استیبل کوین چیست؟ هرآن‌چه باید درباره‌ ارز دیجیتال پایدار باید بدانید

استیبل کوین چیست؟ هرآن‌چه باید درباره‌ ارز دیجیتال پایدار باید بدانید

1398/08/17
| 134

استیبل‌کوین‌ها همان ارزهای دیجیتالی هستند که ثبات بیشتری دارند و قیمت آن‌ها وابسته به دارایی‌های دیگر مانند دلار امریکا یا طلاست.

بلاک‌چین این پتانسیل را دارد که تقریباً هر زمینه‌ای را دستخوش تحول کند. در میان کاربردهای گسترده این تکنولوژی، ظاهراً آنچه بیشتر از همه اهمیت دارد، ایجاد یک سیستم پرداخت امن، شفاف، غیرمتمرکز است که در آن از ارزهای دیجیتال برای مبادلات استفاده شود. امّا ارزش بسیاری از کریپتوکارنسی ها، ازجمله بیت‌کوین، حتی در طول یک روز نیز با نوسانات زیادی مواجه است. درحالی‌که ارزهای دیجیتال به دنبال ایجاد امنیت بیشتر برای تراکنش‌ها هستند، ارزش‌ آن‌ها بیشتر تحت‌تأثیر معاملات آن‌هاست. در چنین وضعیتی است که سرمایه‌گذاران کریپتو یک‌شبه تبدیل به یک میلیونر می‌شوند و شاید یک هفته بعد، بخش زیادی از ثروت خود را از دست می‌دهند. اینجاست که نقش استیبل‌کوین در دنیای کریپتوکارنسی ها پررنگ‌تر می‌شود. استیبل‌کوین‌ها از مزایای کریپتوکارنسی ها که شامل شفافیت، امنیت، حریم خصوصی و ... است، استفاده می‌کنند، بدون آن‌که نوسانات دیگر انواع ارزهای دیجیتال را به همراه داشته باشند.

 

استیبل‌‌کوین‌ها با همان اهداف کریپتوکارنسی ها

استیبل‌‌کوین‌ها با همان اهداف کریپتوکارنسی ها ایجادشده‌اند؛ یک ابزار ساده، باثبات، مقیاس‌پذیر و امن برای تراکنش‌ها. بااین‌وجود، بسیاری از کسب‌وکارها طبیعتاً علاقه‌ای به قبول ارزهایی مانند بیت‌کوین که ممکن است بخش عمده‌ای از ارزش خود را در روزهای بعد از دست بدهند، ندارند. امّا اخیراً پدیده‌ای با عنوان «هجوم استیبل‌کوین‌ها» شکل‌گرفته است. در حال حاضر، حداقل ۵۷ استیبل‌کوین ارائه‌شده یا کارهای اولیه توسعه آن‌ها در حال انجام هستند. علاوه بر این، پاکسوز استاندارد (PAX) و جمینی دلار (GUSD) به‌تازگی مورد تأیید دپارتمان ایالتی خدمات مالی نیویورک قرار گرفته‌اند. هدف ما در این مطلب این است که عمیقاً وارد مباحث مربوط به استیبل‌کوین شویم و این موضوع را بررسی کنیم که چرا این نوع ارزها در حال فراگیر شدن در دنیای کریپتوکارنسی‌ها هستند. انواع مختلف آن‌ها و همین‌طور کاربردها و محدودیت‌های آن‌ها را نیز ارزیابی خواهیم کرد.

 

