بلاکچین چیست؟

بلاکچین چیست؟

1398/07/23
| 400

بلاکچین؛ پلتفرم دیجیتالی پشت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی است. این پلتفرم برای راه‌های سریع‌تر و کارآمدتر انتقال، دریافت و ردیابی سفارش‌ها با استفاده از داده‌های امن در نظر گرفته‌شده است.

 

اگر طی ده سال گذشته پیگیر امور بانکی، سرمایه‌گذاری و ارز دیجیتال بوده‌اید، ممکن است با فناوری بلاکچین، آشنا باشید. در این مقاله سام اکسچنجر یک فرصت خوب فراهم می‌کند تا درک بهتری از این فناوری به دست بیاورید.

بلاکچین به زبان ساده

در تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بلاکچین، شما احتمالاً با تعریفی مثل این روبرو شده‌اید: بلاکچین یک دفترچه توزیع‌شده، غیرمتمرکز و عمومی است. خبر خوب این است که بلاک چین در حقیقت آسان‌تر ازآنچه به نظر می‌رسد قابل‌درک است.

بلاکچین چیست؟

اگر این فناوری بسیار پیچیده است، چرا آن را بلاکچین می‌نامیم؟ در ابتدایی‌ترین حالت خود، بلاکچین یک زنجیره بلوک است، اما به معنای سنتی آن کلمات نیست. وقتی در این متن کلمات بلوک و زنجیره را می‌گوییم، ما درواقع در مورد اطلاعات دیجیتالی (بلوک) ذخیره‌شده در یک پایگاه داده عمومی (زنجیره) صحبت می‌کنیم.

بلوک‌های موجود در این صفحه از اطلاعات دیجیتالی تشکیل‌شده است. به‌طور خاص، آن‌ها سه بخش‌دارند:

۱. بلاک‌ها اطلاعات مربوط به معاملات مانند تاریخ، زمان و مبلغ دلار آخرین خرید شما از آمازون را ذخیره می‌کنند. (توجه: این مثال آمازون برای خریدهای اصلی است؛ خرده‌فروشی آمازون بر اساس اصل بلاکچین کار نمی‌کند)

۲. بلوک اطلاعاتی را در مورد اینکه چه کسی در معاملات شرکت کرده و ذخیره می‌کند. به‌جای استفاده از نام واقعی شما، خرید شما بدون هیچ‌گونه اطلاعات شناسایی با استفاده از امضای دیجیتالی منحصربه‌فرد شما ثبت می‌شود.

۳. بلوک اطلاعاتی را که آن‌ها را از سایر بلوک‌ها متمایز کرده و ذخیره می‌کند. تقریباً مثل شما و من نام‌هایی داریم تا بتوانیم از یکدیگر متمایز شویم، هر بلوک کد منحصربه‌فردی به نام «هشت» را ذخیره می‌کند که به ما امکان می‌دهد هر بلوکی را از دیگری متمایز کنیم.

برای مثال شما خرید خود را در آمازون انجام داده‌اید، اما درحالی‌که این معامله تائید و ثبت می‌شود، شما نمی‌توانید مقاومت کنید و تصمیم می‌گیرید تا یک نمونه دیگر از آن را نیز تهیه کنید. جزئیات معامله جدید شما با خرید قبلی شما تقریباً یکسان به نظر می‌رسد، اما ما هنوز می‌توانیم به دلیل کدهای منحصربه‌فرد آن‌ها، بلوک‌ها را از هم جدا کنیم.

درحالی‌که بلوکی در مثال بالا برای ذخیره یک خرید واحد از آمازون استفاده می‌شود، واقعیت کمی متفاوت است. یک بلوک واحد روی بلاکچین می‌تواند حداکثر 1 مگابایت داده را ذخیره کند. بسته به‌اندازه معاملات، این بدان معناست که یک بلوک واحد می‌تواند چند هزار تراکنش را در زیر یک سقف قرار دهد.

