ذخیره سازی داده در بلاکچین؛ از موارد استفاده تا مزایا

ذخیره سازی داده در بلاکچین؛ از موارد استفاده تا مزایا

1398/06/30
| 158

«به نظر می رسد که ما هر روز درگیر استفاده بیشتر از فناوری بلاکچین و امکانات آن هستیم. صنایع مختلف اکنون می دانند که بلاکچین ممکن است موجب پیشرفت آنها بشود یا ممکن است در نهایت به بزرگترین تهدید آنها تبدیل شود.»

یکی از زمینه هایی که به تازگی مورد توجه قرار گرفته است ذخیره سازی داده در بلاکچین است. در این راهنما، متخصصان سام اکسچنجر قصد دارند ذخیره سازی داده در بلاکچین را مورد بررسی قرار دهند. قبل از آن اجازه دهید، درباره بلاکچین و حجم بالای اطلاعات کمی بیشتر صحبت کنیم.

 

بلاکچین چیست؟ 

قبلاً بارها در مورد اصول اولیه و نحوه کار بلاکچین صحبت کرده ایم. بنابراین، اگر بخواهیم یک دید کلی از بلاکچین داشته باشیم، یک بلاکچین دارای تعدادی بلوک است. در هر کدام از این بلوک ها اطلاعات بسیاری ذخیره شده است و این بلوک ها به یکدیگر متصل اند و یک زنجیره را تشکیل می دهند. البته که توسط یک سیستم مرکزی جامع کنترل نمی شوند و به یک سیستم واحد تعلق ندارند. هر یک از این بلوک ها که حاوی داده اند با استفاده از اصول رمزنگاری (یعنی زنجیره) ایمن شده و به یکدیگر متصل می شوند. 

دلیل اینکه بلاکچین بسیار تحسین برانگیز است این است که:  

_ یک واحد مرکزی ذخیره سازی داده در بلاکچین را در اختیار ندارد.

_ داده ها به صورت رمزنگاری در داخل سیستم ذخیره می شوند.

_ بلاکچین تغییر ناپذیر است، بنابراین هیچ کس نمی تواند داده هایی را که در داخل بلاکچین قرار دارد، را دستکاری کند .

_ بلاکچین شفاف است، بنابراین فرد می تواند داده ها را در صورت تمایل پیگیری کند.
 

علاقه مندی شرکت ها به استفاده از  بلاکچین

 همانطور که می بینید، علاقه مندی شرکت ها به استفاده از  بلاکچین منطقی است. در حقیقت، Juniper Research از کارمندان برخی شرکت های بزرگ (با بیش از 20،000 کارمند) پرسید که آیا آنها به دنبال همکاری با بلاکچین هستند. این همان چیزی بود که آنها در این نظرسنجی دریافتند:

57٪ گفتند: بله، در حالی که تنها 9٪ گفتند، نه.

 در حقیقت، 76٪ از پرسنل اظهار داشتند كه بلاکچین می تواند برای شركت آنها بسیار مفید یا كاملاً مفید باشد. در نتیجه بسیاری از صنایع مانند امور مالی، زنجیره تأمین، مراقبت های بهداشتی مواردی از کاربردهای گسترده فناوری بلاکچین را دریافته اند. خوب، بنابراین اکنون اجازه دهید اطلاعات انبوه را بررسی کنیم.
بلاکچین چیست؟

 داده انبوه چیست؟ 

به گفته ویکی پدیا، داده های بزرگ اصطلاحی است که برای داده های بسیار بزرگ یا پیچیده که نرم افزارهای سنتی پردازش داده ها برای پردازش آنها مناسب نیست به کار می رود. داده هایی که در بسیاری از موارد قدرت آماری بیشتری را طلب می کنند، در حالی که داده هایی با پیچیدگی بالاتر ممکن است قدرت نرم افزاری بالاتری را طلب کنند.

