آنچه درباره ارز دیجیتال دش باید بدانید

آنچه درباره ارز دیجیتال دش باید بدانید

1398/06/18
| 197

آنچه درباره ارز دیجیتال دش باید بدانید

امروزه همه درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال صحبت می‌کنند. با این حال، در حالی که بیت کوین به‌عنوان نمونه‌ای خوب از ارز غیرمتمرکز و همتا به همتا در حفظ حریم خصوصی به نظر می‌رسد، اما در بعضی موارد نیز شاهد ضعف‌های آن هستیم. زمان‌های تائید معامله در بیت کوین بسیار طولانی می‌باشد که برای معاملات روزمره کاری غیرعملی است. در کنار آن گروه سام اکسچنجر می خواهد ارز دیجیتال دش را که از نظر حریم خصوصی و سرعت معاملات روزانه ویژگی‌های زیادی را ارائه می‌دهد به شما معرفی کند.

 

کی و چرا ارز دیجیتال دش ایجاد شد؟

ارز دیجیتال دش در 18 ژانویه 2014 توسط توسعه دهنده آن Evan Duffield ایجاد شد. ارز دیجیتال دش در ابتدا با نام XCoinXCO منتشر شد. در فوریه 2014 این نام به "Darkcoin" تغییر یافت. در 25 مارس 2015، Darkcoin به‌عنوان «دش» معرفی شد. اوان دافیلد در سال 2010 با بیت کوین روبرو شد و تحت تأثیر فناوری آن قرار گرفت، اما خیلی زود فهمید که بیت کوین خصوصی نیست و به‌اندازه کافی سریع نیست.

او ایده‌های بسیاری در مورد چگونگی ناشناس ساختن بیت کوین داشت، اما می‌دانست که توسعه‌دهندگان اصلی بیت کوین اجازه نمی‌دهند که او این کار را انجام دهد. کد اصلی برای این کار نیاز به تغییر دارد؛ بنابراین، برای تغییر این اشکال اصلی بیت کوین اوان تصمیم گرفت از کد اصلی بیت کوین استفاده کند و ارز دیجیتال خود را بسازد، این همان چیزی است که ما امروز از آن به‌عنوان دش می‌شناسیم.

قبل از بیت کوین اگر شما کمترین هزینه تراکنش را بپردازید، باید 13 دقیقه صبر کنید تا معامله شما انجام شود. ایوان دافیلد فهمید که این موضوع بسیار مشکل‌ساز است و به فکر راه‌حل افتاد. ایوان دافیلد در سال 2010 با بیت کوین روبرو شد و از فناوری آن بسیار تحت تأثیر قرار گرفت، اما با این وجود او از سرعت کند معاملات و ضعف حریم شخصی رضایت نداشت.
آنچه درباره ارز دیجیتال دش باید بدانید1

او ایده‌های بی‌شماری در مورد چگونگی کارکرد بهتر بیت کوین داشت، اما اعضای اصلی بیت کوین هرگز به او اجازه نمی‌دادند که این کار را انجام دهد. این به معنای تغییر کد هسته است. به همین دلیل است که وی تصمیم گرفت در 18 ژانویه 2014 از کد هسته استفاده کند و رمزنگاری خود را انجام دهد. ارز دیجیتال دش قبلاً Xcoin خوانده می‌شد که بعداً به DarkCoin تبدیل شد. سرانجام به ارز دیجیتال دش خوانده شد که یک بندرگاه Digital Cash است.

طی دو روز اول راه‌اندازی ارز دیجیتال دش، 1.9 میلیون سکه استخراج شد که 10٪ پوند از کل عرضه‌ای است که تاکنون صادر می‌شود. ایوان دافیلد اظهار داشت كه این مسئله به دلیل وجود مشكلی است كه هنگام ایجاد انشعاب از رمز لایت کوین برای ایجاد ارز دیجیتال دش ایجاد شده است. این مشکل بلافاصله برطرف شد و دافیلد راه‌حل‌هایی را پیشنهاد کرد:

_ راه‌اندازی مجدد سکه

_ استفاده از airdrop به‌منظور گسترده‌تر کردن توزیع اولیه.

جامعه با این حال به طرز چشمگیری با هر دو این پیشنهادها مخالفت کرد. اکثر سکه‌های استخراج‌شده بعداً در ازای مبادلات با قیمت های بسیار پایین توزیع می‌شدند.

