ارز دیجیتال چیست و انواع آن کدم‌اند؟

ارز دیجیتال چیست و انواع آن کدم‌اند؟

1398/07/24
| 458

«امروزه دیگر بیت‌کوین تنها ارز دیجیتال موجود در بازار نیست، بلکه موجبات ارزهای رمزنگاری‌شده را در یک شبکه غیرمتمرکز و همتا به همتا ایجاد کرده است.»

ارزهای دیجیتال چیست؟

بیت‌کوین به‌صورت یک استاندارد حقوقی برای ارزهای دیجیتال است و الهام‌بخش و رهبر ارزهای دیجیتال است. قبل از اینکه نگاهی دقیق‌تر به برخی از گزینه‌های جایگزین بیت‌کوین بیندازیم، اجازه بدهید به عقب برگردیم و مختصراً منظور خود را درباره اصطلاحاتی مانند ارز دیجیتال و سکه جایگزین بررسی کنیم. رمزنگاری، به‌طور گسترده به معنی، پول مجازی یا دیجیتالی است که به‌صورت توکن یا سکه درمی‌آید. رمزنگاری موجود در اصطلاح کریپتوکارنسی به رمزنگاری پیچیده اشاره دارد كه باعث می‌شود یك توکن دیجیتالی خاص تولید شود، ذخیره شود و به‌صورت ایمن و معمولاً ناشناس درآید. در کنار این ویژگی مهم رمزنگاری، ارزهای دیجیتال به‌صورت غیرمتمرکز اجرا می‌شوند. ارز دیجیتال معمولاً توسط تیم‌هایی که سازوکارهایی برای صدور توکن (اغلب از طریق فرآیندی به نام استخراج ارز دیجیتال و سایر کنترل‌ها ایجاد می‌کنند، به‌عنوان کد ایجاد می‌شود.

ارز دیجیتال تقریباً همیشه به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که از دست‌کاری و کنترل دولت در امان باشد، اگرچه هرچه محبوبیت بیشتری پیدا کرد، این جنبه اساسی در صنعت موردتوجه قرارگرفته است. ارزهایی که پس از بیت‌کوین مدل‌سازی می‌شوند، به‌طور جمعی altcoin خوانده می‌شوند و سعی کرده‌اند خود را به‌عنوان نسخه‌های اصلاح‌شده یا بهبودیافته بیت‌کوین معرفی کنند. درحالی‌که برخی از این ارزها نسبت به بیت‌کوین روند استخراج آسان‌تری دارند، آنها قابل معامله هستند و همچنین خطر نقدینگی، پذیرش و ارزش کمتر برای آنها وجود دارد. در ادامه، برخی از مهم‌ترین ارزهای دیجیتال به‌غیراز بیت‌کوین را بررسی خواهیم کرد.

اگرچه قبل از هر چیزی لازم است تا این نکته را یادآور شویم: غیرممکن است لیستی مانند این کاملاً جامع باشد. یکی از دلایل این امر این واقعیت است که بیش از 1600 ارز رمزنگاری وجود دارد و بسیاری از این توکن ها و سکه‌ها از محبوبیت بی‌نظیری در بین جامعه اختصاصی (هرچند کوچک) دارند و از پشتیبانان و سرمایه‌گذارانی برخوردار هستند.

فراتر از آن، حیطه سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال همیشه در حال گسترش است و توکن دیجیتالی بعدی ممکن است فردا منتشر شود، این واقعیتی است که همه افراد جامعه رمزنگاری آن را می‌دانند. درحالی‌که بیت‌کوین به‌طور گسترده به‌عنوان یکی از پیشگامان دنیای ارزهای رمزنگاری شناخته می‌شود، تحلیلگران رویکردهای بسیاری را برای ارزیابی توکن های غیر از BTC اتخاذ می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، معمول است كه تحلیلگران اهمیت زیادی به رتبه‌بندی سکه‌ها نسبت به یکدیگر ازلحاظ كلاه بازار نسبت دهند. ما این موضوع را موردتوجه قرار داده‌ایم، اما دلایل دیگری وجود دارد که ممکن است یک توکن دیجیتالی در این لیست قرار بگیرد. قبل از آشنا شدن با ارزهای دیجیتال حتماً ارز دیجیتال گرین نیز مطلع شوید تا با اطلاعات دیگری که در این مقاله به شما ارائه می‌دهیم در زمینه سرمایه‌گذاری در این حیطه موفق باشید.
ارزهای دیجیتال چیست؟

