راهنمای جامع ارز دیجیتال استلار؛ استلار (stellar) چه مزایایی دارد؟

راهنمای جامع ارز دیجیتال استلار؛ استلار (stellar) چه مزایایی دارد؟

1398/09/12
| 198

ارز دیجیتال استلار به گفته وب‌سایت آن، بستری است که به بانک‌ها، سیستم‌های پرداخت و مردم متصل می‌شود. این سیستم کمک می‌کند تا پول به‌سرعت، با اطمینان و تقریباً بدون هزینه جابجا شود. ذهنیت جد مک کالب و جویس کیم در سال 2014 شکل گرفت که از پروتکل ریپل منشعب شد.

 

با استفاده از استلار، می‌توان پول را به‌سرعت، با اطمینان و با صرف کمترین هزینه به‌صورت بین‌المللی منتقل کرد. درواقع استلار چیزی فراتر از یک ارز دیجیتال است و به‌عنوان یک پلتفرم جهت سهولت پرداخت‌های برون‌مرزی عمل می‌کند. همه‌چیز بسیار شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد، اما چگونه همه این‌ها کار می‌کند؟ در این راهنما قصد داریم فناوری پشت بلاکچین استلار را به شما معرفی کنیم.

جک مک کالب یکی از مشهورترین چهره‌های دنیای ارز دیجیتال است، زیرا او بنیان‌گذار 3 پروژه بسیار معروف است. در سال 2006، او صرافی کارگزاری Gox را تأسیس کرد؛ زیرا به قول خودش، او به دنبال راهی برای بدست آوردن بیت‌کوین بیشتری بود. وی سرانجام آن را به مک کالب فروخت كه سوء مدیریت آن یكی از بزرگ‌ترین بحران‌های تاریخ کریپتو را به وجود آورد.

در ماه مه 2011، McCaleb ریپل را تأسیس کرد، یک سیستم پرداخت مرزی است که بدون توجه به استخراج، سیستم غیرمتمرکز مرزی را فعال می‌کند. بااین‌حال، همه‌چیز طبق پیش‌بینی او پیش نرفت و اختلافاتی بین مک جالب و ریپل ایجاد شد.

در سال 2014، به همراه جویش کیم، آن‌ها از پروتکل ریپل انصراف دادند و ارز دیجیتال استلار را تأسیس کردند. از آن زمان تاکنون، استلار باقدرت رشد کرده است. تنها با نگاهی به اسامی هیئت مشاوره آن متوجه می‌شویم که با یک پلتفرم موفق مواجه هستیم: کیت ربویز، پاتریک کالسون، مت مولنویگ، گرگ اشتاین، جوی ایتو، سام آلتمن، ناوال راویکانت و غیره.

ویژگی‌های ارز دیجیتال استلار

قبل از اینکه به جزئیات بیشتری بپردازیم، اجازه دهید سریعاً ویژگی‌هایی را که در مورد ارز دیجیتال استلار صدق می‌کند را بررسی کنیم.

_ دارای دیتابیس غیرمتمرکز و باز است.

_ زمان تائید معاملات: 3-5 ثانیه.

_ می‌تواند هزاران تراکنش در هر ثانیه را فعال کند.

_ از پروتکل اجماع استلار استفاده می‌کند

_ قراردادهای هوشمند را فعال می‌کند.

_ توکن استلار Lumen نام دارد و توسط XLM شناخته شده است. 100 میلیارد XLM قبلاً استخراج شده است.

_ این پلتفرم سالانه به‌صورت ثابت 1٪ تورم دارد.
ویژگی‌های ارز دیجیتال استلار

چگونه بلاک‌چین استلار کار می‌کند؟

اکنون که می‌دانیم ارز دیجیتال استلار چیست و چگونه و توسط چه افرادی ایجاد شده است، اجازه دهید نحوه کار آن را نیز بررسی کنیم. فرض کنید، آلیس می‌خواهد برای باب پول بفرستد. آلیس در ایالات‌متحده زندگی می‌کند و باب در نیجریه زندگی می‌کند. او می‌خواهد 100 دلار به باب بفرستد که به نایرای نیجریه تبدیل می‌شود.

