ارز دیجیتال فیس‌بوک و تلگرام امیدوارند از بیت‌کوین پیشی بگیرند

ارز دیجیتال فیس‌بوک و تلگرام امیدوارند از بیت‌کوین پیشی بگیرند

1398/09/06
| 65

ارز دیجیتال فیس‌بوک و تلگرام از تازه‌ترین اخبار حوزۀ رمز ارزهاست. این دو کمپانی بزرگ پیام‌رسانی امیدوارند تا درجایی که استارتان رمز ارزها با معرفی مصرف‌کنندگان بازار اصلی به دنیای ارزهای دیجیتال جایگزین ناکام ماندند، موفق شوند.

ابزارهای اینترنتی نظیر فیس‌بوک، تلگرام و سیگنال قصد دارند تا سال آینده ارزهای رمزنگاری‌شدۀ جدیدی را روانۀ بازار کنند که به مخاطبان اجازه می‌دهد تا از طریق پیام‌رسان‌های خود مبادلۀ ارزی کنند. شبیه پلتفرم‌های Venmo یا PayPal با وسعتی فراتر از مرزهای سیاسی. پیش‌بینی‌شده‌ترین و درعین‌حال پنهان‌ترین پروژه مربوط به ارز دیجیتال فیس‌بوک است. بر طبق مگفتۀ منابعی که خواسته‌اند ناشناس بمانند در این پروژه قرار است کاربران واتساپ که متعلق به فیس‌بوک است بتوانند به دوستان و خویشاوندان خود رمز ارز بفرستند.

پروژۀ ارز دیجیتال فیس‌بوک تا بدان جا پیش رفته است که این کمپانی با صرافی‌های رمز ارز برای فروش توکن هایش وارد مذاکره شده است. تلگرام نیز که چیزی در حدود 300 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد، بر روی ارز دیجیتال خاص خود کار می‌کند. این ارز دیجیتال به‌وسیلۀ یک سرویس پیام‌رسانی رمزنگاری‌شده به نام سیگنال ارائه می‌شود. این سرویس در پیام‌رسان‌های کرۀ جنوبی و ژاپن نیز به‌صورت گسترده استفاده می‌شود. شرکت‌های پیام‌رسان در موقعیتی قرار دارند که با ورود به بازار رمز ارزها حامیان رمز ارزهای اولیه را در موضع ضعف قرار می‌دهند. پروژۀ ارز دیجیتال فیس‌بوک و تلگرام می‌تواند کیف پول موردنیاز خود را فوراً در اختیار صدها میلیون کاربر قرار دهد.

همۀ این پروژه‌ها به دنبال بازاری هستند که محبوبیت آن در بین مصرف‌کنندگان اثبات‌شده است. مثلاً پلتفرم Venmo با تسهیل پرداخت تلفنی در ایالات‌متحده جای خود را پیداکرده است؛ و در چین بسیاری از مصرف‌کنندگان از سیستم پرداختی استفاده می‌کنند در پیام‌رسان WeChat تعبیه‌شده است. اریک ملتز یکی از بنیان‌گذاران شرکت سرمایه‌گذاری پریمیتیو ونچورز که در بازار رمز ارزها متمرکز است می‌گوید: در حال حاضر ظهور ارز دیجیتال فیس‌بوک و دیگر پیام‌رسان‌ها جالب‌توجه‌ترین چیزی است که پیش روی بازار رمز ارزهاست. هر یک از دو طرف بازی (رمز ارزهای اولیه و پروژۀ ارز دیجیتال فیس‌بوک و تلگرام) مزیت‌های خاص خود را دارند و جدال آن‌ها تماشایی خواهد بود.

بیانیۀ رسمی شرکت به پروژۀ ارز دیجیتال فیس‌بوک

در بیانیۀ رسمی شرکت به پروژۀ ارز دیجیتال فیس‌بوک اشارۀ مستقیمی نشده است. شرکت های دیگر نیز از ارائۀ اطلاعات دراین‌باره خوددار می‌کنند. به نظر می‌رسد بیشتر آن‌ها بر روی سیستم‌های غیر متمرکزی کار می‌کنند که تا حدی از شرکت اصلی مستقل هستند. مانند بیت‌کوین، رمز ارزهای جدید جابجایی پول بین کشورها، به‌ویژه کشورهای درحال‌توسعه را آسان‌تر می‌کنند، مخصوصاً کشورهای درحال‌توسعه‌ای که برای افراد عادی دشوار است حساب‌های بانکی بازکرده و به شکل آنلاین اقلام خود را از طریق آن‌ها خریداری کنند. طرح‌های فعلی که موردبحث قرار می‌گیرد عموماً با فرآیند استخراج انرژی که بیت‌کوین به آن متکی است، از بین نمی‌رود.

