7 دلیلی که منجر به سقوط بازار ارز دیجیتال می شود

7 دلیلی که منجر به سقوط بازار ارز دیجیتال می شود

1398/05/28
| 156

امروزه شاید یکی از مهم ترین دلایل واقعی سقوط بازار ارز دیجیتال، این واقعیت است که از ارز دیجیتال حمایت نمی شود. بازار ارز دیجیتال با مشکلات قابل توجهی  همراه با یک بحران افکار عمومی روبرو است. با این حال اگر سرمایه گذاران بازار ارز دیجیتال به 7 عامل زیر توجه کنند، می توانند با ریسک کمتری در این بازار سرمایه گذاری کنند.
 

1- درآمدزایی از بازار ارز دیجیتال

درآمدزایی از بازار ارز دیجیتال نسبت به گذشته کمتر است. سرمایه گذاران اولیه در بازار ارز دیجیتال با دریافت زودهنگام، استخراج و نگهداری ارز دیجیتال برای مدت طولانی یا تجارت روزانه ، بر ICOs (عرضه اولیه سکه) سرمایه گذاری می کنند. در شرایط سرمایه گذاری امروز، هیچکدام از این رویکردها مطمئناً شما را ثروتمند نمی کنند. استخراج بیت کوین دشوارتر و رقابتی تر شده است، به این معنی که میزان هش مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال همیشه ارزش پرداخت قبض برق بالا را ندارد. کمیسیون بورس و اوراق بهادار جهانی توجه خود را به دنبال تعقیب ICO های تقلبی و مقررات مربوط به ساخت و ایجاد ارز دیجیتال جلب کرده است. با این حال انتقاداتی نیز به  ICO شده است که به عنوان وسیله ای برای جمع آوری کمک مالی فعالیت می کند، بدون آنکه به سرمایه گذاران مبلغ قابل توجهی برسد.  امروز تجارت روزانه در بازار ارز دیجیتال که سیر نزولی دارد بسیار دشوار است. به خصوص که غیرقابل پیش بینی بودن نرخ ارز دیجیتال نیز مشکل دیگر سقوط بازار ارز دیجیتال است. این بدان معنی نیست که بازار ارز دیجیتال دیگر فرصتی برای سودآوری ندارد، بلکه فقط به دور دیگری از نوآوری برای سرمایه گذاری نیاز دارد.
 

7 دلیلی که منجر به سقوط بازار ارز دیجیتال می شود


2- نبود قانون مشخص

در زمان تنظیم این مطلب، در ایران قانونی در زمینه ارز دیجیتال وجود ندارد. اما با توجه به پیش نویس لایحه و تصویب آن توسط کمیسیون اقتصادی ایران، بانک مرکزی مکلف است تا سه ماه آینده قانونی در زمینه ارز دیجیتال تصویب کند. همچنین با توجه به تصویب این لایحه توسط کمیسیون اقتصادی ایران، ارز دیجیتال به عنوان یک صنعت شناخته می شود. بنابراین تا زمان قانونی شدن این طرح،  بازار ارز دیجیتال همچنان در حال رکود خواهد بود.
 

3- نگرش سرمایه گذاران

بسیاری از افراد ارز دیجیتال را یک سرمایه گذاری کوتاه مدت می دانند. اگرچه سرمایه گذاری ها در بازار ارز دیجیتال در حال رشد است، اما بیشتر سرمایه گذاران قدیمی همچنان ارز دیجیتال را یک سرمایه گذاری کوتاه مدت می دانند. بر خلاف مشاغل دیگر، مردم معمولاً در برنامه های بازنشستگی خود بر روی ارز دیجیتال سرمایه گذاری نمی کنند. این عامل مهم دیگری است که منجر به سقوط بازار ارز دیجیتال می شود.

همچنین، سرمایه گذاران ارز دیجیتال تمایل به کسب سود در زمان کوتاه دارند، به این معنی که آنها سرمایه گذاری های کوتاه تر انجام می دهند و مدام در حال ورود و خروج از بازار ارز دیجیتال هستند. وقتی همه در تلاش برای سرمایه گذاری های کوتاه مدت باشند، بازار بی ثبات می شود و ما شاهد سقوط بازار ارز دیجیتال خواهیم بود.