قبل از اینکه یک بررسی عمیق انجام دهیم و ببینیم چه چیزی ارز دیجیتال دش را مطلوب می‌کند، ابتدا باید یک بررسی اساسی در مورد ویژگی‌های ارز دیجیتال دش انجام دهیم. ارز دیجیتال دش دارای 18 میلیون سکه است، بدین معنی که فقط 18 میلیون دش ساخته شده است و تقریباً 7.85 میلیون آن در گردش است.

میانگین زمان استخراج بلوک 2.5 دقیقه می‌باشد که 4 برابر سریع‌تر از بیت کوین است. ارز دیجیتال دش همچنین دارای یک پاداش متغیر است که هر ساله 7.1٪ کاهش می‌یابد. حال اجازه دهید نگاهی به برخی از ویژگی‌های Dash داشته باشیم که آن را واقعاً خاص می‌کند.

ویژگی شماره 1: مسترنود

گره‌های کامل سرورهایی هستند که در شبکه P2P کار می‌کنند و به همتایان این امکان را می‌دهند تا از آن‌ها برای دریافت به‌روزرسانی در مورد وقایع موجود در شبکه استفاده کنند. همان‌طور که می‌توان تصور کرد، این گره‌ها نیاز به مراقبت قابل‌توجهی دارند. به همین دلیل، آن اندازه که باید، تعداد گره‌های کامل افزایش نیافته است. این به‌طور قابل‌توجهی زمان انتشار بلوک را افزایش می‌دهد.

ماینرها به‌طور ایده آل می‌خواهند بلوک‌های تازه پیدا شده خود در اسرع وقت در سراسر شبکه پخش شود. هر تأخیر احتمال پیروزی ماینرهای دیگر در مسابقه و افزودن بلوک های آن‌ها به زنجیره قبل از آن‌ها را افزایش می‌دهد. یکی از راه‌های افزایش مقدار این گره‌های کامل استفاده از سیستم تشویقی بهتر است؛ بنابراین، این همان چیزی است که Dash Whitepaper پیشنهاد کرده است:

وی گفت: این گره‌ها برای سلامتی شبکه بسیار مهم هستند. آن‌ها امکان همگام‌سازی و انتشار سریع پیام‌ها را در سراسر شبکه به مشتریان ارائه می‌دهند. ما پیشنهاد می‌کنیم یک شبکه ثانویه اضافه کنیم، معروف به شبکه Dash Masternode. این گره‌ها از دسترسی بالایی برخوردار بوده و سطح خدمات موردنیاز خود را برای شرکت در برنامه پاداش مسترنود به شبکه ارائه می‌دهند.
 

مسترنود دقیقاً چیست؟

مانند گره‌های کامل در شبکه بیت کوین است به‌جز اینکه آن‌ها باید خدمات خاصی به شبکه ارائه دهند و باید به‌نوعی سرمایه‌گذاری سنگینی در سیستم داشته باشند. برای راه‌اندازی یک مسترنود، باید 1000 ارز دیجیتال دش سرمایه‌گذاری کند.

اکنون سؤالی که باید پرسید این است که چرا یک مسترنود باید این نوع سرمایه‌گذاری را انجام دهد؟

درازای خدمات، مسترنود سود خود را با سرمایه خود پرداخت می‌کند. درواقع، آنچه این کار را انجام می‌دهد این است که باعث ایجاد انگیزه در مسترنود برای کار کردن به نفع بلاکچین می‌شود. دش اولین ارز دیجیتالی بود که مدل مسترنود را در پروتکل خود پیاده کرد.

مسترنود ها به دنبال الگوریتم اثبات سرویس، یک شبکه لایه دوم ایجاد می‌کنند و در بالای شبکه معمولی اول ماینرها وجود دارد. این سیستم دو لایه هم‌افزایی بین اثبات سرویس و اثبات مکانیسم‌های کار در شبکه ارز دیجیتال دش را ایجاد می‌کند. یکی از مسترنود ها روشن است، مسئولیت مجموعه خاصی از توابع مانند InstantSend و PrivateSend را بر عهده دارد.

از آنجا که اجرای یک مسترنود ها به پول و تلاش نیاز دارند به‌منظور ایجاد انگیزه در عملکردهای گره، از تلاش‌های آن پاداش می‌گیرند. این پاداش معمولاً 45٪ از پاداش بلوک است. با این حال، برای به دست آوردن یک پاسخ مشخص‌تر باید برخی از پارامترها را بررسی کنیم.
آنچه درباره ارز دیجیتال دش باید بدانید2

ویژگی شماره 2: پرداخت خصوصی

به‌طور خلاصه، پرداخت خصوصی با تعویض سکه‌ها در بین کاربران، امکان پیشگویی تاریخ قابل‌ردیابی سکه‌ها را از بین می‌برد. حال، بیایید به نسخه طولانی نگاه کنیم. قبل از اینکه درک کنیم که چگونه PrivateSend کار می‌کند، باید مفهوم CoinJoin را درک کنیم.

