چگونه پرداخت‌های ارز دیجیتال جلوی کارمزدها می‌گیرند و در پول صرفه‌جویی‌ می‌کنند؟

چگونه پرداخت‌های ارز دیجیتال جلوی کارمزدها می‌گیرند و در پول صرفه‌جویی‌ می‌کنند؟

1398/06/15
| 110

۱) چرا با داشتن چیزی مانند کارت اعتباری، نیاز به استفاده از ارز دیجیتال برای پرداخت احساس می‌شود؟

شاید این استدلال در نگاه اول بسیار محکم به‌نظر برسد، ولی باید توجه داشته باشید که بانک‌ها و سیستم‌های پرداخت سنتی آزادی‌عمل شما را محدود می‌کنند.

فرض کنید که در ایالات متحده زندگی می‌کنید و پدر دوست‌داشتنی شما که از قضا تولدش با روز استقلال امریکا همزمان است، در یک کشور دیگر زندگی می‌کند. تمام بانکها به تعطیلات رفته اند. این احتمال وجود دارد که در ارسال پول برای خرید یک ماشین چمن‌زنی جدید در یک حساب بانک خارجی با تأخیر روبرو شوید.

برای جلوگیری از این مشکل مجبور می‌شوید به سراغ پی‌پال، برخی برنامه‌های خاص گوشی هوشمند یا سرویس‌های سنتی انتقال پول مانند «وسترون یونیون» بروید. با این وجود، هیچ ضمانتی وجود ندارد که این پول سر موقع به مقصد برسد یا در نهایت، از جیب خانواده شما سر در بیاورد؛ چرا که خطای انسانی در هر جایی وجود خواهد داشت. به عنوان مثال، یک بار دو شخص غریبه در ایالات متحده، در یک داستان هیجان‌انگیز با مسدود‌شدن حساب‌های بانکی و اتهام کلاهبرداری روبرو شدند. یکی از آنها اشتباهاً 100 دلار را به جای حساب دخترش، به حساب شخص دیگر انتقال داده بود.

نهایتاً اینکه واسطه‌های مالی هیچ اهمیتی به اینکه شما می‌خواهید سر موقع هدیه تولد پدرتان را بدهید، نمی‌دهند. شما مجبور می‌شوید که نسبت به پولی که ارسال می‌کنید و کشوری که دریافت‌کننده پول در آن زندگی می‌کند، کمیسیون یا کارمزد بپردازید؛ حتی اگر نتوانید از عهده آن برآیید.
پرداخت‌های ارز دیجیتال 1

۲) ارز دیجیتال چه تفاوتی ایجاد می‌کند؟

ایده اصلی پس‌زمینه ارز دیجیتال، پرداخت‌های همتا به همتا یا P2P در هر زمان ممکن، در عین حال، حذف واسطه‌هاست. بگذارید با یک مثال خاص از طرف جیمسون لوپ (Jameson Lopp) شروع کنیم. وی مهندس ارشد شرکت سهامی بلاک‌چین مولتی‌سیگنچر موسوم به BitGo است. «لوپ» وضعیت یک تعطیلی ساده به مناسب روز ریاست‌جمهوی ایالات متحده را در 19 فوریه توضیح می‌دهد. در سال 2018، بانک‌های محلی به مانند همیشه، درهای خود را بستند و از ارائه سرویس‌های مالی به افراد خودداری کردند. در همین حال، بیت‌کوین (BTC) به عنوان یک سیستم پرداخت P2P می‌توانست تراکنش‌هایی به ارزش بیش از یک میلیارد دلار داشته باشند. در این روز، بیت‌کوین‌هایی به ارزش بیش از ۷ میلیارد دلار داد و ستد شد.

البته باید اذعان کرد که در اکوسیستم ارزهای دیجیتال، کارمزد تراکنش نیز وجود دارد. ماینرهایی که بلوک‌ها را تأیید می‌کنند، معمولاً تراکنش‌ها را بر اساس نرخ کارمزد تنظیم می‌نمایند. طبیعتاً شما می‌توانید بین تراکنش‌های کُند، سریع یا سرویس‌های ارز دیجیتال، انتخاب‌ خود را داشته باشید. با این وجود، نرخ کارمزدها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و برخی حالت‌ها در تاریخ کریپتوکارنسی وجود داشته‌اند که کاربران توانسته‌اند در مقابل کارمزدهایی بسیار اندک، پول بسیار زیادی را منتقل کنند.

