15 ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین که جالب است بدانید!

15 ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین که جالب است بدانید!

1398/06/30
| 145

«توسعه بلاکچین در طی چند سال گذشته به طرز چشمگیری تکامل‌یافته است. آنچه به‌عنوان ابزاری برای طراحی شبکه پرداخت غیرمتمرکز ایجاد شده، به یک ابررایانه غیرمتمرکز تبدیل شده است که در آن توسعه‌دهندگان از سراسر جهان می‌توانند بیایند و برنامه‌های نرم‌افزاری خود را ایجاد کنند.»
این یک فضای واقعاً مهیج است که امکان زیادی برای توسعه دارد. با این حال، به‌عنوان یک توسعه‌دهنده ممکن است در این فضای گسترده سردرگم شوید؛ بنابراین، سام اکسچنجر در این راهنما 15 ابزار توسعه دهنده بلاکچین که باید جهت سرمایه‌گذاری و فعالیت در این فضا با آن‌ها آشنا شوید به شما معرفی می‌کند.

 

قبل استفاده از 15 ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین

قبل از اینکه به بررسی ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین برسیم، اصول اساسی وجود دارد که باید درباره بلاکچین بدانید. یک بلاکچین، شامل یک سری واحدهای مجزا که هرکدام داده‌هایی را در خود جای‌داده‌اند می‌باشد که توسط یک زنجیره از رایانه‌ها که متعلق به هیچ یک از واحدها نیست اداره می‌شود. هر یک از این بلوک‌ها با استفاده از اصول رمزنگاری (زنجیره) به یکدیگر ایمن و وصل شده‌اند. بیت کوین با استفاده از آن برای بهره‌برداری از سیستم پرداخت غیرمتمرکز، موجب پیشرفت بلاکچین شد اما از آن زمان تاکنون، فناوری بلاکچین بسیار توسعه یافته است. پروژه‌هایی مانند اتریوم به ما نشان داده‌اند که می‌توان از یک بلاکچین عمومی برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرد. با این حال، سازمان‌ها می‌توانند یک سرویس بلاکچین خصوصی مانند Hyperledger ایجاد شده توسط بنیاد Linux را ترجیح دهند؛ بنابراین بهتر است که درباره فناوری بلاکچین و ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین اطلاعات جامعی داشته باشید که در ادامه این راهنما، سام اکسچنجر 15 ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین که برتری دارند را معرفی می‌کند.

 

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 1: Geth

Geth؛ اجرای گره اتریوم به زبان برنامه‌نویسی Go است. به بیان ساده‌تر، ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین Geth یک برنامه است که به‌عنوان گره‌ای از بلاکچین اتریوم عمل می‌کند. با استفاده از گث، یک کاربر می‌تواند موارد زیر را انجام دهد:

_ استخراج توکن های اتر

_ انتقال توکن ها بین آدرس‌ها

_ ایجاد قراردادهای هوشمند و اجرای آن در دستگاه مجازی اتریوم

_ جستجوی تاریخچه بلوک

Geth توسط لینوکس، مک و ویندوز پشتیبانی می‌شود. دو نوع نصب با پشتیبانی، بیناری و اسکریپت وجود دارد. پس از راه‌اندازی Geth، می‌توانید به سیستم متصل شوید:

_ بلاکچین موجود آنلاین

_ بسته به تنظیمات ارائه شده، بلاکچین خود را ایجاد کنید اما اگر موارد پیش‌فرض را تعیین نکنید، Geth به‌طور خودکار به شبکه اتریوم متصل می‌شود. Geth همچنین به‌عنوان یک کنسول برای وارد کردن دستورات خاص و اجرای توابع خاص عمل می‌کند. اگر یک نکته را در نظر داشته باشید، در هنگام اجرای Geth، به‌طور خودکار کل بلاکچین اتریوم را بارگیری می‌کند که می‌تواند مدت‌زمان طولانی طول بکشد. استفاده از یک هارد اکسترنال می‌تواند برای ذخیره داده‌ها به شما کمک کند.
قبل استفاده از 15 ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 2: Mist