چگونه بلاک چین کار می‌کند؟

 باید این را بدانید که کدام صنایع بلاکچین را مختل خواهند کرد و هنگامی‌که یک بلوک داده‌های جدید را ذخیره می‌کند به بلاکچین اضافه می‌شود. همان‌طور که از نام آن پیداست، بلاک چین شامل چندین بلوک است که به هم وصل شده‌اند. برای اینکه یک بلوک به بلاکچین اضافه شود، باید چهار اتفاق رخ دهد:

۱. یک معامله باید رخ دهد. بیایید با مثال خرید از آمازون ادامه دهیم. بعد از کلیک کردن سریع روی گزینه‌های سریع پرداخت، خرید شما تائید و انجام می‌شود.

۲. آن معامله باید تائید شود. پس از انجام آن خرید، باید معامله شما تائید شود. با سایر سوابق عمومی اطلاعات، مانند گروه بهابازار اوراق بهادار، ویکی‌پدیا، یا کتابخانه محلی شما، اطلاعات جدید وارد می‌شوند. باوجود بلاکچین، این کار در اختیار شبکه رایانه‌ها است. این شبکه‌ها اغلب از هزاران رایانه (در مورد بیت‌کوین، حدود 5 میلیون) رایانه در سراسر جهان پخش می‌شوند. وقتی از آمازون خرید خود را انجام می‌دهید، آن شبکه از رایانه عجله می‌کند تا بررسی کند که معامله شما به روشی که گفته‌اید انجام‌شده است؛ یعنی آن‌ها جزئیات خرید، ازجمله زمان معامله، مبلغ دلار و شرکت‌کنندگان و طرفین معامله را تائید می‌کنند. تمام این معاملات در کسری از ثانیه تائید می‌شوند.

۳. آن معامله باید در یک بلوک ذخیره شود. پس از تائید صحت معامله شما، چراغ سبز می‌شود. مبلغ معامله، امضای دیجیتال شما و امضای دیجیتال آمازون همه در یک بلوک ذخیره می‌شوند. در آنجا، معامله احتمالاً به صدها نفر یا هزاران نفر از دیگران که آن را دوست دارند، می‌پیوندند.

۴. به آن بلوک باید هشت داده شود. پس از تائید همه معاملات یک بلوک، باید یک کد شناسایی کننده منحصربه‌فرد به نام هشت داده شود. پس‌ازاینکه کد هشت به بلوک تعلق گرفت، می‌توان بلوک را به بلاکچین اضافه کرد.

هنگامی‌که آن بلوک جدید به بلاکچین اضافه شد، برای همه در دسترس خواهد بود. اگر به بلاکچین بیت‌کوین نگاهی بیندازید، خواهید دید که به داده‌های معامله، به همراه اطلاعات مربوط به زمان (زمان)، چه زمانی (ارتفاع) و چه کسی (Relay By) این بلوک به بلاکچین اضافه‌شده است، دسترسی خواهید داشت؛ اما اگر به دنبال اطلاعات بیشتر درزمینهٔ نحوه ذخیره‌سازی داده در بلاکچین هستید، می‌توانید به سراغ راهنمای ما در این زمینه سری بزنید.

چگونه بلاک چین کار می‌کند؟

آیا بلاکچین خصوصی است؟

هرکسی می‌تواند محتویات بلاک چین را مشاهده کند، اما کاربران همچنین می‌توانند رایانه‌های خود را به شبکه بلاک چین متصل کنند. با انجام این کار، رایانه آن‌ها یک نسخه از بلاکچین را که به‌طور خودکار به‌روز می‌شود، هر زمان که یک بلوک جدید اضافه شود، دریافت می‌کند. هر رایانه در شبکه بلاکچین کپی مخصوص خود را از شبکه بلاک چین دارد، به این معنی که هزاران نسخه از آن در رایانه‌ها وجود دارد، یا در مورد بیت‌کوین، میلیون‌ها نسخه از همان بلاکچین وجود دارد. اگرچه هر نسخه از بلاک چین یکسان است، گسترش آن اطلاعات در شبکه‌ای از رایانه‌ها باعث می‌شود که هک و دست‌کاری این اطلاعات دشوارتر شود. با استفاده از بلاکچین، هیچ گزارش قطعی از دست‌کاری و تغییر اطلاعات وجود ندارد. در عوض، یک هکر نیاز به دست‌کاری هر نسخه از بلاکچین در شبکه دارد و این کار عملاً نشدنی است چراکه هکر باید تمام هزاران نسخه از بلاکچین را تغییر دهد تا بتواند شبکه را هک کند.

