درس‌های زندگی که از دنیای ارزهای دیجیتال می‌توانید بگیرید

درس‌های زندگی که از دنیای ارزهای دیجیتال می‌توانید بگیرید

1398/06/26
| 68

«ارز دیجیتال انتظارات جدیدی ایجاد کرده و برخی فضاها را در زندگی‌مان اشغال کرده است. بااین‌وجود، گاهی لحظاتی در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد که درک می‌کنید که زندگی سیاه‌وسفید نیست و شاید همه‌چیز پیرامون پول در حال گردش است.»

به خاطر تکنولوژی

زندگی مشکلات خود را دارد و مملو از غافلگیری‌هاست. هر چیزی که می‌بینید، می‌شنوید و لمس می‌کنید، معنایی دارد. هر درسی، یک درس خوب است و حتی یک معامله بد می‌تواند یک تأثیر مثبت بر روی زندگی شما بگذارد. در ادامه به برخی از قوانینی اشاره می‌کنیم که برای زندگی‌کردن در دنیای ارزهای دیجیتال لازم هستند؛ تا امنیت ما حفظ شود، نه فقط در برابر دیگران، بلکه در برابر خودمان.

 رالف والدو امرسون (Ralph Waldo Emerson) می‌گوید: کاری با گذشته ندارم، با آینده هم همین‌طور؛ من الان زندگی می‌کنم.
 

کسی که اطلاعات را کنترل می‌کند، کنترل‌کننده پول نیز هست

در دنیای ارزهای دیجیتال، ممکن است به این نکته توجه کرده باشید که اقدامات بزرگ و برجسته معمولاً قبل از اطلاع‌رسانی‌های بزرگ اتفاق می‌‌افتند. شایعه بخرید و خبر بفروشید. چند روز قبل از اینکه کوین‌بیس این خبر را اعلام کند که «بیت‌کوین کش» را اضافه خواهد کرد، قیمت BCH رکورد تاریخ خود را شکست.

 اندکی بعد، این خبر نیز منتشر شد که احتمالاً برخی کارمندان داخلی باعث شده‌اند که قیمت بیت‌کوین کش به این اندازه افزایش یابد.
دنیای ارزهای دیجیتال

در یک مثال دیگر، مطالب مربوط به ارائه آینده بیت‌کوین ETF در سراسر وب به جریان افتاد. قیمت‌ها بلافاصله رشد پیدا کرد. چند روز بعد مقالات جدیدی در مورد رد این موضوع توسط SEC منتشر گردید که کاهش قیمت دوباره آن را به همراه داشت. آن‌هایی که ابتدا این قضیه را می‌دانستند و چنین اخباری را منتشر کردند، حتماً سود بسیار خوبی از این طریق به جیب زدند. تحلیل فنی نمی‌توانست پیش‌بینی چنین چیزی را داشته باشد. تحت‌تأثیر رسانه‌هایی قرار گرفته‌ایم که ما را حریص و ترسو ساخته است.

هر روز در حال یادگیری

بهترین نسخه از خودتان باشید. با زمان به جلو بروید و روزانه، حتی کوچک‌ترین گام‌ها را در این جهت بردارید. از ابزارهایی استفاده کنید که می‌توانند شما را در سازندگی بیشتر کمک کنند. بر روی فرآیند کار و نه نتایج، تمرکز کنید. خارج از چارچوب فکر کنید؛ چیزی که نیاز به عزم و اراده بالایی خواهد داشت. بهترین استفاده را از آن ببرید! آموزش همیشه می‌تواند به شما در مقابل با چالش‌هایی که روزانه با آن‌ها برخورد می‌کنید، کمک‌کننده باشد.
 

تحقیقات خودتان را داشته باشید

همیشه تحقیقات خودتان را داشته باشید. در چیزی که نمی‌دانید و آشنایی ندارید، سرمایه‌گذاری نکنید. مهم نیست که فلان «افراد بانفوذ» به شما چه می‌گویند، سعی کنید که همه‌چیز را دوباره خودتان بررسی کنید.

بسیاری از این به‌اصطلاح «کارشناسان» برای معرفی و ارائه کوین‌ها و ICO ها که اصلاً آن‌ها را نمی‌شناسند و به آن‌ها اهمیتی نمی‌دهند، پول می‌گیرند. همین موضوع برای هر چیزی در زندگی نیز صادق است. همیشه در زندگی، افرادی وجود دارند که برای رسیدن به پول، هر کاری انجام می‌دهند؛ حتی اگر بدانند که ابزار نامناسبی برای این منظور استفاده می‌کنند و به این وسیله ممکن است به دیگران آسیب برسانند.

 گاهی اوقات درک برخی چیزها مشکل است خودتان باید با مراجعه به چیزی مانند مقالات فنی، اطلاعات به‌دقت بیاورید. از شبکه‌های اجتماعی معتبر برای رسیدن به پاسخ پرسش‌هایتان استفاده کنید. قبل از تصمیم‌گیری نهایی تا جایی که می‌توانید اطلاعات کسب کنید.
تکنوژی های جدید برای رزهای دیجیتال

برای همه‌چیز آماده‌باشید

شما هیچ‌گاه نمی‌دانید که فردا چه‌چیزی می‌تواند برای شما داشته باشد. مراقب و هوشیار باشید و یک طرح و برنامه برای اقدام داشته باشید. آماده باشید تا واکنش نشان دهید و یاد بگیرید که چگونه اموال خود را مدیریت کنید. با توجه به روند کنونی که در بازار وجود دارد، نگرانی‌های خود را در مورد وضعیت آینده کوتاه‌مدت داشته باشید. فکرتان را آزاد کنید تا در پایان، از یک یا چند طریق به سود برسید.
 

