انفجار بزرگ حباب بیت کوین

انفجار بزرگ حباب بیت کوین

1398/06/24
| 155

«از اولین روزهای بیت کوین، افراد شکاک همیشه پرسیده‌اند که آیا بیت کوین حباب است؟ آیا این فقط یک روند تورم و بیش از حد غلیظ است؟ مفهوم «حباب بیت کوین» سالهاست که توجه مردم را به خود جلب می‌کند. تماس‌ها و ادعاهای زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه حباب بیت کوین در مناسبت‌های مختلف پشت سر هم اتفاق می‌افتد، اما ارز دیجیتال هنوز زنده و سودآور است.»
 

در این آموزش، گروه سام اکسچنجر سعی می‌کند رازهای حباب بیت کوین را کشف کند. ما در ادامه این مقاله به سؤالاتی همچون حباب بیت کوین چیست، چرا مردم در مورد آن صحبت می‌کنند، چگونه توصیف می‌شود و ... پاسخ می‌دهیم. ما در مورد استثناء و مخالفان و استدلال‌هایی که اغلب هنگام صحبت در مورد حباب بیت کوین مطرح می‌شود صحبت خواهیم کرد.

و پس از آن ما سعی خواهیم کرد به سؤال همیشگی اکثر شما پاسخ دهیم، آیا بیت کوین حباب است؟ و اگر این‌طور باشد، چه موقع حباب بیت کوین ترکیده می‌شود؟
حباب بیت کوین

آیا بیت کوین حباب است؟

اما در واقع عبارت حباب بیت کوین به چه معنی است؟ از نظر مالی، حباب وضعیتی است که دارایی برای زمان طولانی بدون استفاده می‌ماند، سپس منفجر می‌شود و قیمت آن به‌سرعت و طی یک روند صعودی بالا می‌رود. روند صعودی که به آن اشاره شد، هنگامی اتفاق می‌افتد که قیمت یک دارایی به‌سرعت بالا می‌رود.

با این حال، سقوط قیمت باید بسیار خاص باشد و به‌طور خاص منظورمان دائمی است. اگر دارایی (در این مورد، بیت کوین) موفق به افزایش قیمت دوباره شود، این یک حباب صعودی است.

اگر شما یک متخصص بیت کوین هستید که از زمان آغاز به کار این ارز را دنبال می‌کنید، ممکن است بتوانید یک یا دو مورد را درباره آینده آن بگویید. با این حال، وقتی صحبت از ارزهای دیجیتال می‌شود، یک ویژگی بسیار مهم دارند، آن‌ها کاملاً غیرقابل پیش‌بینی و بسیار بی‌ثبات هستند. شما ممکن است بیت کوین را به‌طور روزانه از دقیقه‌ای که منتشر شد دنبال کنید و هنوز هم کاملاً مطابق با پیش‌بینی‌های شما نباشد. چیزهای غیرقابل‌پیش‌بینی بسیاری وجود دارد که می‌تواند در تغییر قیمت سکه اتفاق بیفتد که به‌روز نگه‌داشتن آن تقریباً غیرممکن می‌شود. اکنون به شما نشان خواهیم داد که چرا مردم اعتقاد دارند که حباب بیت کوین ترکیده است.

حباب بیت کوین

مردم تمایل دارند حباب‌های مالی را از جهات مختلف تعریف کنند. برای ساده‌تر شدن موضوع، من آن را به سه بخش اصلی تقسیم می‌کنم. در همان ابتدا، قیمت یک دارایی بسیار پایین است و قابل‌توجه نیست. کمی نوسان دارد، اما بیشتر اوقات در حد ثابت است. اینجاست که مردم توجه زیادی به این دارایی نمی‌کنند، هنوز در هیچ موقعیت یا رویدادی قابل‌توجهی شرکت نکرده‌اند.

