آرک؛ پروژه‌ای برای ارتباط بلاک‌چین‌ها

آرک؛ پروژه‌ای برای ارتباط بلاک‌چین‌ها

1398/06/28
| 104

«نشانه، کلیک، بلاک‌چین؛ این شعاری است که «آرک» برای خودش برگزیده است. آرک یک «کوین» رو به رشد است که روشی آسان برای ارتباط بلاک‌چین‌ها ارائه می‌دهد.»
 

پروژه‌های بزرگی که بلاک‌چین‌ها را به یکدیگر پیوند می‌دهند

تیم‌های توسعه مختلف در حال حاضر مدام بلاک‌چین‌های منحصربه‌فرد ارائه می‌دهند، امّا آرک در این زمینه یک گام فراتر رفته است و برای ارتقای جنبه‌های کاربردی در دنیای واقعی به سراغ ارتباط بلاک‌چین‌ها با یکدیگر رفته است. در ادامه، یک راهنمای مختصر در مورد این پروژه الهام‌بخش ارائه می‌شود.

 آرک از جانب «لیسک» متولد شده که یک کوین دیگر در دنیای ارزهای دیجیتال است. برخی از اعضای کلیدی تیم لیسک، دورنمای کریپتوکارنسی را بررسی کردند و متوجه شدند که در حال حاضر، بسیاری از بلاک‌چین‌ها به صورت ایزوله و با ذهنیت «همه‌چیز مال برنده» هستند. برخی ملاحظات برای ارتباط با دیگر بلاک‌چین‌ها مورد نیاز بود. ایجاد ارتباط بین بلاک‌چین می‌تواند کارآیی فوق‌العاده‌ای در دنیای واقعی داشته باشد و تیم آرک فضایی را درنظر گرفت که چنین کاری بسیار ساده و آ‌سان انجام شود. به این ترتیب، آرک متولد شد.
 

امکانات آرک

امکانات آرک نامحدود هستند و این در حالی است که این پروژه، روزهای اول عمرش را می‌گذراند. پروژه آرک اخیراً در لیست بزرگترین ICO های با سود سرمایه‌گذاری بالا در طول تاریخ کریپتوکارنسی جای گرفته است. پروژه آرک به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازیگران آینده در این عرصه مطرح است، امّا از آرک چه استفاده‌ای می‌توان برد؟

تراویس واکر (Travis Walker)؛ مؤسس آرک برخی از نمونه‌های قابل‌توجه را در این رابطه ارائه کرده است. ویژگی‌های کلیدی در این پروژه، «همشنوایی کدگذاری شده» و «پل ارتباطی هوشمند» هستند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک قرارداد هوشمند اتریوم را اجرا کنید و در عین حال، هیچ ارز دیجیتال اِتِری در اختیار ندارید، می‌توانید دستورالعمل‌ها را از طریق پل ارتباطی هوشمند آرک ارسال نمایید.

این باعث می‌شود که بلاک‌چین‌ها پیام را منتقل کرده و قرارداد اجرا شود. یک «همشنوای کدگذاری شده» می‌تواند درخواست شما را برای مبادله ارزها دریافت کند. شما می‌توانید آرک را به کیف پول اتریوم منتقل کنید و «همشنوا» تراکنش شما را به‌عنوان یک «مبادله» درنظر می‌گیرند، آن را تبدیل می‌کند و نهایتاً‌ تراکنش را در کیف پول شما به اتمام می‌رساند. در نتیجه، امکانات این سیستم واقعاً نامحدود هستند.