 

CoinJoin چیست؟

 CoinJoin؛ یک روش ناشناس سازی است که برای معاملات بیت کوین توسط گرگوری مکسول پیشنهاد شده است. بر اساس این ایده است: وقتی می‌خواهید پول پرداخت کنید، شخص دیگری را پیدا کنید که او نیز بخواهد پرداخت را انجام دهد و با هم یک پرداخت مشترک را انجام می‌دهید.

در یک پرداخت مشترک نمی‌توانید ورودی و خروجی در یک تراکنش بیت کوین را مرتبط کنید. این امر اطمینان می‌دهد که جریان دقیق معامله برای اشخاص ثالث مشخص نیست. CoinJoin برای حل یكی از اساسی‌ترین مشكلات معاملات بیت کوین، ساخته شد.

 

 Investopedia قابلیت پرداخت خصوصی را به شرح زیر تعریف می‌کند:

پرداخت خصوصی قابلیت تعویض خوب دارایی با سایر کالاها یا دارایی‌های یکسان است.

ویژگی سوم: ارسال فوری، این سرویس به شما امکان می‌دهد معاملات ارز دیجیتال دش خود را فوراً (در مدت 1.5 ثانیه) ارسال کنید، اما مسترنود هزینه‌های بالاتری را برای پردازش چنین معاملات دریافت می‌کند. ارسال فوری مشکل دو برابر کردن را نیز حل می‌کند.

چگونه می‌توانید ارز دیجیتال دش دریافت کنید؟

روش‌های زیادی برای دستیابی به آن وجود دارد:

_ می‌توانید آن را بخرید:

 شما می‌توانید ارز دیجیتال دش را از طریق صرافی یا ارائه‌دهنده CFD خریداری کنید، هر دو دارای مشکلات خود هستند. به دلایل امنیتی، ما تمایل داریم که به ارائه‌دهندگان CFD اعتماد کنیم، زیرا آن‌ها توسط تابلوهای نظارتی (همان‌هایی که ما به هر حال توصیه می‌کنیم) به حسابشان تکیه می‌کنند. خرید سکه به خودی خود نیز انجام می‌شود، اما فقط باید مطمئن شوید که مبادله‌ای که انتخاب می‌کنید از اعتبار خوبی برخوردار است.

_ می‌توانید تجارت کنید:

 علاوه بر این، از آنجا که بسترهای تجاری مانند eToro باعث می‌شود تا موقعیت‌های CFD باز و بسته شود، معامله گران خرده‌فروشی می‌توانند موقعیت‌های کوتاه‌مدت در دارایی‌هایی مانند ارز دیجیتال دش را در اختیار بگیرند و ظرف چند دقیقه سود کسب کنند. پلتفرم eToro به‌خوبی تنظیم شد، آمار و نمودارهای معاملاتی به‌روز را نشان می‌دهد تا معامله گران ارز دیجیتال را قادر سازند مناطق پشتیبانی و مقاومت را در بازار سکه دش مشخص کنند.

_ شما می‌توانید آن را استخراج کنید:

همچنین شما می‌توانید ارز دیجیتال دش را استخراج کنید. ماینرهای این شرکت با مجاز کردن معاملات و ایجاد بلوک‌های جدید برای اتصال به شبکه ارز دیجیتال دش در تأمین امنیت شبکه Dash کمک می‌کنند. باید گفت که معدن دش یک صنعت کاملاً رقابتی است که مانند اکثر معادن ارز دیجیتال می‌توانید به آن وارد شود. برای سودآوری موفقیت‌آمیز شما به یک ماینر ASIC نیاز خواهید داشت، زیرا معدن CPU و GPU دیگر برای استخراج ارز دیجیتال دش سودآور نیست.

_ دش را رایگان دریافت کنید:

یکی از اصلی‌ترین شباهت‌های بین بیت کوین و ارز دیجیتال دش این است که هردوی آن‌ها لینک‌هایی را ارائه می‌دهند که تازه‌واردان را قادر می‌سازند تا رمزهای ارز را وارد کنند تا مقادیر کمی از سکه‌های ارز دیجیتال را به‌صورت رایگان دریافت کنند. کاربران باید معاملات را حل کرده و موارد جزئی را تکمیل کنند تا با ارز دیجیتال دش پاداش بگیرند.