اکنون قبل از شروع استفاده از اتریوم، باید مکانی داشته باشید که بتوانید توکن اتری خود را ذخیره کرده و قراردادهای هوشمند خود را اجرا کنید. ابزار توسعه دهنده بلاکچین Mist کیف پول رسمی اتریوم است که توسط افراد مسئول خود اتریوم ساخته شده است. در حالی که استفاده از Mist، به‌خصوص برای استقرار قراردادهای هوشمند، کاربردی است، اما باید یک نکته را در خاطر داشته باشید. این یک کیف پول با گره کامل است، به این معنی که شما مجبور به بارگیری کل بلاکچین اتریوم، یعنی> 1TB هستید. Mist برای ویندوز (32 و 64 بیتی)، مک و لینوکس (32 و 64 بیتی) در دسترس است. بعد از اتمام نصب Mist، باید چند روز منتظر بمانید تا این نرم‌افزار با بلاکچین اتریوم به‌روز شود... پس از همگام‌سازی کامل گره، به شما امکان می‌دهد که روی blockchain test یا بلاکچین اصلی کار کنید. اگر می‌خواهید بلاکچین اتریوم را آزمایش کنید، توصیه می‌کنیم از blockchain test استفاده کنید. در این حین از شما در خواست می‌شود رمز عبور را انتخاب کنید.

چند موردی که باید آن‌ها را در خاطر داشته باشید:

_ در مرحله اول، پس از راه‌اندازی و تنظیم سیستم، دیگر هرگز نمی‌توانید رمز عبور خود را تغییر دهید؛ بنابراین باید یک رمز عبور بسیار قوی انتخاب کنید و هرگز نباید رمز عبور خود را فراموش کنید.

_ ثانیاً، هر بار که می‌خواهید اتر را ارسال کنید، باید رمز عبور خود را به‌عنوان تأیید نهایی وارد کنید.

 

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 3: solc

 Soladity یک زبان هدفمند و باریک تایپ شده و بسیار شبیه به ECMAScript (JavaScript) است که برای ایجاد قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم استفاده می‌شود. با این حال، چیزی برای تبدیل اسکریپت به فرمی لازم است که توسط دستگاه مجازی اتریوم به‌راحتی قابل خواندن باشد. اینجاست که ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین "solc" کاربرد خواهد داشت. دو مورد فرمت کامپایلر solc وجود دارد:

مورد اول solc که با استفاده از C ++ کدگذاری شده است.

مورد دوم solc-js که از جاوا اسکریپت استفاده می‌کند. اگرچه از نظر فنی، آنها نتایج متفاوتی را ارائه می‌دهند و همچنین فرمت کامپایلر اول کمی سریع‌تر عمل می‌کند.

 

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 4: ریمیکس

Remix یک ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین عالی است که ما برای قراردادهای کوچک از آن استفاده می‌کنیم. اگر به دنبال یادگیری Soladity هستید، این بهترین راه برای یادگیری آن است. به وب‌سایت آن‌ها سر بزنید و در صفحه بازشده، صفحه‌ای را در سمت چپ مشاهده می‌کنید که به شما امکان می‌دهد کد بنویسید. سمت راست به شما امکان می‌دهد تا کد خود را روی بلاکچین مستقر کنید و به شما امکان می‌دهد تا با عملکردهایی که نوشته‌اید در تعامل باشید. ریمیکس که در Javascript نوشته شده است، از هر دو کاربرد در مرورگر یا به‌صورت محلی پشتیبانی می‌کند. همچنین ریمیکس از آزمایش، اشکال‌زدایی و به‌کارگیری قراردادهای هوشمند و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند. آنالیزر کد Remix اطمینان حاصل می‌کند که توسعه‌دهندگان بهترین کد خود را می‌نویسند. ریمیکس از طریق Metamask به بلاکچین اتریوم متصل می‌شود.

