آنچه در مورد اتریوم باید بدانید

آنچه در مورد اتریوم باید بدانید

1398/06/04
| 237

سال 2012، ویتالیک بوترین جوان 17 ساله‌ای بود که به‌تدریج توسط پدرش با «بیت‌کوین» آشنا شد و علاقه زیادی به این تکنولوژی پیدا کرد. ویتالیک به‌زودی نوشتن را برای مجله بیت‌کوین آغاز کرد و پیشنهادهایی برای بهبود پلتفرم بیت‌کوین ارائه داد، امّا این پیشنهادها چندان موردتوجه قرار نگرفتند و وی تصمیم گرفت که پول دیجیتالی خودش را بسازد. «اتریوم» ایده ویتالیک جوان بود که در سال ۲۰۱۵ متولد شد.

آنچه در مورد اتریوم باید بدانید

 

اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز جهانی برای پول و انواع کاربردهای جدیدی است که برای آن کشف شده است. در شبکه اتریوم شما می‌توانید کدهایی بنویسید که پول را کنترل کنند و برنامه‌هایی ایجاد کنید که از تمام نقاط جهان در دسترس باشند،

امّا درک کلی اتریوم، مستلزم دانستن مفهوم بلاک‌چین است و بدون داشتن اطلاعات در مورد تکنولوژی بلاک‌چین نمی‌توانید در این راستا قدم بردارید. با اینکه بلاک‌چین معمولاً در کنار بیت‌کوین روایت می‌شود، امّا این تکنولوژی دارای کاربردهای متعددی است که فراتر از ارزهای دیجیتالی است. درواقع، بیت‌کوین تنها یکی از صدها کارآیی‌ است که امروزه تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند داشته باشد. به گفته کارشناسان نسبت بلاک‌چین به بیت‌کوین مانند اینترنت است به ایمیل؛‌ یک سیستم گسترده الکترونیکی که امکان ساخت برنامه بر مبنای آن وجود دارد و ارز دیجیتالی تنها یکی از آن‌هاست. تا همین چند سال اخیر، ساخت برنامه‌های بلاک‌چین نیازمند یک دانش پیچیده در کدنویسی، کریپتوگرافی، ریاضیات و همین‌طور منابع قابل‌توجه بوده است. شرایط تغییر کرده و کاربردهایی که تاکنون در تصورات نمی‌گنجید، ازجمله رأی‌گیری الکترونیکی و بررسی مطابقت با قوانین، امروزه بیشتر از هر زمان دیگری توسعه پیدا کرده‌اند. اتریوم با فراهم کردن توسعه‌دهندگانی که ابزارهای کافی در دست دارند و می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز بسازند، تمام این موارد را ممکن ساخته است.

نسخه اتریوم از اینترنت، جایی است که سرورها و فضاهای ذخیره ابری با شبکه‌ای از سیستم‌ها با عنوان «نقاط» جایگزین شده‌اند. نقاط محل ذخیره و نگهداری یک پایگاه داده اشتراکی با عنوان «بلاک‌چین» است. هزاران نقه در سراسر وجود دارند که تمام بلاک‌چین را در خود ذخیره می‌کنند. هر چه تعداد نقاط بیشتر باشد، امنیت شبکه و داده‌هایش اضافه‌تر خواهد شد. اطلاعاتی که شما وارد فضای ذخیره‌سازی می‌کنید، تنها به‌وسیله شما کنترل خواهد شد. این اطلاعات بر روی کامپیوتر شما یا در یک سرور مرکزی ذخیره نمی‌شود، بلکه بر روی کل شبکه اتریوم وجود خواهد داشت. اطلاعاتی که در بلاک‌چین نگهداری می‌شوند، باید به تأیید «اتفاق آرای عمومی» برسند؛‌ به این معنا که بیش از نیمی از نقاط شبکه می‌بایست تأیید کنند که اطلاعات وارد شده صحیح هستند و می‌توانند وارد بلاک‌چین شوند. هک و نفوذ به این نوع سیستم تقریباً غیرممکن است، چراکه در این حالت باید بیش از نیمی از کامپیوترهای شبکه را کنترل کنید تا بتوانید برای خودتان «اتفاق آرای عمومی» ایجاد کنید. حتی اگر بتوانید کنترل نیمی از شبکه را به دست بگیرید، هزینه‌ای که برای این موضوع پرداخت می‌کنید بیشتر از آن چیزی که درواقع، ارزشش را دارد. اتریوم خودش تکنولوژی بلاک‌چین را ایجاد نکرده و این اختراع متعلق به بیت‌کوین است، در همین حال از این تکنولوژی استفاده کرده و آن را به روش‌های خارق‌العاده‌ای ارتقا داده است.

