آینده بیت کوین در 10 سال آینده چگونه خواهد بود؟

آینده بیت کوین در 10 سال آینده چگونه خواهد بود؟

1398/08/16
| 42

بیت‌کوین در دهه بعد احتمالاً طوفانی عمل خواهد کرد. وقتی‌که تقریباً یک دهه پیش بیت‌کوین به جهان معرفی شد، قرار بود انقلابی در اکوسیستم مالی باشد؛ اما آن انقلاب اتفاق نیفتاد. این ارز رمزنگاری‌شده در دهه اول با انواع رسوایی‌ها، سوءتفاهم‌ها و نوسانات شدید قیمت روبه‌رو شد.
 

کاهش قیمت بیت‌کوین در سال جاری باعث انتقادات بسیار از آن شده است؛ اما خوش‌بینی سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به ارزهای رمزنگاری‌شده نسبت به آینده بیت‌کوین در دهه بعد دو برابر شده است. به همین ترتیب آنها معتقدند، بیت‌کوین در دهه بعد قادر به پیشرفتی عظیم خواهد بود.

چشم‌انداز مصالحه بیت‌کوین در دهه بعد

چشم‌انداز مصالحه بیت‌کوین در دهه بعد

ساتوشی ناکاموتو در مقاله‌ی اصلی که در 31 اکتبر 2008 منتشر شد، بیان کرد، قرار بود بیت‌کوین یک جایگزین بدون مرز و بدون تمرکز برای ارزهای فیزیکی تحت کنترل دولت و بانک مرکزی باشد. تصمیمات مربوط به معامله در شبکه بیت‌کوین به شخص سومی بستگی ندارد. در عوض، این امر با کمک بلاک‌چین که یک شبکه نقطه‌به‌نقطه با سیستم دفترچه‌های الکترونیکی است برای تأیید صحت معاملات انجام می‌شود. بیت‌کوین جایگزینی بدون محدودیت و غیرمتمرکز برای ارزهای دولتی و تحت کنترل بانک‌های مرکزی است این متن را ناکاموتو منتشر کرد تا بگوید بیت‌کوین این محدودیت‌ها را ندارد. غیرمتمرکز بودن جای خود را به تمرکز داده است. گفته می‌شود سرمایه‌گذاران بیت‌کوین یا سرمایه‌گذارانی که دارایی انبوهی از بیت‌کوین دارند، قیمت این ارز را در بازارها کنترل می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال، شرکت چینی Bitmain که در بازارهای خصوصی 12 میلیارد دلار دارایی دارد، تقریباً 75 درصد از عملیات استخراج بیت‌کوین را در اختیار دارد. حتی فناوری بیت‌کوین نیز امروزه بیمار بوده و با مشکلات زیادی روبرو شده است. اما این موارد منفی با رشد یک اکوسیستم پررونق و پر جنب‌وجوش برای ارز رمزنگاری‌شده به تعادل می‌رسد. بازار ارز رمزنگاری‌شده که کمتر از یک دهه قبل وجود نداشت، امروز 205 میلیارد دلار ارزش دارد. (در اوایل سال جاری، ارزش آن بالغ‌بر 800 میلیارد دلار ارزیابی شد). از زمان اولین بیت‌کوین، بیش از 1500 ارز رمزنگاری جدید ایجادشده و در بورس‌ها معامله می‌شوند. بلاک‌چین به کلمه‌ای خانگی تبدیل‌شده و به‌عنوان یک‌راه حل برای مشکلات پیچیده شناخته می‌شود.

ارزیابی بیت‌کوین در دهه بعد

ارزیابی بیت‌کوین در دهه بعد

بیت‌کوین دردهه بعد می‌تواند ثابت کند که در مسیر تکامل گام برمی‌دارد. علاوه بر تحولات موجود در دنیای مالی، چندین بخش در اکوسیستم بیت‌کوین وجود دارد که سرمایه‌گذاران باید توجه زیادی به آن کنند. در حال حاضر، ارزهای رمزنگاری‌شده به‌عنوان مکانی باارزش برای سرمایه‌گذاری و بدون واسطه برای معاملات روزانه استفاده می‌شود. سرمایه‌گذاران نهادی می‌توانند از این نوسانات بهره بگیرند زیرا بعضی دولت‌ها در سراسر جهان، مانند ژاپن، آن را به‌عنوان یك روش پرداخت معتبر برای كالاها اعلام کرده‌اند؛ اما مشکلاتی برای بیت‌کوین وجود دارد که مربوط به مقیاس و امنیت است. مسلماً بزرگ‌ترین شکست برای بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری‌شده در ساله‌ای گذشته مربوط به امنیت است که امید می‌رود بیت‌کوین دردهه بعدی فکری برای حل این مشکل کند. وقتی امنیت بیت‌کوین تأمین شود ما شاهد ترغیب معامله گران برای معامله خواهیم بود. به‌احتمال‌زیاد بیت‌کوین دردهه بعدی تبدیل به جریان اصلی پولی شده و از اعتبار قابل‌توجهی برخوردارمی شود و پیشرفت جریان اصلی پولی بیت‌کوین به‌عنوان یک مکانیسم پرداخت هرگز بدون پیشرفت فناوری در اکوسیستم آن رخ نخواهد داد. برای اینکه بیت‌کوین در دهه بعدی یک دارایی مناسب برای سرمایه‌گذاری یا یک نحوه پرداخت به‌حساب بیاید، بلاکچین باید بتواند میلیون‌ها معامله را در مدت‌زمان کوتاهی انجام دهد.

دیوید شوارتس، مدیر اجرایی ریپل به خاطر پیشرفت‌های موجود در بلاکچین بیت‌کوین، بیت‌کوین را با مدل طی از شرکت فورد مقایسه می‌کند. سازنده خودرو با ایجاد انقلاب در حمل‌ونقل و یك اكوسیستم كامل، از بزرگراه‌ها تا پمپ‌های بنزین، برای خدمات به خودرو در نظر گرفت. ازآنجاکه تنظیمات برای سرعت بخشیدن به تکامل پیش می‌روند، به‌احتمال‌زیاد اکوسیستم گسترش می‌یابد. شوارتس پیش‌بینی می‌کند که بیت‌کوین دردهه بعد، انفجاری از پرداخت های پرسرعت و کم‌هزینه را به همراه خواهد داشت.

قطعاً بیت‌کوین دردهه بعد با سرعت بیشتری گسترش خواهد یافت

نتیجه

قطعاً بیت‌کوین دردهه بعد با سرعت بیشتری گسترش خواهد یافت و گمان می‌رود که بیت‌کوین به جریان اصلی پولی بدل شود که اکثر عملیات پرداخت و معامله‌ها توسط آن انجام می‌شود. با تمام دانسته‌هایی که از گذشته بیت‌کوین میدانیم و تمام حدس‌هایی که از آینده بیت‌کوین می‌زنیم درنهایت به این جمله خواهیم رسید که بیت‌کوین دردهه بعد غیرقابل‌کنترل خواهد بود و خواسته یا ناخواسته هرروز بیشتر وارد زندگی ما خواهد شد.