 

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 5: Blockchain Testnet

هنگام نوشتن برنامه‌هایی برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) موارد خاصی وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیرید:

_ در مرحله اول، شما باید هزینه راه‌اندازی و استفاده از گاز را بپردازید. هزینه‌های مصرف سوخت در اتریوم مسئله بزرگی است؛ بنابراین آیا واقعاً می‌خواهید مبلغ زیادی را برای پروژه‌ای بپردازید که هنوز آزمایش نکرده‌اید؟

_ ثانیاً، یک برنامه آزمایش نشده ممکن است اشکالی در کد آن داشته باشد که ممکن است باعث ایجاد خرابکاری در بلاکچین اتریوم شود. بعلاوه به یاد داشته باشید که بلاکچین اتریوم تغییرناپذیر است، بنابراین هر اتفاقی برای آن می‌افتد دائمی است و نمیتوان آن را تغییر داد. به همین دلیل ممکن است بخواهید قبل از استفاده از شبکه اصلی برای استقرار آن‌ها، از dapp در یک آزمایشگاه استفاده کنید.
شبکه آزمایشی بلاکچین

شبکه آزمایشی بلاکچین

بلاکچین Testnet نسخه‌های کپی از بلاکچین اتریوم هستند که تقریباً از هر نظر با شبکه اصلی یکسان هستند، به‌جز این واقعیت که اتر آن‌ها بی‌ارزش است (و البته نرم‌افزاری که در این تست‌ها مستقر شده است نیز با شبکه اصلی تفاوت دارد).

سه نوع شبکه آزمایشی وجود دارد:

_ شبکه آزمایشی عمومی

_ شبکه آزمایشی خصوصی

GanacheCLI _ (یا Testrpc)

 

شبکه آزمایشی عمومی

شبکه عمومی به‌صورت رایگان در دسترس همه افراد متصل به اینترنت قرار  می‌گیرد. هر کس می‌تواند با استفاده از رابط‌های کیف پول مانند MyEtherWallet یا MetaMask به آن‌ها وصل شود. شبکه‌های آزمایشی عمومی موجود شامل روپستن، رینکبی و کووان است.

 

شبکه آزمایش خصوصی

به‌جای بلاکچین عمومی، شما همچنین می‌توانید از بلاکچین شخصی خود یعنی شبکه آزمایشی خصوصی استفاده کنید؛ بنابراین، چگونه دقیقاً این بلاکچین شخصی را می‌سازید؟ یک پرونده که توسط شما تولید می‌شود، از ابزاری دقیقاً مانند Geth استفاده می‌کند که یک زنجیره جدید برای شما ایجاد می‌کند. سپس این زنجیره از طریق ابزارهایی مانند Mist، MetaMask، MyEtherWallet و غیره مورد بازرسی و تعامل قرار می‌گیرد.
 

چه کسی از شبکه آزمایشی خصوصی استفاده می‌کند؟

تیم‌های بلاکچین که در حال کار روی پروژه‌های حساس هستند و نیاز به شبیه‌سازی تائید معادن و معامله دارند، بدون اینکه خود را در معرض خطرات حملات و هک قرار دهند، می‌توانند از این شبکه‌ها استفاده کنند. این شبکه‌های خصوصی رایگان هستند.

 تنها هزینه‌های موردنیاز به شرح زیر است:

_ بخش کوچکی از قدرت پردازنده

_ فضای دیسک در رایانه توسعه‌دهنده

 همچنین، هنگامی‌که یک شبکه خصوصی به‌اندازه کافی رشد کرد، توسعه‌دهندگان می‌توانند شبکه را به‌صورت آنلاین در معرض دید عموم قرار دهند.