1. لایت کوین LTC Litecoin

لایت کوین که در سال 2011 راه‌اندازی شد، جزو اولین ارزهای رمزنگاری‌شده زیرشاخه بیت‌کوین بود و اغلب از آن به‌عنوان نقره‌ای برای طلای بیت‌کوین یاد می‌شد. این توسط شارلی بی، فارغ‌التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل ساخته‌شده است. ارز دیجیتال لایت کوین مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی‌شود و از scrypt به‌عنوان اثبات کار استفاده می‌کند که می‌تواند با کمک CPU های درجه مصرف‌کننده رمزگشایی شود. اگرچه ارز دیجیتال لایت کوین از بسیاری جهات مانند بیت‌کوین است، اما سرعت تولید بلوک سریع‌تری دارد و ازاین‌رو تائید معاملات سریع‌تری را ارائه می‌دهد.به‌غیراز توسعه‌دهندگان، تعداد زیادی از تجار وجود دارند که لایت کوین را به‌عنوان یک ارز دیجیتال سودآور می‌پذیرند. از 9 فوریه 2019، ارز دیجیتال لایت کوین دارای 2.63 میلیارد دلار کلاه بازار و ارزش هر توکن 43.41 دلار بود.

2. اتریوم (ETH)

ارز دیجیتال اتریوم در سال 2015 راه‌اندازی شد. اتریوم یک بستر نرم‌افزاری غیرمتمرکز است که باعث می‌شود قراردادهای هوشمند و برنامه‌های توزیع‌شده (DApps) بدون هیچ‌گونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا شود.

برنامه‌های کاربردی روی اتریوم بر روی توکن رمزنگاری خاص، یعنی اتر اجرا می‌شوند. اتر مانند وسیله نقلیه‌ای برای حرکت در پلتفرم اتریوم است و بیشتر توسعه‌دهندگان به دنبال توسعه و اجرای برنامه‌های داخل اتریوم هستند. همچنین سرمایه‌گذاران به دنبال خرید سایر ارزهای دیجیتال با استفاده از اتر هستند.

در طی سال 2014، ارز دیجیتال اتریوم پیش‌فروش اتر را آغاز کرد که یک پاسخ فوق‌العاده را دریافت کرد. این امر به سیری در عصر عرضه اولیه سکه (ICO) کمک کرد. مطابق ارز دیجیتال اتریوم، می‌توان از آن برای رمزنگاری، عدم تمرکز، امنیت و تجارت در مورد هر چیزی استفاده کرد. پس از حمله به DAO در سال 2016، اتریوم به Ethereum (ETH) و Ethereum Classic (ETC) تقسیم شد. از 9 فوریه 2019، اتریوم (ETH) دارای کلاهک بازار 12.49 میلیارد دلار و ارزش هر توکن 118.71 دلار بود. کسب اطلاعاتی درباره ارزدیجیتال تتر نیز خالی از لطف نیست و خواندن این مقاله ارزدیجتالی را نیز از دست ندهید.
ارز دیجیتال لایت کوین

3. زی کش ZEC Zcash

زی کش یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و منبع باز است که در نیمه دوم سال 2016 راه‌اندازی شد، و امیدوارکننده به نظر می‌رسد. اگر بیت‌کوین مانند HTTP برای پول محسوب می‌شود، زی‌ کش، HTTPS است، این‌یکی از قیاس‌های ارز دیجیتال زی کش است که برای تعریف خود استفاده می‌کند.

ارز دیجیتال زی کش حریم خصوصی و شفافیت انتخابی معاملات را ارائه می‌دهد؛ بنابراین، مانند https، ارز دیجیتال زی کش ادعا می‌کند امنیت بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد و کلیه تراکنش‌ها در یک بلاکچین ضبط و منتشر می‌شود، اما جزئیاتی از قبیل فرستنده، گیرنده و مقدار معامله همچنان خصوصی است.

ارز دیجیتال زی کش به کاربران خود گزینه معاملات محافظت‌شده را ارائه می‌دهد که امکان رمزگذاری مطالب را با استفاده از تکنیک پیشرفته رمزنگاری یا ساخت اثبات دانش صفر به نام یک zk-SNARK که توسط تیم آن ایجادشده است را فراهم می‌کند. از 9 فوریه 2019، ارز دیجیتال زی کش دارای کلاهک بازار 291.25 میلیون دلار و ارزش هر توکن 49.84 دلار بود.
 