بااین‌حال، با نگاهی به بلاک چین بیت‌کوین، متوجه می‌شوید که به شناسایی اطلاعات مربوط به کاربران در حال انجام معاملات دسترسی ندارید. اگرچه معاملات روی بلاکچین کاملاً ناشناس نیستند، اما اطلاعات شخصی در مورد کاربران محدود به امضای دیجیتال یا نام کاربری آن‌هاست. این نکته سؤال مهمی را ایجاد می‌کند: اگر نمی‌دانید چه کسی بلوک‌هایی را به بلاکچین اضافه می‌کند، چگونه می‌توانید به بلاک چین یا شبکه رایانه‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند اعتماد کنید؟

آیا شبکه بلاکچین امن است؟

آیا شبکه بلاکچین امن است؟

فناوری بلاک چین مسائل امنیتی و اعتماد را از چندین طریق به‌حساب می‌آورد. بلوک‌های جدید همیشه به‌صورت خطی ذخیره می‌شوند؛ یعنی آن‌ها همیشه به پایان بلاک چین اضافه می‌شوند. اگر به بلاکچین بیت‌کوین نگاهی بیندازید، خواهید دید که هر بلوک دارای یک موقعیت در زنجیره است، به نام ارتفاع. از فوریه 2019، ارتفاع این بلوک به 562،000 رسیده بود.

بعدازاینکه یک بلوک به انتهای بلاکچین اضافه شد، برگرداندن و تغییر محتوای بلوک بسیار دشوار است. به این دلیل است که هر بلوک حاوی هش مخصوص به خود، به همراه هش بلوک قبل از آن است. کدهای هش توسط یک عملکرد ریاضی ایجاد می‌شوند که اطلاعات دیجیتال را به رشته‌ای از اعداد و حروف تبدیل می‌کند. اگر آن اطلاعات به هر طریقی ویرایش شود، کد هش نیز تغییر می‌کند.

به همین دلیل است که برای امنیت شبکه مهم است. بیایید بگوییم یک هکر سعی دارد معاملات شمارا از آمازون، ویرایش کند تا درواقع مجبور شوید دو بار هزینه خرید خود را بپردازید. به‌محض اینکه مقدار دلار معامله شمارا ویرایش کند، هش بلوک تغییر خواهد کرد. بلوک بعدی در زنجیره هنوز حاوی هش قدیمی است و هکر برای پوشش آهنگ‌های خود باید هش آن بلوک را نیز تغییر دهد. بااین‌حال، با انجام این کار، هش این بلوک تغییر خواهد کرد؛ و به‌این‌ترتیب باید هش بلوک‌های قبلی را نیز تغییر دهد.

بنابراین، به‌منظور تغییر یک بلوک واحد، باید یک هکر هر بلوک را پس‌ازآن روی بلاکچین تغییر دهد. محاسبه مجدد همه این هش ها، انرژی محاسباتی بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. به‌عبارت‌دیگر، پس از افزودن یک بلوک به بلاک چین، ویرایش آن بسیار مشکل خواهد بود و حذف آن غیرممکن است.

برای حل مسئله اعتماد، شبکه‌های بلاکچین تست هایی را برای رایانه‌هایی که می‌خواهند به آن بپیوندند و بلوک‌های زنجیره‌ای را اضافه کنند، انجام داده‌اند. این آزمایش‌ها که مدل‌های اجماع نامیده می‌شود، کاربران را مجبور می‌کند قبل از شرکت در یک شبکه بلاکچین، خود را ثابت کنند. یکی از متداول‌ترین نمونه‌هایی كه بیت‌کوین به كار می‌برد اثبات كار نامیده می‌شود.