در یک مقطع خاص، دارایی شروع به جذب و افزایش قیمت می‌کند. چیزی که این رشد را از سایر روش‌های طبیعی دارایی متمایز می‌کند، شدت رشد قیمت آن است. قیمت با شدت و سرعت افزایش می‌یابد. این اتفاق می‌افتد، زیرا در حالی که مردم می‌بینند که دارایی در حال ر‌شد است، آن‌ها همچنین می‌خواهند در آن سرمایه‌گذاری کرده و سود کسب کنند. هرچه تعداد افراد بیشتری در گروه شروع به کار کنند، سریع‌تر قیمت آن افزایش می‌یابد، دقیقاً مانند حباب.

مرحله سوم و نهایی شکست است، دقیقاً همان‌طور که قیمت بدون هیچ دلیل مشخصی افزایش یافت و به همین ترتیب هم سقوط می‌کند. اینجاست که مردم با ترس از اینکه قیمت حتی بیشتر سقوط کند و پولشان را از دست بدهند، فروش همه دارایی‌های خود را با وحشت شروع می‌کنند. این به یک چرخه بی‌پایان تبدیل می‌شود تا زمانی که قیمت دارایی کاملاً سقوط کند یا به‌عبارت‌دیگر حباب بیت کوین بشکند. با توجه به دانش فوق در ذهنتان، آیا حباب بیت کوین صحت دارد؟ بیایید برخی از استدلال‌های رایج موافق و مخالف را برای گرفتن جواب صحیح تجزیه‌وتحلیل کنیم. افرادی که به این سؤال پاسخ مثبت می‌دهند آیا بیت کوین حباب است؟ چند دلیل بزرگ برای پشتیبانی این ادعا دارند.

اول از همه، آن‌ها می‌گویند که بیت کوین به‌سادگی ملموس نیست. این یک ارز غیرمتمرکز است و به این معنی که هیچ‌کس دولت آن را پس نمی‌گیرد. ارزهای فیات از ثبات خاصی برخوردار هستند زیرا بانک‌ها و دولت‌های عظیمی از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. علاوه بر این، می‌توانید مالیات خود را با ارزهای فیات پرداخت کرده و از آن‌ها برای سایر موارد رسمی استفاده کنید.

 وقتی صحبت از بیت کوین (و بیشتر ارزهای رمزنگاری شده دیگر) می‌شود، این‌گونه نیست. دولت‌های مختلف تمایل دارند که بیت کوین را از جهات بسیار مختلفی تحریم کنند و به این دلیل که مالک مشخصی ندارند و هیچ‌کس یا سازمانی رمزگذاری اعتبار موردنظر را کنترل نمی‌کند.

استدلال بزرگ دیگر این است که بیت کوین به‌سادگی رشد کرده بود و خیلی فراتر از اندازه تورم داشت. این پدیده نوظهوری در نوع خود بود، تعداد کمی از مردم آن را خریدند تا از آن استفاده کنند، در مقایسه با تعداد افرادی که می‌خواستند آن را ارزان بخرند و فروش بالایی داشته باشند تا به سود برسند.

از آنجایی که این ارز دیجیتال از حمایت کافی برخوردار نبود که حامی مراقبت از صحت و قیمت آن باشند، قیمت توسط کسانی که به دنبال راه‌های سودآوری سریع بودند و به‌سرعت بالا رفت. به دلیل عدم ثبات و حباب بیت کوین، دولت‌ها در سراسر جهان تصمیم گرفته‌اند استفاده از آن را تحریم کنند و ممنوعیت ارز دیجیتال را اعمال کنند. این یکی از اصلی‌ترین عواملی بود که باعث سقوط شدید قیمت بیت کوین شد.