استیبل‌کوین‌ها چه نوع ارزهای دیجیتالی هستند؟

امروزه ۱۸۰ واحد پولی مختلف در دنیا وجود دارند که توسط سازمان ملل شناخته شده‌اند؛ طیف گسترده‌ای از ارزها شامل دلار امریکا تا یوروی اروپایی و ین ژاپن. در اقتصاد جهانی، این ارزها معمولاً برای خرید کالاها و خدمات استفاده می‌شوند. علی‌رغم وجود عواملی مانند تورم، نوسانات نرخ تبادلات ارزی، ارزش بسیاری از این واحدهای پولی روزانه تغییر چندانی ندارد. در نتیجه، برخی سیستم‌های اقتصادی می‌توانند به این ارزهایی که از جانب دولت‌ها حمایت می‌شوند، تکیه کنند. استیبل‌کوین به فرم پول دیجیتالی، درصدد است که شرایط این ارزهای سنتی و با ثبات را تداعی کند. به‌طورکلی، یک استیبل‌کوین عبارت است از یک کریپتوکارنسی که ارزشش بر پایه یک دارایی در پس‌زمینه است. بسیاری از این نوع ارزهای دیجیتال با نسبت یک به یک به ارزهای فیات مشخص مانند دلار یا یورو وابسته هستند و می‌توان آن‌ها را در صرافی‌ها معامله کرد. ضمن اینکه برخی نیز به فلزات گران‌بها و یا حتی کریپتوکارنسی‌های دیگر وابسته هستند.

 

چرا از این نوع ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود؟

طبیعتاً ثبات موجود در قیمت این نوع ارزها باعث می‌شود که نظر همگان در دنیای کریپتو به سمت آن‌ها جلب شود. در نظر بگیرید که در سال ۲۰۱۰، برای پرداخت هزینه یک پیتزا به‌اندازه ۱۰ هزار بیت‌کوین (معادل ۳۰ دلار) صرف می‌شد، درحالی‌که این تعداد بیت‌کوین در حال حاضر ارزشی حداقل برابر ۸۲ میلیون دلار دارد. همه این‌ها نتیجه تغییرات غیرعادی در قیمت بیت‌کوین است. بر این اساس، برخی از کسب‌وکارها اعتماد چندانی به کریپتوکارنسی‌ها به‌عنوان وسیله‌ای برای پرداخت ندارند. به‌عنوان نمونه، مایکروسافت ابتدا در سال ۲۰۱۴ اقدام به پذیرش بیت‌کوین برای دریافت هزینه‌ها کرد، امّا اندکی بعد به خاطر نوسانات قیمت بیت‌کوین، آن را کنار گذاشت. درحالی‌که دیگر کسب‌وکارها ازجمله «آور استوک» و «شاپی‌فای» شروع به قبول کریپتوکارنسی ها کرده‌اند، فراگیر شن آن‌ها هنوز زمان زیادی لازم دارد.

از طرف دیگر استیبل‌کوین‌ها می‌توانند مزایایی گسترده‌ای برای اشخاص و صنایع مختلف که نیاز به پرداخت‌های سریع و امن دارند، داشته باشند. به‌عنوان مثال، می‌توانید کارگران مهاجری را در نظر بگیرید که می‌خواهند پولی برای خانواده‌شان بفرستند و یا کسب‌وکارهای بزرگی که می‌خواهند به یک روش مناسب‌تر، هزینه‌های تأمین‌کنندگان خود در آن‌سوی آب‌ها را پرداخت کنند. در هردوی این سناریوها، افراد نیازی به نگرانی در مورد ارزش دارایی‌هایی که ارسال می‌کنند نخواهند داشت؛ این موضوع را با شرایط بیت‌کوین مقایسه کنید که ارزشش از ژانویه سال جاری تاکنون به‌اندازه ۶۰ درصد افت داشته است.

 

استیبل‌کوین مزایای عمده‌ای در سراسر اکوسیستم خدمات مالی ایجاد می‌کند

همچنین استیبل‌کوین مزایای عمده‌ای در سراسر اکوسیستم خدمات مالی ایجاد می‌کند. با ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز به‌صورت امن و پایدار، هر چیزی از وام‌های بین‌المللی گرفته تا برنامه‌ریزی‌های مالی می‌توانند از این موضوع سود ببرند. چنین چیزی می‌تواند تمام کسانی را که در دنیای کریپتوکارنسی مشغول هستند، ازجمله معامله‌گران، سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارهای مبتنی بر بلاک‌چین را تحت تأثیر قرار دهد. به‌عنوان مثال، مالکان کریپتوکارنسی می‌توانند در هنگام سقوط بازار، سرمایه‌های خود را از نوسانات کریپتوکارنسی‌ها حفظ کرده و آن‌ها در عرض چند دقیقه، به استیبل‌کوین تبدیل کنند؛ آن‌هم بدون اینکه نیاز به تبدیل مجدد سرمایه‌هایشان به ارز فیات داشته باشند. کاربردهای دیگری برای استیبل‌کوین‌ها وجود دارند، ولی قبل از اینکه وارد جزئیات آن‌ها شویم، باید انواع مختلف آن‌ها را بشناسیم.
انواع استیبل‌کوین

انواع استیبل‌کوین

چهار دسته‌بندی مختلف برای این نوع ارزهای دیجیتال وجود دارد.
 