 

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 6: GanacheCLI

GanacheCLI (Testrpc)، یک بسته NodeJS، یک شبیه‌ساز سریع و بلاکچین قابل تنظیم است. این شبکه اتریوم را بر روی یک کامپیوتر واحد شبیه‌سازی کرده و به شما امکان می‌دهد بدون هیچ زحمتی در اجرای یک گره اتریوم واقعی با بلاکچین ارتباط برقرار کنید.

 برخی از کارهایی که می‌توانید در GanacheCLI انجام دهید عبارت‌اند از:

_ استخراج سریع معاملات

_ هزینه رایگان معامله

_ تمام حساب‌های موجود در شبکه با مقدار معینی اتر قابل بازیافت، تنظیم مجدد هستند

_ قیمت گاز و سرعت استخراج معادن را می‌توانید همان‌طور که می‌خواهید تغییر دهید

_ رابط کاربری گرافیکی بسیار آسان و کاربردی که به شما امکان می‌دهد مرور کلی از وقایع مربوط شبکه آزمایشی خود داشته باشید.
ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 1

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 7: API Coinbase

Coinbase؛ یک صرافی مبادله فیات به ارز دیجیتال مبتنی بر سان‌فرانسیسکو است. در طی 3-4 سال گذشته، این صرافی به یکی از پرکاربردترین صرافی دنیا تبدیل‌شده است. ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین API Coinbase به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های جدید بیت کوین بسازند و بیت کوین را با برنامه‌های قبلی موجود ادغام کنند. این سیستم طیف گسترده‌ای از قابلیت‌ها را از جمع‌آوری داده‌های فقط خواندنی تا ساختن داده‌های جدید امکان‌پذیر می‌کند.

همچنین، API های Coinbase سیستمی را برای ایجاد کیف پول و آدرس بیت کوین، خرید، فروش، ارسال و دریافت بیت کوین در سراسر جهان فراهم می‌کند و آن‌ها چندین کتابخانه مشتری و SDK های تلفن همراه ارائه می‌دهند که برای یک توسعه‌دهنده کاملاً مفید است.

در کنار همه این‌ها، Coinbase یک API ساده و قدرتمند را برای ادغام پرداخت بیت کوین، بیت کوین کش، لایت کوین و اتریوم برای تجارت یا برنامه شما فراهم می‌کند.
 

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 8: EtherScriptter

برنامه‌نویسی اتر برای توسعه‌دهندگان تازه‌کار می‌تواند یک کار بسیار چالش‌برانگیز باشد. EtherScriptter یک رابط کاربری بسیار سرگرم‌کننده را ارائه می‌دهد که می‌توان از آن برای شروع کدگذاری قراردادهای اساسی استفاده کرد. این سیستم رابط کاربری ساده‌ای دارد که در آن شما باید قطعات پازل را به هم متصل کنید تا قرارداد شما ایجاد شود. در موارد خاص، فقط با زبان برنامه‌نویسی Serpent قابل‌استفاده است.

 

 

ابزار شماره 9: BaaS

 Blockchain as service (BaaS)؛ اصطلاحی است که اخیراً بسیار زیاد شنیده می‌شود. BaaS درواقع پیشنهادی است که به کاربران خود امکان ایجاد راه‌حل‌های مبتنی بر ابر، میزبانی و استفاده از برنامه‌های بلاکچین و قراردادهای هوشمند و کارکردهای خود بر روی بلاکچین را می‌دهد، درحالی‌که ارائه‌دهنده خدمات مبتنی بر ابر همه وظایف و فعالیت‌های لازم را برای حفظ سرعت عملیات زیرساخت‌ها مدیریت می‌کند. رابط کاربری این سرویس جهت استفاده از بلاکچین بسیار ساده است. این سرویس برای اشخاص یا شرکت‌هایی که مدت‌هاست خواستار استفاده از فناوری بلاکچین بودند، اما پیچیدگی‌های فنی و کارایی عملیاتی مانع آن‌ها شده بود، بسیار مفید است. بسیاری از شرکت‌های نوپا و بزرگ شروع به ارائه خدمات BaaS کرده‌اند.