آنچه در مورد اتریوم باید بدانید1

اتریوم همانند بیت‌کوین یک شبکه گسترده عمومی بلاک‌چین است. بااینکه برخی تفاوت‌های فنی قابل‌توجه بین این دو وجود دارند، ولی مهم‌ترین وجه تمایز اتریوم و بیت‌کوین در هدف‌گذاری و قابلیت‌های آن‌هاست.

بیت‌کوین یک کاربرد خاص از تکنولوژی بلاک‌چین، یک سیستم پرداخت نظیر به نظیر یا P2P است که امکان پرداخت بیت‌کوین به صورت آنلاین را فراهم می‌کند. در حالی که بلاک‌چین بیت‌کوین برای ردیابی مالکیت ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد، تمرکز بلاک‌چین اتریوم بر روی اجرای کد برنامه‌نویسی موجود در برنامه غیرمتمرکزی است که نوشته شده است.

در بلاک‌چین اتریوم به‌جای استخراج بیت‌کوین، استخراج‌کنندگان یا ماینرها برای به‌دست آوردن اتر (Ether) کار می‌کنند؛ یک توکن رمزنگاری شده که موتور محرّک شبکه اتریوم محسوب می‌شود. اتر فراتر از یک رمز ارزدیجیتالی به‌عنوان ابزار پرداخت توسعه‌دهندگان برای کارمزد و خدمات تراکنش در شبکه اتریوم استفاده می‌شود. همچنین یک نوع ثانویه از توکن برای پرداخت به ماینرها به‌واسطه فراهم کردن زمینه تراکنش‌ها وجود دارد که «گاز» نامیده می‌شود. اجرای هر «قرارداد هوشمند»، نیازمند تعداد مشخصی از «گاز» برای ارسال به ماینرهاست تا آن را در بلاک‌چین قرار دهند.

«قرارداد هوشمند» عبارتی است که تنها برای توصیف یک کد کامپیوتری به کار می‌رود؛ البته یک کد کامپیوتری که شرایط را برای مبادله پول، محتوا، دارایی یا هر چیزی باارزش دیگری تسهیل می‌کند. قرارداد هوشمند در هنگام راه‌اندازی بر روی یک بلاک‌چین، مانند یک برنامه خودکار کامپیوتری عمل می‌کند که به‌صورت اتوماتیک در شرایط خاص اجرا می‌شود. به دلیل اینکه قراردادهای هوشمند بر روی بلاک‌چین اجرا می‌شوند، عملکرد آن‌ها عاری از وقفه، حذف گزینشی، کلاهبرداری یا مداخله شخص ثالث است.

در حالی که تمام بلاک‌چین‌ها توانایی پردازش کد را دارند، امّا بسیاری از آن‌ها در این زمینه با محدودیت مواجه هستند و شرایط اتریوم متفاوت است. اتریوم به جای ارائه یک سری کاربردهای محدود به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که هر کاربردی را که می‌خواهند، برای برنامه‌شان ایجاد کنند. این به معنای آن است که توسعه‌دهندگان می‌توانند هزاران برنامه مختلف بسازند که این کار فراتر تمام چیزهایی که قبلاً در این زمینه دیده‌ایم.

