راهنمای کامل ذخیره سازی سرد بیت کوین

راهنمای کامل ذخیره سازی سرد بیت کوین

1398/07/07
| 144

«احتمالاً برای افرادی که با این اصطلاح آشنایی ندارند این‌گونه به نظر می‌رسد که ذخیره‌سازی سرد بیت کوین به معنی ذخیره بیت کوین در سردخانه است، اما واقعیت کاملاً متفاوت است. »
در حیطه ارزهای دیجیتال، انبارهای گرم و سرد به کیف پول‌های ذخیره بیت کوین و سایر ارزها اشاره می‌کند. روش‌های مختلف زیادی برای ذخیره بیت کوین (هر ارز دیجیتال دیگری در آن) وجود دارد، بنابراین ممکن است در ابتدای مسیر درباره روش‌ها و انواع خوب و بد آن‌ها سردرگم باشید، به‌خصوص اگر در این زمینه مبتدی باشید. در این راهنما سام اکسچنجر قصد دارد همه موارد را درباره «ذخیره‌سازی سرد بیت کوین» مطرح کند. ما در مورد چگونگی ذخیره بیت کوین به‌صورت آفلاین، بهترین کیف پول‌های سرد و بدترین آن‌ها و مقایسه کیف پول گرم با کیف پول سرد شمارا راهنمایی خواهیم کرد.

ذخیره‌سازی سرد بیت کوین چیست؟

در دنیای ارز دیجیتال، کیف پول سرد به اشیاء فیزیکی (معمولاً دستگاه‌های پیچیده اما درعین‌حال کوچک) که شما می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را ذخیره کنید، اشاره دارد. این دستگاه‌ها برای محافظت از سکه‌های شما با کدهای امنیتی ویژه رمزگذاری شده‌اند و در هر زمان معین قابل‌دسترسی هستند. علاوه بر این، ذخیره‌سازی گرم (کیف پول گرم) به کیف پول‌های دیجیتالی برای ذخیره بیت کوین اشاره دارد. این کیف پول‌ها می‌توانند در اینترنت، دسک تاپ شما یا هر مکان دیگری در دسترس باشند.

بحث‌های زیادی در مورد اینکه کدام کیف پول گرم و یا سرد برای ذخیره بیت کوین بهتر است، وجود دارد؛ بنابراین قبل از اینکه در مورد ذخیره‌سازی سرد بیت کوین صحبت کنیم، بیایید سعی کنیم به این سؤال پاسخ دهیم.
کیف پول‌های ذخیره بیت کوین

کیف پول گرم در مقابل کیف پول سرد

در مورد دو روش چگونگی ذخیره بیت کوین به‌صورت آفلاین بحث‌های زیادی وجود دارد. مردم به دنبال این بحث‌ها می‌خواهند به انتخاب مناسب یک کیف پول برسند و بدین‌جهت کیف پول‌های گرم را با کیف پول سرد مقایسه می‌کنند. ما در مورد ذخیره‌سازی گرم و سرد بیت کوین صحبت خواهیم کرد. مواضع زیادی وجود دارد که می‌توانید برای انتخاب کیف پول مناسب خود در نظر بگیرید؛ اما شخصاً، من فکر می‌کنم که امنیت کیف پول جهت ذخیره بیت کوین از هر عامل دیگری مهم‌تر است.

مهم نیست که کیف پول چقدر هزینه‌بر است، چقدر خوب به نظر می‌رسد یا چند گزینه اضافی دارد وقتی‌که امنیت سرمایه و ارز دیجیتال شما را تأمین نکند. اگر روزی از خواب بیدار شوید و کیف پول گرم یا سرد خود را چک کنید و ببینید که تمام بودجه شما هک شده و به سرقت رفته است، فکر می‌کنم جذابیت بصری کیف پول کمترین نگرانی شما را به دنبال دارد. با یادآوری مثال فوق، نکته اصلی مورد نظر من هنگام صحبت در مورد ذخیره‌سازی گرم و سرد بیت کوین، امنیت خواهد بود. اگر کیف پول انتخابی شما مزایای زیادی دارد و به نظر می‌رسد در اکثر جنبه‌ها برتری دارد اما درعین‌حال نمی‌تواند امنیت سرمایه شما را در برابر کلاهبرداران تأمین کند، باید از لیست انتخابی خود خارج کنید.