با وثیقه ارز فیات

رایج‌ترین نوع استیبل‌کوین‌ها آن‌هایی هستند که توسط ارزهای فیات مانند دلار، یورو و یا پوند بریتانیا پشتیبانی می‌شوند. نسبت وثیقه به‌صورت یک‌به‌یک است؛ به این معنا که یک استیبل‌کوین معادل یک واحد پول خواهد بود. به ازای هر استیبل‌کوینی که وجود داشته باشد، یک ارز فیات در یک حساب بانکی برای پشتیبانی از آن وجود خواهد داشت. وقتی کسی بخواهد کوین‌های خود را نقد کند، نهایی که مدیریت استیبل‌کوین‌ها را بر عهده دارد، معادل ارز فیات آن را از حساب ذخیره خارج می‌کند به‌حساب بانکی شخص منتقل می‌کند. این کوین‌ها تخریب شده یا از چرخه خارج خواهند شد.

از طرفی استیبل‌کوین‌ها به‌صورت وثیقه با ارز فیات، ساده‌ترین ساختار را دارند و به‌راحتی توسط کسانی که به‌تازگی وارد دنیای کریپتوکارنسی‌ می‌شوند، قابل‌فهم هستند. درنتیجه، شرایط را برای فراگیر هر چه بیشتر این تکنولوژی فراهم می‌کنند. در حال حاضر، محبوب‌ترین استیبل‌کوین «تتر» یا USDT است که رتبه نهم را در ارزش بازار کریپتوکارنسی‌ها دارد و همین‌طور، پس از بیت‌کوین، بیشتر حجم معاملات مربوط به این ارز دیجیتال است. بااین‌حال، اخیراً برخی مناقشات حول محور «تتر» شکل گرفته است. نگرانی‌ها حاکی از آن است که تتر بیشتر از ذخیره دلار امریکا، عرضه شده و شرکت نتوانسته هنوز با ارائه یک صورت‌حساب شفاف موافقت کند. به همین دلیل است که بسیاری از استیبل‌کوین‌های جدید با پشتیبانی ارزهای فیات به دنبال کسب جایگاه «تتر» هستند.

 

با وثیقه‌های با ارزش

استیبل‌کوین‌ها با وثیقه‌های باارزش توسط برخی دارایی‌هایی که امکان مبادله آن‌ها وجود دارد، مانند فلزات گرانبها پشتیبانی می‌شوند. یکی از رایج‌ترین وثیقه‌های باارزش در این زمینه طلا است. بااین‌وجود، برخی توسعه‌دهندگان از وثیقه‌هایی مانند نفت، املاک و مجموعه‌ای از فلزات گران‌بها نیز استفاده می‌کنند. مالکان چنین کوین‌هایی یک دارایی ملموس در اختیار دارند که دارای ارزشی واقعی است؛ موضوعی که در مورد بسیاری از کریپتوکارنسی‌ها صدق نمی‌کند. این دارایی‌ها همچنین پتانسیل این را دارند که در طول زمان، قیمت آن‌ها افزایش پیدا کند. همین موضوع باعث می‌شود بیشتر برای خرید و استفاده از استیبل‌کوین‌ها تشویق شوند.

در واقع، هر شخصی با استفاده از این کوین‌ها می‌تواند در فلزات گران‌بهایی مانند طلا و یا حتی املاک جایی مانند سوئیس سرمایه‌گذاری کند. این نوع دارایی‌ها معمولاً برای اشخاص ثروتمند رزرو شده‌اند، امّا استیبل‌کوین‌ها فرصت‌های جدیدی برای سرمایه‌گذاری افراد متوسط جامعه در سطح جهانی باز کرده‌اند. به‌عنوان‌مثال دی جیکس‌ گولد یا DGX یک توکن ERC-20 مبتنی بر پلتفرم اتریوم است که با طلای فیزیکی پشتیبانی می‌شود؛ جایی که یک DGX نمادی از یک گرم طلا خواهد بود. طلا در یک گاوصندوق در سنگاپور نگهداری و هر سه ماه یک بار برای اطمینان از شفافیت، حسابرسی می‌شود.

