امن‌تر از هر کیف پول دیجیتالی است که می‌شناسید. اگر می‌خواهید در درازمدت بر روی ریپل سرمایه‌گذاری کنید، آنگاه این ابزار واقعاً برای شما مفید خواهد بود. لجر نانو S دارای یک لایه امنیتی است که نمی‌توان آن را در کیف‌پول‌های آنلاین یافت.

گزینه دیگر می‌تواند «توست والت» باشد که یک کیف پول XRP است و هم می‌تواند به‌عنوان یک کیف پول دسکتاپ و هم یک برنامه اندروید و iOS استفاده شود. در حالی که این کیف پول، فاصله زیادی از گزینه ایده‌آل برای نگهداری طولانی‌مدت از ریپل‌ها دارد، یک گزینه قابل‌اتکا با بهره‌گیری از قابلیت‌های متن‌باز است. البته توست‌والت هنوز هم آسیب‌پذیر است، ولی به هر حال نسبت به نگهداری ریپل در یک صرافی، امن‌تر است. شخص مهاجم برای هک کردن کیف پول شما باید مشخصاً حساب شما را هدف قرار دهد تا اینکه به تمام یک صرافی دسترسی داشته باشد.

نگهداری ریپل

ذخیره ریپل‌ها شامل یک سری فرآیند مشخص است و شما باید این مراحل را طی کنید تا از امنیت کوین‌هایتان اطمینان حاصل کنید. در وهله اول، همیشه بهترین کار این است که کلید اختصاصی خود را به کسی ندهید؛ موضوعی که برای کیف‌پول‌های آنلاین نیز باید به کار ببرید. بهترین جایگزین را باید در کیف‌پول‌های «سرد» جستجو کرد. به‌عنوان مثال کیف‌پول‌های کاغذی احتمالاً امن‌ترین نمونه در نوع خود هستند؛ چراکه به‌هیچ‌وجه قابل‌هک شدن نیستند. البته باز هم آسیب‌پذیری‌هایی مانند سرقت و گم‌شدن در انتظار آن‌ها خواهد شد، ولی اگر خطاهای انسانی را از معادلات کنار بگذاریم، این‌ها با اختلاف از سایر گزینه‌ها امن‌تر هستند.
 

عرضه ریپل

حداکثر عرضه ریپل از قبل به ۱۰۰ میلیارد توکن محدود شده است. به این ترتیب، ریپل به‌گونه‌ای طراحی شده که یک دارایی ارزشمند و کمیاب باشد. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که هر تراکنش ریپل موجب از بین رفتن بخش کوچکی از توکن‌های رپیل، به‌عنوان یک راه‌حل ایمنی در برابر حمله مهاجمان و اسپم‌ها می‌شود. در نتیجه، مجموع عرضه کلی ریپل، رفته‌رفته کمتر شده است (حدود 99.9933 میلیارد). از طرف دیگر، میزان گردش کنونی ریپل‌ها در حدود ۳۸ میلیارد است. بخش دیگر ریپل‌ها که حدود ۶۰ درصد عرضه کلی این کریپتوکارنسی را شامل می‌شوند، قرار است که به‌تدریج وارد بازار شوند. بر اساس برنامه زمان‌بندی، ماهانه حدود یک میلیارد ریپل آزاد خواهد شد. سازوکار این رهاسازی به‌گونه‌ای است که بازار و سرمایه‌گذاران با سیل عظیم توکن‌ها مواجه نشوند. این موضوع همچنین به سیستم ریپل کمک می‌کند که توسعه خود را با گام‌های مناسب ادامه دهد. اگر به خاطر این رهاسازی تدریجی نبود، ارزش ریپل به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یافت.

به‌علاوه، بسیاری از کسانی که شرایط بازار ارز دیجیتال را در این سال‌ها زیر نظر داشته‌اند، به‌خوبی می‌دانند که سال ۲۰۱۷ میلادی، یکی از سال‌های شاخص برای دنیای کریپتوکارنسی بوده و تا انتهای این سال، قیمت‌ها به میزان قابل‌توجهی افزایش داشته‌اند. در همین حال که خیلی از افراد در این افزایش قیمت‌ها با بیت‌کوین همراه بوده‌اند، ریپل عملکردی بهتر از بیت‌کوین به‌جای گذاشته؛ درواقع، ارزش ریپل در سال ۲۰۱۷ به میزان ۳۵ هزار درصد افزایش یافته است.
 