 

چگونه ذخیره سازی داده در بلاکچین را توصیف می کنید؟

برای توصیف ذخیره سازی داده در بلاکچین ، شما از شش وجه برای آن استفاده می کنید: 

_ حجم

_ سرعت

_ تنوع

_ صحت
_ ارزش

_ تغییر پذیری

 

 شش وجه ذخیره سازی داده در بلاکچین

همانطور که از این اصطلاح پیداست، با ذخیره سازی داده در بلاکچین احتمالا با داده های زیادی سروکار خواهید داشت. بیشتر این داده ها دارای حجم بالا، چگالی کم و داده های بدون ساختار هستند. بیشتر اوقات، شرکت ها با ترابایت ها و حتی داده های پتابایت سروکار دارند که برخی از آنها می توانند از ارزش ناشناخته ای برخوردار باشند.

سرعت: حتی اگر این شرکت ها با مقادیر زیادی از داده ها سروکار دارند، باید سریع عمل کنند. سرعت نرخی است که در آن مدت داده ها دریافت و براساس آن عمل می شود. برخی از صنایع باید در واحد های زمانی نزدیک به واقعیت کار کنند، که به سرعت بالایی احتیاج دارند. 

تنوع: در ذخیره سازی داده در بلاکچین، تعداد زیادی از داده ها در دسترس است. قبلاً در مورد انواع داده سنتی مشکلی نبود. انواع داده های سنتی می توانند به راحتی ساختار یافته و در پایگاه های داده متناسب باشند.

با این حال، داده های بزرگ بدون ساختار یا در بهترین حالت نیمه ساختار یافته هستند. به همین دلیل است که داده های بزرگ به دلیل تنوع زیاد، نیاز به پردازش اضافی بیشتری دارند.

صحت: مطابق فرهنگ لغت، صحت به معنای درست بودن یا صداقت است. از آنجایی که با ذخیره سازی داده در بلاکچین، حجم بالایی از داده های متنوع و خام از منابع مختلف جمع آوری می شود، می توان متوجه شد که چقدر تعیین صحت داده ها دشوار است.

 این امر بسیار مهم است، زیرا داده های بد می توانند به تجزیه و تحلیل نادرست در تجارت منجر شوند و همانطور که تصور می کنید، می توانند بسیار مشکل ساز باشند. شرکت هایی که به دنبال دستیابی به صحت مورد نظر داده ها هستند، باید داده ها را با توجه به منبع آن ردیابی کرده تا همه مسائل را اصلاح کنند. 

ارزش: در عصر فعلی، داده ها حکم پول را دارند. هرچه یک شرکت اطلاعات بیشتری داشته باشد و از ذخیره سازی داده در بلاکچین استفاده کند، می تواند ارزش بیشتری تولید کند. نکته ای که باید در نظر داشته باشید، برای تولید این مقدار، داده ها باید استخراج و پردازش شوند. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، تمام داده های جمع آوری شده دارای ارزش ذاتی نیستند و داده های نادرست ممکن است نتایج ارائه شده توسط آنالیز عملکرد را مختل کند. برای استفاده بیشتر از اطلاعات، سازمان ها باید از روش های پاكسازی داده استفاده كنند. 

تنوع: ششمین وجه از ذخیره سازی داده در بلاکچین، تنوع، تعاریف متعددی در زمینه داده های بزرگ دارد. اولا، تنوع به تعداد ناسازگاری های موجود در داده ها اشاره دارد. این ناسازگاری ها را می توان با روش های مختلف تشخیص کشف کرد. تنوع کمتر منجر به تحلیل معنادارتر می شود. یکی دیگر از دلایلی که مجموعه داده می تواند دارای تنوع بالایی باشد آن است که واریانس مطلق در انواع و منابع داده است.
 

 ذخیره سازی داده در بلاکچین

موارد استفاده ذخیره سازی داده در بلاکچین

اکنون که 6 ویژگی داده های بزرگ را می شناسید، اجازه دهید برخی از موارد استفاده آن را مرور کنیم. در صورت استفاده صحیح،  ذخیره سازی داده در بلاکچین می تواند در زمینه های مختلف فعالیت های تجاری کمک کند.    