چگونه این معامله انجام می‌شود؟

فرض کنید، آلیس متعلق به بانک A مستقر در ایالات‌متحده است و باب متعلق به Bank B مستقر در نیجریه است. هر دو این بانک‌ها به شبکه ارز دیجیتال استلار متصل شده و Anchors هستند. آلیس 100 دلار باب را ارسال می‌کند و درخواست انجام معامله در عرض چند ثانیه به بانک B ارسال می‌شود تا باب با این درخواست توافق کند. لحظه‌ای که بانک A از بانک B سیگنال سبز می‌گیرد، آن‌ها وجهی را از حساب شخصی آلیس کسر می‌کنند. USD سپس به‌حساب Bank A منتقل‌شده و در قالب اعتبارات به نام لومن، توکن های بومی به شبکه Stellar منتقل می‌شود.

در این حالت، شبکه به دنبال بهترین نرخ صرافی برای تبدیل لومن‌ها به نایرا است. سپس این پول به‌حساب اصلی Bank B منتقل می‌شود و سپس به حساب باب واریز می شود. این یک مرور کلی در مورد نحوه عملکرد سیستم پرداخت Stellar است. حال، عمیق تر آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱. سیستم غیرمتمرکز

اولین موردی که باید در مورد سیستم ارز دیجیتال استلار بدانید این است که این شبکه غیرمتمرکز، همتا به همتا است. در یک شبکه غیرمتمرکز، هیچ نهاد متمرکزی وجود ندارد که به‌تنهایی در مورد سیستم تصمیم‌گیری کند.

۲. سیستم لجر

در مرحله بعد، دفترچه راهنمای باز را داریم. تمام جزئیات معامله در Stellar در زنجیره ای ذخیره می‌شود که به‌عنوان یک منبع شفاف و باز عمل می‌کند. هر فردی در شبکه می‌تواند به دفترچه راهنما نگاه کند و تمام جزئیات معامله را مشاهده کند.

۳. اجماع

کلیه تصمیمات و تایید های صورت گرفته توسط شبکه از طریق اجماع انجام می‌شود. Stellar از پروتکل اجماع استلار استفاده می‌کند. روند رسیدن به اجماع هر 3-5 ثانیه اتفاق می‌افتد.

4. Anchors و اعتبار

ما قبلاً از اصطلاح Anchors استفاده کرده‌ایم. آن دقیقه به چه معناست؟ Anchors اشخاصی در شبکه Stellar هستند که می‌توانند در صورت لزوم واریز کنند و اعتبار را صادر کنند. همان‌طور که وب‌سایت ارز دیجیتال استلار اعلام می‌کند، آن‌ها به‌عنوان پلی بین ارزهای مختلف و شبکه عمل می‌کنند. تمام معاملات پولی در شبکه stellar (به‌جز ارز دیجیتال بومی لومن) به‌صورت اعتبار صادرشده توسط مجریان انجام می‌شود. مکانیسم استلار به‌شدت به Anchors وابسته است و باید به آن‌ها کاملاً اعتماد کنید تا کار خود را برای شما انجام دهند:

_ نگه‌داشتن سپرده شما

_ صدور اعتبار برای شما

 Anchors درواقع مفهوم جدیدی نیست. پی‌پال نمونه بسیار خوبی از آن است. اجازه دهید نگاهی به نحوه عملکرد Paypal بیندازیم. اگر همه مراحل را قسمت‌بندی کنیم، اینگونه خواهد بود. فرض کنید آلیس و باب از طریق پی پال در حال معامله هستند: آلیس مقداری پول به‌حساب PayPal خود ارسال می‌کند. مانده‌حساب پی‌پال وی به‌روز می‌شود (اعتبارات).

آلیس تصمیم می‌گیرد مقداری پول برای باب بفرستد و پول را از مانده‌حساب PayPal برای وی ارسال می کند. حساب PayPal باب به روز می‌شود. سپس باب می‌تواند مانده‌حساب را به‌حساب بانکی خود بازگرداند. این تقریباً نحوه عملکرد Anchors در Stellar است. بااین‌حال، یک تفاوت عمده وجود دارد. همه Anchor ها در یک شبکه یکسان به نام شبکه استلار مشترک هستند. به دلیل همین اختلاف، سیستم سریع‌تر و قدرتمندتر است.
ارز دیجیتال استلار صدق می‌کند را بررسی کنیم.