ماشین مجازی اتریوم

قبل از به‌وجود آمدن اتریوم، کاربردهای بلاک‌چین برای برخی موارد بسیار محدود طراحی شده‌ بودند. به عنوان مثال، بیت‌کوین و سایر کریپتوکارنسی یا رمزارزها به صورت ویژه برای ارزهای دیجیتای P2P توسعه پیدا کرده بودند. توسعه‌دهندگان با یک مشکل روبرو شده بودند؛ اینکه مجموعه توابع بیت‌کوین و سایر انواع برنامه‌ها را گسترش دهند (کاری که بسیار پیچیده بود و زمان زیادی نیاز داشت) یا اینکه یک برنامه بلاک‌چین جدید و همین‌طور یک پلتفرم جدید طراحی کنند. سازنده اتریوم، ویتالیک بوترین متوجه این نقصان شد و رویکرد جدیدی را در این زمینه توسعه داد.

هسته اصلی اتریوم، ماشین مجازی اتریوم یا EVM نام دارد یک نرم‌افزار تورینگ کامل است که بر روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود. همه می‌توانند هر نوع برنامه‌ای را بر روی این سیستم راه‌اندازی کنند، فارغ از هر نوع زبان برنامه‌نویسی که به آن مسلط هستند. تنها کافی است که زمان و حافظه سخت‌افزاری مناسب در اختیار داشته باشند. ماشین مجازی اتریم باعث می‌شود که فرآیند تولید برنامه‌های بلاک‌چین به مراتب ساده‌تر شود. در اتریوم به جای آن‌که مجبور باشیم برای هر برنامه جدید یک بلاک‌چین اولیه کامل بسازیم، امکان توسعه بیش از هزار برنامه مختلف تنها بر روی یک پلتفرم وجود خواهد داشت.

Dapp ها و DAO ها

اتریوم برای توسعه‌دهندگان امکانی را فراهم می‌آورد که برنامه‌های غیرمتمرکز بسازند و از آن‌ها استفاده کنند. Dapp ها برخی اهداف خاص را برای کاربرانشان دارند، به‌عنوان مثال بیت‌کوین یک Dapp است که یک سیستم پرداخت الکترونیکی P2P برای کاربران به همراه دارد و کاربران می‌توانند با استفاده از آن در محیط آنلاین به بیت‌کوین پرداخت داشته باشند. به دلیل اینکه برنامه‌های غیرمتمرکز از کدهایی ساخته شده‌اند که بر روی شبکه بلاک‌چین اجرا می‌گردند، هیچ فرد یا مرکز خاصی نمی‌تواند کنترل آن‌ها را به دست گیرد.

هر نوع سرویسی که به‌صورت متمرکز اداره می‌شود، می‌تواند با استفاده از اتریوم به‌صورت غیرمتمرکز درآید. تصور کنید که چه سرویس‌های واسطه‌ای بین صدها صنعت مختلف وجود دارند. از خدمات واضحی مانند وام بانکی گرفته تا خدمات واسطه‌ای مانند سیستم‌های رأی‌گیری، رجیستری و مانند آن‌ها که خیلی از مردم در فکر آن‌ها نیستند.

همچنین از اتریوم می‌توان برای ایجاد سازمان‌های ناشناس غیرمتمرکز یا DAO استفاده کرد. DAO یک سازمان کاملاً ناشناس و غیرمتمرکز که هیچ‌گونه رهبری واحدی ندارد. DAO با استفاده از یک کد برنامه‌نویسی بر روی مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند که در بلاک‌چین اتریوم نوشته شده‌اند کار می‌کند. این کد به‌گونه‌ای طراحی شده که بتواند جای قوانین و ساختارهای یک سازمان سنتی را بگیرد و نیاز به حضور فیزیکی مردم و کنترل مرکزی را حذف کند. مالکیت یک DAO در اختیار کسی است که توکن‌ها را خریداری کند، البته به‌جای اینکه این توکن‌ها معادل سهام مالکیت از سازمان باشند و به‌عنوان مجوز حق رأی استفاده می‌شوند.