امکانات آرک

امکانات آرک

امکانات آرک نامحدود هستند و این در حالی است که این پروژه، روزهای اول عمرش را می‌گذراند. پروژه آرک اخیراً در لیست بزرگترین ICO های با سود سرمایه‌گذاری بالا در طول تاریخ کریپتوکارنسی جای گرفته است. پروژه آرک به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازیگران آینده در این عرصه مطرح است، امّا از آرک چه استفاده‌ای می‌توان برد؟ تراویس واکر (Travis Walker)؛ مؤسس آرک برخی از نمونه‌های قابل‌توجه را در این رابطه ارائه کرده است. ویژگی‌های کلیدی در این پروژه، «همشنوایی کدگذاری شده» و «پل ارتباطی هوشمند» هستند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک قرارداد هوشمند اتریوم را اجرا کنید و در عین حال، هیچ ارز دیجیتال اِتِری در اختیار ندارید، می‌توانید دستورالعمل‌ها را از طریق پل ارتباطی هوشمند آرک ارسال نمایید.

این باعث می‌شود که بلاک‌چین‌ها پیام را منتقل کرده و قرارداد اجرا شود. یک «همشنوای کدگذاری شده» می‌تواند درخواست شما را برای مبادله ارزها دریافت کند. شما می‌توانید آرک را به کیف پول اتریوم منتقل کنید و «همشنوا» تراکنش شما را به‌عنوان یک «مبادله» درنظر می‌گیرند، آن را تبدیل می‌کند و نهایتاً‌ تراکنش را در کیف پول شما به اتمام می‌رساند. در نتیجه، امکانات این سیستم واقعاً نامحدود هستند.
 

تیم قوی کریپتوکارنسی در پشت صحنه آرک

علاوه بر «تراویس»، تیم پشت صحنه آرک یکی دیگر از مزیّت‌های بزرگ این پروژه هستند. این در حالی است که این روزها خیلی از کوین‌های جدید که روی یکدیگر انباشته می‌شوند، محصول جسته‌گریخته ذهن گروهی از توسعه‌دهندگان بوده که بسیار کم‌تجربه هستند، به‌ویژه در مورد دنیای ارزهای دیجیتال. آرک مجموعه‌ای از بزرگ‌ترین استعدادها را در «لیسک» جمع کرده و در مجموع، بیش از ۳۰ کارمند مختلف از سراسر جهان به خدمت گرفته است. مایک دوتی (Mike Doty)؛ مدیر پروژه تجربه بسیار بالایی در مورد بلاک‌چین دارد و قبلاً‌ در تأسیس «بیتسید» و «کریپتی» که از پایه‌های ارز «لیسک» بوده، مشارکت داشته است. رئيس بخش توسعه آرک یعنی فرانسیس-خاویر تورنز (Francois-Xavier Thoorens)، نفر اصلی هسته توسعه‌دهندگان لیسک بوده است. همچنین مجموعه‌ای از توسعه‌دهندگان خبره دیگر و همین طور مشاوران با کیفیت در تیم آرک حاضر هستند و کارمندان آن، تمرکز بالایی بر روی مسائل مالی دارند. داشتن یک تیم که اعضایش قبلاً تجربه کار برروی یک کریپتوکارنسی را داشته‌اند، واقعاً مزیّت بزرگی برای آرک محسوب می‌شود.
در پشت صحنه آرک

گواهی وکالت سهم انجام کار

آرک یک سیستم اصلاح‌شده موسوم به گواهی وکالت سهم انجام کار یا DPoS برای حل برخی از مشکلات اجتناب‌ناپذیر در سیستم «گواهی انجام کار» بیت‌کوین ارائه داده است. زمان ۸ ثانیه‌ای بلوک باعث می‌شود که تراکنش‌ها بسیار سریع و کارآمد باشند. این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چراکه تراکنش‌های بیت‌کوین بسیار گران‌قیمت و کُند شده‌اند. در سیستم آرک، زنجیره‌های جانبی مسئولیت تراکنش‌های غیراساسی را برعهده می‌گیرند و به این ترتیب، فضا در زنجیره اصلی برای اطلاعات اساسی آزاد می‌شود. سیستم DPoS که اولین بار توسط «بیت‌شیرز» ساخته شده با برخی اصلاحات توسط آرک به کار گرفته شده تا برخی مشکلات ماینینگ را که در حال حاضر بیت‌کوین با آنها دست به گریبان است، پشت‌سر بگذارد. با توجه به قیمت ارزان الکتریسیته در برخی مناطق کره زمین، این فرصت برای برخی فراهم شده که به‌راحتی کنترل تولید بیت‌کوین را در اختیار بگیرند.