۵. صرافی توزیع‌شده

یکی دیگر از مؤلفه‌های مهم سیستم ارز دیجیتال استلار مبادلات است. برای درک این موضوع، باید بدانیم که پیشنهاد‌ها چیست. پیشنهاد‌ها تعهدات عمومی برای مبادله یک نوع اعتبار برای دیگری با نرخ از پیش تعیین‌شده است. صندوق استلار به نوعی بازار تبدیل می شود که به ما در خرید و فروش ارزهای مختلف کمک می‌کند. همه پیشنهاد‌ها موجود در دفتر stellar دفترچه سفارش را تشکیل می‌دهند. این شبکه دارای یک دفترچه سفارش برای جفت ارزها است، به‌عنوان‌مثال یک دفترچه سفارش برای تبدیل بانک ICICI / روپیه هندی به Bitstamp / Bitcoin وجود دارد.

۶. معاملات چند ارزی

یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های استلار معاملات چند ارزی آن است، به این معنی که آلیس می‌تواند USD خود را به‌صورت یورو برای باب ارسال کند. معاملات می‌توانند به یکی از روش‌های زیر اتفاق بیفتند (به‌منظور راحتی، USD / EUR را به‌عنوان نمونه در نظر می‌گیریم):

_ تبادل مستقیم:

شبکه ارز دیجیتال استلار می‌تواند برای مبادله USD / EUR نگاه کند تا ببیند فردی قصد مبادله یورو را با دلار را دارد یا خیر. اگر شخصی وجود داشته باشد، معامله فوراً اتفاق می‌افتد.

_ تبادل غیرمستقیم:

این شبکه همچنین می‌تواند به دنبال افرادی باشد که درازای مبادله لومن به دنبال دریافت دلار هستند. آن‌ها می‌توانند آن شخص را درازای یورو به شخصی که به دنبال لومن است متصل کرده و معامله را انجام دهند.

_ زنجیره تبدیل:

سرانجام، اگر هیچ‌یک از آن تبدیل‌ها در دسترس نباشد، شبکه می‌تواند از طریق زنجیره‌ای از تبدیل‌ها معامله را انجام دهد. به‌عنوان‌مثال. USD / INR، INR / BTC، BTC / XLM، XLM / EUR.

ارز دیجیتال استلار و توکن لومن

همانطور که قبلاً ذکر شد، «لومن» نام توکنی است که در اکوسیستم استلار استفاده می‌شود. قبل از تغییر اجماع در سال 2015، توکن ها استلار خوانده می شدند. لومن ها در درجه اول به دو هدف خدمت می کنند:

_ عمل به عنوان واسطه بین معاملات چند ارزی:

همانطور که مشاهده کردیم، اگر فردی بخواهد USD خود را به یورو تغییر دهد، باید مجبور شود آن را به XLM تغییر دهد تا در اکوسیستم تعامل داشته باشد.

_ برای متوقف کردن معاملات غیرقانونی:

اسپم کردن شبکه با معاملات برای کند کردن سیستم می تواند بسیار مشکل ساز باشد. برای متوقف کردن این حمله، استلار دو کار را انجام می دهد. اولاً، استارلار برای هر تراکنش هزینه کمی دارد. این امر باعث می شود اسپم ها از انجام چندین تراکنش جلوگیری کنند زیرا این امر از نظر اقتصادی قابل دوام نخواهد بود.

ثانیا هر حساب در شبکه ارز دیجیتال استلار حداقل 20 XLM را در اختیار دارد. این به اطمینان از صحت حساب کمک می کند.

 

همانطور که قبلاً ذکر شد، 100 میلیارد XLM قبلاً از قبل استخراج شده است. قرار است بنیاد توسعه استلار (SDF) بر توزیع 95 میلیارد لومن (95٪) نظارت داشته باشد. توزیع به این صورت اتفاق می افتد:

_ 50٪ در هر 10 سال ممکن است به میزان کم به افراد بیشتری داده شود. هر چه توزیع گسترده تر باشد، سیستم غیر متمرکز تر خواهد بود.

_ 25٪ به مشاغل دیگر و غیرانتفاعی داده می شود تا به افرادی که نمی توانند از طریق برنامه Signup Direct دسترسی پیدا کنند، برسد.

_ 20٪ به دارندگان بیت‌کوین و ریپل تعلق می‌گیرد.

_ 5٪ توسط Stellar برای توسعه آینده و سایر هزینه‌های عملیات حفظ خواهد شد.

