رمزنگاری در جهان امروزه چه جایگاهی دارد؟

رمزنگاری در جهان امروزه چه جایگاهی دارد؟

1398/08/16
| 43

رمزنگاری در جهان امروز جایگاهی ویژه داشته و دارد. همیشه رمزنگاری مورداستفاده بشر بوده و از آن برای مقاصد مختلفی استفاده شده است. امروزه یکی از آخرین و مهم‌ترین دستاوردهای رمزنگاری در جهان عرضه پول‌های رمزنگاری‌شده است.
 

عده‌ای آن را قبول دارند و آینده بازارهای مالی و معاملات را با آن و در تصرف آن تصور می‌کنند اما عده‌ای اصلاً به این ارزها خوش‌بین نیستند و معتقدند این ارزها خوب نیستند. اما یک‌چیز کاملاً مشهود است. رمزنگاری در جهان در حال رسیدن به تکامل است.

 

آیا رمزنگاری در جهان خوب است؟

ازآنجاکه رمزنگاری در جهان و بازار رمز ارزها تقریباً یک دهه پیش ایجاد شد، بیت‌کوین و بازار رمزنگاری آن‌که باعث به وجود آمدن این ارزها شده‌اند، با جریان‌های دائمی روبرو هستند که این ارز را مرده اعلام می‌کنند یا جهت حرکت آن را رو به سمت منسوخ شدن می‌دانند. 10 سال بعد از ایجاد بیت‌کوین، یک سکه واحد از این ارز به ارزشی چهاررقمی رسیده است و به نظر می‌رسد این رشد باثبات همراه باشد. برای این بخش که اکنون در آن هزاران سکه و نشانه وجود دارد، هرکدام از این‌ها درجات مختلفی از موفقیت را نشان می‌دهند.
 

علاوه بر این، به نظر همه وعده‌های داده‌شده برای ارزهای رمزنگاری‌شده هنوز نمی‌توانند وارد جریان اصلی پولی شوند. هنوز تعداد معاملات کمی وجود دارد که پرداخت‌های رمزنگاری را می‌پذیرند و بیشتر خدمات مالی همچنان با ارزهای فیزیکی تسویه می‌شوند. منتقدین می‌گویند که رمزنگاری در جهان ممکن است یک نور در آسمان باشد. اگرچه، برای هواداران، علائم واضح است که حتی با دلسرد شدن نسبی فعلی از صفوف رمزنگاری، این بخش قوی‌تر بازگشته و ظاهر خواهد شد.

اما سؤال واقعی این است که کدام گروه درست میگویند:

رمزنگاری در جهان در حال رسیدن به تکامل است

آنچه منتقدین درباره رمزنگاری در جهان می‌گویند:

با توجه به رمزنگاری در جهان تعداد ارزهای رمزنگاری‌شده در بازار به عددی در حدود 2000 رسیده است. این باید یک سیگنال روشن باشد که این بخش در حال رونق است؛ اما اعداد فریبنده هستند. بر اساس گزارش CNBC، بیش از 800 نفر از این افراد درواقع مرده‌اند، یعنی ارزش ارزهای آنها تقریباً کمتر از یک پنی است. از مواردی که باقی‌مانده‌اند، فقط تعداد کمی با پشتوانه هستند. به گزارش‌های رسیده به کلاهبرداری های شایع و کلاهبرداری در بازار عرضه سکه اولیه (ICO) و دیگر نشانه‌های مشکل‌ساز این بخش اشاره نمی‌شود. این مشکل ابتدا از خود بیت‌کوین شروع می‌شود، زیرا رمزنگاری در جهان در خصوص رمز ارزها در سال 2018 با مشکل اساسی روبرو شد. معاملات بیت‌کوین پس از رسیدن به اوج خود و باارزش تقریبی 20000 دلار در دسامبر 2017، در ژانویه کاهش یافت و همواره تلاش کرده است که به قیمت قبلی خود برسد.

علاوه بر این، ارزش معاملات رمزنگاری انجام‌شده که در سه‌ماهه اول سال 2018 نجومی بود، در طی سه‌ماهه دوم نزدیک به 75 درصد سقوط کرد. عدم پذیرش، به‌ویژه در عرصه سرمایه‌گذاری می‌تواند تا حد زیادی به دخالت‌ها و جلوگیری‌های ایالات‌متحده برای دسترسی به فهرست منابع مالی و معاملات بیت‌کوین (ETF) منتسب شود. مهم‌تر از همه، ارزهای آزاد که تاکنون تبدیل به کالا نشده‌اند به‌سرعت در حال پایان یافتن هستند. روند صعودی چشمگیری در تلاش‌های نظارتی رخ‌داده است که کشورها در سراسر جهان موضع جدی‌تر و عمدی را در پیش‌گرفته‌اند. بسیاری از بدبینان می‌گویند، این می‌تواند یکی دیگر از دلایل باشد که رشد را خنثی می‌کند و پتانسیل واقعی این بخش را محدود می‌کند.