تبریوس کوین یا TCX نه‌تنها به‌وسیله یک وثیقه باارزش، بلکه با ترکیبی از ۷ فلز گران‌بها که معمولاً در سخت‌افزارهای تکنولوژیک استفاده می‌شوند، پشتیبانی می‌گردد. ایده اساسی در پس‌زمینه TCX آن است که کاربرد این فلزات روز به‌روز در تکنولوژی‌های مختلف مانند پنل‌های خورشیدی و خودروهای الکتریکی افزوده می‌شود و بنابراین، قیمت کوین‌ها نیز به همین نسبت افزایش خواهد یافت.

با وثیقه کریپتوکارنسی

با وثیقه کریپتوکارنسی

این‌ها استیبل‌کوین‌هایی هستند که به‌وسیله کریپتوکارنسی‌های دیگر پشتیبانی می‌شوند. چنین چیزی این امکان را برای آن‌ها فراهم می‌سازند که نسبت به کوین‌های با وثیقه ارز فیات، «غیرمتمرکزتر» باشند؛ چراکه همه‌چیز بر روی بستر بلاک‌چین انجام می‌گیرد. این استیبل‌کوین‌ها برای کاهش خطرات ناشی از نوسان قیمت، معمولاً از «وثیقه بیشتر» استفاده می‌کنند تا به این وسیله بتوانند ضررهای ناشی از نوسان قیمت وثیقه‌ها را جذب کنند. به‌عنوان مثال برای دریافت استیبل‌کوین به ارزش ۵۰۰ دلار، شما می‌بایست یک هزار اتر یا ETH ذخیره داشته باشید. در این حال، وثیقه کوین‌های شما ۲۰۰ درصد است و می‌تواند در مقابل افت‌ قیمت‌های زیادی مقاومت کند.

 اگر قیمت «ارز دیجیتال پشتیبان» به حد کمتر از وثیقه معادل رسید، استیبل‌ها به‌صورت اتوماتیک تبدیل به وجه نقد می‌شوند. استیبل‌کوین‌های با وثیقه کریپتوکارنسی به‌صورت غیرمتمرکز هستند و بنابراین، زمینه پردازش عملیات را به‌صورت مطمئن، ایمن و کاملاً شفاف فراهم می‌کنند. هیچ نهاد مشخصی برای کنترل دارایی‌های شما وجود ندارد. به‌علاوه، معمولاً از چند کریپتوکارنسی برای توزیع ریسک استفاده می‌شود. ضمن اینکه به‌راحتی و با هزینه اندک می‌توان آن‌ها را به ارز و دارایی پشتیبان‌شان تبدیل کرد. این کوین‌ها پیچیده‌ترین نوع استیبل‌کوین به شمار می‌روند. در نتیجه، محبوبیت چندانی در دنیای کریپتو به دست نیاورنده‌اند. شاید یکی از محبوب‌ترین و نویدبخش‌ترین این نوع کوین‌ها، دای (Dai) نام داشته باشد که توسط MakerDAO ساخته شده است. «دای» یک ارز دیجیتال است که ظاهراً به دلار امریکا ارتباط پیدا می‌کند، امّا در واقع به اِتِرهایی وابسته است که در قراردادهای هوشمند وجود دارند.

 