احتمالاً یکی از قوی‌ترین استدلال‌هایی که ادعا می‌کند حباب بیت کوین صحت دارد این است که خیلی ساده و بی‌پرده است و خوب ... قدیمی است. اکنون، ارزهای دیجیتال مانند Litecoin، IOTA و Ethereum تقریباً از هر جنبه ممکن موفق به پیشی گرفتن از بیت کوین شده‌اند. Litecoin چهار برابر سریع‌تر از بیت کوین است، IOTA از نظر فنی برتر بوده و اتریوم یک شبکه واقعی است که در ساخت و ایجاد ارزهای دیجیتال دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر روز می‌بینیم ارزهای جدید و به‌شدت بهبودیافته وارد بازار می‌شوند، اما بیت کوین به‌عنوان ارز دیجیتال در جریان اصلی بود تا زمانی که مردم شروع به تحقق نقاط ضعف سکه کنند و این شهرت چه مدت می‌تواند ادامه یابد؟

در برابر حتی اگر پرسیدن سؤال آیا بیت کوین حباب است؟ در جوامع مختلف ارز دیجیتال در سراسر جهان رایج شده است، بسیاری از افراد وجود دارند که هنوز هم به ارز دیجیتال اعتقاد دارند و ادعا می‌کنند که این‌ها حباب هستند. بگذارید استدلال‌های اصلی را که مردم هنگام پاسخ نه دادن به سؤال آیا بیت کوین حباب است بررسی و تحلیل کنیم.

اول از همه، حتی اگر قیمت بیت کوین به‌شدت نوسان داشته باشد، به این معنی نیست که ارزش ثابتی نداشته است. همان‌طور که در قسمت قبل ذکر کردم، مردم به دلایل مختلف تمایل به سرمایه‌گذاری بیت کوین دارند. سکه به یک نمونه درواقع در دنیای واقعی ارز تبدیل‌شده است که نیازی به صلاحیت متمرکز و حکمرانی ندارد، ارزش آن توسط افرادی که از آن استفاده می‌کنند دیکته شده است. این به‌نوبه خود، دلایلی را برای این‌که حباب بیت کوین صحت ندارد، ارائه می‌دهد.

درحالی‌که برخی از سرمایه‌گذاران ابراز نگرانی می‌کنند که بیت کوین سقوط کرده و حباب بیت کوین شکسته است، برخی دیگر مشکلی برای سرمایه‌گذاری در چیزی که بی‌ثبات قلمداد می‌شود، ندارند. بسیاری از مردم بیت کوین را به‌عنوان یک دروازه مالی می‌بینند، چند بار در اینترنت با مقایسه‌های مختلفی در رابطه با بیت کوین روبرو شده‌اید؟

برخی از سرمایه‌گذاران عمدتاً پول را تنها در بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کنند، زیرا قیمت آن بی‌ثبات است. آن‌ها امیدوارند و انتظار دارند که قیمت سکه در آینده نزدیک (بسیار دور) افزایش یابد. به همین دلیل استدلال عدم ثبات بیت کوین دلیل موجهی برای اینکه حباب بیت کوین صحت دارد نیست.
آیا بیت کوین حباب است؟

علاوه بر این، وقتی در مورد اینکه چرا حباب بیت کوین صحت ندارد، صحبت می‌کنیم، لازم به ذکر است که این سکه احتمالاً چهار یا پنج حباب پشت سر هم داشته است.

در حقیقت این‌گونه گفته می‌شود که این سکه بزرگ‌ترین سقوط را داشته است، اما اکنون شروع به ثبات قیمت کرده است. بسیاری از هواداران بیت کوین معتقدند که اگرچه آخرین سقوط آن چشمگیرتر بود، اما هنوز هم همان‌گونه است و سقوط دیگری پس از دیگری.

بنابراین، اکنون که ما در مورد استدلال موافق و مخالف صحبت کردیم که چرا حباب بیت کوین صحیح است و چرا حباب بیت کوین صحت ندارد، نتیجه‌گیری واقعی چیست؟ و کدام نظر صحیح است؟ بدیهی است که بیت کوین با تعریف‌های مختلفی از این اصطلاح، تغییر دهنده بازی بوده است.

