همه چیز در مورد اتریوم کلاسیک

همه چیز در مورد اتریوم کلاسیک

1398/06/28
| 132

«داستان شکل‌گیری اتریوم کلاسیک به‌نوعی دراماتیک است. اگر با حوزه کریپتوکارنسی آشنایی داشته باشید، اتریوم یک پلتفرم متن‌باز غیرمتمرکز و در عین حال، یک ارز دیجیتال است.»

همان‌طور که کاربران اینترنت نیاز به یک مرورگر وب مانند موزیلا فایرفوکس یا گوگل کروم برای دسترسی به اطلاعات دارند، پلتفرم اتریوم نیز برای به کمک به توسعه‌دهندگان نرم‌افزار و ارائه dApp ها ضروری است. درسال ۲۰‍۱۵، جامعه اتریوم، برنامه‌هایی را برای ایجاد سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز موسوم به DAO ها تصویب کرد. هدف اصلی از DAO ها، جذب سرمایه‌ای گسترده برای حمایت مالی از سازمان‌ها و کارآفرینانی بود که می‌خواستند برنامه‌های خود را بر روی پلتفرم اتریوم توسعه دهند.
 در تابستان ۲۰۱۶، طرح DAO بیش از ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد و برای حمایت از توسعه‌دهندگان اتریوم آماده شده بود. با این وجود، در ژوئن سال ۲۰۱۶، طرح DAO در معرض خطر افتاد. مجرمان سایبری از یک نقص امنیتی در ساختار سیستم DAO استفاده کردند و در این میان، ۵۰ میلیون دلار را به سرقت بردند.

توسعه‌دهندگان اتریوم تحت‌فشار زیادی قرار گرفتند که بلاک‌چین اتریوم را به وضعیت قبل از این «هک» باز گردانند و تمام کوین‌های اتر را به دست صاحبان اصلی‌شان برسانند. در همین حال، اتریوم کنترل یک «چنگال سخت» را برعهده گرفته و با اصلاح کد اولیه، سعی در مقابله با هک DAO داشت. جامعه اولیه اتریوم تصمیم گرفت که در کنار این «چنگال سخت» باقی بماند و در حالی که کد اصلی را به همان حالت اولیه حفظ کرد. این موضوع منجر به تولید ارز دیجیتالی شد که امروزه آن را با عنوان «اتریوم کلاسیک» می‌شناسیم.
هدف اتریوم کلاسیک چیست؟

هدف اتریوم کلاسیک چیست؟

اتریوم کلاسیک در نظر دارد که در درازمدت، همچنان به طبیعت اولیه بلاک‌چین اتریوم وفادار بماند. افق و هدف نهایی اتریوم کلاسیک تا حدود زیادی مانند «اتریوم» است. اینکه پلتفرم بلاک‌چینی ساخته شود که زمینه را برای طراحی و ساخت Dapp ها توسط توسعه‌دهندگان نرم‌افزار اتریوم کلاسیک فراهم کند؛ برنامه‌هایی که بر روی یک سرور یا یک شرکت ثالث نخواهند بود. بلکه بر روی هر «نقطه‌ای» ذخیره می‌شوند که با بلاک‌چین اتریوم کلاسیک در ارتباط است.

اتریوم کلاسیک همچنان به‌عنوان چارچوب موردعلاقه ایدئولوژیست‌های کریپتوکارنسی که اعتقاد زیادی به بلاک‌چین ETC دارند، باقی مانده است. با این وجود، هیچ شکی نیست که تصمیم «اتریوم» مبنی بر تولید یک «چنگال سخت» جدید و مهاجرت به «اتریوم جدید» یک دودستگی عمده در بین جامعه اتریوم ایجاد کرده است.

 

تیم پشت پرده اتریوم کلاسیک

پنج تیم کلیدی از مهندسان نرم‌افزار و توسعه‌دهندگان وجود دارند که به شکلی خستگی‌ناپذیر برای حمایت از رشد پلتفرم اتریوم کلاسیک تلاش می‌کنند.

ETCDEV

ETCDEV یک گروه میان‌رشته‌ای جهانی از مهندسان نرم‌افزار و توسعه‌دهندگان است که به‌صورت تمام‌وقت بر روی برخی از جدیدترین پروژه‌های هسته پلتفرم اتریوم کلاسیک کار می‌کنند. این پروژه‌ها شامل مواردی چون امرالد SDK، کلاسیک گث و ساید‌چینز می‌شوند. با وجود حرفه‌ای‌هایی مانند گروه ETCDEV در زیر مجموعه جامعه اتریوم کلاسیک، احتمال قرار گرفتن در پیشانی تکنولوژی بلاک‌چین بسیار بالاست.