 

استدلال برای رمزنگاری در جهان

درحالی‌که درست است که قیمت بیت‌کوین اکثر ارزهای رمزنگاری‌شده‌ی دیگر در اوایل سال 2018 سقوط کردند اما به نظر می‌رسد نوسانات بازار کم‌کم در حال محو شدن است. درحالی‌که این‌یک خبر بد برای دلالان است یک خبر بسیار خوب برای سرمایه‌گذاران نهادی است و به اعتقاد بسیاری ثبات کلید اصلی برای باز کردن آینده رمزنگاری در جهان است. به‌زودی ارزهای رمزنگاری‌شده و به‌طورکلی بلاک‌چین شروع به جذب بیشتر جریان اصلی پولی می‌کنند و درحالی‌که بازرگانان نسبت به ارزهای دیجیتالی خوش‌بین می‌شوند، بانک‌ها، شرکت‌های بزرگ فناوری و سایر شرکت‌ها قبلاً استفاده از آنها را آغاز کرده و پذیرش و گستردگی برای بستر این ارزها افزایش‌یافته است. به گفته مدیرعامل شرکت CEek VR و بنیان‌گذار ماری اسپپیو، رمزنگاری جایی در نزدیکی مردن نیست. این فقط نوک کوه یخ را به‌عنوان جریان اصلی خراش می‌دهد، وقتی شرکت‌ها ارزش واقعی زندگی هدفمند و ادغام ارزهای رمزنگاری را درک کنند، بیت‌کوین شروع به رشد خواهد کرد.

شاهد رکود در بازار رمزنگاری در جهان بودیم

شاهد رکود در بازار رمزنگاری در جهان بودیم

Satoshi Nakamoto نامی خالق بیت‌کوین استفاده می‌شود. گفت: ما در سال 2017 شاهد رکود در بازار رمزنگاری در جهان بودیم و به دنبال آن در سال 2018 منتظر برای صعود آن هستیم. ما متقاعد شده‌ایم که این ارز در آینده روند صعودی دارد و این امر ناشی از سرمایه نهادی است که به دارایی‌های رمزنگاری منتقل‌شده است. درحالی‌که بسیاری این ایده را که بیت‌کوین و بازار ارزهای رمزنگاری‌شده جریان اصلی پولی را در دست دارند، رد کرده‌اند، این بخش همچنان برای اثبات اشتباه آنها مصمم است. درحالی‌که ممکن است ارزهای رمزنگاری‌شده هنوز معیاری برای پرداخت و مبادله دارایی‌های باارزش نباشند، فناوری‌ای که پایه و اساس آنها را تشکیل می‌دهد (بلاک‌چین) به‌سرعت در حال تبدیل‌شدن به یک استاندارد در بخش‌ها و صنایع مختلف است. البته مهم‌تر از همه این خدمات، خدماتی است که این ابزارها درزمینهٔ ارزهای رمزنگاری‌شده ارائه می‌دهند و همه این خدمات مبتنی بر رمزنگاری و نشانه‌ها هستند. درحالی‌که شرکت‌ها همچنان به رفع نقاط ضعف و کشف راه‌حل‌های جدید برای مشکلات قدیمی با بلاک‌چین می‌پردازند.

 

نتیجه بازار رمزنگاری در جهان

علیرغم بسیاری از تردیدها از به‌اصطلاح (روز قیامت)، بازار رمزنگاری در جهان همچنان به رشد و شکوفایی خود ادامه داده است. گرچه قیمت‌ها به‌شدت نوسان داشته‌اند و در برخی موارد به‌شدت نزولی بوده‌اند اما سرانجام این بخش شروع به ثبات می‌کند و به نظر می‌رسد که به‌طور روزافزونی مراحل ابتدایی خود را پشت سر می‌گذارد. از آنجا که شرکت‌های بیشتری کاربردهای رمزنگاری و بلاک‌چین را کشف می‌کنند و کاربران بیشتری آنها را به‌عنوان راهی برای ساده کردن زندگی خود می‌پذیرند، آنها همچنان یک نقطه اساسی در فن‌آوری خواهند بود. جالب‌تر اینکه، هرچه ارزهای رمزنگاری‌شده ارزش خود را در موقعیت‌های گوناگون از بانکداری تا خرید قهوه بهتر نشان دهد، این فناوری بیشتر اعتبار ازدست‌رفته خود را به دست خواهد آورد. ارزهای رمزنگاری‌شده ممکن است بیایند و بروند و تعداد بسیاری از ارزهای رمزنگاری‌شده به‌احتمال‌زیاد شکست می‌خورند، اما رمزنگاری در جهان همچنان به پیشرفت خود ادامه خواهد داد تا جایی که بدون استفاده از آن زندگی دچار مشکل شود.

ازآنجاکه رمزنگاری در جهان و بازار رمز ارزها تقریباً یک دهه پیش ایجاد شد

بااین‌حال

رمز ارز از زمان اولین بار در اوایل دهه 2000 میلادی در بازار بسیار محبوب شده است. بیت‌کوین به اوج تاریخی خود رسیده و در دسامبر سال 2017 نزدیک به 20000 دلار ارزش‌گذاری شده است. منتقدان رمزنگاری در جهان می‌گویند که بازار عمدتاً به دلیل عدم پذیرش، انکار برنامه‌های مربوط به رمزنگاری، ETF و مقررات در بازار محکوم‌به پذیرش رکود شده است. طرفداران ادعا می‌کنند که این ارزها در بازار اصلی رواج بیشتری پیدا می‌کنند و به سمت تبدیل‌شدن به استانداردی برای پرداخت و مبادله دارایی‌های باارزش در صنایع مختلف تبدیل می‌شوند.