آنچه که باید درباره استخراج ارز دیجیتال بدانید

آنچه که باید درباره استخراج ارز دیجیتال بدانید

1398/05/22
| 190

ارز دیجیتال یک از مباحث داغی است که طی چند ماه گذشته در ایران نیز تب بالایی گرفته است. به طوری که، تعداد زیادی از مردم عادی جامعه نیز به استخراج ارز دیجیتال روی آورده اند. استخراج ارز دیجیتال فرآیند ایجاد یا به اصطلاح کشف ارز دیجیتال است.
برخلاف پول در دنیای واقعی که در هنگام نیاز بیشتر چاپ می شود، ارز دیجیتال نمی تواند به سادگی نقد شود، بلکه باید از طریق فرآیندهای ریاضی استخراج شود. استخراج ارز دیجیتال به معنای اضافه کردن معاملات جدید است.

در دنیا طی چند سال گذشته، ارزهای رمزپایه به عنوان یک نوع پرداخت و سرمایه گذاری بسیار محبوب ظاهر شده اند، به ویژه برای افرادی که بیشتر خرید خود را بصورت آنلاین انجام می دهند. نوسان قیمت ارز دیجیتال که پس از رکورد بالا، نشانه های امیدوار کننده ای از پیشرفت را نشان می دهد، افرادی را جذب کرد که به دنبال سرمایه گذاری نیستند و فقط از سکه های خود استفاده می کنند. با این حال، استخراج ارز دیجیتال به سادگی چاپ اسکناس بانکی نیست. ارزهای دیجیتال بسیار تنظیم شده و تحت نظارت سیستم مرکزی هستند که مسئولیت صدور مبادلات جدید و از بین بردن موارد قدیمی را نیز برعهده دارد. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده در بازار از طریق فرایندی معروف به «استخراج» تولید می شوند. بیایید به عنوان نمونه از بیت کوین استفاده کنیم. با توجه به اینکه بیت کوین ها نمی توانند مانند پول چاپ شوند، تنها راه برای ایجاد سکه های بیشتر ، استخراج ارز دیجیتال است.
 

 آنچه که باید درباره استخراج ارز دیجیتال بدانید
 

پیچیدگی استخراج ارز دیجیتال ناشی از سیستمی با عنوان بلاکچین (blockchain) است. این دفترچه راهنمای عمومی برای پشتیبانی از فعالیت های بیت کوین و ثبت هر تراکنش در شبکه خود طراحی شده است. برای راهنمایی کامل در مورد نحوه عملکرد blockchains ، ادامه این مقاله اختصاصی از سام اکسچنجر را دنبال نمایید.blockchain هر بار که ارز دیجیتال خریداری یا فروخته می شود، رکوردی ایجاد می کند  و این سوابق در یک خط مداوم از «بلوک» متصل شده جمع می شوند. برای اینکه یک معامله معتبر باشد و انجام شود، آنها باید توسط سایر کاربران در شبکه تأیید شوند. این فرآیند تأیید برای یکپارچگی بیت کوین اساسی است ، زیرا از مسئله «هزینه های مضاعف» جلوگیری می کند، جایی که افراد سعی می کنند معاملات چندگانه را با استفاده از همان ارز دیجیتال آغاز کنند. استخراج ارز دیجیتال به طور موثر روشی برای پاداش دادن به کاربران شبکه با بیت کوین برای اعتبار بخشیدن به این معاملات است.