در سیستم اثبات کار، کامپیوترها باید معمای ریاضی محاسباتی پیچیده را حل کنند. اگر رایانه‌ای یکی از این مشکلات را حل کند، واجد شرایط اضافه شدن یک بلوک به بلاکچین می‌شوند؛ اما روند اضافه کردن بلوک به بلاکچین، یعنی آنچه جهان ارز دیجیتال آن را استخراج می‌نامد، آسان نیست. برای حل معاملات پیچیده ریاضی در آن شرایط، رایانه‌ها باید برنامه‌هایی را اجرا کنند که هزینه قابل‌توجهی دارند و به‌علاوه مقادیر قدرت و انرژی زیادی را طلب می‌کند.
 

بلاکچین در مقابل بیت‌کوین

هدف از بلاک چین این است که اجازه دهید اطلاعات دیجیتالی ضبط و توزیع شوند، اما ویرایش نشوند. این مفهوم دشواری است و بدون درک عملکرد آن قابل‌فهم نخواهد بود، بنابراین نگاهی می‌اندازیم که نخستین کاربرد فناوری بلاکچین که درواقع چگونه کار می‌کند. پروتکل بیت‌کوین روی شبکه بلاکچین ساخته‌شده است. همان‌طور که در مقالات دیگر مطرح کردیم، خالق بیت‌کوین بانام مستعار Satoshi Nakamoto که از آن به‌عنوان سیستم جدید الکترونیکی پول نقد کاملاً همتا به همتا و بدون اعتماد به شخص ثالث بود.

در اینجا نحوه عملکرد آن آمده است. شما در تمام دنیا افرادی را می‌یابید که بیت‌کوین دارند. بر اساس مطالعه سال 2017 توسط مرکز کمبریج برای امور مالی جایگزین، ممکن است این تعداد به 5.9 میلیون نفر برسد. بیایید بگوییم که یکی از این 5.9 میلیون نفر می‌خواهد بیت‌کوین خود را در سوپرمارکت خرج کند. اینجاست که بلاکچین وارد می‌شود.

 

وقتی صحبت از پول چاپی می‌شود، استفاده از ارز چاپی توسط یک مقام مرکزی، معمولاً یک بانک یا دولت تنظیم و تأیید می‌شود؛ اما بیت‌کوین توسط فردی کنترل نمی‌شود. در عوض، معاملات انجام‌شده در بیت‌کوین توسط شبکه‌ای از رایانه‌ها تأیید می‌شود. هنگامی‌که یک نفر برای کالایی با استفاده از بیت‌کوین، هزینه را پرداخت می‌کند، رایانه‌های موجود به تأیید معامله می‌پردازند. به‌منظور انجام این کار، کاربران برنامه‌ای را روی رایانه‌های خود اجرا می‌کنند و سعی می‌کنند مشکل ریاضی پیچیده‌ای بنام هش را حل کنند. هنگامی‌که رایانه مشکل را حل کند، کار الگوریتمی آن نیز بلوک را تأیید خواهد کرد. معامله تکمیل‌شده به‌صورت عمومی در زنجیره بلوک ثبت و ذخیره می‌شود و در این مرحله تغییرناپذیر می‌شود. در مورد بیت‌کوین و اکثر بلاکچین مای دیگر، رایانه‌هایی که با موفقیت بلوک‌ها را تأیید می‌کنند، با رمزنگاری برای کار خود پاداش می‌گیرند. (برای توضیحات بیشتر در مورد تأیید صحت، مقالات سام اکسچنجر درباره استخراج بیت‌کوین را بخوانید)

بلاکچین در مقابل بیت‌کوین

کیف پول بلاکچین

اگرچه معاملات به‌طور عمومی در بلاکچین ضبط می‌شوند، داده‌های کاربر کامل نیست. برای انجام معاملات در شبکه بیت‌کوین، شرکت‌کنندگان باید برنامه‌ای بانام کیف پول بلاک چین را اجرا کنند. هر کیف پول از دو کلید رمزنگاری منحصربه‌فرد و مجزا تشکیل‌شده است:

یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی.