مایکروسافت Azure را برای ارائه این خدمات ایجاد کرده است. این یک ابزار مفید برای توسعه‌دهندگان برای ساخت dapp در یک محیط امن و ارزان‌تر است که از چندین زنجیره ازجمله MultiChain، ٍ Eris، Storj و Augur پشتیبانی می‌کند. کاربر برای ارائه و حفظ زیرساخت‌های blockchain به ارائه‌دهنده خدمات BaaS هزینه‌های لازم را می‌پردازد. ارائه‌دهنده اساساً امر پشتیبانی از مشتری و مشاغل آن‌ها را به عهده دارد.

 

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 10: Metamask

Metamask؛ نرم‌افزاری را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که تنها امکان سرویس‌دهی به اتر و سایر دارایی‌های ERC-20 را ارائه نمی‌دهد بلکه به آن‌ها امکان تعامل با Dapps اتریوم را می‌دهد و بهترین ویژگی آن این است که آن‌ها می‌توانند این کار را در مرورگر خود انجام دهند. ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین Metamask را می‌توان به‌راحتی به‌عنوان افزونه Google Chrome یا افزونه Firefox نصب کرد. انجام تنظیمات آن نسبتاً آسان است. پس از نصب برنامه، یک کیف پول اتریوم در مرورگرتان ساخته‌شده است که می‌تواند تمام توکن های ERC-20 را نیز ذخیره کند. جالب اینجاست که برای توسعه‌دهندگان، Metamask می‌تواند با شبکه‌های آزمایشی مختلف اتریوم ارتباط برقرار کند، بنابراین می‌تواند یک ابزار واقعاً مفید باشد.
پیشرفت بلاکچین

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 11: Ethers.js

 Ethers.js؛ یک کتابخانه است که توسط ethers.io ساخته شده است و مورداستفاده قرار می‌گیرد. این ابزار طراحی‌شده است تا نوشتن کیف پول های مبتنی بر JavaScript در سمت مشتری، آسان‌تر باشد و همیشه کلید خصوصی در دستگاه مالک نگه‌داشته شود. ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین Ethers.js جایگزینی برای web3 است که به نظر می‌رسد رایج‌ترین کتابخانه برای برنامه‌های اتریوم است.

 

 ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 12: Tierion

Tierion با ارائه ابزارهای توسعه‌دهنده و API برای اضافه کردن داده به دفترچه توزیع‌شده، می‌تواند یک بانک اطلاعاتی قابل تأیید از هر داده یا فرآیند موجود در بلاکچین را ایجاد کند. Tierior همچنین یک استاندارد باز به نام ChainPoint برای ضبط داده‌ها و تولید رسیدهایی تهیه کرده است که شامل تمام اطلاعات موردنیاز برای تأیید داده‌ها بدون اتکا به هیچ واسطه‌ای است. با توجه به آن‌ها، ما آینده‌ای را می‌بینیم که از بلاکچین برای تأیید همه‌چیز، از پرونده پزشکی گرفته تا خرید آنلاین استفاده می‌شود.

پروتکل اثبات Chainpoint در قلب زیرساخت‌های فناوری Tierion قرار دارد. هر زمان که کاربر چیزی را در فروشگاه داده Tierion اضافه کند، پروتکل اجرا می‌شود. Chainpoint همچنین به دلیل معماری بسیار مقیاس‌پذیر این قابلیت را دارد که میلیون‌ها اثبات معامله در ثانیه ایجاد کند.

 

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 13: Embark

Embark یک چارچوب توسعه‌دهنده برای dap های اتریوم است، بنابراین این بدان معنی است که به شما امکان می‌دهد dapp ها را به‌راحتی توسعه داده و مستقر کنید. Embark شما را قادر می‌سازد قراردادهای هوشمند جدیدی ایجاد کنید و آن‌ها را با کد JS در دسترس قرار دهید. همچنین، تغییرات را تماشا می‌کند و در صورت به‌روزرسانی قرارداد، Embark به‌طور خودکار قراردادها مربوط به آن را تغییر می‌دهد.