به عبارت دیگر DAO متشکل از یک چند قرارداد هوشمند است و می‌تواند توسط گروهی از افراد با ذهنیت مشابه راه‌اندازی شود. DAO عملکردی کاملاً شفاف دارد و کاملاً از دخالت انسانی و ازجمله دخالت سازندگانش، مستقل است. یک DAO تا زمانی که بتواند هزینه‌های ادامه حیات خود را بپردازد و خدماتی مفیدی به مشتریانش ارائه کند، در شبکه باقی خواهد ماند.

اتریوم به‌عنوان بستری برای تولید رمز ارزهای دیگر

اتریوم به‌عنوان یک پلتفرم برای ارائه رمز ارزهای دیگر نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. با توجه به استاندارد توکن ERC20 که توسط «بنیاد اتریوم» معرفی شده، توسعه‌دهندگان نیز می‌توانند نسخه خودشان را از این توکن داشته باشند و از طریق ارائه سکه‌های اولیه یا ICO سرمایه جذب کنند. در این استراتژی جذب سرمایه یک سقف برای جذب سرمایه مشخص می‌کنند و ICO ها را به‌صورت عمومی به فروش می‌گذارند. آن‌ها در مقابل، «اتر» دریافت می‌کنند. در سال‌های گذشته، میلیاردها دلار از طریق ICO ها در پلتفرم ICO جذب شده و یکی از با ارزش‌ترین رمز ارزهای دنیا از این نوع EOS است که درواقع یک توکن ERC20 محسوب می‌شود.

اتریوم اخیراً یک استاندارد جدید با عنوان توکن ERC721 برای ردیابی دارایی‌های منحصر به فرد دیجیتالی ارائه کرده است. یکی از بزرگ‌ترین موارد کاربری برای این نوع توکن‌ها، کلکسیون‌های دیجیتالی است. بستر این توکن‌ها به افراد اجازه می‌دهد که مالکیت خود را بر روی کالاهای کمیاب دیجیتالی ثابت کنند. بسیاری از بازی‌ها در حال حاضر بر اساس این تکنولوژی ساخته می‌شوند؛ ازجمله بازی «کریپتو کیتیز» که مربوط به جمع‌آوری و پرورش گربه‌های مجازی است.

مزایا و معایب پلتفرم اتریوم

به دلیل اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی بلاک‌چین، همگی آن‌ها از ویژگی‌های بلاک‌چین بهره‌مند می‌شوند:

  • ثبات؛ هیچ شخص ثالثی نمی‌تواند تغییری در داده‌ها ایجاد کند.
  • عاری از تحریف و مداخله – برنامه‌ها بر اساس شبکه‌ای هستند که بر اصل توافق همه‌جانبه شکل گرفته و در نتیجه، امکان حذف و تحریف در آن‌ها وجود نخواهد داشت.
  • امنیت؛ بدون حضور یک نقطه مرکزی شکننده و امنیتی که با استفاده از رمزنگاری شکل گرفته، برنامه‌ها به‌خوبی در مقابل حملات هکرها و فعالیت‌های خرابکارانه محافظت می‌شوند.
  • بدون خاموشی؛ برنامه‌ها هیچ‌وقت از کار نمی‌افتد و هرگز نمی‌توان آن‌ها را خاموش کرد.

امّا باوجود مزیت‌های متعددی که برنامه‌های غیرمتمرکز دارند، در عین حال، عاری از خطا نیستند. به دلیل اینکه کدهای قراردادهای هوشمند به‌وسیله انسان نوشته شده است، کیفیت این قراردادها کاملاً به نویسندگان آن‌ها بستگی خواهد داشت. مشکلات کدنویسی یا غفلت از برخی موارد ممکن است منجر به برخی عملکردهای ناخواسته شود. درواقع اگر تغییری در کدنویسی و هرگونه اقدامی از یک پایگاه مرکزی نیز انجام شود، طبیعت غیرمتمرکز بودن آن برنامه نیز با پرسش‌های متعددی روبرو خواهد شد.