IOHK

IOHK گروهی متشکل ریاضیدانان و مهندسان و همین‌طور توسعه‌دهندگانی که پیوسته برای بهبود امنیت و مقیاس‌پذیری اکوسیستم ETC تلاش می‌کنند.

ETC کوپریتیو

ETC کوپریتیو یا به‌اختصار ECC به این منظور تأسیس شده تا یک کمک مالی برای رشد پلتفرم اتریوم کلاسیک در درازمدت باشد. ECC دارای یک رویکرد «چنگال سه شاخه» برای حمایت مالی است؛ جامعه اتریوم کلاسیک، بازاریابی و توسعه. همچنین ECC سعی دارد که بین جوامع کریپتوکارنسی مبتنی بر اتریوم، لینک ارتباطی برقرار کند.

ETC لبز

اتریوم کلاسیک لبز یکی دیگر از تیم‌های سرآمد ETC است که برای جذب سرمایه به‌منظور پروژه‌های جدید در پلتفرم ETC به وجود آمده است. این تیم همچنین به دنبال ایجاد پیوندهای صنعتی برای بهبود دوام اکوسیستم اتریوم کلاسیک در درازمدت است.
 

جماهیر اتریوم

این سازمان تأثیر زیادی بر روی مجموعه گسترده‌ای از پروژه‌های بلاک‌چین و ازجمله آن‌هایی که در پلتفرم بلاک‌چین ETC قرار دارند، دارد. در حال حاضر، اتریوم کامان‌ولث یا «جماهیر اتریوم» کنترل کیف پول «کلاسیک اِتِر» را برعهده دارد.
اتریوم کلاسیک چگونه کار می‌کند؟

اتریوم کلاسیک چگونه کار می‌کند؟

عملکرد اتریوم کلاسیک درست به‌مانند اتریوم اولیه است؛ چراکه در واقع، بر اساس بلاک‌چین اولیه طراحی شده است. برای ETC مدتی طول کشید تا بتواند مقبولیت پیدا کرده و مورد توجه افراد حاضر در صنعت کریپتوکارنسی قرار گیرد؛ جایی که هنوز ارز مادر اتریوم یا ETH هنوز در بسیاری از جنبه‌ها با اتریوم کلاسیک همکاری نمی‌کند.

با این وجود، سرمایه‌گذاران در حوزه ارزهای دیجیتال و آن‌هایی که می‌خواهند از dApp ها بر روی پلتفرم اتریوم استفاده کنند، می‌توانند در طیف گسترده‌ای از صرافی‌های ارز دیجیتال به خرید اتریوم کلاسیک بپردازند. اتریوم کلاسیک هم می‌تواند به فرم یک «سرمایه‌گذاری» مورد استفاده قرار گیرد یا برای پرداخت دیجیتال به کسب‌وکارها و خدمات به کار برود.
 

مشکلاتی که اتریوم کلاسیک دارد

مشکل اصلی ETC، نبود سازگاری با «چنگال سخت» اتریوم است. بخش عمده و وزنه‌های جامعه اتریوم به زنجیره جدید مهاجرت کرده‌اند. این بدان معناست که هر شخصی که هم‌اکنون در ETC حضور دارد، نمی‌توانند به بروزرسانی‌های ETH دسترسی داشته باشد. یکی از نمونه‌های بارز این موضوع، حرکت اتریوم از «گواهی انجام کار» به PoS یا «گواهی سهم انجام کار» بوده است. اتریوم کلاسیک به‌ هیچ‌وجه نمی‌تواند چنین چیزی را به کار بگیرد؛ چراکه نرم‌افزار آن‌ها اجازه استفاده از این‌گونه بروزرسانی‌ها را نمی‌دهد.

امّا این پایان مشکلات نیست. ناهنجاری‌های بیشتری در مورد ETC وجود دارد و برخی نیز نظریه‌های توطئه در مورد آن متصوّر هستند. بسیاری اتریوم کلاسیک را به‌عنوان یک حمله علیه خود «اتریوم» درنظر می‌گیرند. امّا این به چه معناست؟ ارائه «چنگال سخت» وقتی جامعه‌ای دودسته شده و آسیب‌پذیر شده‌اند. در این حالت، گروه‌های «ضد اتریوم» به‌صورت آزادانه و مستقیم از ETC حمایت می‌کنند تا بتوانند در جامعه اتریوم انحراف ایجاد کنند.