بیشتر از آنچه که می‌خواهید از دست بدهید، سرمایه‌گذاری نکنید

وقتی اعتیاد به دنیای ارزهای دیجیتال شیوع پیدا کرد، بسیاری از مردم مرتب اخبار مربوط به حوزه را دنبال می‌کردند، تمام پول خود را بر روی این کوین‌ها سرمایه‌گذاری نمودند. این کار را به این امید اینکه بتوانند به‌زودی یک «لامبورگینی» بخرند، انجام دادند.

برخی افراد حتی تا جایی پیش رفتند که رهن‌های خود را آزاد کرده و بیت‌کوین خریدند. آن‌هایی که در دسامبر ۲۰۱۷ اقدام به خرید بیت‌کوین کردند، احتمالاً امروز حال‌وروز چندان خوشی ندرند.

 شما باید خودتان یاد بگیرید و میزان ریسک‌تان را تعیین کنید. همین موضوع برای هر چیزی در زندگی نیز صدق می‌کند. همیشه اطمینان داشته باشید که چند منبع ذخیره مناسب برای روزهای بد دارید.
 

هیچ‌وقت به هیچ‌کس تکیه نکنید

برخی با تلاش‌کردن و بالا کشیدن خودشان، بالا می‌روند و برخی نیز با پایین‌کشیدن دیگران. برخی افراد وجود دارند که منتظر اشتباهات شما هستند تا به هزینه شما به دستاوردهای شخصی خودشان برسند.

 البته باید اذعان کرد که افرادی مانند اعضای خانواده و دوستان نزدیک نیز وجود دارند که بهترین‌ها را برای شما می‌خواهند و از شما حمایت خواهند کرد؛ امّا همین افراد نیز گاهی اوقات مرتکب اشتباه می‌شوند.

تصمیمات نهایی را خودتان بگیرید تا بعداً کسی برای «مقصر بودن» وجود نداشته باشد. در نهایت، هیچ نکته بدی در مورد تصمیمات بد وجود نخواهد داشت. همه ما اشتباه می‌کنیم و پس از این کار، سعی می‌کنیم که باهوش‌تر و قوی‌تر دوباره کار را ادامه دهیم.
دنیای ارزهای دیجیتال چگونه است

در مورد خرید یا فروش به کسی مشاوره ندهید

هیچ کارشناس خبره‌ای وجود ندارد که بتواند همیشه تصمیمات درست بگیرد. این موضوع به‌ویژه در دنیای ارزهای دیجیتال، خودش را نشان می‌دهد. شما نمی‌تواند صد درصد مطمئن باشید که کوینی که خریده‌اید، حتماً در آینده شکوفا خواهد شد.

 گاهی وقت‌ها بهتر است که نظراتتان را برای خودتان نگه‌دارید. اگر کسی با راهنمایی‌هایی شما میلیونر شود، پشت‌سرش را نگاه نخواهد کرد و اگر هم باعث شوید که کسی ۱۰۰ دلار از دست بدهد، از شما متنفر خواهد شد.
 

هیچ پولی آسان به‌دست نمی‌آید

یک ضرب‌المثل انگلیسی می‌گوید که تنها پنیر مجانی در تله‌موش است. در حال حاضر بیش از هزار توکن مختلف در فهرست کوین‌مارکت کپ وجود دارند. بسیاری از آن‌ها کلاهبرداری هستند یا با شکست روبرو خواهند شد. امروز ساخت یک توکن بی‌مصرف و جذب یک سری آدم‌ ساده‌لوح با وعده «پول آسان»، کار چندان سختی نیست. اگر چنین راه آسانی برای ثروتمند شدن وجود داشت، «پول» به‌سرعت ارزش خود را از دست می‌داد.
 

مردمان بد به دنبال سرقت پول شما هستند

صرافی‌ها معمولاً طعمه هکرها می‌شوند. کیف‌پول‌های دیجیتال در معرض خطر قرار می‌گیرند، ICO ها تحویل داده نمی‌شوند و بدافزارهای جدید و نرم‌افزار‌های مشکل‌دار کریپتوماینینگ، مرتب در حال پدیدار شدن هستند.

اینقدر در مورد ارزهای دیجیتالی که دارید، حرف نزنید. آن‌ها را در جای امن نگهداری کرده و این موضوع را به‌صورت یک راز در پیش خود نگه‌دارید. به غریبه‌ها اعتماد نکنید، مخصوصاً در فضای اینترنت. بسیاری از افراد حسود و بدخواه در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارند که به دنبال چیزهایی هستند که متعلق به آن‌ها نیست. آن‌ها می‌توانند با اسپم کردن ایمیل، وب‌سایت‌های جعلی یا حتی کوبیدن درب منزل‌تان به شما حمله کنند.
دنیای ارزهای دیجیتال را بهتر بشناسید

نکته آخر

چه یک معامله‌گر در دنیای ارزهای دیجیتال هستید یا یک سرمایه‌گذار، مالک یا توسعه‌دهنده، احتمالاً این مقاله برای شما مفید بوده و از آن استفاده کرده‌اید. نباید این موارد را همیشگی بدانید؛ چراکه هر شخصی تفاوت‌های خاص خود را دارد و شما باید خودتان بدانید که بهترین چیز برای شما چیست. برایتان در دنیای ارزهای دیجیتال آرزوی موفقیت می‌کنیم.