آن‌ها از توسعه قراردادها با Javascript پشتیبانی می‌کنند و به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهند كه قراردادهای خود را بر روی بلاکچین های مختلف مانند شبکه آزمایشی عمومی، شبکه خصوصی و شبکه آنلاین مدیریت كنند. به‌منظور تعامل با پلتفرم Embark، می‌توانید از زبان سنتی توسعه وب مانند Angular، React، Meteor و غیره استفاده کنید.

 

ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین شماره 14: ترافل

Truffle همانند Embark، چارچوبی عالی برای اتریوم است که یک محیط توسعه را برای پیشرفت اتریوم فراهم می‌کند. این برنامه همچنین شامل پشتیبانی از کتابخانه‌ای است که برنامه‌های پیچیده اتریوم را پیوند می‌دهد و روندی را برای کدگذاری قراردادهای جدید که بسیار ساده‌تر است فراهم می‌کند. در ادامه برخی از ویژگی‌های Truffle عبارت‌اند از:

_ تنظیم قرارداد هوشمند

_ تست خودکار قرارداد با Mocha و Chai

_ مدیریت شبکه برای استقرار در بسیاری از شبکه‌های عمومی و خصوصی

_ کنسول تعامل برای ارتباط مستقیم

_ بازسازی فوری دارایی‌ها در طول توسعه برنامه

_ اجرای اسکریپت خارجی که اسکریپت‌ها را در محیط Truffle اجرا می‌کند.
سرویس بلاکچین

ابزار توسعه‌دهنده بلاک چین شماره 15: MyEtherWallet

بدون شک، امن‌ترین راه برای ذخیره هرگونه رمزنگاری استفاده از کیف پول کاغذی است. در سفر خود به‌عنوان توسعه‌دهنده، مواقعی وجود خواهد داشت که ممکن است بخواهید بخش قابل‌توجهی از درآمد رمزنگاری خود را به روشی مطمئن پس‌انداز کنید. دو نوع کیف پول وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

_ کیف پول گرم: کیف پول‌های گرم اغلب هزینه کمتری دارند و یا رایگان هستند، این کیف پول به اینترنت متصل است، اما در برابر هک آسیب‌پذیر است.

_ کیف پول سرد: رمزنگاری شما به‌صورت آفلاین ذخیره می‌شود؛ بنابراین اگرچه شاید هزینه بالایی داشته باشد، اما از آسیب هکرها در امان است. کیف پول کاغذی نوعی از کیف پول سرد است که به‌طورکلی مطمئن‌ترین راه برای ذخیره ارز دیجیتال شما است. در این کیف پول کلیدهای عمومی و خصوصی شما در یک‌تکه کاغذ ثبت می‌شود که آن را باید در یک مکان امن نگه‌دارید.

 این کلیدها به‌صورت کدهای QR چاپ می‌شوند که می‌توانید در آینده برای تمام معاملات خود اسکن کنید. دلیل بی‌خطر بودن این نوع کیف پول این است که کنترل کاملی را به شما می‌دهد. با استفاده از این کیف پول نیازی به نگرانی درباره بهزیستی یک قطعه سخت‌افزاری و همچنین نگرانی در مورد هکرها یا هر قطعه بدافزار ندارید. شما فقط باید از یک کاغذ مراقبت کنید.
نتیجه‌گیری ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین

نتیجه‌گیری ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین

ابزارهایی که معرفی شد باید در سفر شما به‌عنوان یک توسعه‌دهنده به‌طور بی‌نظیری به شما کمک کنند. تقریباً در هر مرحله‌ای یک ابزار توسعه‌دهنده بلاکچین به کمک شما خواهند آمد و کار شما را آسان می‌کند.