کاربران یا «گره های شبکه» که استخراج ارز دیجیتال را انجام می دهند «معدنچیان» یا به اصطلاح Miner خوانده می شوند. هربار که تراکنش ها در یک بخش جمع می شوند ، این قسمت به blockchain اضافه می شود. برای اینکه یک ماینر از بیت کوین پاداش بگیرد، آنها باید دو کار را انجام دهند: ارزش معاملات 1MB را معتبر کنند و اولین کسی باشند که یک شماره 64-دیجیتالی منحصر به فرد (هش) را حدس می زند. همانطور که این blockchain سابقه ای از هر تراکنش را در اختیار دارد، هر کاربر یا گره ای نیز از آن استفاده می کند. هر زمان که یک گره از یک معامله جدید مطلع شود، آنها می توانند یک سری از اعتبار سنجی را انجام دهند تا اطمینان حاصل کنند که معامله قانونی است.ا ین موارد شامل بررسی اینکه امضای رمزنگاری منحصر به فرد متصل به معامله، که در لحظه آغاز روند ایجاد می شود. در واقع یک امضای معتبر است. هر معدنکار به دنبال تایید اعتبار این معاملات به ارزش 1 مگابایت است تا شانس تضمین بیت کوین جدید را داشته باشد. مرحله بعدی، حل موفقیت آمیز یک مسئله عددی است که به عنوان «اثبات کار» شناخته می شود.

هرکدام از کاربران قادر به تولید یک شماره 64 رقمی، معروف به «هش» هستند که یا کمتر از یا مساوی با هش هدف مرتبط با بلوک است که از بیت کوین پاداش می گیرد. متاسفانه، تنها راه ممکن برای رسیدن به یک هش که مطابق با معیارهای صحیح باشد، محاسبه دقیق و صبر کردن تا یک هش تطبیق شده است. اینجا است که هزینه های محاسباتی بالای استخراج ارز دیجیتال به مرحله اجرا در می آید؛ زیرا برای این که ابتدا شانس حدس زدن یک هش را داشته باشید، باید نرخ هش بالا یا هش در هر ثانیه داشته باشید. هرچه ابزار های نیرومند تری داشته باشید، راحت تر می‌توانید استخراج ارز دیجیتال را دنبال کنید. این فرایند را مانند یکی از مسابقاتی در نظر بگیرید که باید فکر کنید و وزن کیک را حدس بزنید. اولین کسی که پاسخ درست ارسال می کند برنده می شود. هرکسی که بتواند سریعترین حدس را بزند شانس پیروزی بالاتری دارد.

نحوه استخراج ارز دیجیتال

۱) هنگامی که یک معامله از طریق یک blockchain انجام شود (به عنوان مثال ، وقتی یک کاربر چند سکه را به آدرس کاربر دیگر ارسال می کند) ، اطلاعات معامله باید ثبت شود و به این ترتیب بلوک می شود.

۲)این بلوک به امنیت و رمزگذاری احتیاج دارد و همه کاربران معدن در شبکه مشارکت دارند.

۳)برای رمزگذاری این بلوک، ماینرها باید یک معما رمزنگاری را با استفاده از یک روش حدس و بررسی حل کنند تا بتوانند یک هش رمزنگاری مناسب برای این بلوک را پیدا کنند. معدنکاران به طور معمول به سخت افزارهای قابل اعتماد و خاص مخصوص نرم افزارها احتیاج دارند تا در واقع اولین شخصی برای تایید و امنیت این بلاک باشند.

۴) پس از آنکه یک ماینر بلوک را ایمن کرد، بلوک به blockchain اضافه می شود و باید توسط گره های دیگر (رایانه ها) در شبکه در فرآیندی معروف به اجماع (consensus) تأیید شود.

۵) اگر یک معدنکار با موفقیت این بلوک را تأیید و ایمن کند، معدنکار با یک سکه تازه ایجاد شده پاداش می گیرد. این فرآیند پاداش برای اثبات کار نامیده می شود.