کلید عمومی مکانی است که فرستنده و گیرنده و به عبارتی آدرس کیف پول دو طرف معامله ثبت می‌شود. این کلید همچنین به‌عنوان امضای دیجیتالی کاربر در صفحه اصلی بلاکچین ظاهر می‌شود. حتی اگر کاربر در شبکه بیت‌کوین به کلید عمومی خود مبلغی را دریافت کند، قادر نخواهد بود آن‌ها را با همتای شخصی پس بگیرد. کلید عمومی کاربر نسخه کوتاه شده از کلید خصوصی آن‌ها است که از طریق یک الگوریتم پیچیده ریاضی ایجادشده است. بااین‌حال، به دلیل پیچیدگی این معادله، معکوس کردن روند و تولید کلید خصوصی از یک کلید عمومی تقریباً غیرممکن است. به همین دلیل، فناوری بلاک چین محرمانه تلقی می‌شود. مهم‌ترین گام درزمینهٔ سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال و استفاده از فناوری بلاکچین انتخاب کیف پول مناسب است. در این رابطه می‌توانید برای انتخاب کیف پول بلاکچین مناسب سری به مقاله سام اکسچنجر با این عنوان بزنید.

کلید عمومی و خصوصی

هیچ بانک اطلاعاتی مرکزی وجود ندارد که کلیدهای خصوصی شبکه بلاکچین را ردیابی کند. اگر یک کاربر کلید خصوصی خود را فراموش کند و یا گم کند، دسترسی به کیف پول بیت‌کوین خود را از دست خواهد داد و درنتیجه سرمایه خود را از دست می‌دهد.

یک زنجیره عمومی واحد

در شبکه بیت‌کوین بلاکچین نه‌تنها توسط یک شبکه عمومی از کاربران به اشتراک گذاشته و نگهداری می‌شود، بلکه در مورد آن نیز توافق می‌شود.

دانلود بلاکچین

هنگامی‌که کاربران به شبکه می‌پیوندند، کامپیوتر متصل آن‌ها یک نسخه از بلاک چین را دریافت می‌کند که هر زمان بلوک جدیدی از معاملات اضافه شود، این نسخه به‌روز می‌شود؛ یعنی هرزمانی که بلوک جدیدی به بلاک چین اضافه می‌شود، یک نسخه جدید از آن بر روی رایانه شما دانلود و بارگیری می‌شود.

 

اما چه می‌شود اگر از طریق خطای انسانی یا تلاش هکرها، نسخه کاربر دست‌کاری شده و از نسخه کاربران دیگر متفاوت به نظر برسد؟

پروتکل بلاکچین با استفاده از فرآیندی به نام اجماع، مانع از وجود چندین بلاکچین می‌شود. کاربران بیشتری در قالب بلاکچین بدان معنی است که بلوک‌ها می‌توانند سریع‌تر به انتهای زنجیره اضافه شوند. با این منطق، بلاکچین همیشه همان چیزی خواهد بود که بیشتر کاربران به آن اعتماد دارند. پروتکل اجماع یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت فناوری بلاک چین است، اما همچنین یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف آن را امکان‌پذیر می‌کند.

پروتکل حمله 51٪

ازنظر تئوری، ممکن است هکر بتواند از حق اکثریت که به آن حمله 51٪ گفته می‌شود، استفاده کند. این حمله چگونه اتفاق می‌افتد؟ برای مثال 5 میلیون رایانه در شبکه بیت‌کوین وجود دارد. برای دستیابی به اکثریت در شبکه، یک هکر باید حداقل 2.5 میلیون و یکی از آن رایانه‌ها را کنترل کند. با انجام این کار، یک مهاجم یا گروهی از مهاجمان می‌توانند درروند ثبت معاملات جدید دخالت کنند. آن‌ها می‌توانند معامله‌ای را ارسال کنند و سپس آن را معکوس کنند، به نظر می‌رسد که سکه‌ای را که صرف کرده‌اند هنوز دارند. این‌یکی از مواردی است که می‌تواند توسط هکرها اتفاق بیفتد و موجب می‌شود تا کاربر بجای یک بیت‌کوین دو بیت‌کوین صرف کنند و اما همان یک جنس را تحویل بگیرند.