اما شرکت‌های پیام‌رسان نیز احتمالاً با بسیاری از همان موانع نظارتی و تکنولوژیکالی که مانع بیت‌کوین در مسیر اصلی‌اش شد، روبرو خواهند شد. عدم وجود قدرت مرکزی در مورد رمز ارزها دولت یا بانک آن‌ها را برای مجرمان و کلاهبرداران زمینه خوبی فراهم کرده است و طراحی شبکه های رایانه‌ای که رمز ارزها را مدیریت می‌کند، کنترل تعداد قابل زیادی از معاملات را دشوار کرده است. ریچارد کارشناسی ارشد اجرایی شرکت کوآنت استمپ گفت: «همه آنها در برابر همین نوع محدودیت های تکنولوژیکال به کار دارند به کار خود ادامه می دهند.» هرچند که قیمت رمز ارزها در طی سال گذشته افت کرده است اما این شرکت ها منابع مالی قابل توجهی را به پروژه‌های خود اختصاص می‌دهند.

سه نفر که با این تلاش‌ها آشنایی دارند دراین‌باره بیان کردند که فیس‌بوک بیش از 50 مهندس دارد که در حال کاربر روی پروژه آن هستند. یک وب‌سایت صنعتی، بلاک، جریان مداوم فهرست‌های جدید شغلی پروژه فیس‌بوک را ردیابی می‌کند. این تلاش فیس‌بوک که توسط رئیس سابق پی‌پال، دیوید مارکوس انجام می‌شود، سال گذشته پس‌ازآن آغاز شد که تلگرام مبلغ چشمگیر 1.7 میلیارد دلاری را برای تأمین بودجه پروژه رمز ارز خود جمع‌آوری کرد. فیس‌بوک نسبت به آنچه در حال ساخت است، دلخور شد. به گفته دو تن از کارمند فیسبوک، این تیم در یک دفتر که با کارت عبور جداگانه امکان دسترسی به آن وجود دارد مشغول به کار هستند، بنابراین بقیه کارمندان فیس بوک نمی توانند وارد آنجا شوند.

فیس بوک به دنبال روش‌های مختلفی برای استفاده از بلاک‌چین است تا به‌جای تکیه‌بر شرکت‌های پخش‌کننده بزرگ مرکزی مثل پی‌پال و ویزا بر فناوری‌ که توسط بیت‌کوین معرفی‌شده که باعث می‌شود سوابق به اشتراک گذاشته‌شده معاملات مالی در چندین رایانه حفظ شود، تکیه کند پنج‌نفری که دربارۀ کار تیم ارز دیجیتال فیسبوک توضیحاتی را ارائه داده اند گفتند که اولین محصول این شرکت احتمالاً ارزی خواهد بود که به ارزش ارزهای سنتی وابسته خواهد بود، همان‌طوری که برای اولین بار بلومبرگ در مقالۀ مربوط به ارز دیجیتال فیسبوک گزارش آن را داد.
پروژۀ ارز دیجیتال فیس‌بوک تا بدان جا پیش رفته است

پروژۀ ارز دیجیتال فیس‌بوک بیان داشتند که این شرکت به دنبال ارتباط ارزش ارز خود نه فقط به دلار بلکه به سایر ارزهای مختلف خارجی نیز می‌باشد

یک توکن دیجیتالی با ارزش ثابت برای دلالان که مخاطب اصلی رمز ارزهای کنونی هستند، جذاب نخواهد بود، اما به مصرف کنندگان این امکان را می دهد تا بدون نگرانی در مورد افزایش و سقوط ارزش ارز، آن را در اختیار داشته و هزینه های خود را بپردازند. اخیراً چندین شرکت دیگر به اصطلاح «ارز پایدار» معرفی شده‌اند باارزش دلار در پیوند هستند. جی پی مورگان چیز، حتی گفته است که ماه گذشته در حال آزمایش این مفهوم بوده است. سه نفر نیز در مورد پروژۀ ارز دیجیتال فیس‌بوک بیان داشتند که این شرکت به دنبال ارتباط ارزش ارز خود نه فقط به دلار بلکه به سایر ارزهای مختلف خارجی نیز می‌باشد. پروژه ارز دیجیتال فیسبوک می تواند با پشتیبانی ارز خودش با دلار، یورو و سایر ارزهای ملی که در حساب‌های بانکی آن نگهداری می‌شود، ارزش ارز خود را تضمین کند.