نحوه دسترسی به اتریوم و نوشتن یک برنامه

راه‌های مختلفی برای متصل شدن به شبکه اتریوم وجود دارند؛ یکی از ساده‌ترین آن‌ها استفاده از مرورگر اصلی این شبکه با نام میست (Mist) است. میست دارای یک رابط کاربری ساده و یک کیف پول دیجیتالی برای کاربران است تا با کمک آن بتوانند به تجارت و ذخیره «اتر» بپردازند و همین‌طور قراردادهای هوشمند نوشته، مدیریت کنند و به خدمت بگیرند. همانند مرورگرهای وب که به کاربران برای گشتن در اینترنت کمک می‌کنند، میست نیز دروازه‌ای به دنیای برنامه‌های غیرمتمرکز بلاک‌چین محسوب می‌شود. همچنین یک افزونه مرورگر به نام متاماسک (MetaMask) وجود دارد که گوگل کروم شما را به یک مرورگر اتریوم تبدیل می‌کند. متاماسک برای همگان امکانی را فراهم می‌آورد که به‌راحتی برنامه‌های غیرمتمرکز خود را از طریق مرورگرشان راه‌اندازی کنند یا توسعه دهند. متاماسک با اینکه در ابتدا به‌عنوان یک افزونه گوگل کروم طراحی شده، در همین حال از مرورگرهای فایرفاکس و بریو نیز پشتیبانی می‌کند. با اینکه هنوز در آغاز راه قرار داریم، امّا به نظر می‌رسد که میست، متاماسک و مجموعه‌ای متنوع از مرورگرهای دیگر باعث می‌شوند که برنامه‌های مبتنی بر بلاک‌چین در دسترس تعداد بیشتری از افراد قرار گیرد. امروزه حتی کسانی که پیش‌زمینه فنی لازم در این زمینه را هم ندارند، می‌توانند برنامه‌های بلاک‌چین بسازند. این یک نقطه عطف برای تکنولوژی بلاک‌چین محسوب می‌شود که می‌تواند باعث همه‌گیر شدن برنامه‌های غیرمتمرکز شود.

پلتفرم اتریم در حال حاضر برای تولید برنامه‌های مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد که طیف گسترده‌ای از خدمات و صنایع را شامل می‌شوند. در همین حال، توسعه‌دهندگان این برنامه‌ها در حوزه مشخصی نیستند و از این رو نمی‌توان با اطمینان گفت که کدام برنامه‌ها موفق می‌شوند و کدام یک نمی‌توانند راه به جایی ببرند. در اینجا به چند نمونه از پروژه‌های هیجان‌انگیز در این زمینه اشاره می‌کنیم:

ویفوند (Weifund) یک پلتفرم باز برای کارزارهای جذب سرمایه است که از قدرت قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. این برنامه شرایطی را فراهم می‌کند که این کمک‌ها تبدیل به دارایی‌های دیجیتال شوند و بتوانند مورداستفاده قرار گرفته و در محیط اتریوم خریدوفروش شوند.

یوپورت (Uport) یک روش امن و مناسب برای کاربران است تا بتوانند کنترل کامل هویت و اطلاعات شخصی خود را به دست گیرند. در این حالت، کاربران به جای اینکه به مؤسسات دولتی متکی باشند و هویت خود را با طرف‌های ثالث تأیید کنند، کنترل این موضوع را در اختیار دارند که چه کسی به داده‌ها و اطلاعات شخصی‌شان دسترسی داشته باشد و از آن‌ها استفاده کند.

بلوک‌اپس (BlockApps) به دنبال فراهم‌کردن راحت‌ترین روش ممکن برای کارآفرینانی است که می‌خواهند به ساخت، مدیریت و بهره‌برداری از برنامه‌های بلاک‌چین بپردازند. بلوک‌اپس تمام وسایل مورد نیاز را برای ایجاد برنامه‌های بلاک‌چین خصوصی، نیمه‌خصوصی و عمومی ویژه صنایع در اختیار قرار می‌دهد.