در طول سال ها، بیت کوین فراز و نشیب‌هایی را پشت سر گذاشته است. هر بار که مردم در سقوط قیمت سکه عجله داشتند که چیزهای مختلفی را پیش‌بینی کنند و از صعود عمده قیمت از تنها چند ساعت تا سقوط مطلق آن عبارت حباب بیت کوین می‌زند.

یک مورد تقریباً مسلم به نظر می‌رسد، اگر حباب بیت کوین باشد هنوز ترکیده نشده است. قیمت سکه از سقوط متوقف شده است و اکنون به آرامی اما مطمئناً دوباره بالا می‌رود. رویدادهای مختلف جهانی، نوسانات قیمت بیت کوین را دیکته می‌کند. در حالی که برخی دولت‌ها ارزهای دیجیتال را ممنوع می‌کنند و برخی دیگر آن‌ها را قبول می‌کنند. هر روز تعداد بی‌شماری از اخبار پیرامون رویدادهای مختلف مربوط به ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد. برخی از این گزارش‌ها مثبت می‌باشند و برخی دیگر منفی هستند. البته آنچه مسلم است این است که همه این وقایع بر قیمت و حباب بیت کوین تأثیر می‌گذارند و درحالی‌که سکه کاربرد واقعی دارد و مردم از آن استفاده می‌کنند.

رکود و افزایش و کاهش ناگهانی و غافلگیرکننده بازار مالی می‌تواند چشم‌انداز بینندگان را گیج کند. سرانجام این بازی احساسی گذرا از یک سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذار دیگری است. اگر یکی بیت کوین را بفروشد، دیگری می‌خرد. زمانی که یکی بفروشد و هیچ‌کس مایل به خرید نباشد، قیمت آن سقوط می‌کند و حباب بیت کوین می‌ترکد. این کار با چند سرمایه‌گذار شروع می‌شود که دارایی‌ها را به سطح بالا می‌رسانند و سپس خود را کنار می‌کشند و به‌موقع قبل از سقوط بازار آن‌ها را باقیمت بالا به فروش می‌رسانند و سود مناسبی کسب می‌کنند. سایر سرمایه‌گذاران به دلیل وحشت از اقدام فروش صرفه‌جویی کرده و قیمت سریع‌تر شروع به نزول می‌کند. این فشار فروش بیشتری را به خود جلب می‌کند و منجر به شکاف می‌شود.
 

بازار بیت کوین

آنچه سال 2018 به بازار بیت کوین آورد، فروشندگان زیادی در برابر خریداران محدود بود. در سال 2017 برعکس بود، خریداران بیشتر در برابر تعداد کمتری فروشندگان. عملکرد متنوع هر دو سال مالی به ترتیب نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در حال خرید بیت کوین با حدس و گمان به دنبال به دست آوردن دارایی‌های دیجیتالی دیگری بودند که در زمان کمتری بازده بالاتری نیز می‌دادند.

ICO ها، همان‌طور که گفته می‌شود پدیده‌ای در سال 2017 بود. پروژه‌های بلاکچین با قابلیت اتریوم که ادعا می‌شود اپل یا مایکروسافت بعدی است، پس از فروش دارایی‌های دیجیتال ثبت نشده و غیرقابل تنظیم خود برای ارزهای برتر مانند بیت کوین، وجوهی را جمع‌آوری کردند؛ بنابراین، سفارشات خرید جمع‌آوری شدند و ارزش بیت کوین را به بالاترین زمان خود یعنی 20،000 دلار رساندند.

سال 2018 زمان عرضه و تحویل بود، اما هیچ ICO برای این نمایش حضور پیدا نکرد. براساس یک مقاله پژوهشی که توسط دانشکده مدیریت کارول در کالج بوستون منتشر شده است، تقریباً نیمی از پروژه‌های بلاکچین ظرف چهار ماه از معرفی آن‌ها ناکام بودند.