به عنوان نمونه، در اکتبر سال ۲۰۱۸ یک سرمایه‌گذار بیت‌کوین مقدار ۲۹ هزار و ۹۹۹ بیت‌کوین را با ارزشی بالغ بر ۱۹۴ میلیون دلار در آن زمان، با کارمزدی در حدّ 0.01 دلار منتقل کند. این یکی از بزرگترین تراکنش‌های بیت‌کوین در سا‌ل‌های اخیر بوده است. درنظر بگیرید که برای انتقال یک میلیون دلار با ارز فیات، هزینه تراکنش حدود یک درصد است و برای ارسال یک تراکنش 194 میلیون دلار با سیستم‌های معمولی، به راحتی هزینه‌ای معادل صدها هزار دلار متوجه شخص می‌شود.
پرداخت‌های ارز دیجیتال 2

۳) شرایط خاص ارزهای دیجیتال چه هستند؟

محبوبیت کریپتوکارنسی پیوسته در بین افرادی که حساب بانکی ندارند یا در کشورهایی زندگی می‌کنند که نرخ تورم در آنها بالاست، در حال افزایش است. ونزوئلا در حال دست و پنجه نرم کردن با تورم افسار گسیخته موسوم به «ابر تورم» است و همچنین، چند سالی است که مشکلات گسترده اجتماعی و سیاسی این کشور را تهدید می‌کند. در حالی که پول ملی این کشور، بولیوار، تورم گیج‌کننده ۸۰ هزار درصد را در سال ۲۰۱۸ پشت‌سر گذاشته، حجم معاملات بیت‌کوین در فوریه ۲۰۱۹ به اوج تاریخ خود رسیده است. ونزوئلایی‌ها که نتوانستند جلوی افت ارزش پول ملی خود را بگیرند، برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی به سراغ خرید بیت‌کوین رفتند. در این شرایط، حجم مبادلات هفتگی  به بیش از ۲ هزار بیت‌کوین در صرافی لوکال‌بیت‌کوینز رسید.

در همین حال، «یو ان وومن» که یک نهاد سازمان ملل در زمینه برابری جنسیتی و قدرت بخشیدن به زنان است، در تلاش برای انتقال پول به صورت بلاک‌چین برای کمک به پناهندگان بدون حساب بانکی در کمپ‌های سوریه‌ای است. پناهندگان زنی که در طرح پول نقد در برابر کار «یو ان وومن» مشارکت می‌کنند،  قادر هستند که پول خود را مستقیماً‌ دریافت کنند و در این بین، هیچ طرف سومی مانند بانک دخالتی نخواهد داشت. راه‌حل بلاک‌چین برای آنها این امکان را فراهم کرده که به جای پول نقد یا کارت اعتباری، از «اسکن عنبیه» برای خرید غذا استفاده کنند. آنها برای دسترسی به سرمایه‌شان، چشم‌هایشان را اسکن می‌کنند که با یک حساب در یک بلاک‌چین در ارتباط خواهد بود.

پرداخت‌های ارز دیجیتال 3

۴) این شرایط تا حدودی راضی‌کننده است؛ ولی چگونه می‌توانیم از پرداخت‌های ارز دیجیتال در زندگی روزمره‌ام استفاده کنیم؟

فارغ از موضوع انتقال پول غیرمتمرکز، ارز دیجیتال به عنوان بخشی از برنامه‌های ویژه می‌تواند منجر به صرفه‌جویی در مصرف و پول شود.

با توجه به اینکه کریپتوکارنسی‌ها روز به روز جایگاه محکمتری را در استفاده‌های روزانه پیدا می‌کنند، دولت‌ها و کسب‌وکارها نیز در سراسر جهان به دنبال قانونی‌کردن پرداخت‌های ارز دیجیتال در حوزه‌های مختلف هستند. به عنوان مثال، در ایالت اوهایو از امریکا شما می‌توانید مالیات خود را به بیت‌کوین بپردازید. این در حالی است که در پراگ حتی می‌توانید بدون استفاده از پول‌های معمولی، تعطیلات خود را بگذرانید. پایتخت جمهوری چک این روزها یکی از سازگارترین مکان‌ها در زمینه ارزهای دیجیتال است و بیش از ۱۵۰ مکان عمومی مختلف پرداخت به بیت‌کوین را قبول می‌کنند.

برنامه‌های اجتماعی‌ که به دنبال حمایت از کسب‌وکارهای محلی و غیرانتفاقی هستند، یکی دیگر از زمینه‌های جالب کاربرد ارزهای دیجیتال است.  شهر کالگری در کانادا، ارز دیجیتالی مخصوص به خودش را با عنوان «کالگری دلار» راه‌اندازی کرده تا سرمایه‌ها را به این صورت در شهر حفظ کند. شهروندان می‌توانند با مشارکت در برنامه‌های اجتماعی محلی، کوین‌های خود را دریافت کنند. کارهایی مانند ارسال تبلیغات برای کالاها و خدماتی که کاربران از آنها می‌خواهند در یک برنامه موبایل مرتبط بفروشند، از جمله این برنامه‌های اجتماعی محلی است. این شهروندان متعاقباً می‌توانند از  دلارهای کالگری خود برای پرداخت هزینه ناهار، کمک به برخی نهادهای غیرانتفاعی شهر یا خرید بلیت حمل و نقل داخل‌شهری استفاده کنند.