استیبل‌‌کوین‌های بدون‌وثیقه

استیبل‌‌کوین‌های بدون‌وثیقه توسط هیچ‌چیز خاصی پشتیبانی نمی‌شوند؛ موضوعی که کاملاً با تعریف این نوع کوین‌ها در تضاد است. دلار امریکا قبلاً توسط «طلا» پشتیبانی می‌شد، امّا چنین چیزی مربوطه به دهه‌ها پیش است و دلار کنونی در حال حاضر، کاملاً باثبات است؛ چراکه مردم به ارزش آن باور دارند. همین موضوع می‌تواند برای استیبل‌کوین‌های بدون وثیقه نیز صدق کند. این نوع کوین‌ها از یک رویکرد الگوریتمی برای کنترل عرضه خودشان استفاده می‌کنند. این مدلی است که با عنوان «سهام حق‌الضرب» شناخته می‌شود. همراه با افزایش تقاضا، استیبل‌کوین‌های جدید ساخته می‌شوند تا قیمت را دوباره به سطح نرمال کاهش دهند. همچنین اگر حجم مبادلات بسیار پایین بود، کوین‌های موجود در بازار دوباره بازخرید می‌شوند تا از چرخه عرضه کاسته شود. از نظر تئوری، قیمت این نوع استیبل‌کوین به نسبت عرضه و تقاضایی که در بازار وجود دارد، ثابت باقی خواهد ماند. درنتیجه، این کوین‌ها غیرمتمرکزترین و مستقل‌ترین نوع استیبل‌کوین محسوب می‌شوند و به هیچ وثیقه‌ای متکی نیستند. امّا درعین‌حال، نیاز به یک رشد پیوسته دارند تا همچنان در بازار موفق باشند. در هنگام وقوع یک افت ناگهانی در بازار، هیچ وثیقه‌ای برای نقد کردن این کوین‌ها وجود ندارد و تمام سرمایه‌ها از بین خواهند رفت. یکی از نمونه این نوع کوین‌ها، Basis نام دارد که با استفاده از یک الگوریتم، توزیع خود را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند که قیمتش ثابت باقی بماند. Basis خودش را به‌عنوان یک ارز دیجیتال پایدار با «یک بانک مرکزی الگوریتمی» معرفی می‌کند.

 

کاربردها در دنیای واقعی

بااینکه استیبل‌کوین‌ها هنوز در مراحل آغازین رشد خود هستند، امّا درعین‌حال، پتانسیل‌های بالایی برای استفاده در دنیای واقعی دارند. در ادامه به برخی نمونه‌های این کاربردها اشاره می‌کنیم.
 

پول رایج روزانه

استیبل‌کوین می‌تواند به‌مانند هر ارز دیگری برای دادوستدهای روزانه استفاده شود، امّا درعین‌حال، دارای مزایای ارزهای دیجیتال با پشتیبانی قانونی و امنیت مناسب است. شاید بالاخره بتوانیم گوشی موبایل را از جیب دربیاوریم و با استفاده از یک کیف پول دیجیتالی، هزینه قهوه خود را به کریپتوکارنسی پرداخت کنیم؛ چیزی که بیشتر علاقه‌مندان کریپتو رؤیای آن را در سر می‌پرورانند. همچنین استیبل‌کوین‌ها مزیت‌های زیادی برای پرداخت‌های بین‌المللی دارند؛ چراکه هیچ‌گونه احتیاجی به تبدیل به ارزهای فیات نخواهند داشت. به‌عنوان‌مثال، شخصی در هندوستان می‌تواند کوین‌هایی با پشتیبانی دلار امریکا دریافت کند، بدون آن‌که نیازی به تبدیل آن به روپیه و پرداخت کارمزدهای هنگفت داشته باشد.
 

ساده‌سازی روند بازگشت پول و پرداخت‌های p2p

این کوین‌ها همچنین امکان استفاده از قراردادهای هوشمند مالی را فراهم می‌سازند؛ قراردادهایی که می‌توانند مدت‌زمان خاصی داشته باشند. «قراردادهای هوشمند»، قراردادهای خودکاری هستند که در بستر بلاک‌چین وجود دارند و نیازی به یک‌طرف سوم یا واحد مرکزی برای اجرا ندارند. این تراکنش‌های اتوماتیک، قابل‌ردیابی، شفاف و غیرقابل بازگشت هستند. در نتیجه، گزینه‌ای ایده‌آل برای حقوق کارمندان، پرداخت اقساط، کرایه خانه و حق عضویت می‌باشند.

به‌عنوان نمونه، یک قرارداد هوشمند می‌تواند بین یک صاحبخانه و مستأجر به‌گونه‌ای تنظیم گردد که کرایه به‌صورت اتوماتیک در ابتدای هر ماه منتقل شود؛ آن هم بدون نگرانی از بابت نوسانات زیادی که در کریپتوکارنسی‌هایی به غیر از استیبل‌کوین‌ها وجود دارد. همین موضوع می‌تواند برای پرداخت خودکار اقساط وام‌ها (از نوع غیرمتمرکز) به صورت ماهانه انجام شود. ضمن اینکه هزینه‌های عضویت جاهایی مانند باشگاه بدنسازی نیز می‌تواند به همین شکل پرداخت گردد.
 