با این حال، من اطلاعات عینی مثبت و منفی را در مورد هر دو روش ذخیره بیت کوین ارائه خواهم داد.

مزایا و معایب ذخیره‌سازی گرم بیت کوین

احتمالاً به جرئت می‌توان گفت که روش ذخیره‌سازی گرم محبوب‌ترین روش برای ذخیره ارزهای دیجیتال است. چند دلیل برای این امر وجود دارد. اول از همه، ذخیره‌سازی گرم معمولاً رایگان است. احتمالاً صدها هزار وب‌سایت وجود دارد که کیف پول خود را به افرادی که به دنبال ذخیره بیت کوین به روش گرم هستند به‌صورت رایگان ارائه می‌دهند. این امر باعث ایجاد ترافیک زیادی می‌شود، به‌خصوص اگر سایت به‌درستی برای آن بازاریابی کند. یکی دیگر از عوامل عالی هنگام مراجعه به کیف پول‌های آنلاین و رومیزی این است که نوع ارز دیجیتالی که می‌خواهید ذخیره فرقی نمی‌کند و کیف پول مناسب با آن را به‌راحتی می‌توانید پیدا کنید.

حتی ارزهای دیجیتالی که از محبوبیت و شهرت کمتری برخوردارند، نیز غال با کیف پول دیجیتالی برای آن‌ها وجود دارد که از آن‌ها پشتیبانی کند. بیشتر اوقات، سازندگان یا توسعه‌دهندگان این ارزها خود دارای کیف پول‌های اختیاری و طراحی‌شده خاصی‌اند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این واقعیت به‌تنهایی باعث افزایش تعداد کاربران کیف پول گرم می‌شود، زیرا بسیاری از افراد دارای ارزهای دیجیتال دیگری به‌جز بیت کوین و اتریوم هستند.

یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب کیف پول دیجیتال این است که به‌راحتی قابل‌دسترسی هستند. اگر رایانه یا لپ‌تاپ خود را در اختیاردارید، می‌توانید با چند کلیک به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید. با انتخاب این گزینه دیگر نیازی به حمل یک کالای فیزیکی ندارید و هر زمان که بخواهید می‌توانید با استفاده از آن به ذخیره بیت کوین و معامله بپردازید.

اما بزرگ‌ترین ویژگی منفی و یکی از اصلی‌ترین معایب کیف پول گرم امنیت پایین آن است. من قبلاً اشاره کردم که این مسئله باید اولویت اصلی شما در هنگام ذخیره بیت کوین به‌صورت انبوه باشد، بنابراین بیشتر از این وقت رو تلف نکنیم و به توضیح و بررسی این عامل بپردازیم. به‌طور پیش‌فرض، کیف پول‌های گرم به اینترنت وصل می‌شوند. اگرچه این یک موضوع به خودی خود خطرناک نیست، اما زمانی مشکل‌ساز می‌شود که به هکرها امکان سرقت دارایی شما را از این طریق می‌دهد. هکرها و سارقان به‌طور مداوم به دنبال روش‌های جدیدی هستند تا بتوانند از طریق کیف پول گرم افراد ارزهای دیجیتال آن‌ها را سرقت کنند. بسیاری از وب‌سایت‌ها و شرکت‌هایی که فضای ذخیره بیت کوین و به عبارتی کیف پول گرم را ارائه می‌دهند قبلاً این مسئله را تجربه کرده‌اند و به‌طور مداوم در تلاش‌اند اقدامات امنیتی خود را بهبود بخشند. اگرچه این اقدام قابل‌ستایش است، اما برای افرادی که قبلاً با کلاهبرداران سروکار داشته‌اند، کافی نیست.