سیستم ریپل متمرکز است یا غیرمتمرکز؟

از طرف دیگر، کارشناسان ارز دیجیتال معمولاً این ارزها به دو دسته «واقعاً» غیرمتمرکز و متمرکز تقسیم‌بندی می‌کنند. باید اذعان کرد که شرکت ریپل در حال حاضر مقدار عمده (حدود ۶۰ درصد) توکن‌ها را در اختیار دارد و نمی‌توان گفت که این سیستم کاملاً غیرمتمرکز است. مدیرعامل ریپل به این موضوع اشاره کرده که به این دلیل می‌توان این سیستم را غیرمتمرکز نامید که توکن‌های XRP حتی بدون شرکت ریپل، به کارآیی‌شان ادامه خواهند داد. این به همان دلیل تفاوتی است که قبلاً بین شرکت ریپل (ریپل لبز) و توکن ریپل (XRP) توضیح داده شد.با این وجود، ریپل به‌گونه‌ای طراحی شده که مؤلفه‌های تمرکز و غیرمتمرکزسازی را در خود داشته باشد. البته برخی طرفداران غیرمتمرکزسازی ممکن در این رابطه بحث داشته باشند.
وضعیت کنونی ریپل

به علاوه، در سال ۲۰۱۷، مدیر ارشد فناوری ریپل از یک طرح با عنوان «استراتژی غیرمتمرکزسازی» رونمایی کرد که از برنامه‌های درازمدت این شرکت در جهت غیرمتمرکزسازی پرده برمی‌داشت. درواقع، مطلبی که در وبلاگ این شرکت منتشر شده بود، نشان می‌داد که ریپل ممکن است در زمینه غیرمتمرکز بودن، حتی از بیت‌کوین نیز جلو بزند.
 

وضعیت کنونی ریپل

به نظر می‌رسد که تمام این‌ها، یک شرایط مناسب و نویدبخش برای ریپل به همراه داشته باشند. در هر صورت همه چیز برای ریپل به‌خوبی پیش می‌رود. شرکت ریپل هم‌اکنون دفاتر متعددی را در سراسر جهان تأسیس کرده و سان‌فرانسیسکو، نیویورک، لندن، سیدنی، هندوستان، سنگاپور و لوکزامبورگ از وجود آن بهره‌مند شده‌اند. به‌علاوه، ریپل در حال حاضر، بیش از ۲۰۰ مشتری در سراسر جهان دارد که طیف گسترده‌ای، از دانشگاه‌ها گرفته تا بانک‌ها را شامل می‌شوند. تنها کافی است نگاهی به بخشی از لیست همکاری‌های ریپل داشته باشید تا به درک نسبی از موقعیت این شرکت برسید: بانک امریکا، سانتاندر، یو‌بی‌اس، آر‌بی‌سی و دانشگاه کمبریج. ریپل همچنین توجه برخی شرکت‌های مشاور برای سرمایه‌گذاری به خود جلب کرده است. این سرمایه‌گذاران طیف‌های گسترده‌ای از صنایع را شامل می‌شوند. ازجمله این سرمایه‌گذاران می‌توان به گوگل ونچرز، اندرسن هوروویتز، گروه CME، اکسنچر، کور اینوویشن کپیتال، سیگیت، سانتاندر اینو ونچرز و ... اشاره کرد.
 

جمع‌بندی

بسیاری از ارزهای دیجیتال با این هدف به وجود آمده‌اند که یک دارایی غیرمتمرکز دیجیتال باشند. با اینکه هیچ چیز غیرعادی در ارتباط با این نوع کریپتوکارنسی‌ها وجود ندارد، اما بایستی به این موضوع نیز اشاره کرد که ریپل تفاوت‌های فاحشی با آنها دارد. به‌مانند همیشه، ریپل می‌تواند جای سیستم‌های پرداخت سنتی و پا به سن گذاشته را بگیرد. کاملاً مشخص است که ریپل برای یک هدف کاربردی ارائه شده و می‌تواند کاملاً برای بانک‌ها و مؤسسات مالی مفید باشد.

همچنین، کاربردهای عملی محصولاتی چون ایکس‌کارنت به این معناست که شرکت ریپل، کسب‌وکار خود را مبتنی بر بانکداری قرار داده است. همین موضوع می‌تواند زمینه لازم را برای توسعه سیستم ریپل و همین‌طور توکن ریپل فراهم کند. در همین حال، برخی مشکلات بر سر راه وجود دارند که ابتدا باید وضعیت آن‌ها را مشخص کرد. مؤسسات مالی عمدتاً به‌صورت آزمایشی از ریپل‌نت بهره می‌برند. درنتیجه جنبه کاربردی این سیستم بایستی حتماً گسترش پیدا کند تا ریپل بتواند واقعاً به هدف خود که جایگزینی با سیستم‌های دریافت و پرداخت قدیمی است، برسد. برای اینکه اطلاعات شما درباره ریپل کامل شود خواندن همه آنچه باید درباره ریپل و استلار بدانید را نیز از دست ندهید.