اجرای چنین حمله‌ای در شبکه بلاکچین در مقیاس بیت‌کوین بسیار دشوار است، زیرا برای دستیابی به کنترل میلیون‌ها رایانه نیاز به یک مهاجم دارد. هنگامی‌که بیت‌کوین برای اولین بار در سال 2009 تأسیس شد و کاربران آن به ده‌ها نفر رسید، دسترسی و هک شبکه با به کنترل گرفتن قدرت محاسباتی شبکه آسان‌تر می‌شد. این ویژگی بلاکچین به‌عنوان یکی از نقاط ضعف ارزهای رمزنگاری‌شده اعلام‌شده است. کاربران بلاکچین فقط می‌توانند قبل از خطر هک شدن و از دست دادن پول، قدرت محاسباتی خود را به یک نقطه امن افزایش دهند.

برنامه کاربردی بلاک چین

ابزارهای توسعه‌دهنده بلاکچین در این حیطه بسیار کاربرد دارند و  بلوک‌های بلاکچین داده‌های معاملات پولی را ذخیره می‌کند. به نظر می‌رسد که بلاکچین درواقع یک روش بسیار قابل‌اعتماد برای ذخیره داده‌ها در مورد انواع دیگر معاملات است. در حقیقت، از فناوری بلاکچین می‌توان برای ذخیره داده‌ها در مورد معاملات املاک، توقف در یک زنجیره تأمین و حتی رأی دادن به نامزد انتخاباتی استفاده کرد. در این مورد می‌توانید اطلاعات کاملی در راهنمای سام اکسچنجر در مورد رأی‌گیری با بلاکچین به دست بیاورید.

شبکه خدمات حرفه‌ای Deloitte به‌تازگی 1000 شرکت را در هفت‌کشور در مورد ادغام بلاکچین در عملیات تجاری خود موردبررسی قرار داده است. نظرسنجی آن‌ها نشان داد که 34٪ از دستگاه‌های بلاک چین در حال حاضر در حال تولید بودند، درحالی‌که 41٪ دیگر انتظار داشتند که ظرف 12 ماه آینده برنامه بلاکچین را مستقر کنند. بعلاوه، نزدیک به 40٪ شرکت‌های موردبررسی گزارش دادند که در سال آینده 5 میلیون دلار یا بیشتر در بلاکچین سرمایه‌گذاری کنند. در اینجا برخی از محبوب‌ترین برنامه‌های کاربردی بلاک چین موردبررسی قرار می‌گیرند.

استفاده از بانک

شايد هيچ صنعتي بيش از بانكداري از مزاياي کاربرد بلاک چین در فعالیت‌های تجاري خود سود نبرد. مؤسسات مالی فقط در ساعات کاری، پنج روز در هفته فعالیت می‌کنند.

این بدان معناست که اگر سعی می‌کنید چک را در روز پنج‌شنبه ساعت دو بعدازظهر واریز کنید، احتمالاً باید تا صبح شنبه منتظر بمانید تا ببینید این پول به‌حساب شما رسیده است یا خیر. حتی اگر انتقال بانکی خود را در ساعات کاری انجام دهید، به دلیل حجم معاملات زیاد که باید بانک‌ها برای تسویه‌حساب انجام دهند، معامله هنوز 1-3 روز طول می‌کشد. از طرف دیگر، بلاکچین در تمام ساعات روز فعالیت دارد و ساعت کاری و غیره ندارد.