تجربه مشتری: مشتریان همه دارایی یک شرکت هستند. اگر یک شرکت مشتری بیشتری بدست آورد، رشد می کند و اگر آنها از دست بدهند به زودی از بین می روند. داده های بیشتر  به شما کمک می کند تا داده های مشتری را از منابع مختلف مانند رسانه های اجتماعی، بازدیدهای وب و ... جمع آوری کنید تا به استراتژی خرید مشتری خود کمک کنید.   

مدل های یادگیری ماشینی: همزمان با فناوری بلاکچین، یادگیری ماشینی موضوع روز در جهان است. دلیل این امر این است که به ماشین آلات اجازه می دهد تا بر اساس داده هایی که از آن تغذیه می شوند، مدل های کاری ایجاد کنند. می توانید ببینید که چرا داده های بیشتر و دقیق تر می توانند در این زمینه مفید باشند.

توسعه محصول: با استفاده از ذخیره سازی داده در بلاکچین می توان دقیقاً آنچه را مشتری می خواهد جمع آوری و نیازهای آنها را از قبل پیش بینی کرد. این مدل با طبقه بندی ویژگی های اصلی محصولات گذشته و فعلی ساخته شده است.

پیش بینی تقلب: ذخیره سازی داده در بلاکچین می تواند به شرکت ها در شناسایی الگوهایی کمک کند تا کلاهبرداری را پیش بینی کند.

پیش بینی نگهداری: با شناسایی برخی از شاخص ها و الگوها می توانید پیش از وقوع مشکل به راحتی وقوع نقص را پیش بینی کنید. تجزیه و تحلیل داده های بیشتر می تواند با استفاده از تعمیر و نگهداری مقرون به صرفه به شرکت ها کمک کند تا میلیون ها دلار پس انداز کنند.

بهبود عملکرد شرکت: یکی از بزرگترین موارد استفاده از ذخیره سازی داده در بلاکچین در بهبود عملکرد یک شرکت است. با استفاده از داده های بزرگ می توان پارامترهای مختلفی مانند بازخورد مشتری، بازده و سایر عوامل دیگر را برای بهبود تصمیم گیری تحلیل کرد و با تقاضای فعلی بازار هماهنگ تر بود.

بهبود نوآوری: ذخیره سازی داده در بلاکچین می تواند به شرکت ها در مطالعه روابط بین انسان ها، موسسات و نهادهای مختلف دیگر برای ایجاد بینش کمک کند. این بینشی  ها می توانند به شرکت ها در نوآوری و ایجاد محصولات یا استراتژی های جدیدتر کمک کنند تا از رقابت خود نتیجه بگیرند.
مزایای ذخیره سازی داده در بلاکچین

 مزایای ذخیره سازی داده در بلاکچین

 اکنون که موارد استفاده از ذخیره سازی داده در بلاکچین را پشت سر گذاشتیم، این مسئله را بررسی می کنیم که چرا باید در وهله اول مشکل تحلیل داده های بزرگ را پشت سر بگذاریم. بیایید به فواید تحلیل داده های بزرگ بپردازیم. 

_ صرفه جویی در وقت

_ صرفه جویی در هزینه

_ توسعه محصول

_ درک شرایط بازار

_ درک تحلیل احساسات به درک شهرت آنلاین شرکت کمک می کند.
 

بزرگترین چالش ذخیره سازی داده در بلاکچین

 همانطور که می توانید تصور کنید، پیاده سازی داده های بزرگ دارای چندین چالش است.  داده های بزرگ، همانطور که از نام آن پیداست، با حجم عظیمی از داده ها سروکار دارد. ذخیره کردن تمام داده ها به روشی ایمن بسیار دشوار بوده و از آنجا که حجم داده ها بسیار بزرگ است، کشف کلاهبرداری و تمیز دادن داده ها یک کار بسیار دشوار می باشد. دانشمندان در حوزه داده ها زمان زیادی از وقت خود را صرف تمیز دادن داده ها می کنند.

 

ذخیره سازی داده در بلاکچین: کمیت و کیفیت

 دلیل اینکه ذخیره سازی داده در بلاکچین می تواند بسیار مفید و سودمند باشد این است که بلاکچین  به راحتی می تواند نقص داده های بزرگ را پوشش دهد.