ارز دیجیتال استلار دارای یک سیستم تورم ثابت است. هرسال تعداد کل لومن‌ها 1٪ افزایش می‌یابد. همچنین، همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، هر معامله همچنین دارای هزینه اسپم است. همه این‌ها به هزینه تورم اضافه می‌شود. بنابراین، احتمالاً این سؤال در ذهن شما ایجادشده است که با لومن‌های موجود چه اتفاقی می‌افتد؟ هر فردی که لومن داشته باشد می‌تواند روی بدهد که وجوه موجود در استخر کجا خواهد رفت. هر هفته، lumen در هر حساب کاربری توزیع می‌شود که بیش از 0.05٪ آرا از حساب‌ها دریافت می‌کند.
چگونه لومن پلتفرم استلار را خریداری و ذخیره کنیم؟

چگونه لومن پلتفرم استلار را خریداری و ذخیره کنیم؟

چگونه لومن بخریم؟

بنیاد توسعه استلار در ابتدا کل عرضه 100 میلیارد تومانی XLM را کاهش داد؛ بنابراین بهامهرهای جدید Lumen از طریق استخراج XLM قابل ایجاد نیست. نرخ تورم 1٪ در کل توکن تنظیم شده است. با این حال، کاربران می توانند لومن را برای خدمات خود به عنوان یک گره در شبکه استلار کسب کنند.

ارز دیجیتال استلار برای تجارت در چندین مبادله اصلی کریپتو کارنسی مانند Huobi، OKEx، Upbit، Binance، Kucoin، HitBTC، Bitfinex، HitBTC، Gate.io، Bittrex و غیره در دسترس است.

از آنجا که Lumen استلار در بسیاری از صرافی های ارز رمزنگاری موجود است، پیدا کردن بهترین نرخ می تواند یک کار وقت گیر باشد.

اما برای مثال باینانس بزرگترین پلتفرم معاملات رمزنگاری است که می تواند امکان تجارت بسیاری از ارز های رمزنگاری با جفت های کاربردی ممکن را فراهم کند. کاربران می توانند نرخ XLM و تجارت را در کلیه صرافی ها در یک مکان مقایسه کنند. نمودارهای قیمت رمزنگاری کمک می کند تا کاربران بتوانند تصمیمی آگاهانه بگیرند. شما می توانید Stellar را با Bitcoin یا هر رمزنگاری مطرح دیگری در این صرافی ها معامله کنید.

ذخیره سازی لومن (XLM)

چندین کیف پول ذکر شده در stellar.org برای ذخیره سازی لومن (Lumen) وجود دارد. این کیف پول ها روی چندین سیستم عامل در دسترس هستند. برخی از این کیف پول ها اجتماع محور هستند در حالی که بعضی دیگر توسط گروه های خصوصی تهیه شده اند. در ادامه لیست برخی از گزینه های کیف پول موجود را آورده ایم:

_ BlockEQ

_ Lobstr

_ Interstellar

_ StellarTerm

_ استلارپورت

 _ Stargazer

 _ لجر نانو S

آینده ارز دیجیتال لومن چیست؟

از آگوست سال 2018، ارز دیجیتال استلار بیش از 4.3 میلیارد دلار بازار در اختیار دارد که این امر آن را به عنوان ششمین رمزنگاری ارزشمند در بازار جهانی کریپتوکارنسی تبدیل می کند. مجموعاً 104،184،649،455 توکن XLM وجود دارد که از این تعداد 18،770،588،637 توکن در گردش است. در 5 آگوست 2014، ارز دیجیتال استلار به قیمت 0.002976 دلار در بازار کریپتوکارنسی رسید. این ارز در بیشتر دوران خود، در قیمت زیر 0.009 دلار در نوسان بودند. با این حال این روند در تاریخ 5 مه 2017، هنگامی که قیمت از 0.06 $ به 0.010 $ رسید، تغییر کرد.

ارز دیجیتال استلار در  سال 2018 شاهد افزایش قیمت تصاعدی بود، توکن لومن نیز از این روند پیروی کرد. در این مدت، قیمت لومن به بالاترین زمان خود 0.938 دلار رسید. بعد از ژانویه سال 2018، قیمت لومن نسبت به حد معمول پایین آمده است. از آگوست سال 2018، قیمت آن نزدیک به 0.23 دلار است.

روندی که ارز دیجیتال استلار در آینده پیش خواهد گرفت

توکن لومن نسبت به نرخ رشد آن در سال های اولیه، رشدی سریع را از ماه مه 2017 نشان داده است. تحلیلگران بازار لومن را به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت سودآور پیش بینی می کنند. پیش بینی می شود در پنج سال آینده قیمت آن 376.05٪ نسبت به قیمت آن در آگوست 2018 افزایش یابد.