 

سرمایه‌گذاری بلندمدت در این ارز دیجیتال

بسیاری از مالکان آرک، احتمالاً به فکر سرمایه‌گذاری بلندمدت در این ارز دیجیتال هستند و تنها به دنبال معامله آن نیستند. نکات مثبت زیادی در ارتباط وضعیت درازمدت در مقاله صورت پروژه آرک وجود و تصویر دورنمایی که تیم از این پروژه ارائه داده، نشان‌دهنده تجربه بالای آن‌ها در زمینه کریپتوکارنسی است. به‌عنوان مثال، بسیاری از کوین‌ها در هنگام ارائه اولیه، این‌طور اعلام می‌کنند که از همان ابتدا، کاملاً به‌صورت غیرمتمرکز خواهند بود.

اینکه این «غیرمتمرکز بودن» چه معنایی دارد، قابل‌بحث است. کمتر کوینی پیدا می‌شود که یک داستان اولیه مانند بیت‌کوین داشته باشد؛ جایی که مؤسس بیت‌کوین از نظرها ناپدید شده است. غیرمتمرکزسازی واقعی برای بسیاری از کوین‌ها احتمالاً چیزی است که آن‌ها در جهت رسیدن به آن، حرکت می‌کنند. تیم آرک در حال حاضر به‌طور ضمنی تأیید می‌کند که واقعاً غیرمتمرکز نیست، به عنوان مثال، اتفاق نظر آرای عمومی در آرک را درنظر بگیرید. در مقاله صورت پروژه فهرستی از ارتقاهایی آمده که تیم آرک در نظر دارد، رفته‌رفته با پیشرفت پروژه آن‌ها را به اجرا دربیاورد. اینکه در معرفی یک پروژه به این صورت تأیید شود که در مسیر پروژه، کوین در برخی مقاطع با مشکل روبرو خواهد شد که کمتر در دنیای کریپتوکارنسی دیده شده است.

این در حالی است که بسیاری از ارزهای دیجیتال که اطلاعیه خود را منتشر می‌کنند، این‌طور اعلام می‌کنند که آماده‌اند با ICO خود، دنیا را تصرف کنند. مقاله معرفی آرک همچنین کاملاً توضیح می‌دهد که توکن‌ها و سرمایه‌ها دقیقاً به کجا خواهند رفت. مسلماً شفافیت یکی از کلیدهای موفقیت برای هر ICO است.
مالکان آرک

برخی معایب

از اشاره به معایب نباید غافل شد. یکی از آنها این است که به نظر می‌رسد که توکن آرک هیچ هدفی ندارد. برخی سرمایه‌گذاران می‌گویند که این توکن نمای از شرط‌بندی بر روی موفقیت تکنولوژی آرک است. بیت‌کوین که به‌نوعی پدربزرگ تمام کریپتوکارنسی‌های محسوب می‌شود، در حال حاضر، چندان کارآیی ندارد و در عین حال، از وضعیت خوبی برخوردار است.

 با این وجود، هنوز یک کارآیی مشخصی برای ارز دیجیتال آرک درنظر گرفته نشده است. در مجموع، آرک پروژه‌ای که پتانسیل‌های زیادی در خود دارد؛ آن هم در فضایی که با وجود پلتفرم‌هایی مانند Nxt هر شخصی می‌تواند بلاک‌چین خودش را راه‌اندازی کند. در همین حال پروژه‌هایی که بلاک‌چین‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند، بسیار بزرگ و هنوز در ابتدای راه هستند. بسیاری از علاقه‌مندان دنیای ارزهای دیجیتال، به دقت پروژه‌هایی مانند آرک را زیرنظر دارند و انتظارات از این پروژه‌ها خیلی بالا رفته است.