بزرگ‌ترین پیشگویی این است که این پروژه‌های بلاکچین مقدار زیادی از توکن های بیت کوین را با خود داشتند؛ بنابراین، آن‌ها احتمالاً می‌توانند برای فرار از فیات، ذخایر بیت کوین خود را کنار بگذارند یا هزینه‌های عملیاتی خود را بپردازند. ازاین‌رو، حباب بیت کوین ترکید.

بنیان‌گذار گروه ارزهای دیجیتال، باری سیلبرت طی مصاحبه‌ای با CNBC از این تئوری پشتیبانی کرد. مایک نووا گراتز؛ رئیس Galaxy Digital Holdings نیز به بلومبرگ گفت كه بازار ICO پس از افزایش زیاد نرخ بسیار مرده است و بیت کوین از رده خارج می‌شود.
حقیقت بیت کوین

 

راه طولانی بهبود بیت کوین

ترکیدن حباب بیت کوین لزوماً به معنای از بین رفتن دارایی زیربنایی نیست. صنعت مالی مملو از نمونه‌هایی است که در آن معیارهای سنتی ارزش افزوده بازارها را تعیین کرده و به دنبال آن یک اصلاح نزولی بلندمدت صورت گرفته است.

بازار کریپتو پس از ناکامی میلیون‌ها دلار در سرمایه‌گذاری‌های نو پا، به‌طور مشابه سقوط کرده است. همان‌طور که بسیاری معتقدند، بیت کوین بازمانده سقوط بازار است و تصور می‌شود که حباب بیت کوین اگر وجود داشته باشد، می‌ترکد و دوباره قیمت‌ها به حالت عادی خود بازمی‌گردند و بازار آن رونق خواهد گرفت.
ترکیدن حباب بیت کوین

نتیجه‌گیری حباب بیت کوین

اگر از افراد مختلف سؤال می‌کنید آیا حباب بیت کوین صحت دارد؟ احتمالاً دائماً پاسخ‌های متفاوتی می‌گیرید. برخی از مردم به شما اطمینان می‌دهند که بیت کوین حتی شبیه به چیزی مانند حباب مالی نیست، درحالی‌که برخی دیگر سوگند می‌خورند که ترکیدن حباب بیت کوین از مدت‌ها قبل اتفاق افتاده است.

اگر سکه رمز پایه موردنظر حباب است، اما هنوز زنده است. پس حباب بیت کوین چه موقع ترکیده خواهد شد؟ خوب، جواب بسیار ساده است و به‌محض اینکه استفاده از آن برای عموم مردم متوقف شود.

یک قاعده طلایی در جهان رمزنگاری وجود دارد که می‌گوید تا زمانی که یک ارز کاربرد واقعی داشته باشد، زنده و رونق خواهد گرفت. وقتی صحبت از بیت کوین می‌شود، به نظر نمی‌رسد که به‌زودی استفاده خود را از دست بدهد.

وقتی پرسیده می‌شود کی حباب بیت کوین ترکیده می‌شود؟ احتمالاً هیچ‌کس نمی‌تواند پاسخی محکم و مشخص ارائه دهد. حتی اگر در طول تاریخ موقعیت‌های مشابه زیادی وجود داشته باشد (بحران مالی سال 2008 و ...)، بیت کوین کمی متفاوت از همه آن‌هاست. این واقعیت که این رمز و اعتبار غیرمتمرکز است، اشکالاتی دارد و درنهایت، احتمالاً بزرگ‌ترین قدرت و تأثیر را دارد.

پس آیا بیت کوین حباب است؟ خوب، فقط زمان قادر به گفتن آن خواهد بود. حتی اگر این‌گونه باشد، مطمئناً هنوز ترکیده نشده است. امیدواریم این راهنما برای شما مفید باشد. سعی کنید با اخبار مربوط به بیت کوین همگام باشید. همیشه تحقیقات را تا حد ممکن انجام دهید و باید بتوانید نظر خود را در مورد سؤال آیا بیت کوین حباب است؟ شکل دهید.