این شرکت زیرساخت‌های پیام‌رسانی خود را نیز بازسازی می‌کند که می‌تواند سه ابزار آن یعنی مسنجر، واتساپ و اینستاگرام را به هم متصل کند. این ادغام که می تواند بیش از یک سال طول بکشد، دسترسی به ارز دیجیتال فیسبوک را در بین 2.7 میلیارد نفری که هر ماه از یکی از این سه برنامه استفاده می کنند، گسترش می دهد. سؤال بزرگی که راجع به ارز دیجیتال فیس‌بوک با آن روبرو است این است که تا چه اندازه می‌تواند کنترل ارز دیجیتال خود را حفظ کند. اگر فیس‌بوک مسئول تأیید هر معامله و پیگیری آن برای کاربر است، مشخص نیست که چرا این شرکت به یک سیستم بلاک‌چین به‌جای یک سیستم سنتی و متمرکز مانند پی‌پال نیاز دارد.

کار با صرافی‌های رمز ارزی حداقل مقداری مسئولیت نظارتی را برای فیس‌بوک به همراه خواهد داشت چراکه صرافی‌ها مسئولیت نگهداری ارزهای دیجیتالی و بررسی مشتری را بر عهده‌دارند. اما اگر فیس‌بوک با یک ارز ادامه دهد که به شکل کامل کنترل آن را در دست نداشته باشد، کسب درآمد برای شرکت سخت‌تر خواهد شد و استفاده مجرمان از این ارز را برای مقاصد غیرقانونی آسان‌تر خواهد کرد.

کارمندان پروژۀ ارز دیجیتال فیس‌بوک به صرافی‌ها گفته‌اند که امیدوارند محصولی را در نیمه اول سال به بازار ارائه بدهند. ارزهای شرکت‌های پیام‌رسان دیگر به‌احتمال‌زیاد بیشتر شبیه رمز ارزهای سنتی باارزش نوسانی و طراحی غیرمتمرکز هست که امکان کنترل بیشتری را به کاربران می‌دهند. تلگرام که توسط تیمی از تبعیدشدگان روسی آغازشده است، به آزار دولت‌ها توسط خودش افتخار می‌کند. این امر می‌تواند درجاهایی مانند ایران و روسیه و جایی که مردم به‌ویژه مخالفان در استفاده از دستگاه‌های مالی سنتی مشکل‌دارند، به تلگرام کمک کند. ماه گذشته تلگرام نامه‌ای به سرمایه‌گذاران خود ارسال کرد و گفت که 90 درصد کار با اجزای اصلی شبکه که گرام را در آن قرار دارد، انجام‌شده است که نامی برای بهامُهر دیجیتالی تلگرام است.

به گفته دو نفر از سرمایه‌گذارانی که به دلیل توافق‌نامه محرمانه ماندن خواسته‌اند ناشناس بمانند، این شرکت در صحبت با سرمایه‌گذاران خود ابراز امیدواری کرده است که ظرف چند ماه آینده نسخه دیگری از این سیستم را نیز منتشر خواهد کرد. تیم دیگری در حال ساخت یک توکن دیجیتالی به نام موبایل کوین است که به منظور کار در برنامه پیام‌رسانی سیگنال با محوریت حفظ حریم خصوصی طراحی‌شده است. طبق گفته سه نفر درباره این تلاش، این پروژه در سال گذشته 30 میلیون دلار جمع‌آوری کرده است و در تلاش است تا 30 میلیون دلار دیگر را نیز جمع‌آوری کند.
پروژۀ ارز دیجیتال فیس‌بوک و تلگرام

درحالی‌که بنیان‌گذار سیگنال، موسی مارلینسپیک بر این تلاش تأکید دارد، اما این پروژه مستقل از سیگنال در حال اجرا است. این پروژه به دلیل کنترلی قوی بر حریم خصوصی‌اش موردعلاقه بسیاری از طرفداران طولانی‌مدت رمز ارز قرارگرفته است. اما موبایل کوین، مانند سایر پروژه ارز دیجیتال فیس‌بوک، هنوز هم باید مشکلاتی را حل کند که همه رمز ارزهای دیگر با توقع ادامه حیات در این عرصه را متوقف کرده است. آقای ما از کوانت استامپ در یان مورد بیان داشت که: «هیئت منصفه هنوز تصمیم نهایی را نگرفته است.»
 

نتیجه‌گیری

به‌رغم همۀ گمانه‌زنی‌ها آنچه روشن است تلاش خارق‌العادۀ شرکت‌های پیام‌رسان برای ایجاد سیستم‌های مالی است. با ابزارها و کاربرانی که این شرکت‌ها در اختیار دارند می‌توان موفقیت قابل توجهی را برای پروژه‌هایی نظیر ارز دیجیتال فیس‌بوک پیش‌بینی کرد.