چگونه ارز دیجیتال استلار از دیگر ارزهای رمزنگاری شده متمایز می شود؟

استلار اغلب با ریپل مقایسه می شوند به دلایلی از جمله اینکه، ارز دیجیتال استلار از پروژه ریپل منشعب شده است و همچنین، هر دو عملکرد مشابه یک شبکه پرداخت مرزی را دارند. با این حال، هر دو Stellar و Ripple عناصر مختلفی را در یک شبکه پرداخت هدف قرار می دهند. ریپل به طور خاص بانک ها و پردازنده های پرداخت را به هم متصل می کند در حالی که استلار در تلاش است تا فعالیت بانکی را از جمله پرداخت بانکی را کاهش دهد.

تفاوت دیگر Stellar و Ripple در مدل تجاری هر دو سیستم عامل است. بنیاد توسعه ارز دیجیتال استلار سازمان خصوصی نیست؛ اما ریپل یک سازمان خصوصی است و همچنین ریپل متمرکزتر است. پروتکل اجماع استلار (SCP) یک مکانیزم اجماع منحصر به فرد است که لومن ها را از سایر ارزهای رمزنگاری شده متمایز می کند به عنوان مثال، بیت کوین و اتریوم از اثبات کار (PoW) استفاده می‌کنند، ریپل از RPCA اجماع خود استفاده می‌کند که یک اجماع مبتنی بر اثبات درستی است.
و ارز دیجیتال استلار را تأسیس کردند

آیا باید درزمینه ارز دیجیتال استلار سرمایه‌گذاری کنید؟

اگرچه استلار در ابتدا رشد آهسته ای از خود نشان داد، اما به دلیل رشد اخیر خود مورد توجه سرمایه گذاران بسیاری قرار گرفته است. این کشور قبلاً خود را به عنوان یک سرمایه‌گذاری سودآور اثبات کرده است و موقعیت آن در بازار جهانی رمزنگاری اثبات‌شده است و در بین مردم محبوب است. با گذشت زمان، ارز دیجیتال استلار چندین همکاری مهم در سراسر جهان به دست آورد. استلار به عنوان یک بستر پرداخت، مشارکت‌های بسیاری در صنعت ارز دیجیتال به دست آورده است.

برخی از مشارکت‌های برجسته آن عبارت‌اند از:

_ غول نرم‌افزار IBM

_ بانک ICICI، بزرگ‌ترین بانک خصوصی هند بر اساس دارایی‌های تلفیقی

_ Deloitte، یک شرکت پیشرو جهانی برای امور مالی و فناوری

_ KlickEx، یک پلتفرم که تسهیل پرداخت‌های مرزی منطقه‌ای را بر عهده دارد.

ارز دیجیتال استلار هم با ریسک بالا و هم بازده بالای سرمایه‌گذاری همراه است. در حال حاضر، به نظر می‌رسد Stellar پتانسیل رشد در آینده را دارد که این امر به دلیل افزایش پذیرش آن در دنیای واقعی است و امکان افزایش قیمت لومن را فراهم می‌آورد. شبکه استلار به‌طور مستمر در تلاش است تا به گسترش هر چه بیشتر این صنعت بپردازد.

بااین‌حال، ارزهای رمز پایه نیز در معرض نوسانات بالایی هستند، بنابراین گزارش پیش‌بینی‌های خاص در مورد هرگونه رمزنگاری ازجمله ارز دیجیتال استلار دشوار است. کاربران باید تحقیقات خود را انجام دهند و در این زمینه محتاط باشند.

 

نتیجه‌گیری ارز دیجیتال استلار

ارز دیجیتال استلار پتانسیل بالایی دارد و در آینده نزدیک انتظار رشد قیمت آن را خواهیم داشت. کیفیت مشارکت‌هایی که به دست آورده‌اند بسیار چشمگیر است. با رشد مداوم، گروه شگفت‌انگیز، مشاوران و مشاغل چشمگیر، مطمئناً پذیرش بیشتری از سمت سرمایه‌گذاران دریافت می‌کند. اجازه بدهید ببینیم که چگونه این پلتفرم ک پیشرفت می‌کند و خواهیم دید که آیا آن‌ها واقعاً می‌توانند وعده‌های والای خود را تحقق بخشند و در ادامه می‌توانیم درباره سرمایه‌گذاری این ارز دیجیتال قاطعانه نظر دهیم.