در همین حال، شرکت «دنت وایرلس» با بیش از 14.3 میلیون کاربر، در حال استفاده از ارزهای دیجیتال برای تغییر صنعت اپراتوری موبایل است. این شرکت یک بازار باز برای خرید و فروش داده‌های موبایل راه‌اندازی کرده است. مشتریان می‌توانند در بیش از ۸۰ کشور جهانی از داده‌های موبایل، کارت‌های پیش‌پرداخت یا پیام‌های صوتی بهره‌مند شوند و پرداخت هزینه را با استفاده از دنت (توکن ارائه شده از طرف شرکت)، بیت‌کوین، اتریوم یا بایننس کوین انجام دهند. از طرف دیگر، معامله‌گران می‌توانند در بازار جهانی «دنت اکسچنج» به خرید و فروش ابزارهای موبایل با کاربران موبایل از سراسر دنبال بپردازند.

کریپتوکارنسی‌های داخل‌برنامه‌ای نیز توجه برخی شرکت‌های زیرساخت عمده را به خود جلب کرده‌اند؛ از جمله شرکت‌های راه‌آهن و هواپیمایی. به عنوان نمونه، شرکت راه‌آهن آلمان ژرمن ریل‌وی در حال بررسی استفاده از توکن‌ها برای تشویق مشتریانی است که به صورت مداوم از سرویس‌های آنها استفاده می‌کنند.
پرداخت‌های ارز دیجیتال 4

۵) آنقدر خوب به نظر می‌رسد که شاید واقعیت نداشته باشد. آیا هیچ‌گونه خطر یا عیبی در این میان وجود ندارد؟

علی‌رغم تمام مزیت‌هایی که وجود دارد، احتمالاً در شروع معامله و درک کامل کریپتوکارنسی با برخی مشکلات روبرو شوید.

خرید کوین برای اولین بار، شاید به‌ اندازه‌ای ساده نباشد که در نگاه اول به نظر می‌رسد. اول از همه، شما باید به یک تحقیق کامل به منظور درک تمام جزئيات کاربری ارز دیجیتال بپردازید. باید نسبت به بلاک‌چین، کلیدهای عمومی و اختصاصی، صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال و طبیعتاً کوین‌های متفاوتی در این عرصه وجود دارند، آگاهی کافی داشته باشید. همچنان که در مورد ارز دیجیتالی که می‌خواهید بر روی آن سرمایه‌گذاری کنید، باید با مقایسه سیاست‌ها و کارمزدهای تراکنش یک صرافی یا یک کیف پول دیجیتالی مناسب این کار را انجام دهید. این اقدامات اولیه ممکن است برای کسانی که با فناوری اطلاعات و تکنولوژی مالی آ‌شنایی نداشته باشند، اندکی دشوار باشد. مخصوصا برای بزرگترهایی که ارز دیجیتال را روش مناسبی برای پرداخت‌های میکرو نمی‌بینند.

پس از خرید کوین‌ها، سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال باید خطرات مرتبط با نوسانات شدید در این فضا را درک کنند. البته شاید روش‌هایی برای پیش‌بینی روند قیمت ارزهای دیجیتال وجود داشته باشد. با این وجود، در صورتی که بخواهید مقدار متنابهی از پول را منتقل کنید یا خدمات قابل‌توجهی را خریداری کنید، باید به صورت پیوسته، نرخ‌ها را زیر نظر داشته باشید.

در نهایت بایستی درنظر داشته باشید که با تمام تلاش‌هایی که در این صنعت انجام شده، ارزهای دیجیتال هنوز هم در معرض هک‌های گسترده قرار داند. گاهی اوقات تلفات منشأ انسانی دارند. از جمله اتفاقی که برای QuadrigaCX رخ داد. یک صرافی عمده کانادایی که مشتریانش به خاطر مرگ ناگهانی مؤسس شرکت، مقدار قابل‌توجهی از سرمایه‌هایشان را از دست دادند.

به طور خلاصه باید گفت که سرمایه‌گذاران می‌توانند همراه با رشد این صنعت، روز به روز سود بیشتری از دنیای کریپتوکارنسی‌ها به‌دست آورند. با این حال، سرمایه‌گذاری هوشمندانه در این زمینه واقعاً لازم است و نباید به سرمایه‌گذاری بر ارز دیجیتال به عنوان به روشی سریع برای درآمد نگاه کرد.