با ادغام بلاکچین در بانک‌ها، افراد می‌توانند معاملات خود را در طی 10 دقیقه پردازش کنند که این اساساً مدت‌زمان لازم برای اضافه کردن یک بلوک به بلاکچین، صرف‌نظر از زمان و ساعات کاری در هفته است. باوجود بلاک چین، بانک‌ها همچنین این فرصت را دارند که سریع‌تر و ایمن‌تر بین صندوق‌های مؤسسات مبادله کنند. به‌عنوان‌مثال، در تجارت سهام بهابازار، روند تسویه‌حساب و ترخیص می‌تواند تا سه روز طول بکشد (بیشتر باشد، اگر بانک‌ها در سطح بین‌المللی تجارت کنند)، به این معنی که پول و سهام برای آن زمان یخ‌زده است.

با توجه به‌اندازه مبلغ درگیر شده، حتی در چند روز که پول در حال ترانزیت است می‌تواند هزینه‌های و ریسک‌های قابل‌توجهی را برای بانک‌ها به همراه داشته باشد. سانتاندر؛ یک بانک اروپایی پس‌انداز بالقوه را با استفاده از فناوری بلاکچین 20 میلیارد دلار در سال می‌داند. Capgemini، یک مشاور فرانسوی در این حیطه، تخمین می‌زند که مصرف‌کنندگان می‌توانند سالانه 16 میلیارد دلار هزینه بانکی و بیمه را از طریق برنامه‌های مبتنی بر بلاک‌ چین صرفه‌جویی کنند.
برنامه کاربردی بلاک چین

استفاده در ارزهای دیجیتال

بلاکچین بستر معاملات ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین را تشکیل می‌دهد. همان‌طور که قبلاً بررسی کردیم، ارزهایی مانند دلار آمریکا توسط یک مقام مرکزی، معمولاً یک بانک یا دولت تنظیم و تأیید می‌شود. طبق سیستم مرجع مرکزی، داده و ارز یک کاربر ازنظر فنی موردعلاقه بانک یا دولت خود قرار دارد. اگر بانکی که کاربر از آن استفاده می‌کند از بین برود یا آن‌ها در کشوری با دولت ناپایدار زندگی کنند، ممکن است ارزش پول آن‌ها در معرض خطر باشد. این‌ها نگرانی‌هایی است که بیت‌کوین به دلیل آن‌ها به وجود آمده است.

با پخش عملیات خود در شبکه‌های رایانه‌ای، بلاکچین به بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی اجازه می‌دهد بدون نیاز به یک مقام مرکزی فعالیت کنند. این نه‌تنها ریسک را کاهش می‌دهد بلکه بسیاری از هزینه‌های پردازش و معاملات را نیز از بین می‌برد.

این کشور همچنین به کشورهایی که ارزهای ناپایدار دارند ارز پایدارتری با برنامه‌های بیشتر و شبکه گسترده‌تری از اشخاص و مؤسساتی که می‌توانند با آن‌ها در داخل و خارج از کشور معامله انجام دهند، اعطا می‌کند.

موارد بهداشتی

ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی می‌توانند از بلاکچین استفاده کنند تا سوابق پزشکی بیماران خود را به‌صورت ایمن ذخیره کنند. هنگامی‌که یک پرونده پزشکی ایجاد و امضا می‌شود، می‌توان آن را در زنجیره نوشت که به بیماران اثبات و اطمینان می‌دهد که پرونده قابل‌تغییر نیست. این سوابق مربوط به‌سلامت شخصی می‌توانند با یک کلید خصوصی بر روی بلاک چین رمزگذاری و ذخیره شوند، به‌طوری‌که آن‌ها فقط توسط افراد خاص قابل‌دسترسی هستند و از این طریق از حریم شخصی آن‌ها اطمینان حاصل می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر  در این زمینه خواندن مقاله چگونه مراقبت‌های درمانی به سمت استفاده از بستر فناوری بلاک‌چین حرکت می‌کند؟  را به شما توصیه می کنم.