ارسال وجه سریع و مقرون‌به‌صرفه برای کارگران مهاجر

استیبل‌کوین‌ها این قابلیت را دارند که زندگی میلیون‌ها انسان را در کشورهای درحال‌توسعه تغییر دهند. در دنیای امروز، کارگران مهاجر می‌بایست از طریق شرکت‌هایی مانند «وسترن یونیون»، پول‌های خود را به دست خانواده‌ها و عزیزانشان برسانند؛ فرآیندی که بسیار کُند و هزینه‌بر است. کریپتوکارنسی‌ها این مشکل را با تراکنش‌ها سریع و کارمزدهای اندک حل کرده‌اند؛ امّا هنوز این مشکل وجود دارد که ارز دیجیتالی مانند بیت‌کوین ممکن است در یک روز تا ۲۰ درصد افت کند. این در حالی است که استیبل‌کوین می‌تواند جایگزین بهتری در این زمینه باشد. کارگران و خانواده‌های آنها می‌توانند در سراسر جهان از کیف‌پول‌های دیجیتال برای ارسال و دریافت این کوین‌ها استفاده کنند؛ بدون آن‌که بخواهند کارمزد بالایی پرداخت کنند و یا نگران نوسان قیمت‌ها باشند.
 

حفاظت در برابر سقوط ارزش پول‌های محلی

وقتی ارزش یک واحد پول سقوط می‌کند، شهروندان محلی می‌توانند ارزهای در حال سقوط را به کوین‌های با پشتیبانی دلار، یورو یا طلا تبدیل کنند. درنتیجه، از هدر رفتن هر چه بیشتر پس‌اندازهایشان جلوگیری خواهند کرد. به‌عنوان مثال، شرایط تورم افسار گسیخته را در نظر بگیرید که در حال حاضر، در کشور ونزوئلا جریان دارد. قیمت اجناس در این کشورها تقریباً هرچند هفته یک‌بار، دو برابر می‌شود. استیبل‌کوین‌ها می‌توانند راه‌حل مطمئنی برای مردم در چنین شرایطی باشند. این کوین‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد که بلافاصله ارزهای درحال‌توسعه سقوطشان را به یک ارز پایدار تبدیل کنند و از خودشان در مقابل سقوط ارزش پول محافظت نمایند.
 

بهبود شرایط صرافی‌های ارز دیجیتال

به خاطر محدودیت‌های قانونی که در رابطه با ارزهای فیات وجود دارد، تعداد اندکی از صرافی‌های کریپتوکارنسی وجود دارند که این نوع ارزها را پوشش می‌دهند. امّا استفاده از استیبل‌کوین باعث می‌شود که صرافی‌ها بتوانند بر این مشکل فائق گشته و معاملات فیات-کریپتو ارائه دهند؛ به این صورت که به‌جای استفاده از ارز فیات، از استیبل‌کوین‌های با پشتیبانی آن‌ها استفاده کنند. این موضوع کمک زیادی به استفاده همگانی از ارزهای دیجیتال در معاملات خواهد کرد و زمینه را برای پیوستن و به‌دقت آوردن کریپتوکارنسی برای تازه‌واردها ساده‌تر می‌کند؛ چراکه آن‌ها همچنان به شرایط دلار یا یورو فکر می‌کنند و هنوز باارزش بیت‌کوین که به‌صورت لحظه‌ای تغییر می‌کند، آشنایی ندارند. همچنین این موضوع باعث می‌شود که تأثیر قابل‌توجه بیت‌کوین بر بازار کاهش یابد؛ به این دلیل که در حال حاضر، اکثر صرافی‌ها از معامله‌گران می‌خواهند که حتماً برای تبدیل کردن به سایر انواع ارزهای دیجیتال، ابتدا بیت‌کوین داشته باشند.
محدودیت‌های استیبل‌کوین‌