نحوه ذخیره ارز دیجیتال دش:

مانند بیت کوین، این نکته اهمیت دارد که صاحبان ارز دیجیتال دش بتوانند دارایی‌های دیجیتالی خود را به‌صورت ایمن و قابل‌اعتماد در یک کیف پول مناسب ذخیره کنند.

کیف پول‌های ارز دیجیتال دش، کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Trezor و Ledger Nano S هستند که به کاربران امکان می‌دهند حجم بالایی از Dash را به‌صورت آفلاین ذخیره کنند، بدون اینکه تهدیدی برای از دست دادن بودجه خود در برابر جرائم سایبری باشد. Jaxx همچنین در حال تبدیل شدن به یک کیف پول رایج و رومیزی است که از ارز دیجیتال دش پشتیبانی می‌کند. کلیدهای خصوصی کاربران برای امنیت بیشتر همیشه در دستگاه اصلی خود باقی می‌مانند.

آنچه درباره ارز دیجیتال دش باید بدانید

چگونه ارز دیجیتال دش بخریم؟

یكی از آسان‌ترین راه‌های خرید ارز دیجیتال دش، مبادله آن از Changelly است. Changelly؛ یک مبادله فوری است که در آن می‌توانید ارزهای دیجیتال مختلفی را مبادله کنید. Changelly در حال حاضر از 55 ارز دیجیتال (ازجمله دش) پشتیبانی می‌کند.

شما به موارد زیر برای خرید ارز دیجیتال دش نیاز دارید:

_ آدرسی که از آنجا شما می‌خواهید Dash خود را دریافت کنید.

_ برخی از BTC / LTC یا هر رمزنگاری پشتیبانی شده دیگر برای تبادل ارز دیجیتال دش استفاده می‌کنند.

ارز دیجیتال دش را از صرافی‌ها و مبادلات زیر خریداری کنید: Binance: جفت‌های پشتیبانی شده DASH / BTC، DASH / ETH هستند.

 Bittrex: جفت‌های پشتیبانی شده DASH / BTC، DASH / ETH هستند.

 Gate.io: جفت‌های پشتیبانی شده DASH / BTC، DASH / USDT هستند.

 Bitfinex: جفت‌های پشتیبانی شده DASH / BTC، DASH / USD هستند.

 KuCoin: جفت‌های پشتیبانی شده DASH / BTC، DASH / USDT، DASH / ETH هستند.

آیا ارز دیجیتال دش رقیب دارد؟

بله Litecoin و Bitcoin Cash هر دو آرزو دارند تا به‌عنوان واسطه‌ای برای معاملات روزانه تبدیل شوند. ممکن است با معرفی شبکه Lightning در سیستم‌عامل خود، بیت کوین به رقیبی برای ارز دیجیتال دش تبدیل شود؛ اما دش نسبت به رقبا بسیار جلوتر قرار دارد.

 

مزایا و معایب ارز دیجیتال دش

_ معاملات کوچک تقریباً فوراً قابل تسویه هستند.

_ صاحبان ارز دیجیتال دش می‌توانند 100٪ معاملات ناشناس انجام دهند.

_ برنامه‌های کاربردی گسترده در دنیای واقعی

_ شبکه‌ای کاملاً غیرمتمرکز و خودگردان

_ اگر شبکه فاقد فعالیت باشد، معاملات PrivateSend می‌تواند کند باشد.

_ نمودار و مقیاس بندی معاملات در صفحه اصلی بلاکچین دش گزارش شده است.

_ اگر صاحبان مسترنود ثروت خود را در جای دیگری سرمایه‌گذاری کنند، می‌تواند منجر به نقدینگی طولانی‌مدت برای آن‌ها شود.

چشم‌اندازهای تجاری آینده ارز دیجیتال دش چیست؟

همان‌طور که قبلاً نیز گفته شد، هدف ارز دیجیتال دش برای تبدیل شدن به‌واسطه ای برای معاملات روزانه است. این شبکه گسترده‌ای را برای تحقق بخشیدن به آن جاه‌طلبی ایجاد کرده است که علاوه بر ایالات‌متحده، در کشورهای مختلف حضور دارد. به‌عنوان مثال، در حال حاضر ابتکاراتی را در دو کشور اقتصادی آغاز کرده است که با سودآوری ارزهای دیجیتال دش آزمایش می‌کنند و این موضوع نوید آینده‌ای روشن برای ارز دیجیتال دش را می‌دهد.