ثبت دارایی

اگر تاکنون وقت خود را در دفتر ثبت دارایی و اسناد گذرانده باشید، می‌دانید که روند ثبت حقوق مالکیت بسیار طولانی و ناکارآمد است. امروزه، اسناد باید به یک کارمند دولتی در دفتر ثبت‌اسناد تحویل داده شود که در آن به‌صورت دستی در بانک اطلاعات مرکزی و فهرست عمومی شهر واردشده است. این فرایند صرفاً پرهزینه و وقت‌گیر نیست بلکه با خطای انسانی همراه است، جایی که کوچک‌ترین بی‌دقتی باعث می‌شود ردیابی مالکیت املاک سخت‌تر شود. بلاکچین پتانسیل دارد که نیاز به اسکن اسناد و ردیابی پرونده‌های فیزیکی را در یک دفتر ثبت‌اسناد از بین ببرد. 

مزایا و معایب بلاکچین

 در این بخش می خواهیم کمی درباره مزایا و معایب بلاکچین صحبت کنیم باوجود تمام پیچیدگی‌های موجود، پتانسیل بلاکچین به‌عنوان یک‌شکل غیرمتمرکز در نگهداری سوابق تقریباً بدون محدودیت است. از حریم خصوصی بیشتر کاربران و افزایش امنیت تا کاهش هزینه‌های پردازش و خطاهای کمتر، فناوری بلاک چین به‌خوبی می‌تواند برنامه‌های فراتر از موارد ذکرشده را اجرا کند.

مزایا:

_ با از بین بردن دخالت انسان در تأیید صحت معاملات، بهبودیافته است.

_ کاهش هزینه با حذف تأیید شخص ثالث

_ عدم تمرکز، دست‌کاری آن را دشوارتر کرده است

_ معاملات امن، خصوصی و کارآمد هستند

_ فناوری شفاف

معایب:

_ هزینه قابل‌توجهی فناوری به جهت استخراج بیت‌کوین

_ تأیید معاملات کم در هر ثانیه

_ سابقه استفاده در فعالیت‌های غیرقانونی

_ امکان هک شدن

به‌علاوه برای استفاده از هر فناوری نیاز است که با موارد امنیتی و چالش‌های آن آشنایی داشته باشید و بدانید که چگونه می‌توانید بهترین استفاده را از آن ببرید، به همین جهت توصیه می‌کنم راهنمای سام اکسچنجر درباره چالش‌های امنیتی و قانونی بلاکچین را مطالعه نمایید.
سایت بلاکچین چیست؟

سایت بلاکچین چیست؟

برای ثبت‌نام در بلاکچین و همچنین دریافت اطلاعات و جستجوی معاملات بیت‌کوین، کاربران می‌توانند به سایت اصلی آن مراجعه کنند؛ اما به شما پیشنهاد می‌دهیم تا از راهنمایی مشاوران سام اسکنر نیز بهره‌مند شوید تا بیشتر بتوانید با دنیای ارزهای دیجیتال مانند بلاکچین بیشتر آشنا شوید.

بلاکچین بعدی چیست؟

این فناوری اولین بار به‌عنوان یک پروژه تحقیقاتی در سال 1991 پیشنهاد شد و اکنون بلاک چین به‌راحتی در اواخر دهه بیست و یکم در حال اجرا است و بین سرمایه‌گذاران جاافتاده است. بلاکچین در طول دو دهه گذشته سهم نسبتاً خوبی از نظارت عمومی را با استفاده از فناوری خود مشاهده کرده است و مشاغل مختلف در سراسر جهان درباره این‌که این فناوری قادر به انجام چه چیزی است و آینده آن در سال‌های بعدی حدس می‌زنند. باوجود بسیاری از مزایای کاربردی در مورد فناوری بلاکچین که قبلاً مورداستفاده قرارگرفته و مورد کاوش قرارگرفته است، سرانجام در بیست‌وهفت ‌سالگی نامی برای خود رقم‌زده است، در بخش‌هایی فراتر از معاملات بیت‌کوین و سایر رمزنگاری‌ها استفاده می‌شود. به‌عنوان کلمه کلیدی در زبان هر سرمایه‌گذاری در هر کشوری، بلاکچین می‌کوشد تا عملیات تجاری و دولتی را دقیق‌تر، کارآمدتر و مطمئن‌تر انجام دهد.