پراوینِنس (Provenance) از اتریوم برای شفاف کردن زنجیره‌های تأمین کالا استفاده می‌کند. با ردیابی منبع و تاریخچه کالاها، این پروژه قصد دارد که یک چارچوب اطلاعات باز و در دسترس، در اختیار مشتریان قرار دهد تا آن‌ها بتوانند تصمیمات آگاهانه‌تری در هنگام خرید کالا داشته باشند.

اوگور (Augur) یک پلتفرم بازار متن‌باز برای پیش‌بینی و برآورد است که به همگان اجازه می‌دهد که رخدادها را پیش‌بینی کنند و برای درستی پیش‌بینی‌شان جایزه دریافت کنند. پیش‌بینی‌ها در مورد اتفاقات آینده دنیای واقعی انجام می‌شود؛‌ مثلاً اینکه چه کسی در انتخابات آینده آمریکا برنده می‌شود. این پیش‌بینی با تبادل سهام مجازی صورت می‌گیرد. اگر شخصی سهام پیش‌بینی برنده را خریداری کند، می تواند پاداش پولی متناظر آن را دریافت کند.

در حالی که هنوز در روزهای نخست توسعه این سیستم قرار داریم و شکی نیست که هنوز مشکلات زیادی بر سر راه اتریوم وجود خواهد داشت، امّا با این وجود به نظر می‌رسد که این یک پلتفرم واقعاً انقلابی است. هنوز بسیاری از هیجان‌انگیزترین برنامه‌ها توسعه داده نشده‌اند و ما تنها رؤیاپردازی را در مورد قابلیت غیرقابل‌تصور این سیستم شروع کرده‌ایم.

نحوه به دست آوردن اِتِر

دو شیوه اصلی برای به دست آوردن اتر وجود دارد؛‌ خریدن و استخراج‌ کردن.
رایج‌ترین و شاید قانع‌کننده روش برای روش برای تهیه اتر، خریدن آن در بازار مبادلات است. تنها کاری که باید انجام دهید پیدا کردن بازار مبادلاتی است که در آن معامله اتر انجام شود و در حوزه شما قرار داشته باشد. سپس یک حساب کاربری بسازید و با استفاده از حساب بانکی و یا در برخی موارد، کارت‌بانکی، به خرید توکن اتر بپردازید. شما برای نگهداری این توکن‌ها نیاز به یک کیف پول خواهید داشت. این کیف پول می‌تواند توسط خود بازار مبادلاتی برای شما فراهم شود به‌وسیله مرورگر مخصوص اتریوم به نام میست در اختیار شما قرار گیرد یا از طریق دیگر سرویس‌های ویژه در این زمینه برای شما ساخته شود. در همین حال، شما می‌توانید با استفاده از دادوستد
P2P، با پرداخت ارزهای دیجیتالی مانند بیت‌کوین، اتر به دست بیاورید. این موضوع می‌تواند هم به‌صورت آنلاین و هم به‌صورت حضوری با طرف مقابل انجام شود. البته باید گفت که دادوستد دو طرفه P2P نسبتاً در میان کاربران بیت‌کوین محبوب است.

روش دیگر در به دست آوردن توکن‌های اتر، استخراج کردن آن‌هاست. در استخراج اتریوم از «گواهی انجام کار» استفاده می‌شود. به این معنا که ماینرها از قدرت پردازش کامپیوترهای خود برای حل یک مسئله ریاضی پیچیده بهره می‌برند تا بر یک بلوک از اقدامات درون شبکه «مُهر تأیید» بزنند. ماینرهایی که بتوانند این وظیفه را با موفقیت به انجام برسانند، برای هر کدام از بلوک‌ها پاداش دریافت می‌کنند.