 

سه دلیل سودمندی ذخیره سازی داده در بلاکچین

امنیت: بزرگترین دارایی  بلاکچین امنیتی است که به داده های ذخیره شده در داخل آن می دهد. به یاد داشته باشید، هیچ کدام از داده هایی که در داخل  بلاکچین قرار دارند قابل دستکاری نیستند

شفافیت: معماری شفاف بلاکچین می تواند به شما در ردیابی داده ها به نقطه مبدا کمک کند.

عدم تمرکز: تمام داده هایی که درون یک بلاکچین ذخیره می شوند متعلق به یک موجود واحد نیست. بنابراین، اگر این سیستم  به هر شکلی به خطر بیفتد، شانس سرقت داده ها وجود ندارد.

انعطاف پذیری: بلاکچین می تواند انواع و اقسام داده را ذخیره کند.

اگر همه این عوامل را در نظر بگیرید، می توان نتیجه گرفت که هرگونه داده ای که از بلاکچین خارج می شود با ارزش است و امکان کلاهبرداری آن نیست. این یک معدن طلای بالقوه است که بسیاری از شرکت ها به دنبال بهره برداری از آن هستند.  بنابراین، این موضوع ما را به طرح سؤال بعدی می رساند. 

سه دلیل سودمندی ذخیره سازی داده در بلاکچین

دقیقاً  کدام ویژگی فناوری بلاکچین امکان ذخیره سازی داده در بلاکچین را می دهد؟

_عدم تمرکز

_شفافیت

_ تغییر ناپذیری

1)عدم تمرکز: قبل از اینکه بیت کوین و BitTorrent با هم همراه شوند، ما بیشتر به خدمات متمرکز عادت کرده بودیم. این ایده بسیار ساده است و شما یک نهاد متمرکز دارید که تمام داده ها را ذخیره می کند و برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز، باید فقط با این نهاد باید در تعامل باشید. نمونه دیگر سیستم متمرکز بانک هاست. آنها تمام پول شما را ذخیره می کنند و تنها راهی که می توانید برای پرداخت پول استفاده کنید، استفاده از بانک است.  اکنون، سیستم های متمرکز سالهاست که امکانات خوبی در اختیار ما قرار می دهند، با این حال، آنها دارای چندین نوع آسیب پذیری هستند.  اولا به دلیل آنکه آنها متمرکز هستند، تمام داده ها در یک نقطه ذخیره می شوند. این امر باعث می شود تا نقاط احتمالی به راحتی هدف هکر ها قرار گیرند. اگر سیستم متمرکز ارتقا نرم افزار را پشت سر بگذارد، کل سیستم را متوقف می کند و چه اتفاقی می افتد اگر نهاد متمرکز به هر دلیلی تعطیل شود؟ در این صورت هیچ کس قادر نخواهد بود به اطلاعاتی که در اختیار دارد دسترسی پیدا کند.

در بدترین حالت اگر این سیستم ویروسی، چه می شود؟ اگر این اتفاق بیفتد، تمام داده هایی که درون بلاکچین قرار دارند به خطر می افتند. بنابراین، اگر فقط این موجودیت متمرکز را از بین ببریم چه اتفاقی می افتد؟ در یک سیستم غیرمتمرکز، اطلاعات توسط یک موجود واحد ذخیره نمی شوند. در حقیقت، همه افراد در این شبکه این اطلاعات را در اختیار دارند.

در یک شبکه غیرمتمرکز اگر می خواهید با دوست خود ارتباط برقرار کنید، می توانید مستقیماً بدون مراجعه به شخص ثالث این کار را انجام دهید. این ایدئولوژی اصلی پشت بیت کوین بود. شما و فقط شما تنها مسئولیت پول خود را بر عهده دارید. شما می توانید پول خود را به هر کسی که می خواهید بفرستید بدون اینکه از طریق یک بانک اقدام کنید.