سرمایه گذاری اولیه برای استخراج ارز دیجیتال:

جنبه های مثبت و منفی در مورد استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما جوانب مثبت هنوز هم از موارد منفی آن بیشتر هستند. قبل از شروع کار استخراج ارز دیجیتال، برخی از منابع مورد نیاز است:

 

یک پردازنده گرافیکی بالا (فقط ASIO ، FPGA و ATI) بدانید که GPU چقدر سریع می تواند هش کند. تأمین نیازهای عظیم انرژی مصرفی رایانه و پرداخت کل هزینه برق برای اجرای کار به مدت طولانی

 

مزایای استخراج ارز دیجیتال :

 

استخراج ارز دیجیتال و سایر ارزهای رمزنگاری شده مزیت های بسیاری دارد. بر خلاف بانک های سنتی که می توانند دارایی های شما را مسدود کنند، شما همیشه کنترل کامل بر ارز دیجیتال خود دارید. سایر نکات برجسته استخراج ارز دیجیتال عبارتند از:

‌عدم توانایی جعل

هزینه کمتری

دسترسی توسط خود شخص

تسویه حساب فوری

پایان دادن به سرقت هویت

 

محدودیت های استخراج ارز دیجیتال

در عمل، این بدان معناست که ماینرها برای محاسبه هر چه بیشتر هش ها در رقابت با یکدیگر هستند، به این امید که اولین کسی باشد که بلوکی را تشکیل می‌دهد و ارز دیجیتال را استخراج می‌کند. علاوه بر آن شما برای استخراج ارز دیجیتال نیاز به ابزار های محاسباتی قدرتمند و کامپیوتر هایی با CPU و کارت گرافیکی قوی دارید. کیفیت و کمیت سخت افزار مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال به طور موثر با حجم افراد در حال استخراج رابطه مستقیم دارد. همچنین هر بار برای استخراج ارز دیجیتال شما برق زیادی نیز مصرف می‌کنید و نیاز به تامین انرژی بالایی دارید.

آینده استخراج ارز دیجیتال

استخراج ارز دیجیتال هنوز یک مفهوم بسیار جدید است و نیاز به زمان دارد که توسط جامعه ای پذیرفته شود که در آن افراد زیادی به استفاده از یک روش پرداخت ملموس عادت کرده‌اند. با این حال، وقتی به آن فکر می کنید، بیشتر مردم حتی پول نقدی ندارند، تنها از کارت اعتباری استفاده می‌کنند. بنابراین قدم اولیه به سوی یک جامعه بدون پول نقد در حال حاضر برداشته شده است. استخراج ارز دیجیتال اکنون به بخشی پذیرفته شده از جامعه تبدیل شده است که افراد همچنان در ازای استفاده از آنها، یاد میگیرند که چگونه پول واقعی بگیرند و کالاهای ملموس را به دست آورند.

شرایط کنونی استخراج ارز دیجیتال در ایران

همانطور که می‌دانید با توجه به این نکته که استخراج ارز دیجیتال پدیده ای جدید در ایران است؛ بنابراین هیچ گونه قانون تایید شده ای درباره آن وجود ندارد. همین این امر موجب سردرگمی طرفداران استخراج ارز دیجیتال شده است. با این حال امروزه با گسترش محبوبیت استخراج ارز دیجیتال، شاهد افزایش قاچاق دستگاه های مربوط به فعالیت غیر قانونی آن در کشورمان می‌باشیم.

در واقع یکی از دلایل مخالفت با استخراج ارز دیجیتال، مصرف بالای برق آن است؛ کما اینکه استخراج مخفیانه ارز در این شرایط سهمیه برق مصرفی دیگران را کاهش می‌دهد. این افراد در این شرایطی که هیچ قانونی بر استخراج ارز دیجیتال نظارت ندارد، به راحتی از برق و سایر منابع دولتی برای این مصرف خود استفاده می‌کنند. همچنین این روند می تواند دلیل خوبی برای افزایش ساخت نیروگاه های برق باشد.  سالانه سرمایه زیادی در بخش قاچاق دستگاه های مربوطه صرف می‌شود. استخراج ارز دیجیتال پدیده ای است که به زودی فراگیر خواهد شد و ادامه این روند تنها موجب شیوع استخراج پنهانی طرفداران ارز دیجیتال و به باد رفتن سرمایه های ملی خواهد بود، بنابراین قانون گذاری در این رابطه می تواند به این جریان کمک کند تا سمت و سویی قانونی به خود بگیرد و هزینه های مصرفی در آن به نفع دولت و مردم آن باشد .