محدودیت‌های استیبل‌کوین‌

درحالی‌که مزیت‌های بی‌شماری را می‌توان برای استیبل‌کوین در نظر گرفت، ولی برخی محدودیت‌ها نیز برای آن وجود دارند. تتر نمونه واضحی از این موضوع است که یک استیبل‌کوین چگونه می‌تواند از مسیرش منحرف شود. کوین‌هایی که برای پشتیبانی و وثیقه از ارزهای فیات استفاده می‌کنند، به‌صورت متمرکز هستند؛ به این معنا که آن‌ها توسط یک‌نهاد مرکزی ارائه می‌شوند و این مستلزم آن است که نهاد مربوطه واقعاً کوین‌ها را با فیات واقعی پوشش دهد. ازآنجایی‌که تتر هنوز نتوانسته یک حسابرسی شفافی از ذخیره‌اش ارائه دهد، بسیاری از مردم مشکوک به این هستند که تتر تنها کسری از دلارهای مورد ادعایش را داشته باشد. بر این اساس، ارزش بازار تتر تنها در اکتبر ۲۰۱۸، به‌اندازه یک میلیارد دلار افت کرد.

این کوین‌ها برای حل این مشکل باید مقررات حسابرسی منظمی را از جانب طرف‌های ثالث وضع کنند تا به این وسیله شفافیت آن‌ها محرز گردد. این کار به اطمینان به امانت‌داری آن‌ها کمک خواهد کرد و اعتبار آن‌ها را حفظ می‌کند. همچنین کوین‌هایی که از جانب ارزهای فیات پشتیبانی می‌شوند، تمام محدودیت‌های مربوط به قوانین این ارزها را خواهند داشت؛ موضوعی که راندمان فرآیند تبدیل آن‌ها را تحت‌تأثیر می‌گذارد و این یعنی، قابلیت «نقد شوندگی» آن‌ها کمتر از کریپتوکارنسی‌های دیگر است. این موضوع، به‌ویژه برای استیبل‌کوین با وثیقه‌های باارزش صدق می‌کند. در این حالت، اگر شما بخواهید که طلاهای واقعی خود را بگیرید، ممکن است ماه‌ها زمان صرف کنید و یک مسافرت گران‌قیمت به گاوصندوق آن‌ها داشته باشید. ضمن اینکه، همیشه این احتمال وجود دارد که ارزش وثیقه، کاهش پیدا کند.

استفاده از وثیقه کریپتوکارنسی نیز با چالش‌های مخصوص به خود روبروست. وابستگی به ارزهای دیجیتال دیگر باعث شده که این کوین‌ها آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به نوسانات قیمت داشته باشند. به این معنا که اگر کریپتوکارنسی افت قابل‌توجهی را تجربه کند، استیبل‌کوین نیز شرایطی مشابه خواهد داشت. ضمن اینکه اگر قیمت کریپتوکارنسی به میزان قابل‌توجهی افت کند، این کوین‌ها نیز به‌صورت اتوماتیک به کریپتوکارنسی پشتیبان تبدیل می‌شوند و دیگر «ثابت و پایدار» نخواهند بود.
جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

دنیای کریپتوکارنسی هنوز مراحل اولیه خود را طی می‌کند؛ موضوعی که در مورد استیبل‌کوین‌ها مشهودتر است. این فرم جدید از دارایی‌های دیجیتال هنوز در حال رشد و شکل‌گیری و هنوز تا بالغ شدن فاصله زیادی دارد. بااینکه آینده دنیای دگرگون شونده بلاک‌چین قابل پیش‌بینی نیست، امّا مطمئناً این نوع کوین‌ها می‌توانند سهم زیادی در فراگیر شدن کریپتوکارنسی‌ها در جهان داشته باشند.

هرکدام از برگه‌های استیبل‌کوین دارای مزایا و معایب منحصربه‌فرد خودش است و هیچ‌کدام از آن‌ها کاملاً بدون نقص نیست. امّا ارزش و ثباتی که آن‌ها می‌توانند برای کسب‌وکارها و اشخاص در سراسر دنیا فراهم می‌کنند، تغییرات زیادی ایجاد خواهد کرد. البته هنوز تا تشخیص موفقیت این کوین‌ها، خیلی زود است و تجربه‌ها و آزمایش‌های زیادی بر روی این مفاهیم لازم است تا شناخت کار آیی درست آن‌ها حاصل گردد.