چگونگی ذخیره بیت کوین

اگر یک کیف پول گرم به‌روز باشد و مرتباً به‌روزرسانی شود، این امر احتمال نقض امنیتی را پایین می‌آورد. بسیاری از مشاغل شناخته‌شده و جدی که با کیف پول دیجیتال سروکار دارند، سعی در انجام این کاردارند؛ اما متأسفانه، باوجود این به‌روزرسانی‌ها باز هم شما هرگز نمی‌توانید مطمئن باشید که هیچ عاملی سرمایه شما را تهدید نمی‌کند.

با ذخیره آنلاین بیت کوین، خطای فنی احتمالی نیز ممکن است که موجب شود تا شما سرمایه خود را از دست بدهید. کیف پول‌های آنلاین کلید کیف پول شما را در داخل سرورهای خود ذخیره می‌کنند. در حالی که سایت در حال فعالیت است، همه‌چیز خوب و نرمال پیش می‌رود. با این حال، اگر نقص فنی رخ دهد، ممکن است کلید (و به‌نوبه خود، سکه‌های رمزنگاری خود) را برای همیشه از دست دهید. بسیاری از وب‌سایت‌ها درباره این موضوع سلب مسئولیت می‌کنند و شما را ملزم می‌کنند كه در صورت بروز چنین اتفاقی، سندی را امضا كنید كه شركت را از تمام مسئولیت‌ها تبرئه کند.

خلاصه مزایا و معایب کیف پول گرم

بیایید خلاصه‌ای سریع از مزایا و معایب ذخیره بیت کوین به‌صورت آنلاین بیان کنیم.

جوانب مثبت کیف پول گرم

_ معمولاً رایگان

_ می‌تواند تقریباً تمام انواع ارزهای دیجیتال را در آنجا ذخیره کند.

_ استفاده آسان

_ فقط با چند کلیک ساده در دسترس است

جوانب منفی کیف پول گرم

_ ویژگی رایگان بودن آن ممکن است به عملکرد ضعیف، نقص فنی و غیره منجر شود.

_ شما کنترلی بر آن ندارید، هر نقص فنی ممکن است پس‌انداز شما را از بین ببرد.

_ در معرض کلاهبرداری، هکرها و دزدها قرار دارد.

اکنون که درک بهتری از کیف پول‌های گرم دارید، اجازه بدهید به انواع کیف پول سرد و بررسی آن‌ها بپردازیم.

مزایا و معایب ذخیره بیت کوین با کیف پول سرد

اگر به دنبال چگونگی ذخیره بیت کوین به‌صورت آفلاین هستید، کیف پول سرد بیت کوین قطعاً برای شما انتخاب مناسبی است. اگرچه به‌اندازه کیف پول‌های گرم محبوب نیست و از آن استفاده کمتری می‌شود، اما ذخیره بیت کوین با استفاده از کیف پول سرد به‌سرعت در حال رشد و شناخته شدن است. چند دلیل خوب برای استفاده از آن وجود دارد. اول از همه، استفاده از کیف پول سرد در حال حاضر امن‌ترین روش برای ذخیره بیت کوین‌های شما است. سکه‌های رمزنگاری‌شده در یک دستگاه کوچک ذخیره می‌شوند و این دستگاه‌ها برای فعالیت و عملکرد صحیح نیاز به اتصال به اینترنت ندارند و این عامل به‌تنهایی بزرگ‌ترین بخش خطر بالقوه سرقت، کلاهبرداری و غیره را از بین می‌برد.