7 دلیلی که منجر به سقوط بازار ارز دیجیتال می شود


4- غیرمتمرکز بودن ارز دیجیتال

ارز دیجیتال به تعبیری غیر متمرکز است؛ به این معنی که هیچ نهاد متمرکزی مانند بانک یا دولت آن را کنترل نمی کند. در نتیجه، عرضه و تقاضا قیمت آن را تعیین می کند و عرضه بین مبادلات بسیار متفاوت است. اگر کسی مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را در بورس کوچکتر خریداری کند، سرمایه گذاران سایر بورس ها همان ارز دیجیتال را متوجه و خریداری می کنند و این باعث افزایش قیمت در بازار ارز دیجیتال می شود. حال تصور کنید اگر عرضه و تقاضای ارز دیجیتال کاهش یابد شاهد سقوط بازار ارز دیجیتال خواهیم بود.
 

5- ریسک پذیر بودن بازار ارز دیجیتال

متنوع سازی ارز دیجیتال در برابر امکان بروز خطر. به علت مواجهه با دستکاری احتمالی و نوسانات و سقوط بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاران به طور معمول دارایی های خود را متنوع می کنند. از لحاظ تئوری، این می تواند به معنای سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال متنوع مانند بیت کوین (BTC) ، اتریوم (ETH) و ... باشد. اما متنوع سازی به روشی که سرمایه گذاران می خواهند در بازار ارز دیجیتال انجام نخواهد شد. بیش از 50 درصد سود بازار تنها در مبادله بیت کوین است.  بنابراین وقتی قیمت بیت کوین کاهش می یابد، سرمایه گذاران تمایل دارند ارزهای دیجیتال خود را به ارزهای با ثبات تبدیل کنند و این امر باعث سقوط بازار ارز دیجیتال در مقیاس بزرگ می شود.
 

6- کمبود نقدینگی

کمبود نقدینگی ممکن است یکی از دلایل سقوط بازار ارز دیجیتال باشد. افزایش نقدینگی به معنای ثبات قیمت، سهولت، ارزان بودن معاملات و اطمینان بیشتر سرمایه گذاران است. در واقع ثبات معاملات منجر به افزایش مبادلات بازار ارز دیجیتال می شود. چرا که افراد بیشتری تمایل به تبدیل وجه نقد خود به ارز دیجیتال دارند. امروزه، با وجود این واقعیت، تمایل به مبادله ارز دیجیتال در حال افزایش است، اما نقدینگی کافی برای ارائه این کارکردها وجود ندارد. برخی تصور می کنند بهترین راه برای افزایش نقدینگی ایجاد استخر بزرگ مبادله ای است که از چندین صرافی استفاده می کند.

7 دلیلی که منجر به سقوط بازار ارز دیجیتال می شود


7- امنیت

امنیت همچنان دغدغه سرمایه گذاران آینده نگر و دلیل دیگر سقوط بازار ارز دیجیتال است. بازار ارز دیجیتال در مقابل هک و کلاهبرداری های اینترنتی امنیت ندارد. برای برخی، ICO ها مترادف با کلاهبرداری هستند، اگرچه این موضوع آنقدرها محتمل به نظر نمی رسد. با این حال، امنیت مبادله ارز دیجیتال به صورت یک مسئله برجسته باقی مانده است. واقعیت این است که 1.1 میلیارد دلار ارز دیجیتال در سال 2018 هک شد. در سال قبل، میزان هک ارز دیجیتال 369 درصد افزایش یافت. موردی که منجر به سقوط بازار ارز دیجیتال شد. این امر به این دلیل است که سرقت ارز دیجیتال از صرافی ها، به جای بانک ها، کار بسیار ساده تری است. صرافی ها می توانند شرکت های کوچکی با امنیت ناکافی برای کنترل میلیون ها دارایی دیجیتال باشند. اگرچه گزینه های مطمئن زیادی وجود دارد، اما نمی توان به هر صرافی اعتماد کرد.

این موضوع که ارز دیجیتال کاملاً جدید است. به همین دلیل متخصصان گروه سام اکسچنجر توصیه می کنند که برای سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال دیر نیست و تنها باید قوانین حاکم بر آن را بدانید.

هنگامی که مبادلات به صورت استاندارد انجام می شود و نقدینگی و امنیت کافی را به همراه می آورد، سرمایه گذاران به اندازه کافی اطمینان خواهند داشت تا در بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنند. هنگامی که امکان مبادله انواع ارز دیجیتال در ایران امکان پذیر شود، سرمایه گذاران می توانند بدون نگرانی از اینکه در یک نوع سرمایه گذاری طی سقوط بازار ارز دیجیتال، تمام سرمایه خود را از دست بدهند، متناسب با سهام خود بر روی ارزهای متنوعی سرمایه گذاری می کنند. ارزهای دیجیتال به اندازه هر دارایی دیگری واقعی هستند. هرچه موسسات و مردم به ارزش سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال اعتقاد داشته باشند، این بازار ارزش بیشتری خواهد داشت.