4. داش / دش DASH Dash 

ارز دیجیتال دش نسخه پنهانی‌تر بیت‌کوین است. ارز دیجیتال داش امکان ناشناس بودن بیشتری را ارائه می‌دهد زیرا در یک شبکه کارشناسی غیرمتمرکز کار می‌کند که معاملات را تقریباً غیرقابل ردیابی می‌کند.

ارز دیجیتال دش در ژانویه سال 2014 راه‌اندازی شد، دش در مدت‌زمان کوتاه طرفداران فزاینده‌ای را تجربه کرد. این ارز دیجیتال توسط Evan Duffield ایجاد و ساخته‌شده است و می‌توان با استفاده از CPU یا GPU آن را استخراج کرد.

در مارس 2015، Darkcoin به Dash تغییر نام داد که مخفف پول دیجیتال است و تحت عنوان ارز دیجیتال دش فعالیت می‌کند. این تغییر نام هیچ‌یک از ویژگی‌های فناوری آن ازجمله DarkSend و InstantX را تغییر نداد. از تاریخ 9 فوریه 2019، ارز دیجیتال دش دارای کلاهک بازار 640.76 میلیون دلار و ارزش هر توکن 74.32 دلار بود.
 

ارز دیجیتال ریپل

5. ریپل XRP Ripple

ارز دیجیتال ریپل یک شبکه پرداخت جهانی است که پرداخت‌های بین‌المللی فوری، مشخص و کم‌هزینه را ارائه می‌دهد. ارز دیجیتال ریپل در سال 2012، بانک‌ها را قادر می‌سازد تا پرداخت‌های مرزی را در زمان واقعی و با شفافیت بیشتر و با هزینه‌های تراکنش پایین‌تر تسویه کنند.

دفتر اجماع ریپل (روش تائید آن) منحصربه‌فرد است زیرا نیازی به استخراج ندارد. به‌این‌ترتیب، ارز دیجیتال ریپل خود را از بیت‌کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر جدا می‌کند. ازآنجاکه ساختار ریپل نیازی به استخراج ندارد، استفاده از توان محاسباتی را کاهش می‌دهد و تأخیر شبکه را به حداقل می‌رساند.

ریپل معتقد است که توزیع ارزش روشی قدرتمند برای تحریک رفتارهای خاص است و بنابراین در حال حاضر قصد دارد XRP را در درجه اول از طریق معاملات توسعه تجارت، مشوق‌هایی برای ارائه‌دهندگان نقدینگی که توزیع‌های محدودتری برای پرداخت‌ها ارائه می‌دهند و فروش XRP را به خریداران نهادی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در XRP. توزیع کند.

تاکنون، ارز دیجیتال ریپل با این مدل موفقیت کسب کرده است. این‌یکی از جذاب‌ترین ارزهای دیجیتال در بین مؤسسات مالی سنتی است که به دنبال راه‌هایی برای انقلابی در پرداخت‌های بین مرزی‌اند. از 9 فوریه سال 2019، ارز دیجیتال ریپل دارای کلاهک بازار 12.69 میلیارد دلار و ارزش هر توکن 0.308 دلار بود.
 

6. مونرو XMR Monero

ارز دیجیتال مونرو یک ارز امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. این ارز دیجیتال منبع باز در آوریل 2014 راه‌اندازی شد و خیلی زود موردتوجه بسیاری در بین جامعه رمزنگاری و علاقه‌مندان قرار گرفت. توسعه این رمزنگاری کاملاً مبتنی بر اهدا و جامعه ‌محور است. مونرو با تمرکز جدی روی عدم تمرکز و مقیاس‌پذیری راه‌اندازی شده است و با استفاده از تکنیک ویژه‌ای به نام امضاهای حلقه، حریم شخصی کاملی را امکان‌پذیر می‌کند.

با استفاده از این تکنیک، گروهی از امضاهای رمزنگاری شامل حداقل یک شرکت‌کننده واقعی به نظر می‌رسد، اما از آنجا که همه آنها معتبر به نظر می‌رسند، امضای واقعی نمی‌تواند جدا شود. به دلیل مکانیسم‌های امنیتی استثنایی مانند این، مونرو چیزی با شهرت ناخوشایند ایجاد کرده است.