راه‌های ذخیره و نگهداری اتر؛ انواع کیف پول مجازی

هر ارز دیجیتالی مانند اتر به‌صورت رمزنگاری شده با کدهای عمومی و اختصاصی است که هر شخص با داشتن آن‌ها، مالکیت خود را اثبات می‌کند و اینجاست که ذخیره‌سازی کدهای ارزهای دیجیتال اهمیت زیادی پیدا می‌کند. انواع مختلفی از کیف پول برای ذخیره و نگهداری توکن‌ها وجود دارند که هرکدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در ادامه انواع عمده آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱) کیف پول‌های سخت‌افزاری

این کیف پول یک نوع دستگاه‌های ذخیره‌سازی فیزیکی همانند فلش‌های USB هستند. لجر نانو S یکی از گران‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری محسوب می‌شود و فضای ذخیره رمزی با امنیت بالا و به‌صورت آفلاین در اختیار قرار می‌دهد. با این وجود، همانند یک دسته‌ کلید، امکان دارد که کیف پول سخت‌افزاری نیز گم شود و بنابراین باید دقت کنید که آن را کجا می‌گذارید!

آنچه در مورد اتریوم باید بدانید2

 

۲) کیف پول‌های دسکتاپ

به این وسیله کدهای عمومی و اختصاصی خود را مستقیماً بر روی کامپیوترتان ذخیره کنید. در این حالت شما از یک کلمه عبور استفاده می‌کنید که نباید آن را فراموش کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که این کیف‌ پول‌ها فضای زیادی از حافظه شما اشغال می‌کنند.

۳) کیف پول‌های موبایلی

مشابه کیف پول‌های دسکتاپی، البته با اشغال فضای کمتر. این کیف پو‌ل‌ها ابزاری ایده‌آل برای نگهداری کدهای عمومی و اختصاصی بر روی گوشی هوشمند هستند. به‌عنوان مثال، کیف پول Jaxx به کاربران اجازه می‌دهد که علاوه بر اتر، کدهای ذخیره‌سازی مربوط به ۱۲ کریپتوکارنسی دیگر را نیز نگهداری کنند.

۴) کیف پول‌های تحت وب

در این حالت، کدهای اختصاصی خود را به‌صورت آنلاین ذخیره می‌کنید. کوین‌بیس (Coinbase) یکی از نمونه‌های این کیف پول‌هاست. امنیت این کیف پول‌ها نسبت به انواع دیگر کیف پول کمتر است و کمتر کسی استفاده از آن‌ها را برای ذخیره اتر پیشنهاد می‌کند.

۵) کیف پول‌های کاغذی

این کیف پول‌ها قدیمی‌ترین روش برای ذخیره‌سازی کدها محسوب می‌شوند. آن‌ها تنها تکه‌ای کاغذ هستند که کد دسترسی بر روی آن‌ها قرار داده شده است. امکان هک این کیف پول‌ها وجود ندارد، امّا باید دقت کنید که آن‌ها را کجا می‌گذارید!

در رابطه با کیف پول‌های دیجیتالی دو اصطلاح داریم که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. اگر کیف پولی به اینترنت متصل باشد، با عنوان «ذخیره داغ» شناخته می‌شود. امّا در صورتی که این فضا به اینترنت متصل نباشد، «ذخیره سرد» نامیده می‌شود. وقتی کلیدهای اختصاصی خود را ذخیره می‌کنید، توصیه می‌شود که ترکیبی از کیف پول‌های داغ و سرد استفاده کنید تا به بالاترین سطح امنیت دست پیدا کنید.

آینده اتریوم

باوجود اینکه همانند بیت‌کوین تنها چند سال از عمر «اتریوم» می‌گذرد، امّا زمان اندکی است که به درون جریان اصلی رسانه‌ای دنیا راه یافته و توجهات عمومی را به خود جلب کرده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اتریوم یک تکنولوژی انقلابی است که نه‌تنها می‌خواهد عملکرد کلی اینترنت را تغییر دهد، بلکه تحول عمده‌ای نیز برای خدمات و صنایع که برای صدها سال پیش از این وجود داشته‌اند در نظر گرفته است.
آنچه در مورد اتریوم باید بدانید3