2) شفافیت : در این صورت هویت شخص از طریق رمزنگاری پیچیده پنهان می شود و فقط توسط آدرس عمومی آنها نشان داده می شود. بنابراین، اگر می خواهید تاریخچه معاملات یک شخص را جستجو کنید، این مورد  Bob sent 1 BTC را نمی بینید، در عوض چیزی که شما می بینید اینگونه است:

1MF1bhsFLkBzzz9vpFYEmvwT2TbyCt7NZJ ارسال 1 BTC

بنابراین، در حالی که هویت واقعی فرد امن است، شما هنوز هم تمام معامله هایی را که توسط آدرس عمومی آنها انجام شده است، مشاهده خواهید کرد. این سطح از شفافیت قبلاً در یک سیستم مالی وجود نداشته است. با این حال، این بهترین مورد استفاده آن نیست. ما کاملاً مطمئن هستیم که اکثر این شرکت ها با استفاده از ارزهای رمزنگاری معامله نمی کنند و حتی اگر این کار را انجام دهند، آنها معاملات خود را با استفاده از ارزهای رمزنگاری انجام نمی دهند. با این حال، اگر آنها از فناوری بلاکچین استفاده کنند می توانند موارد بیشتری را بهبود بخشند.

3) ثبات: ثبات ذخیره سازی داده در بلاکچین به این معنی است که به محض ورود اطلاعات به بلاکچین، نمی توان آن را دستکاری کرد.  آیا می توانید تصور کنید که این برای موسسات مالی چقدر ارزشمند خواهد بود؟ و چند مورد از اختلاس ها به دلیل عدم امکانم دستکاری حساب ها می توانند جلوگیری شوند. این خاصیت بلاکچین به دلیل توابع هش رمزنگاری است. 

 

نمونه هایی از پروژه های ذخیره سازی داده در بلاکچین

اجازه دهید به دو پروژه ذخیره سازی داده در بلاکچین نگاهی بیندازیم.

Storj

Storj ؛ یک راه حل ذخیره سازی غیر متمرکز و منبع آزاد است. آنها از جدول های رمزنگاری و هش استفاده می کنند تا بتوانند فایل ها را در یک شبکه غیرمتمرکز همتا به همتا ذخیره کنند. Storj دارای مجموعه ای از گره های ذخیره سازی است که از فضای هارد دیسک یدکی اعضای جامعه خود که به آنها «کشاورز» می گویند، استفاده می کند.

 Storj از نشانه بومی خود STORJ برای سوخت سیستم داخلی خود استفاده می کند. ایده این است که کاربران برای استفاده از فضای ذخیره و پهنای باند خود به این کشاورزان باید توکن پرداخت کنند. 500 میلیون توکن STORJ وجود دارد که آنها از مکانیسم اجماع اثبات کار استفاده می کنند. 

 

Omnilytics

Omnilytics ؛ تجزیه و تحلیل داده های بزرگ را با بلاکچین ترکیب می کند. آنها از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در رابطه با بازاریابی، حسابرسی و پیش بینی روند استفاده می کنند.  هماهنگ کننده بستر های نرم افزاری Omnilytics درخواست های کاربران برای داده ها را پردازش می کند و وظیفه دستیابی به داده ها را به گره های اکتساب داده ارسال می کند. گره های اعتبارسنجی داده ها، داده های به دست آمده را تأیید می کنند. در پایان این فرآیند، سیستم داده ها را برای کاربر مربوط ارسال می کند. کل سیستم توسط توکن های OMN تغذیه می شود.
 

 نتیجه گیری ذخیره سازی داده در بلاکچین

نتیجه گیری ذخیره سازی داده در بلاکچین

داده های بزرگ و فناوری بلاکچین می توانند در روش پردازش و تجزیه و تحلیل داده ها انقلابی رقم بزنند. در حال حاضر، داده ها با ارزش و به مانند پول هستند. برای اینکه در صدر این مسابقه برای دستیابی به داده های باکیفیت تر قرار بگیریم، احتمالاً شرکت های بیشتری خواهیم دید که سعی در این همکاری قدرتمند دارند.