این امر به عملیات جنایی در سراسر جهان مرتبط بوده است. با این وجود، چه از آن برای موارد مثبت استفاده شود و چه کلاهبرداری، نمی‌توان پیشرفت‌های مهم فناوری را که ارز دیجیتال مونرو به فضای رمزنگاری وارد کرده است نادیده گرفت و انکار کرد. از تاریخ 9 فوریه 2019، مونرو دارای کلاه بازار 808.50 میلیون دلار و ارزش هر توکن 48.18 دلار بود.

 

7. بیت‌کوین کش Bitcoin Cash

ارز دیجیتال بیت‌کوین کش جایگاه مهمی در تاریخ altcoin دارد زیرا یکی از اولین و موفق‌ترین انشعاب‌های سخت بیت‌کوین اصلی است. در دنیای ارزهای دیجیتال، یک انشعاب در نتیجه بحث‌وجدل بین توسعه‌دهندگان و ماینر ها اتفاق می‌افتد.

با توجه به ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال، عمده تغییرات در کد توکن یا سکه در دست باید به دلیل اجماع عمومی انجام شود. مکانیسم این فرآیند با توجه به هر رمزنگاری خاص متفاوت است.

هنگامی‌که جناح‌های مختلف نمی‌توانند به توافق برسند، گاهی اوقات ارز دیجیتال تقسیم می‌شود و اصل آن با کد اصلی خود باقی می‌ماند و نسخه دیگر به‌عنوان نسخه جدید سکه قبلی، با تغییر در کد آن ایجاد می‌شود.

ارز دیجیتال بیت‌کوین کش در سال 2017 درنتیجه یکی از این شکاف‌ها، راه خود را آغاز کرد. بحثی که منجر به ایجاد BCH شد، مربوط به مسئله مقیاس‌پذیری بود. بیت‌کوین محدودیت سخت‌افزاری در اندازه بلوک‌ها، 1 مگابایت دارد.

ارز دیجیتال بیت‌کوین کش اندازه بلوک را از 1 مگابایت به 8 مگابایت افزایش می‌دهد، با این ایده که بلوک‌های بزرگ‌تر زمان معامله سریع‌تر را امکان‌پذیر می‌کنند. همچنین تغییرات دیگری نیز ایجاد می‌کند، ازجمله حذف پروتکل Segregated Witness که بر فضای بلوک تأثیر می‌گذارد. از 9 فوریه 2019، BCH دارای کلاه بازار 2.23 میلیارد دلار و ارزش هر توکن 126.49 دلار بود.
 

 ارز دیجیتال نئو

8. ارز دیجیتال  نئو  NEO

 ارز دیجیتال نئو زندگی خود را در سال 2014 آغاز کرد. در ابتدا با عنوان AntShares که بعداً توسط خالق آن Da Hongfei تغییر نام داد. تا به امروز، این بزرگ‌ترین ارز دیجیتالی است که از چین پدید آمده و بعضاً به دلیل استفاده مشابه از قراردادهای هوشمند، از آن به‌عنوان اتریوم چینی یاد می‌شود.

در سال 2017، ارز دیجیتال نئو موفق‌ترین سال خود را تا به امروز تجربه کرد. از ارزش 0.16 دلار در هر توکن در ژانویه سال 2017 تا یک سال بعد به حدود 162 دلار در هر توکن صعود کرد. این به معنای بازگشتی بیش از 111،000٪ است. یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های ارز دیجیتال نئو، پشتیبانی از برنامه‌نویسی در بسیاری از زبان‌های موجود، ازجمله ++ Go، Java، C و سایر موارد است.

علاوه بر این، ارز دیجیتال نئو به دلیل روابط مثبت خود با دولت چین که به‌طورکلی مواضع خشنی در مورد ارزهای دیجیتال دارد، مزایایی را تجربه کرده است. از 9 فوریه 2019، ارز دیجیتال نئو دارای یک کلاه بازار 492.48 میلیون دلار و ارزش هر توکن 7.58 دلار بود.

 

9.  ارز دیجتال کاردانو ADA Cardano

چارلز هوچینسون، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، ارز دیجیتال کاردانو را در سپتامبر سال 2017 راه‌اندازی کرد. برای هواداران این ارز دیجیتال، ADA همه مزایای اتریوم و همچنین بسیاری دیگر را ارائه می‌دهد.

ارز دیجیتال کاردانو یک بستر برای Dapps و قراردادهای هوشمند، مانند اتریوم را ارائه می‌دهد. فراتر از آن، ADA درصدد است تا برخی از مهم‌ترین مشکلاتی را که همواره موانعی محسوب می‌شدند، ازجمله قابلیت مقیاس‌پذیری، حل کند.