 اتریوم کلاسیک در برابر اتریوم

اتریوم کلاسیک در برابر اتریوم

 

*نکات مثبت اتریوم کلاسیک

*وفادار بودن به فلسفه تغییرناپذیری و ثبات بلاک‌چین

*اخیراً توسط برخی بازیگران مهم در این عرصه حمایت شده است
 

نکات منفی اتریوم کلاسیک

*عدم‌دسترسی به تمام بروزرسانی‌های جدیدی که توسط ETH ارائه می‌شوند.

*عمده جامعه اتریوم به ETH نقل‌مکان کرده‌اند.

*به‌عنوان یک تهاجم و حمله به جامعه اتریوم درنظر گرفته می‌شود.

*به‌عنوان محلی مملو از کلاهبرداران شناخته شده است.

 

نکات مثبت اتریوم

*دارای یک رشد با نسبت نمایی است.

*بخش عمده‌ای از بزرگانی که اتریوم را ساخته‌اند، در کنارش باقی ‌مانده‌اند.

*بعد از حمله هکری DAO احیا شده و پول‌های به سرقت رفته به مالکان واقعی‌شان بازگردانده است.

*همیشه با آخرین تغییرات، بروزرسانی می‌شود.

*دارای یک هش‌ریت بالاتر نسبت به اتریوم کلاسیک است

*یک جامعه قدرتمند که نمونه آن در همکاری برای حل مشکل در جامعه اتریوم اتفاق افتاده است.

*اتریوم توسط یک گروه متشکل از بیش از ۲۰۰ شرکت با عنوان اتحادیه اینترپرایز اتریوم یا EEA حمایت می‌شود. این شرکت‌ها از تکنولوژی بلاک‌چین برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند. مایکروسافت، جی‌پی مورگان و تویوتا ازجمله این شرکت‌ها هستند.

نکات منفی اتریوم کلاسیک

نکات منفی اتریوم

-عدم رعایت قانون تغییرناپذیری و ثبات

اتریوم بازگشت فوق‌العاده‌ای پس از یک بحران کامل داشته و به نظر می‌رسد که تمام انتظاراتی که علاقه‌مندان از همان ابتدا داشته‌اند، برآورده کرده است. مهم‌تر از همه اینکه، قدرت اصلی اتریوم در طیف گسترده عملیاتی آن است. اتریوم فقط یک ارز دیجیتال نیست، بلکه پلتفرمی است که مردم می‌توانند پروژه‌هایشان را برای تأثیرگذاری بر آینده بسازند. اگر موضوع «غیرمتمرکز سازی» جزئی از آینده باشد، مطمئناً اتریوم جزئی از آن و در مرکز آن خواهد بود. حالا سؤال اینجاست که این چه معنایی برای ETH و ETC دارد؟ ETH تمام سرآمدهای توسعه‌دهندگان را در جناح خود دارد و به‌صورت مداوم در حال پیشرفت است. اکنون نیز با پشتیبانی EEA، شرایط حتی بهتر از قبل شده است. ارزش هر ارزی ناشی از اعتمادی است که مردم به آن دارند و به دلیل تمام این فاکتورهایی که ذکر شد، اعتماد به ETH روزبه‌روز بیشتر از قبل می‌شود. بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که اتریوم اولین کریپتوکارنسی بعد از بیت‌کوین خواهد بود که از مرز یک هزار دلار عبور می‌کند.
 

اتریوم کلاسیک هنوز هم مایه ننگ

در مورد اتریوم کلاسیک، متأسفانه چنین چیزی نمی‌توان گفت. در چشم بسیاری از افراد، اتریوم کلاسیک هنوز هم «مایه ننگ» خانواده اتریوم است. در حال حاضر، ETH ارزشی ۱۵ برابر ETC دارد و به نظر نمی‌رسد که شرایط به‌زودی از این بهتر شود. به‌علاوه، این حقیقت که اتریوم کلاسیک به‌عنوان سیستمی پر از کلاهبردار مشهور شده، تنها می‌تواند به کاهش اعتماد مردم به این کریپتوکارنسی ختم شود و در نتیجه، ارزش آن در درازمدت کاهش یابد. منظور از این صحبت‌ها، این نیست که اتریوم کلاسیک به‌زودی از بازار محو خواهد شد. همچنین نمی‌خواهیم بگوییم که این ارز دیجیتال پتانسیل لازم برای رشد را ندارد. در فضای بلاک‌چین، هیچ‌چیز را نمی‌توان با قاطعیت کامل به زبان آورد؛ همچنان که میلتون فریدمن (Milton Fridman)، اقتصاددان آمریکایی می‌گوید، همیشه انتخاب آزادانه وجود دارد. اتریوم کلاسیک آزادانه انتخاب کرده است که بلاک‌چین خودش را داشته باشد و به سمت جلو حرکت کند و این زیبایی سازوکار بلاک‌چین است.