علاوه بر ایمن بودن، ذخیره بیت کوین با استفاده از کیف پول سرد به شما احساس کنترل می‌دهد که کیف پول گرم این قابلیت را ارائه نمی‌دهد. در صورت تمایل می‌توانید تمام روز و در هر مکانی که بخواهید کیف پول سرد خود را در جیب خود حمل کنید و همیشه آن را در کنار خود داشته باشید. مسئولیت همه اتفاقاتی که برای آن ممکن است بیفتد با شما خواهد بود. این گزینه به شما اطمینان می‌دهد که سرمایه و ارز دیجیتال شما در امان خواهد بود و به‌راحتی سرقت نمی‌شود. نیازی نیست به هیچ یک از ارائه‌دهندگان خدمات شخص ثالث اعتماد کنید چراکه مسئولیت آن بر عهده شماست.

معایب کیف پول سرد بیت کوین

از جنبه‌های منفی ذخیره‌سازی سرد بیت کوین که برای بسیاری از افراد حائز اهمیت است، قیمت آن است. برخلاف کیف پول گرم، ذخیره بیت کوین با استفاده از کیف پول سرد می‌تواند بسیار پرهزینه باشد. درواقع تهیه کیف پول‌های سرد بسیار هزینه بالایی دارد. البته زمانی که شما حجم بالایی بیت کوین داشته باشید، صرف این هزینه در قبال خدمات دریافتی و امنیت بالای آن بسیار مقرون‌به‌صرفه است؛ اما اگر بیت کوین کمی در اختیار دارید و به‌طور روزانه از آن استفاده می‌کنید، کیف پول‌های گرم می‌توانند انتخاب مناسب‌تری برای شما باشند.

معایب کیف پول سرد بیت کوین

کیف پول‌های سرد را می‌توانید در محدوده قیمت 50 تا 100 دلار تهیه نمایید. گزینه‌های 100 دلاری معمولاً کاملاً فانتزی و چند منظوره هستند، در حالی که نسخه‌های ارزان قیمت آن‌ها صرفاً دستگاه‌های ذخیره‌سازی هستند. یکی دیگر از معایب ذخیره بیت کوین به این روش، تعداد کم ارزهای دیجیتالی است که کیف پول‌های سرد از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند. گزینه‌های جدید بیشتری هر روز در دسترس قرار می‌گیرند، اما این روند بسیار کند است و زمان زیادی طول می‌کشد تا کیف پول‌های سرد از تمامی ارزهای دیجیتال پشتیبانی کنند.

خلاصه مزایا و معایب کیف پول سرد

جوانب مثبت کیف پول سرد

_ امن‌ترین گزینه جهت ذخیره بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شما.

_ به شما اجازه می‌دهد تا بر آن کنترل کامل داشته باشید و تمام مسئولیت آن با شما باشد.

_ معمولاً کوچک و جمع‌وجور است و به‌راحتی می‌توانید آن را در جیب و یا کیف خود جای دهید.

معایب کیف پول سرد

_ ممکن است ذخیره بیت کوین به این روش برای برخی افراد گران باشد.

_ به‌اندازه کیف پول‌های گرم رابط کاربری آسانی ندارد و در دسترس نیست.

اکنون که می‌دانید چگونه بیت کوین را به‌صورت آفلاین ذخیره کنید، در ادامه راهنما بهترین کیف پول‌های سرد موجود برای ذخیره بیت کوین را به شما معرفی خواهیم کرد.

ما در ادامه سه مورد از بهترین کیف پول‌های سرد موجود در بازار برای ذخیره بیت کوین را که بسیار کاربردی‌اند معرفی می‌کنیم.