ارز دیجیتال کاردانو همچنین امیدوار است مسائل مربوط به پرداخت‌های بین‌المللی را که معمولاً بسیار هم گران هستند، برطرف کند. به لطف تمرکز خود در این زمینه، ADA توانست زمان پردازش پرداخت بین‌المللی را از چند روزبه فقط چند ثانیه تبدیل کند. از 9 فوریه 2019، ارز دیجیتال کاردانو دارای کلاه بازار 1.16 میلیارد دلار و ارزش هر توکن 0.041 دلار داشت.
 

10.  ارز دیجتال ای او اس EOS

یکی از جدیدترین ارزهای دیجیتال لیست ما ارز دیجیتال ایاس یا ای او اس است. در ژوئن سال 2018، توسط پیشگام ارزهای دیجیتال Dan Larimer ایجاد شد. لاریمر پیش از کار خود بر روی ارز دیجیتال ایاس، صرافی مبادله ارز دیجیتال Bitshares و همچنین بستر رسانه اجتماعی Steemit را که بر پایه فناوری بلاکچین بود، تأسیس کرد.

مانند سایر ارزهای دیجیتال موجود در این لیست، ارز دیجیتال ای او اس بعد از اتریوم طراحی شده است، بنابراین بستری را ارائه می‌دهد که توسعه‌دهندگان بتوانند برنامه‌های غیرمتمرکز بسازند؛ اما ارز دیجیتال ایاس به دلایل دیگر قابل‌توجه است:

اول، عرضه اولیه سکه آن یکی از طولانی‌ترین و سودآورترین‌ها در تاریخ بود و رکورد سرمایه‌گذاری به مدت یک سال و رکورد 4 میلیارد دلار در صندوق‌های سرمایه‌گذاری را به دست آورد. ارز دیجیتال ایاس یک مکانیزم اثبات سهام اثبات را ارائه می‌دهد که امیدوار است بتواند مقیاس‌پذیری فراتر از رقبای خود داشته باشد.

 

ایاس شامل EOS.IO است، شبیه به سیستم‌عامل رایانه و به‌عنوان شبکه بلاکچین برای ارز دیجیتال و همچنین سکه‌های ایاس عمل می‌کند. ارز دیجیتال ایاس همچنین به دلیل عدم وجود مکانیسم استخراج برای تولید سکه، انقلابی در این حوزه محسوب می‌شود.

در عوض، تولیدکنندگان بلوک، بلوک‌هایی را تولید می‌کنند و بر اساس نرخ تولید آنها، توکن های EOS را پاداش می‌گیرند. ارز دیجیتال ایاس شامل یک سیستم پیچیده از قوانین برای اداره این فرآیند است، با این تصور که این شبکه درنهایت دموکراتیک‌تر و غیرمتمرکزتر از سایر ارزهای دیجیتال خواهد بود. از 5 اکتبر 2018، ارز دیجیتال ایاس دارای کلاهک بازار 2.49 میلیارد دلار و ارزش هر توکن 2.74 دلار بود.
ارز دیجیتال ایاس

نتیجه‌گیری

صفر تا صد ارز دیجیتال نانو را نیز بررسی کنید و بهتر است بدانید که بیت‌کوین همچنان به‌عنوان رهبر ارزهای دیجیتال، ازنظر سرمایه‌گذاری در بازار، رابط کاربری و محبوبیت در نظر گرفته می‌شود. به ریا نگهداری ارز دیجیتال از هر نوعی که انتخاب می‌کنید انتخاب کیف پول ارز دیجیتال مهم‌ترین اقدام شما بعد از تعیین ارز دلخواهتان است. ارزهای مجازی مانند اتریوم و ریپل که بیشتر برای راه‌حل‌های سرمایه‌گذاری مورداستفاده قرار می‌گیرند، رواج پیدا می‌کنند، درحالی‌که برخی از ارزهای دیجیتال دیگر برای ویژگی‌های پیشرفته نسبت به بیت‌کوین تائید می‌شوند و مورد استقبال قرار می‌گیرند.

با گذر از روند فعلی، ارزهای دیجیتال به‌مرور قابلیت‌های بیشتری را ارائه می‌دهند و سعی در حل نقاط ضعف موجود دارند، طبیعی است که مرور تعداد رهبران ارزهای دیجیتال و رقابت میان آنها افزایش می‌یابد. با چنین روندی، طبیعتاً انتخاب برای شما به‌عنوان سرمایه‌گذار دشوارتر خواهد شد.