بهترین کیف پول سرد برای ذخیره بیت کوین کدام‌یک است؟

ترزور Trezor

کیف پول ترزور در جامعه رمزنگاری بسیار مشهور است. ترزور اولین کیف پول موجود برای ذخیره بیت کوین بود. در واقع ترزور به‌عنوان رهبر و پیشگام کیف پول‌های سرد و ذخیره‌سازی سرد بیت کوین در نظر گرفته می‌شود. ترزور از ارز دیجیتال شما در هر شرایطی محافظت می‌کند. کیف پول سدر ترزور در برابر هر نوع آسیب فیزیکی و فنی و همچنین خطر هکرها مقاوم و ایمن خواهد بود. به دلیل همه موارد گفته شده کیف پول سرد ترزور می‌تواند انتخاب مناسبی برای ذخیره بیت کوین‌های شما باشد.
پول‌های دیجیتالی برای ذخیره بیت کوین

نانو لجر اس

این کیف پول سرد ذخیره بیت کوین یکی از اصلی‌ترین رقبا برای ترزور محسوب می‌شود. این کیف پول امنیت بسیار خوبی را با قیمت کم در مقایسه با سایر رقیبانش ارائه می‌دهد. Nano Ledger S همچنین به دلیل اندازه‌ای که دارد مشهور است. این کیف پول نسبت به بسیاری از کیف پول‌های فیزیکی دیگر کوچک‌تر و سازگارتر است. اگر به دنبال چیزی مشابه اما ارزان‌تر از Trezor هستید، Ledger یک گزینه عالی است.


KeepKey

KeepKey یک کیف پول سرد برای ذخیره بیت کوین است که در این لیست شاید کمتر شناخته شده باشد، آن هم به این دلیل است که بسیار جدیدتر است و افراد کمتری از آن استفاده کرده‌اند. این کیف پول ارز دیجیتال به دلیل طراحی زیبا و پیشرفته خود به‌سرعت مشهور شد. بیشتر مشخصات آن تقریباً با مشخصات Trezor یکسان است. نکته اصلی که آن‌ها را متمایز می‌کند طراحی آن است. یکی از معایب KeepKey سنگین‌تر بودن آن نسبت به Trezor یا Nano Ledger S است. این امر می‌تواند در طولانی‌مدت برای شما مزاحمت ایجاد کند. البته این امر تا حد زیادی به سلیقه فرد بستگی دارد چراکه بعضی افراد نسخه سنگین‌تر آن را می‌پسندند و بعضی دیگر تمایل به استفاده از نسخه سبک آن دارند.
به دنبال ذخیره بیت کوین

نتیجه‌گیری ذخیره‌سازی سرد بیت کوین

در این راهنما، سام اکسچنجر قصد داشت تا متداول‌ترین مباحث مربوط به دستگاه‌های ذخیره‌سازی سرد و گرم برای ذخیره بیت کوین را پوشش دهد. ما در مورد بهترین کیف پول‌های ذخیره‌سازی سرد ارز دیجیتال، در مورد نحوه ذخیره بیت کوین به‌صورت آفلاین، مقایسه کیف پول‌های گرم در مقابل کیف پول‌های سرد و همچنین چند نمونه از بهترین کیف پول‌های سرد که توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌اند، صحبت کردیم. موضوع ذخیره‌سازی سرد بیت کوین فقط بخش کوچکی از بحث ذخیره بیت کوین است که ما پوشش داده‌ایم. با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال، تعداد بیشتری از افراد قصد دارند گزینه‌های کیف پول موجود برای ذخیره بیت کوین را بررسی کنند تا با توجه به نیازهای خود انتخاب مناسبی داشته باشند. همیشه به یاد داشته باشید که امنیت یک فاکتور اساسی و عامل مهمی در انتخاب کیف پول برای ذخیره بیت کوین است. همیشه ایمنی ارزهای دیجیتال خود را در اولویت قرار دهید و همیشه کیف پول گرم و سرد را بر اساس ایمنی ارائه‌شده توسط آن کیف پول انتخاب کنید. زیبایی‌شناسی کیف پول اهمیتی ندارد وقتی سطح بالای ایمنی را تأمین نکند و غیرقابل اطمینان باشد.